Může být interrupce nařízená?

Anonymní
19.8.20 14:56

Musí se někdy na interrupci?

Ahoj, prosím o anonym, citlivé téma. Chtěla jsem se zeptat, zda jsou nějaké diagnózy, vady atd, po jejichž zjištění žena MUSÍ podstoupit interrupci? Nebo je rozhodnutí vždy na ní? Souzení ve stylu nechat si postižené dítě je strašná nezodpovědnost mě moc nezajímají, věřte mi, že mám oči, uši, mozek, znám rodiny s dětmi s různými diagnózami a vím, jak moc krušné to může být. Ptám se proto, že mám před 2. screeningem, na prvním mě doktorka trochu postrašila, že je tam velmi mírně zvýšené riziko nějakých vad (ještě to nebylo na to, aby indikovala třeba odběr plodovky), a můj největší strach asi ani není vyslechnout si nějakou diagnózu, ale potrat, s tím bych se srovnávala fakt velmi těžko… i když věřím, že to bude v pořádku.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23955
19.8.20 14:59

Co vím tak rozhodnutí je vždy na ženě. I když ji to ohrožuje na životě, tak max. podepíše papír, že si je vědoma rizik a je to na ní. Totéž po prokázání nějakých vad. Podepíše, že byla seznámena s tím, že nejspíš bude dítko mít to a to a konec. Nikdo tě nemůže nutit do potratu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18837
19.8.20 15:02

Nemusi, je to tvoje volba mit pripadne postizene dite. I kdyz některé vady pak muzou byt neslučitelné se životem a to dite by stejne asi umrelo po narození. :think: Leda v zacatku, kdybys mela mimidelozni se musi na zákrok. Ale v tvem pripade bych byla v klidu, kdyby se dr neco nezdalo, urcite te bude posilat dal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1797
19.8.20 15:02

Rozhodnuti je pouze na tobě :kytka: držím palce ať vše dobře dopadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1950
19.8.20 15:03

Presne tak, nikdo Te nemuze nutit. Jedina vyjimka, kterou si dokazu predstavit, by byla napr preeklampsie, hellp syndrom nebo jiny zivot ohrozujici stav, kdy uz bys o sobe nevedela a zaroven za Tebe rozhodoval nekdo jiny. Ale nemalujme certa na zed, drzim palce at je vse jak ma byt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4754
19.8.20 15:24

Nemůže tě nikdo nutit. Četla jsem i průběh kde přivedla žena na svět dítě, co za jeden den umrelo. Jak to dopadne věděla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1906
19.8.20 15:28

Jak by tě mohl někdo nutit na zákrok? Max ti doktor řekne (v nejkrajnějším případě, vím, že to není tvůj případ asi), že dítě do porodu nepřežije - má vadu neslučitelnou se životem, ať těhotenství ukončíš. Neukončíš-li, nikdo tě do nemocnice nedotáhne, následky neseš sama.
Lékař ti dáva pouze informace, konečné rozhodnutí je vždy na tobě.
Druhá věc je diagnostikovaná vs reálná vada - dokud dítě neporodíš, není VVV vždy jasná - kolikrát jsem už četla o doporučovaných ukončení těhotenství z důvodu vady, která se nakonec neprokázala. Ale to už je „risk“, když to tak napíšu. Taková žena (matka) musí být s variantou postižení smířená.
Přeju jen dobré :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1906
19.8.20 15:29
@mackA159 píše:
Nemůže tě nikdo nutit. Četla jsem i průběh kde přivedla žena na svět dítě, co za jeden den umrelo. Jak to dopadne věděla.

Tohle musí být strašně těžké. Asi jako matka prostě doufala, že se lékaři spletli :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
459
19.8.20 15:32

Napadají mě ty nějaké ty moly, které malignizují, např. mola invasiva. Nebo možná choriokarcinom. Jako donutit tě asi nemůže nikdo, ale aby se člověk při čekání na spontánní potrat nedočkal spíš metastáz všude možně. Preeklampsie, hellp, prostě ty stavy, které matku ohrožují na životě. Ale odborník na tohle fakt nejsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4754
19.8.20 15:32
@Kolarkaa píše:
Tohle musí být strašně těžké. Asi jako matka prostě doufala, že se lékaři spletli :(

Myslím že to byl příběh ze Slovenska. Dítě žilo 1-2dny… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
459
19.8.20 15:35

Mimoděložní těhotenství je taky diagnóza, kde není zbytu, než to přerušit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31635
19.8.20 16:09

Rozhodnutí je vždy na ženě.

Ale kdo zná příběh Juliány Sladkowske, dívky s Edwards syndromem, která žila 8 let a trochu víc to prožíval nebo se aspoň zajímal, ví, že tlak lékařů na ukončení těhotenství v takovém případě je velký. Její mamince Šárce bylo lékaři vycitano, že za ni pojišťovna platila odběry plodové vody, že na tak postižené dítě pobírá příspěvek na péči a tím zatěžuje sociální systém atd.Ze to věděla od půlky těhotenství a přesto si ji nechala.

Holčička zemřela v roce 2016, oficiálně na webu maminka nikde nepsala jak, ale v jistých uzavřených skupinách psala, že dostala neštovice od svých mladších sestricek a její organismus ten vir nezvládl.
Holčička měla svůj blog, nevím, jestli je ještě funkční a je o ní film Zachraňte Edwarse. Kdyz se dá její jméno do Google, najde toho dost.

Mimodelozni těhotenství, mola atd. jsou lékaři povinni řešit až v akutním stavu, pokud žena nechce. Někde mohou chtít podepsat negativní reverz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22479
19.8.20 16:41

S jakýmkoliv lékařským výkonem či hospitalizací musíš vždy souhlasit, mají na to asi milion papírů.
Takže ne, k interupci tě donutit nemlžou. Můžou vyvýjet nátlak, manipulovat a podobně.
Jen pokud bys byla ohrožená na životě nebo neschopná o sobě rozhodovat, tak mohou provédst zákrok bez tvého souhlasu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1797
19.8.20 17:51
@mackA159 píše:

V archivu ČT je o tom dokument, příběhy 3 maminek co se rozhodly děťátka donosit. I tam vysvětlují proč se tak rozhodly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4115
19.8.20 17:58
@kavenka píše:
V archivu ČT je o tom dokument, příběhy 3 maminek co se rozhodly děťátka donosit. I tam vysvětlují proč se tak rozhodly.

To je moc pěkný dokument, na to jak smutné téma to je, nakonec vyzněl velmi pozitivně, aspoň pro mě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama