Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
Dobrý den, holky, četla jsem takový hrozný deníček a od té doby na to musím myslet! Při porodu umřela maminka, vím že se to stává, ale doufám, že jsou to opravdu ojediněle výjmečné případy, kéž by vůbec nebyly.. Ale kdyz se to stane, víte přičiny? Stalo se to ve Vašem okolí? ![]()
@Nikous12 příčina né vždy známá, někdy se prostě nepovede.. máme v rodině sirotka, víc sdělovat nebudu, žena vykrvácela, nešlo s tim nic udělat. Nesmíš si to tak brát, to riziko tu je vždy. ![]()
Umřít můžeš kdykoliv, mě zemřela kamarádka v 6 měsíci na plicní embolii… a u nás ve městě jedna vícečetná mamina po porodu, vím že to běželo ve zprávách protože se tatínek soudil… podrobnosti netuším…
Kamarádovi žena při porodu vykrvácela, stejné lékařce o měsíc dříve málem vykrvácela moje švagrová, prý jí nekontrolovala jak měla (nevim, já ještě nerodila), přišel na to primář (její gynekolog), když se na ní šel podívat, už ztrácela vědomí.
Kamrád je s dítětem sám, pomáhá mu rodina.
Je to strašné. Jednou jsem četla nějaký román, kde byl popsán porod, žena zemřela a oni se snažili zachránit aspoň dítě. Bylo to pro mě hrozně emotivní, myslím, že jsem to i obrečela
Takové situace jsou hrozné.
@radkka píše:
Kamarádovi žena při porodu vykrvácela, stejné lékařce o měsíc dříve málem vykrvácela moje švagrová, prý jí nekontrolovala jak měla (nevim, já ještě nerodila), přišel na to primář (její gynekolog), když se na ní šel podívat, už ztrácela vědomí.
Kamrád je s dítětem sám, pomáhá mu rodina.
Mně totiž hrozně přijde, že jakmile se dítě narodí, tak se začne všechno automaticky točit kolem něj a ta žena jde bokem. Pak jde v těchto případech, bohužel, o vteřiny ![]()
@Tunrida Také mi to tak přijde. Např. teď pár hodin po porodu jsem si připadala hrozně slabá, ale nikoho to nezajímalo. Nic k jídlu mi nedali, pro pití jsem si musela dojít přes celou chodbu. Pak se mi začala motat hlava a myslela jsem, že omdlím. S vypětím všech sil jsem si vyndala z batohu sušenku, po které se mi udělalo líp.
Byla to maličkost, ale nechci domýšlet, jak by to dopadlo, kdybych tam sebou sekla s dítětem v náručí.
Příspěvek upraven 09.03.16 v 12:37
@Tunrida píše:
Mně totiž hrozně přijde, že jakmile se dítě narodí, tak se začne všechno automaticky točit kolem něj a ta žena jde bokem. Pak jde v těchto případech, bohužel, o vteřiny
Švagrová si pamatuje, jak jim říkala, že je jí slabo, nikoho to nezajímalo ![]()
To je hrozný téma, já si vždycky říkám, že když porovnáš procento úmrtí při jízdě autem s rizikem porodu tak to bude určitě horší to auto a je to pro nás běžná věc, které se v podtatě nebojíme a porodu ano.
Ale na druhou stranu ono těch co neumřely, ale umřely málem, nebo se dostaly do ohrožení je asi mnohem víc.
Moje maminka měla těžký třetí porod (ale podotýkám, že jí bylo již 39let) a málem vykrvácela, díkybohu ji zachránili.
Já jsem měla porod super, ale zlou reakci na epidurál, mdloby a nemohla jsem dýchat ještě několik hodin stlačená, také mi pomohli, jen epi už nikdy více ![]()
Tragedie se stavaji. Nekterym se zabranit neda, jine jsou zpusobene pochybenim lekaru… ale bohuzel i lekari jsou jen lidi a omylni. V nemocnici, kde jsem pracovala, zemrely 2 roky pred tim nez jsem tam nastoupila, 4 maminky po cisari behem 2 dni. Oddeleni bylo zavreno a pri vysetrovani se zjistilo, ze technik prohodil pri servisu privody plynu do narkotizacniho pristroje
I neuveritelne veci se mohou stat
Nez se tu strhne panika a spilani na ceske zdravotnictvi tak doplnim, ze se to stalo v Nemecku.
@Agrion píše:
Tragedie se stavaji. Nekterym se zabranit neda, jine jsou zpusobene pochybenim lekaru… ale bohuzel i lekari jsou jen lidi a omylni. V nemocnici, kde jsem pracovala, zemrely 2 roky pred tim nez jsem tam nastoupila, 4 maminky po cisari behem 2 dni. Oddeleni bylo zavreno a pri vysetrovani se zjistilo, ze technik prohodil pri servisu privody plynu do narkotizacniho pristrojeI neuveritelne veci se mohou stat
Nez se tu strhne panika a spilani na ceske zdravotnictvi tak doplnim, ze se to stalo v Nemecku.
No proboha
![]()
@Nikous12 Nikoho takového v okolí nemám. Ani maminku, která by měla vážné problémy. Teda znám jednu, co dostala transfuzi kvuli velke ztratě krve… Znám dvě děti, které resuscitovali, obě jsou nakonec v pořádku. Mimo porod si vzpomenu na víc tragédií (autonehody, lyže, kolo, běžná operace).
On porod totiz je docela rizikovej podnik, pred zavedenim ustavni pece pry umiralo 10% mimin a 5% matek. Spis jsme si uz dneska zvykli na to, ze vsechny prezijem (takovy ten moderni argument, ze co je prirozene, nemuze cloveka nijak ohrozit a naopak vse umele skodi - a tak je rulik zlomocny v biokvalite urcite zdravejsi, nez piluka paralenu)
Lidi se vymkli prirode, nechali si narust moc velky mozky a tim padem i hlavy, evoluce to uplne nezvladla, zenska panev se neprizpusobila zcela a tak proste zeny maji horsi porody nez zvireci samice - jakoze ani pro ty to neni uplne v pohode.