Oprava vlastního plotu versus povolení od souseda

167
20.8.15 21:57

Oprava vlastního plotu versus povolení od souseda

Asi před 2 lety syn se snachou koupili oplocený pozemek a na něm postavili dům. Na zahradě za domem stojí jejich plot, který je ovšem ve velmi špatném stavu. Plot je obyčejný, z pletiva, pletivo je upevněno na sloupcích, které jsou také ve velmi špatném stavu.

Mají velmi nepříjemnou sousedku, která sprostě pokřikuje, před vlastním malým synem všechny oslovuje sprostými výrazy a syn se snachou ani neví proč, nic jí neudělali. Paní je velmi problémová u všech sousedů.

Syn chtěl plot opravit tím způsobem, že dá nové sloupky a udělá plot dřevěný, nebo třeba betonový z prefabrikátů- prostě nějaký, aby nebyl zcela průhledný, nemá zájem na sousedku vidět a ani nechce, aby viděla ona k němu. Problém je v tom, že sousedka jim stavbu nového plotu nechce povolit. Nevím, jak mají dále postupovat-plot se opravit musí, a chtějí, aby byl nový, když mají novostavbu. Dá se souhlas ( či vlastně nesouhlas) sousedky nějak obejít? Já sama tedy nechápu, o co jí jde. Mám pocit, že jim ho nechce povolit jenom proto, aby je naštvala..Může se syn nějak bránit a docílit toho, že si nový plot postaví? Může stavební úřad opravu plotu povolit i bez svolení sousedky?? Nemáte někdo zkušenosti s takovým případem?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4148
20.8.15 22:08

A nejde postavit ještě jeden plot? Na vašem pozemku, před tím polorozpadlým? Ale nejprve bych se šla zeptat na úřad (nevím kam, stavební? obecní?), esli na to je právo, ať jste krytí ;) napadl mne i živý neprůhledný plot, ale sami jsme měli se sousedy dost problém - byli schopní nám polét keře či stromy přes plot vařící vodou a tak je zabít, tak by to nemuselo být řešení… Takže vás plně chápu a držím pěsti, ať od ní máte brzo klid a plot si postavíte ;)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1439
20.8.15 22:15

Plot je syna? A stojí plot na synově pozemku? Pokud jsou obě odpovědi ano, nechápu, proč by měla do opravy vlastního plotu na vlastním pozemku co kafrat sousedka?? Není to ani její plot, ani pozemek, ne? Taky máme nepříjemné sousedy a plot jsme udělali neprůhledný, dřevěný.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
7016
20.8.15 22:17

Plot patri tomu, kdo ho postavil. Pokud nejde urcit, kdo postavil (neni zadna dokumentace), muze se to resit u soudu, coz bych ja osobne nepoidstupovala, plot bych si postavila tesne k tomu z pletiva vlastni poradny a sousedka si muze klidne roztrhnout hubu vzteky.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
ferret
20.8.15 22:23

Na plot je potřeba ohlášení. Pošlete ohlášení stavby (nebo opravy) na stavební úřad a pokud do 30 dnů úřad nic neudělá (tj. nezakáže vám to, nebo nevyzve k doplnění), můžete stavět. V ohlášení musí být uvedeno, kde bude plot umístěn a z čeho bude, jak bude vysoký… Přidala bych i zákres a důvod opravy či stavby nového (že starý je ve špatném stavu). Pokud uvedete, že nový plot bude na vašem pozemku a bude v hranicích stávajícího oplocení, mělo by to být v pohodě. Držím palce. Taky mám sousedy zakomplexované chudáky, ale plot je jejich. Vysadila jsem túje :-)

 • Nahlásit
 • Citovat
167
20.8.15 22:50

@loves - stavět nový plot před starým na vlastním pozemku - to se mi nelíbí, jednak to bude blbě vypadat a na co budou mít 2 ploty?
@lemanka -ano, plot je jejich a na jejich pozemku - nebo lépe řečeno na hranici pozemku se sousedkou…

Jinak jde o to, že pokud se plot jen opravuje, tak se nikoho nemusí ptát. Pokud se ale vyměňují i sloupky, tak už je to stavba plotu nového…nehledě na to, že se vlastně změní charakteristika plotu-výška sice zůstane, ale už by nebyl z pletiva, ale dřevěný, nebo betonový a s tím musí sousedka souhlasit ( alespoň jim to na stavebním úřadě takto sdělili). Jinak syn chtěl přes starým plotem vysadit thůje, ale nakonec si to rozmyslel, protože sousedka je taková krá..va, že všechno polévá travexem, čímž by jim thůje zničila-a nikdo jí nedokáže, že to způsobila ona…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
4148
20.8.15 23:36

@Majka4 No, blbě by to vypadalo, ale ne od vás, pokud by byl neprůhledný ;) :D Mít s ní problém, udělám s ní krátký proces. 2 ploty vedle sebe už jsem někde viděla - že si někdo postavil třeba zděný a původně tam bylo jen pletivo, takže zbytky toho pletiva šly z jedné strany vidět. Ale souhlasím, že je to extrémní řešení - nejspíš vhodné pro podobnou paní, která je schopná polévat vám tůje travexem… Když jsem byla malá a byl opravdu velký problém se sousedy, táta se do toho tehdá vložil ručně a byl klid. Ale ta doba je už asi dávno pryč… Tehdá šlo o to, že plot jsme neměli, jen otevřený dvůr a na něm jsme jako děti měli pískoviště. A soused si do něj šel ulevit… Po ruční práci byl klid :lol: Ale to by už dnes neprošlo a nedávám to jako radu, jak naložit se sousedkou ;) :D

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
167
20.8.15 23:47
@loves píše:
@Majka4 No, blbě by to vypadalo, ale ne od vás, pokud by byl neprůhledný ;) :D Mít s ní problém, udělám s ní krátký proces. 2 ploty vedle sebe už jsem někde viděla - že si někdo postavil třeba zděný a původně tam bylo jen pletivo, takže zbytky toho pletiva šly z jedné strany vidět. Ale souhlasím, že je to extrémní řešení - nejspíš vhodné pro podobnou paní, která je schopná polévat vám tůje travexem… Když jsem byla malá a byl opravdu velký problém se sousedy, táta se do toho tehdá vložil ručně a byl klid. Ale ta doba je už asi dávno pryč… Tehdá šlo o to, že plot jsme neměli, jen otevřený dvůr a na něm jsme jako děti měli pískoviště. A soused si do něj šel ulevit… Po ruční práci byl klid :lol: Ale to by už dnes neprošlo a nedávám to jako radu, jak naložit se sousedkou ;) :D

Já chápu, že blbě by to vypadalo jen od sousedky, ale taky by si tímto syn zase nechtěně zmenšil i tak malý pozemek a to je škoda..Šlo mi spíše o to, jestli stavební úřad postupuje dobře ( je to malé město) a nebo o to, že pokud to sousedka nechce dovolit, tak jestli stavební úřad může stavbu povolit i přes protest sousedky…Když syn kupoval pozemek pro stavbu domu, tak vlastně kupoval 2 malé pozemky, které spolu sousedily. Na jednom má zahradu, která vlastně má plot s tou sousedkou a na druhém chtěl stavět dům. Běžně musí soused se stavbou souhlasit- tentokrát ale její vyjádření nepotřeboval, protože koupil 2 pozemky a dával vlastně souhlas sám sobě..Když začal stavět, tak hned po prvním kopnutí do hlíny asi za půl hodiny letěla sousedka na stavební úřad-prý jak je možné, že se tam staví, když ona k tomu povolení nikdy nedala a nedá-prý si nepřeje, aby tam stál barák. No a tam jí řekli, že se dům staví na jedné parcele a ta druhá parcela, která s ní sousedí, ( a na které je ta zahrada) je také v majetku syna, tak že její souhlas nikdo nepotřebuje…Byla vytočená do ruda…a pořád dělá problémy..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
3923
21.8.15 01:28

@Majka4 Ať si syn dojde na stavební úřad zařídit ohlášku (bude k tomu potřebovat nákres plotu + materiál s čeho se bude plot stavět atd…) k ohlášce pokuď bude dělat zděný plot dostane papír pro sousedku že se stavbou souhlasí. pokuď souhlasit nebude tak ať dojde na úřad a oznámí to tam na úřadu pak udělaj udělaj správní řízení (pokuď půjde na úřad do menšího města tak to pak odesílaj na kraj ale postup je prý stejný ;) ) na které pozvou sousedku která s buď dostaví se zákoným důvodem proč se plot nemůže postavit (to že nechce není důvod) nebo se nedostaví a tím pádem mu to schválej automaticky.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
167
21.8.15 01:53
@klarushka píše:
@Majka4 Ať si syn dojde na stavební úřad zařídit ohlášku (bude k tomu potřebovat nákres plotu + materiál s čeho se bude plot stavět atd…) k ohlášce pokuď bude dělat zděný plot dostane papír pro sousedku že se stavbou souhlasí. pokuď souhlasit nebude tak ať dojde na úřad a oznámí to tam na úřadu pak udělaj udělaj správní řízení (pokuď půjde na úřad do menšího města tak to pak odesílaj na kraj ale postup je prý stejný ;) ) na které pozvou sousedku která s buď dostaví se zákoným důvodem proč se plot nemůže postavit (to že nechce není důvod) nebo se nedostaví a tím pádem mu to schválej automaticky.

