Občasné zadrhávání řeči

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
11.4.21 11:24

Občasné zadrhávání řeči

Dobrý den, předem se omlouvám za anonymitu.

Je mi 20 a asi od 16 se mi stává, že se zadrhavam, když mluvím a mám mluvit třeba delší dobu. S kamarádkami a rodinou se mi to nestává vůbec. Spíše se to týká lidí, které pořádně neznám, nebo když mám mluvit před větším publikem. Nedávno jsem byla na schůzce s jedním mužem, který mě celkem zaujal, takže to kvůli nervozitě bylo 2× horší a cítila jsem se strašně trapně. Odpovídání 1-2 větami mi problém nedělalo, ale jakmile to mělo být nějaké delší povídání, tak to začlo. Občas se mi stalo, že jsem špatně vyslovila nějaké „složitější“ slovo, nebo jsem se do nějaké věty úplně zamotala, takže nedávala smysl. :(
Jsem introvert, který celkově moc nemluví, ale za mladších let se mi to nestávalo. Žádným traumatem jsem si za tu dobu neprošla.

Prosím o nějaké rady. Děkuji :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
11.4.21 11:28

Stává se mi to také, ale já mluvím hodně rychle a neumím mluvu ovládat abych mluvila pomaleji. Občas se mi to povede když se na to hodně moc soustředím. Zadrhávám přesně jak píšeš, když mluvím z někým jiným buď cizí osobou nebo koho jsem dlouho neviděla.

• Citovat
  • Nahlásit
669
11.4.21 11:40

Hele, mám to úplně stejně. Do zadrhávání mám i občasné koktání, jako malá jsem chodila k x logopedům. Taky žádné trauma v dětství. Je to už výrazně lepší, málokdo to pozná, našla jsem si maskovací fígle… třeba krátké přestávky ve větách s hlubokými nádechy a výdechy. Pomohlo mi nutit se do komunikace. Najít si práci, kde musím celý den mluvit, prostě se v té komunikaci stále udržovat… horší se to třeba ve chvílích, kdy dlouho nemluvím (10 dnů v covidové karanténě), to jsem si potom říkala, že snad nevyřídím ani jeden telefon. :lol: :lol: :lol: A v hádkách je to taky super, když si z tebe partner dělá prdeI. :lol: :lol: Bude mi 30 a stále se to nepodařilo úplně vymítit. Jinak čtení si nahlas taky pomáhá. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.4.21 11:45
@Anonymní píše:
Dobrý den, předem se omlouvám za anonymitu.

Je mi 20 a asi od 16 se mi stává, že se zadrhavam, když mluvím a mám mluvit třeba delší dobu. S kamarádkami a rodinou se mi to nestává vůbec. Spíše se to týká lidí, které pořádně neznám, nebo když mám mluvit před větším publikem. Nedávno jsem byla na schůzce s jedním mužem, který mě celkem zaujal, takže to kvůli nervozitě bylo 2× horší a cítila jsem se strašně trapně. Odpovídání 1-2 větami mi problém nedělalo, ale jakmile to mělo být nějaké delší povídání, tak to začlo. Občas se mi stalo, že jsem špatně vyslovila nějaké „složitější“ slovo, nebo jsem se do nějaké věty úplně zamotala, takže nedávala smysl. :(
Jsem introvert, který celkově moc nemluví, ale za mladších let se mi to nestávalo. Žádným traumatem jsem si za tu dobu neprošla.

Prosím o nějaké rady. Děkuji :,(

Znám to a myslím si že to je o určitém,,zvyku'' -procvičování..
Musíš to zkoušet překonávat, a doma si to třeba i zkoušet..
Mě se často stávalo že jsem mluvila jako kdybych měla v hlavě,,autokorekci''
Zkus se vždycky po té co řekneš něco špatně, hned opravit.
Doma si mluv třeba jen pro sebe.
Prostě zkoušet…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat