Narkóza u CS spinální a užívání Fraxiparinu Clexanu

625
31.5.13 11:25

Narkóza u CS "spinální" a užívání Fraxiparinu "Clexanu"

Ahojky :kytka:,

mám dotaz ohledně plánovaného CS, čeká mě příští týden ve čtvrtek a hrozně moc se bojím, nejenom bolesti, ale taky komplikací.. chci se oprat jestli tu je někdo kdo rodil CS ve spinální anestezii a přitom si píchal do břicha fraxiparine, nebo clexane.. (mám trombofilní mutaci krve „špatná srážlivost krve“) v letáčku jsem se dočetla, že při užívání nizkomon. heparinu tedy už zmiňovaných clexane a fraxiparine se může při spinální anestezii vyskytnout krvácení do míchy.. nevíte náhodou co je na tom pravdy, nebo jak to lékaři dělají aby tomu předešli..? chtěla bych rodit ve spinální kvůli miminku, ale mám z toho strach právě kvůli těmto rizikům pro mě.. taky pokud budete mít jenom zkušenost s plánovaným Cs napište mi co Vás všechno čekalo před operací (třeba kdy jste naposledy jedli, jestli dávají klistýr a kdy?) a jak jste se z toho všeho dostávali po operaci ( první probuzení, vstávání, jestli Vám hned přivezli miminko).. bojím se, že nebudu schopná se o miminko postarat..
takže pokud znáte nějaké úlevové polohy, nebo Vám zabírali nějaké určité léky proti bolesti, pište.. Budu Vděčná za každou odpověď a názor..

Díky Andy :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4509
31.5.13 11:36

Ja mam pocit ze tahle mutace je prave kontraindikaci k epiduralni analgezii tkz nevim jak je to v tomhle pripade, kazdopadne jsem zvedava jestli nekdo neco vi :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
56309
31.5.13 11:40

@Andy.0 mě bylo řečeno, že se nesmí epidurál píchnout dřív jak po 8 nebo 10h od poslední aplikace miniheparinu, což u plánovaného císaře se dá určitě domluvit. Taky je třeba to projednat s anesteziologem a určitě i hematologem, který by měl maminku poučit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 11:40

@lenholka
gynekolog mi něco říkal, že poslední dávka toho fraxiparinu by měla být 12hod. před zákrokem, ale nevím jestli kvůli spinálu, nebo celkově, abych nebyla moc naředěná.. taky jsem zvědava, jestli mi někdo poradí.. byla bych každopádně vděčná..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14397
31.5.13 11:42

Mě bylo řečeno, že se nesmí dávat epidurál do 12 hodin po clexanu. Spinál předpokládám, že bude podobný. Nicméně, já mám k oběma metodám nedůvěru, takže jsem se rozhodla pro celkovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 11:43

@tezi
no právě že hematolog mi řekl, že si to lékaři pohlídají v nemocnici.. 8o a poslední dávku mi doporučil před zákrokem 2hod. a když jsem se zmínila o tom, že chci jít do spinálu, tak něco říkal zase o 12hod, tak jako gynekolog.. asi mi stejně nejvíce řekne anesteziolog.. :?:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2155
31.5.13 11:43

Já jsem obě děti rodila CS ve spinální anestézií. Teprve u druhého mi přišli, že mám Leidna, takže jsem si píchala clexan. U obou porodů mi byla spinální anestézie doporučena.
Co se týká klystýru, měla jsem u obou porodů. Jídlo jsem naposledy měla den před plánovaným zákrokem. Vstát jsem musela po 24h od operace. Je třeba opravdu na tohle nespěchat a dát si na čas. Pomalu se rozkoukávat v sedě a pak až pomalu zkusit vstát. Tišící léky jsem dostávala. Mohla jsem si sama říct, zda chci či nechci. První dny s miminkem pomáhaly sestry. Kojit jsem se rozkojila u obou. Snažila jsem se přikládat co 2h, aby se mlíčko spustilo. Zpočátku to bylo trošku komplikovanější kvůli omezenému pohybu, ale dalo se to zvládnout.
Neboj se, není to nic hrozného ;)

A ano, musí být dodržený časový odstup od podání clexanu a píchnutí anestézie, ale tohle si opravdu pohlídají doktoři. Pokud je zákrok plánovaný není problém si těch 12h ohlídat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
606
31.5.13 11:46

Já měla cs v pátek a v sobotu už jsem chodila (šlo to těžko a hlavně to bolelo). malyho mě dávaly jsem na jídlo a od pondělí jsem ho měla už u sebe a ve středu nás pustily domů. Měla jsem akutní cs takže jsem byla celá uspana a když jsem se probouzela tak jsem zvracela, klistyr nevím jestli dávají ale cevku jo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 11:47

@lenča22
ahojky, děkuji za příspěvek.. jestli se ještě můžu zeptat, kdy jsi dostala poslední dávku Clexanu před CS? já mám taky Leidena..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11483
31.5.13 11:52

@Andy.0 Oboje. Před jakýmkoli výkonem včetně spinálu se musí jak Fraxiparine, tak Clexane vysadit. Těch 12 hodin, pokud to není Fraxiparine Forte, ten musí být vysazen 24 hodin.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2155
31.5.13 11:53

@Andy.0

moje hlava děravá…je to už rok a půl…ale něco se mi vybavuje, že já si ho píchala vždy ráno a před tou operací mi ho píchli večer a pak až zase večer. Nějak jsme to posouvali, ale přesně si už nevybavuji jak. Tenkrát jsem to řešila i s hematoložkou a nějaké schéma mi bylo doporučeno.

Jo a ten Clexan jsem si brala sebou do porodnice a podepsaný jsem ho dávala sestrám a ty mi ho chodily pak každý den píchat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 11:56

@kattie
ahojky, mám fraxiparine 0,6, forte to není, takže když se vysadí těch 12hod. před zákrokem, není tam riziko krvácení do míchy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 11:58

@lenča22
no já jsem teď místo clexanu 0,4 dostala fraxiparine 0,6 mám tam 20dávek, tak to snad bude stačit.. vezmu si je sebou.. takže ten čas pořád odpovídá cca 12hodinám před zákrokem..
moc děkuji za psaní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11483
31.5.13 12:15

@Andy.0 Tak riziko jako takové nejde vyloučit nikdy na 100%. Ale je velmi malé. Fraxiparine 0,6 už po těch 12 hodinách vliv mít ale nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
625
31.5.13 12:18

@kattie
a tak to riziko toho krvácení do míchy asi bude u každého i zdravého jedince? a taky by mě zajímalo, když už k něčemu takovému dojde „ke krvácení do míchy“ jak to řeší?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat