Muž OČR na děti, já na PPM?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 14.03.11 09:09
muž očr na děti, já na ppm?

ahoj
mám dotz, dvojčata mají chřipku a já jsem doma na ppm s novorozencem, je možné, aby si na starší děti vzal manžel očr?? náš mudr tvrdí, že ne, ale připadá mi to divné

Reakce:
teresa20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.11 09:10

Ne není to možné, musel by si vzít OČR na tebe. Jakože jsi nemocná ty a nemůžeš se starat o děti :nevim:

jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 14.03.11 09:28
madi píše:
Ne není to možné, musel by si vzít OČR na tebe. Jakože jsi nemocná ty a nemůžeš se starat o děti :nevim:

na mě už měl když jsem byla v porodnici :-(

Zuzaa
Neúnavná pisatelka 17653 příspěvků 14.03.11 09:48

Myslím že ne. Jen na tebe.

Příspěvek upraven 14.03.11 v 09:52

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 14.03.11 09:49

Je to možné, ptž ty máš PPM na jiné dítě, než na jaké bude mít manžel OČR. On nemůže OČR na to dítě, na které ty pobíráš dávky (PPM, RP), ale na jiné dítě mít samozřejmě může.

Ostatně, váš mudr nemá co tvrdit. Pokud jsou děti nemocné a potřebují ošetřování, tak ať vystaví OČR, není v jeho kompetenci posuzovat, jestli ji OSSZ manželovi uzná nebo neuzná k proplacení.

jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 14.03.11 10:04

to jsem si taky rikala, ze kdyz jsou nemocni, tak co resi, dekuji za info

teresa20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.11 10:47

Les a máš osobní zkušenost??
My jsme toto nedávno řešili (ne my, my máme dítě jen jedno a tam je to jasné) a právě nám bylo řečeno toto, že to prostě nejde. :nevim:

Jediné co mě napadá, kdyby vám pomohl třeba i jeden den před víkendem, tak si vzít propustku a nechat potvrdit od nějakého dr. Nám toto procházelo, až jsme se divili. Manžel mě vozil do porodnice na ozvy nebo s malým jsme byli na vyšetření v krajském městě - pokaždé měl propustku potvrzenou buď razítkem porodnice nebo dětského, čili jim muselo být jasné, že u dr. nebyl on sám, ale kupodivu to procházelo a nikdo nic nenamítal :think:

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 14.03.11 11:45
madi píše:
Les a máš osobní zkušenost??
My jsme toto nedávno řešili (ne my, my máme dítě jen jedno a tam je to jasné) a právě nám bylo řečeno toto, že to prostě nejde. :nevim:

Já už mám děti odrostlejší, ale „za starého zákona“ jsme to tak měli. Ovšm „nový zákon“ se v tomhle nezměnil a stále to platí :wink: Ono říkat může kdo chce, co chce, platí to, co je v zákoně. A v zákoně je, že pojištěnci nenáleží OČR na dítě, na které jiná osoba pobírá PPM nebo RP. Že by nenáležela i na jeho sourozence v zákoně není a tudíž na sourozence náleží.

zákon o nemocenském pojištění, par. 39, odst. 3 píše:
Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 15.03.11 17:53

tak nam to doktor nenapsal, ze to pry na ossz neuznavaji, ze jim to vracej

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 15.03.11 19:54
jizvíková píše:
tak nam to doktor nenapsal, ze to pry na ossz neuznavaji, ze jim to vracej

Neuznávaj co? Upozornila bych lékaře, že podle zákona o nemocenském pojištění je jeho povinností rozhodnout o vzniku potřeby ošetřování, jestliže vyšetřením zjistí, že dítě mladší 10 let je nemocné, přičemž potřeba ošetřování začíná dnem, kdy ji zjistil (par. 68). A dodala bych, že pokud je přesvědčený, že mé děti nemocné nejsou nebo že ve svém věku jednoho roku ošetřování v nemoci nepotřebují, tak ať mi to dá písemně, abych si mohla stěžovat.

jizvíková
Extra třída :D 12682 příspěvků 15.03.11 20:31

no pry to ossz vraci ty ocr, kdyz je matka na ppm…

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 15.03.11 20:41
jizvíková píše:
no pry to ossz vraci ty ocr, kdyz je matka na ppm…

No ale to by ta matka musela být na ppm s dítětem, na které je ošetřovačka vystavená. Ostatně, dávala jsem sem přímo citaci zákona, je to tam jasně napsané. I když si pak formulář ošetřovačky vezmeš a vyplňuješ (resp. tvůj manžel ho bude vyplňovat), tak tam bude zaškrtávat, jestli na TOTO DÍTĚ, NA KTERÉ JE OŠETŘOVAČKA VYSTAVENÁ, někdo jiný pobírá ppm nebo rp. Pokud správně uvede, že ne, tak není důvod, proč by mu to neměla ossz zaplatit (pokud tedy jinak nárok na výplatu splňuje). Samozřejmě, pokud by chybně uvedl, že ano, tak mu ossz nárok zamítne… i takové případy se stávají, že chlap zaškrtá, co vidí a nepřemýšlí u toho.

A jak už jsem psala - jestli OSSZ uzná nebo neuzná nárok na výplatu ošetřovného, do toho doktorovi nic není. On je povinen rozhodnout o potřebě ošetřování, pokud je dítě nemocné a ne zkoumat, jestli nárok na dávku náleží nebo ne. To už je věcí OSSZ, která k tomu má (narozdíl od doktora) potřebné podklady.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Andrea Pomeje vzdala hold svému příteli v den narozenin Jiřího Pomeje

Šťastné narozeniny dnes Jiří Pomeje dozajista neprožije. Na smrt nemocný... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >