OSVČ a rizikové těhotenství, provozování e-shopu

27
18.2.15 10:30

OSVČ a rizikové těhotenství, provozování eshopu

Ahoj všichni,
je tu prosím někdo kdo je OSVČ, měl obchod (ten uzavřel), musel nastoupit na rizikové těhotenství a pokračoval prodejem jen přes eshop?
Nikde na úřadech mi nejsou schopni říct, co mám dělat..
Jde mi o to, jestli ho při pobírání neschopenky můžu provozovat sama a nepřerušovat živnost, nebo někoho zaměstnat.
Díky :-)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5178
18.2.15 10:35

Ahoj, nemůžeš z jednoho „titulu“ čerpat nemocenskou a zároveň být činná. Takže pokud máš nemocenskou z pojištění OSVČ, tak bys měla přestat podnikat. Pokud bys měla nemocenskou z pojištění ze zaměstnání, tak můžeš nadále mít příjmy z OSVČ.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
45740
18.2.15 10:39

Nebo muzes nekoho zaměstnat, abys to nevykonávala osobne, to staci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
15814
18.2.15 10:46
@histep píše:
Takže pokud máš nemocenskou z pojištění OSVČ, tak bys měla přestat podnikat.

to není přesné - podnikat může, ale ne osobně. tedy například přes zaměstnance ano. příjmy z podnikání při pobírání nemocenské nevadí, ale vadí osobní výkon podnikání - protože ta nemocenská je právě proto, že kvůli nemoci nemůže práci osobně vykonávat.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
27
18.2.15 10:46

Ahoj, děkuju :-).
Ano budu mít nemocenskou z pojištění OSVČ..Na ŽU mi řekli, že bych snad mohla provozovat eshop ale že nevědí..Už jsem z toho blázen..
Mám právě obchod s oblečením (ten zavřu) a prodávám i přes net a nechci to ukončit, tak nevím co a jak mám dělat..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
45740
18.2.15 10:48

Kdyz nekoho zamestnas tak by to mělo byt ok.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5178
18.2.15 10:52
@sagina píše:
to není přesné - podnikat může, ale ne osobně. tedy například přes zaměstnance ano. příjmy z podnikání při pobírání nemocenské nevadí, ale vadí osobní výkon podnikání - protože ta nemocenská je právě proto, že kvůli nemoci nemůže práci osobně vykonávat.

jj, přesně tak, jen jsem to blbě formulovala… ne přestat podnikat úplně, ale přesněji přestat osobně vykonávat podnikatelskou činnost.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
737
18.2.15 11:09

Ahoj, nevite jak je to s nemocenskou u OSVC? V dobe, kdy jsem na nemocenske, platim si duchodove a zdravotni a vsechno, nebo ne? asi divny dotaz, ale fakt nevim..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
27
18.2.15 11:11

Zálohy se v průběhu nemocenské neplatí…Taky si to všechno teď oběhávám a zjišťuju je to hrůza..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.2.15 11:44

Já jsem po dobu pobírání nemocenské a PPM taky měla příjmy dál jako OSVČ. Do účetnictví jsem si dala švagrovou na DOPP a tím jsem pokryla to, že jsem činnost nevykonávala sama. I když realita byla jiná, ale pro účely sociálky jsem tím byla krytá.
Pokud si pamatuji, tak na neschopence, stejně podepisuješ čestné prohlášení, že nebudeš sama vykonávat samostatně výdělečnou činnost, ale příjmy z ní mít můžeš.
Příklad: kdybys měla obchod dál, tak by sis zaměstnala prodavačku a byla bys doma na PN nebo PPM a příjmy by jsi měla dále :palec:

  • Citovat
  • Upravit
27
18.2.15 11:48

Moc díky, to jsem potřebovala vědět :palec:. Konečně někdo kdo má tuhle zkušenost :-).
Ještě prosím Tě, je to tedy tak že při nemocenské neplatím zálohy a pak při mateřské nějaké zálohy podle výdělku? a musí se něco z toho oznamovat třeba ještě na finančáku? kromě toho že za to DOPP budu odvádět 15% daň?
Moc díky.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
45740
18.2.15 11:49

Neplati se ani zálohy na zdravotni a sociální, aspon pred 3 lety to tak bylo, zavolej na socialku a zdr pojišťovnu, oni ti to reknou.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
45740
18.2.15 11:51

Na sociálce si OSVČ musis převést na vedlejší cinnost!
Potom neplatis sociální do výdělku 68 tis ročně, zdravotni platis dle skutečného výdělku. Neplati se zadne minimalni zálohy.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
27
18.2.15 11:53

Převést při té nemocenské?
To mi tam taky neřekli :-(..

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
45740
18.2.15 12:00

Ne, az pri rodicaku.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat