Otec jako rodič druhé kategorie?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hoa Mai
Kelišová 6760 příspěvků 02.09.19 09:59
Otec jako rodič druhé kategorie?

Předem se omlouvám za asi trochu provokativní název diskuze, ale nic jiného mě nenapadlo :-).
V nedávné době jsem se setkala se dvěma případy životních situací, které jsou sice na první pohled banality, ale docela mě šokovaly a přivedly k úvahám, jak společnost vnímá roli otců V ÚPLNÝCH RODINÁCH a jak vnímají otcové sami sebe.
Příklad 1.: známý (povolání středoškolský učitel) žije s partnerkou téměř 20 let, mají spolu 9letého syna, on je zapsán v RL, žijí spolu v jedné domácnosti, svatbu měli před dvěma lety. Tento známý byl skálopevně přesvědčen, že nebyl zákonným zástupcem svého syna, dokud si nevzal svou partnerku, nynější manželku.
Příklad 2.: kamarádka teď dávala syna do státní MŠ a školka po ní chce podepsat pro otce dítěte souhlas s jeho vyzvedáváním. Ona a otec dítěte jsou manželé, žijí ve společné domácnosti, žádný rozvod ani určení péče o dítě není.
A asi to nebudou úplně ojedinělé situace, protože už znejistěl i můj partner (nejsme svoji, ale je otcem dětí, žijeme spolu 15 let, je v RL atd.), který chtěl, abych mu kamsi napsala zplnomocnění a já se mu smála (bylo to ještě před výše zmíněnými situacemi), že chce „povolení na vlastní děti“. Když jsem se ho ptala, jak přišel na to, že potřebuje můj souhlas, vyplynulo, že toho dojmu nabyl z toho, jak se chlapi v jeho okolí (a jsou to z větší části lidé s VŠ) baví.
Taky vám to přijde absurdní? Setkali jste se s něčím takovým? Situace bych pochopila v případě rozvodu/rozchodu, kdy má dítě v péči jen jeden z rodičů. Ale proč proboha i v úplných a funkčních rodinách jsou otcové vnímáni (a dokonce tak sami sebe vnímají) takhle nerovnoprávně? Nebo si budeme pro sichr psát souhlasy s vyzvedáváním a s přihlašováním dětí na kde co navzájem?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 24 Další »
Reakce:
stinga
Echt Kelišová 9081 příspěvků 02.09.19 10:05

Nějak nechápu, v čem vidíš problém a na co se vlastně ptáš?

Kriss Tina
Extra třída :D 12205 příspěvků 02.09.19 10:09

Tak to nevím já to měla třeba ve školce naopak, než sem donesla papíry že mám syna v péči já, tak brali automaticky že jsou oba rodiče na stejné úrovni :nevim:

wildcherry
Neúnavná pisatelka 19160 příspěvků 02.09.19 10:11

Joooo neznalost neomlouva. Prijde mi to zvlastni, kdyz muzi ve tvem okoli neznaji sva parava k diteti, takovy zaklad.Ja se s nicim podobnym nesetkala, tak jak to popisujes ty.

Petra Z
Hvězda diskuse 53433 příspěvků 02.09.19 10:13

@Hoa Mai tak ten učitel sám nezná svoje práva?? a jak to je???
a dnes a denně se s tím sám musel ve škole setkat…¨tak je tatar :roll:
a v tom druhém případě…nebylo to spíš to, aby otec podepsal souhlas pro ostatní osoby, které mohou dítě vyzvedávat??

stinga
Echt Kelišová 9081 příspěvků 02.09.19 10:14

@Hoa Mai a ve školce se tomu podepisování vůbec nedivím - v dnešní době matek samoživitelek, přítelů a přítelek, registrovaných partnerství, pěstounů dlouhodobých a krátkodobých - jak by ve školce věděli, komu mají které dítě vydat? :zed:
v naší školce se najíždí na systém otisků prstů, nelze přece, aby do školky chodili lidé, jak se jim zlíbí, takový únos dítěte není zrovna sranda

wildcherry
Neúnavná pisatelka 19160 příspěvků 02.09.19 10:18

Uprimne, k zamysleni to opravdu je.Jak si muze clovek delat deti a nevedet zadne zakladni informace ohledne prav, to mi hlava nebere :roll:.Jak rikam, v okoli jsem se s tim nesetkala, nezaslechla to od tatinku. A ze ani ucitel? Tim bych se nechlubila, to mi prijde uplne mimo uz.

debra.morgan
Extra třída :D 10027 příspěvků 02.09.19 10:19
@stinga píše:
@Hoa Mai a ve školce se tomu podepisování vůbec nedivím - v dnešní době matek samoživitelek, přítelů a přítelek, registrovaných partnerství, pěstounů dlouhodobých a krátkodobých - jak by ve školce věděli, komu mají které dítě vydat? :zed:
v naší školce se najíždí na systém otisků prstů, nelze přece, aby do školky chodili lidé, jak se jim zlíbí, takový únos dítěte není zrovna sranda

no je to sice deb*lní, ale taky se nedivím, někdy třeba otec nemůže vyzvedávat kvůli pracovní době a pak se ve školce zjeví třeba po 2 letech, kdy tam dítě dochází a žádá si Pepíka :lol:

ja se zas setkala s nazorem, že pokud se otec dostatečně nevěnuje péči o dítě (v očích matky), tak nemůže rozhodovat o tom co s dítětem bude (jestli se bude učit na kole ted nebo na jaře třeba…)

Černá vdova
Extra třída :D 11363 příspěvků 02.09.19 10:20

@Hoa Mai Jak má školka vědět, že je otec z plně funkční rodiny? Ve školce a ve škole může každý nakecat, co chce. Že se tyto instituce chrání, je jedině v pořádku. Takže písemně prohlásit, kdo může děti vyzvedávat.
To, že středoškolský učitel nezná svoje práva a povinnosti k dítěti je neuvěřitelné.

wildcherry
Neúnavná pisatelka 19160 příspěvků 02.09.19 10:20
@stinga píše:
v naší školce se najíždí na systém otisků prstů, nelze přece, aby do školky chodili lidé, jak se jim zlíbí, takový únos dítěte není zrovna sranda

Tak toto je super, myslim si to stejny, ale otcove by snad meli vedet, jestli prava maji a kdyz, tak jaka.Snad jen primitv si muze myslet, ze si udelam dite a vse ostatni je pravne na tom druhem

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67820 příspěvků 02.09.19 10:20
@Kriss Tina píše:
Tak to nevím já to měla třeba ve školce naopak, než sem donesla papíry že mám syna v péči já, tak brali automaticky že jsou oba rodiče na stejné úrovni :nevim:

Ale oni jsou na stejne urovni, i když syna mas v peci…

Černá vdova
Extra třída :D 11363 příspěvků 02.09.19 10:21
@stinga píše:

Tak otisky prstů jsou vyšší level :P.

stinga
Echt Kelišová 9081 příspěvků 02.09.19 10:22
@j.a.n.i1 píše:
Ale oni jsou na stejne urovni, i když syna mas v peci…

no to teda nejsou

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67820 příspěvků 02.09.19 10:23

@Černá vdova Ale skolce neni nic do toho, zda je rodina funkční, pokud on nema soudne omezena rodicovska prava, tak je stale zakonnym zadtupcem.

Hoa Mai
Kelišová 6760 příspěvků 02.09.19 10:24

@Kriss Tina takto mi to přijde logické a podle zákona správné. Je mi jasné (a pevně doufám), že to, co jsem popisovala, nechtějí všude a že se v té dané školce kryjí před problémem, který nemůže z právního hlediska nastat.
@wildcherry no já doteď taky ne, nechtěla jsem věřit, že si dotyční nedělají srandu. A že zrovna učitelé nemají jasno v tom, kdo je zákonný zástupce dítěte. Od čeho je teda potom v rodném listu kolonka otec?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 24 Další »
Váš příspěvek
Reklama