No že to sousedka nedovolí, je jasné…pokud po ní budou chtít důvod, tak ona si vždycky nějaký najde ( že jí to bude stínit pozemek a pod..) No ale syn bude bojovat, určitě se to nějak vyřeší-moc Vám děkuji za rady a názory…Ona je ta sousedka skutečně strašná koza..je to celkem mladá ženská, rozvedená, má asi 7 letého kluka-roste z něho pěkný gauner-stěžovaly si na něho nejen učitelky ve školce, ale i ve škole..Sousedka se chová strašně, všude už jí mají plné zuby ( ve škole, na stavebním, na policejtech, prostě všude, je to chronická stěžovatelka a udavačka). Jen takový příklad jejího chování: Sousedka byla se svým synem na zahradě, dívala se na snachu, jak seděla na terase a pracovala něco na počítači. A sousedka nahlas říká synovi:" Podívej se na tu pi…( zbytek slova si domyslíte), zase dřepí na terase a nic nedělá…no prostě hrůza…Když syn začal stavět dům a dělaly se výkopy, tak si šla na stavební stěžovat, že se tak strašně práší, že jí tím prachem syn zaprášil celý bazén a znehodnotil v něm vodu. Ze stavebního si snachu předvolali. Ta jim říká: Myslíte tím ten maličký dětský nafukovací bazének o průměru 1,2m? Ona jiný nemá…Na stavebním jenom převraceli oči…Je to prostě blbka, má problémy se všema sousedama, už si s ní nikdo neví rady..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
bamba
21.8.15 05:15

Sousedka souhlasit nemusí, stavební úřad by měl stavbu povolit.My nesouhlasili s oknama souseda(má celý náš pozemek jak na dlani) a nic jsme s tím nenadělali. Soused je bohu žel něco podobného, jak sousedka vašeho syna.

 • Nahlásit
 • Citovat
21.8.15 05:47
@klarushka píše:
@Majka4 Ať si syn dojde na stavební úřad zařídit ohlášku (bude k tomu potřebovat nákres plotu + materiál s čeho se bude plot stavět atd…) k ohlášce pokuď bude dělat zděný plot dostane papír pro sousedku že se stavbou souhlasí. pokuď souhlasit nebude tak ať dojde na úřad a oznámí to tam na úřadu pak udělaj udělaj správní řízení (pokuď půjde na úřad do menšího města tak to pak odesílaj na kraj ale postup je prý stejný ;) ) na které pozvou sousedku která s buď dostaví se zákoným důvodem proč se plot nemůže postavit (to že nechce není důvod) nebo se nedostaví a tím pádem mu to schválej automaticky.

Ano, presne takto to je. My momentálně stavíme take plot, okolo nam to ma povolit 7 lidi z čehož 6 nam řeklo, ze to nepovolí :lol: a to uz ho mame skoro hotovy. A jinak my to podavali ne na stavebním, ale normálně na obecním úřadu..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
21.8.15 07:43

Vůbec nechápu, proč má někdo touhu nepovolit sousedům plot? o co jde? myslí si, že budete žít bez plotu? :roll:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2643
21.8.15 08:10

@Majka4
ahoj, říkám předem že neznám detaily, ale co řešili známí tak souhlas souseda se vyžaduje u plotu/malých staveb do půl metru od hranice pozemku (na tvé straně), u stavby domu tuším do dvou metrů od hranice pozemku (na tvé straně).. jak tu někdo psal skrz sloupky, že je rozdíl oprava a stavba nového, u známých zohledňovali i změnu stavu proti okolí tj. v zástavbě s nízkými pletivovými ploty jim nepovolil (úřad) změnu na dvoumetrový prkenný neprůhledný, ale tam šlo o nějakou místní vyhlášku s pravidly staveb, včetně typů střech a výšky staveb atd..

jediné co mě napadá je jak psali ostatní buď thůje - ale ty může postříkat a zničit, nebo plot jen „opravit“ dle současného vzhledu tj. bez potřeby povolení a natáhnout neprůhlednou folii - ale tu může zničit, prostříhat.. jediné co se dá obejít bez úřadu a bez souhlasu sousedky by bylo postavit 0,5m od plotu na vaší straně prkennou zástěnu na nezabudovaných sloupcích (do betonu se zalijí u země prázdné trubky a na stojny pro plot se přivrtají učka s tyčí dole, která se zasune (a lze opět vysunout) do tlustších trubek v zemi, tak že lze deskový plot jakoby vytáhnout, tj. nejedná se o stavbu spojenou se zemí a není potřeba jakékoliv povolení - tak jako se to obchází u pergol a různých zahradních domků.. je otázka zda by to šlo postavit i těsně u plotu stávajícího a né až půl metru od plotu, z logiky toho že půl metru je pro souhlas souseda u malých staveb, když by toto nebyla stavba, ale každý úředník stavebního úřadu by to asi zhodnotil jinak, zkuste se tam zeptat, ale opatrně..

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
22.8.15 12:07
@Izzz píše:
Vůbec nechápu, proč má někdo touhu nepovolit sousedům plot? o co jde? myslí si, že budete žít bez plotu? :roll:

Asi ano :lol: :nevim:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama