Pes-švýcarský ovčák, slovenský čuvač nebo zlatý retriever?

13
14.4.21 12:46

Pes-švýcarský ovčák, slovenský čuvač nebo zlatý retriever?

Ahoj lidi,
máte někdo zkušenosti s těmito třemi plemeny? budu se poohlížet, zatím studuju, ale osobní zkušenosti jsou nej :) má to být pes nebo fenka pro mě, zbytek rodiny ji neuvidí tak často, parťák do přírody, na lehčí sporty, výlety, oddaný svojí paní( mě :D ), zdravý, tak nějak od povahy učenlivý, soustředěný, oddaný, mazlivý a mírumilovný i k ostatním, zvířatům, dětem samo. Do byu, ale s častým pobytem venku, aktivní, ale ne hyperaktivní.
Všechny tři plemena se mi moc líbí, čuvač je takový můj dávný sen, švýcarák srdcovka a retriever je prostě fajn. ve hře je ještě špringeršpaněl a ne moc známé plemeno Landseer. Mám zkušenosti s hasky, křížencem kokra a kavalíra, boloňáčkem.
Kdo máte doma, budu ráda za tipy a rady :))

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1550
14.4.21 12:59

Čuvač je pastevec, takže úplně jiná povaha než ostatní zmíněná plemena. Bude určitě hůře cvičitelný, může být ostřejší na cizí. Toho bych vyřadila. Landseer je zase moloss, s tím se na nějaký extra sport nebo delší výlety taky počítat nedá.
Zbytek mi přijde fajn. U retrívra bude strašně záležet, z jakého chovu vezmeš - může to být akční střela z pracovní linie a nebo takový ten klasický pohodář, co rozesmátý poklidně kluše vedle rodinky :D Švýcarské ovčáky znám taky spíš takové, co se nepředřou, ale jsou to taky všestranní pohodáři s mírnou povahou. Osobně se mi nejvíc líbí špringlšpaněl, má větší drive, je fakt supersnadno cvičitelný a extrémně nekonfliktní :) ale zas je to oproti těm ostatním menší pes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3955
14.4.21 13:11

Když už velké plemeno do bytu, tak co bernský salašnický? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
583
14.4.21 13:34

Upřímně do bytu tak max toho špringra.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2872
14.4.21 13:46

Čuvače do bytu ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
14.4.21 14:00

Čuvač a mírumilovný k ostatním, jo… :mrgreen: Zůstaň u retrívra, čuvač i švýcarák potřebují víc než byt a mírumilovný fakt nejsou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11655
14.4.21 15:14

Jsou to naprosto rozdílná plemena.

Čuvač je pastevec, jednak bude ostrý, jednak do bytu fakt ne. Jeho nápní práce je hlídání pozemku/stáda/rodiny, a to mu v bytě nikdy nenahradíš.

Švýcarák i retrívr jsou oba kontaktní psi, asi bych řekla povahou docela podobní, akorát švýcarák může i trochu hlídat, takže pravděpodobnost zcela bezkonfliktních výletů je větší u retrívra. Retrívr bude teda oddaný nejen tobě, ale všem.

U toho retrívra bych se bála trochu zdraví, příliš mnoho jich potkávám šmajdavých a sotva jdoucích.

Záleží, jak velké ty túry a výlety budou, jako životaschopnější pro tenhle účel mi přijde ten špringr.

Landseer určitě ne, je to mohutná hromada chlupů na ven. V létě bude vděčný za ležení ve stínu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
14.4.21 17:07
@Julča001
@Julča001 píše:
Když už velké plemeno do bytu, tak co bernský salašnický? :think:

berňák má tak hustou srst, potřebuje být víc venku, a navíc má hodně špatné zdravotní prognozy, zatím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
14.4.21 17:09
@Janli
@Janli píše: Čuvač a mírumilovný k ostatním, jo… :mrgreen: Zůstaň u retrívra, čuvač i švýcarák potřebují víc než byt a mírumilovný fakt nejsou…

proč švýcar ne? bývají úplně zlatý. Jen se k lidem úplně nehrnou třeba jako špringr nebo retrívr :D u čuvače už jsem četla, že může dost bránit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
14.4.21 17:12
@Lucie_Sx píše:

Čuvač je pastevec, jednak bude ostrý, jednak do bytu fakt ne. Jeho nápní práce je hlídání pozemku/stáda/rodiny, a to mu v bytě nikdy nenahradíš.

Švýcarák i retrívr jsou oba kontaktní psi, asi bych řekla povahou docela podobní, akorát švýcarák může i trochu hlídat, takže pravděpodobnost zcela bezkonfliktních výletů je větší u retrívra. Retrívr bude teda oddaný nejen tobě, ale všem.

U toho retrívra bych se bála trochu zdraví, příliš mnoho jich potkávám šmajdavých a sotva jdoucích.

Záleží, jak velké ty túry a výlety budou, jako životaschopnější pro tenhle účel mi přijde ten špringr.

Landseer určitě ne, je to mohutná hromada chlupů na ven. V létě bude vděčný za ležení ve stínu.
@Lucie_Sx píše:

Landseer určitě ne, je to mohutná hromada chlupů na ven. V létě bude vděčný za ležení ve stínu.

děkuju, jj tak nějak to taky vidím, čuvače jsem si říkala, kdybych byla v domku na samotě, to zatím nejsem, ten landseer to je fakt..vážně uvažuju nejvíc o švýcarovi, retrívrovi(ale právě ty klouby..:() a špringrovi, na trhýho španěla jsem zvyklá a jsou taky extrémně mazlivý :D aj zdravý. Jasné, že půjdu do ověřené chovné stanice, kde budou mít zdravé předky s dobrou povahou, ať už vyberu jakkoliv..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
14.4.21 17:15
@Freeandwild píše: Čuvač je pastevec, takže úplně jiná povaha než ostatní zmíněná plemena. Bude určitě hůře cvičitelný, může být ostřejší na cizí. Toho bych vyřadila. Landseer je zase moloss, s tím se na nějaký extra sport nebo delší výlety taky počítat nedá.
Zbytek mi přijde fajn. U retrívra bude strašně záležet, z jakého chovu vezmeš - může to být akční střela z pracovní linie a nebo takový ten klasický pohodář, co rozesmátý poklidně kluše vedle rodinky :D Švýcarské ovčáky znám taky spíš takové, co se nepředřou, ale jsou to taky všestranní pohodáři s mírnou povahou. Osobně se mi nejvíc líbí špringlšpaněl, má větší drive, je fakt supersnadno cvičitelný a extrémně nekonfliktní :) ale zas je to oproti těm ostatním menší pes.

jj, vidím to podobně, hodně záleží kde budu za ty dva tři roky, ale ten čuvač a landseer je teď asi přes čáru :D u retrívra se bojím těch kloubních potíží, i kdybych brala štěňátko ze zdravý linie a šetřila ho, váhu u pejska držet umím, na přejídání mě neukecají, na to je mám moc ráda :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
14.4.21 17:18

Ještě jsem okoukávala vodního portugalského psa, měl by být zdravý a milý, u flat coat jsem se toho nikde moc nedozvěděla, a třeba australský ovčák mi přijde super, ale aby to nebyl zas moc divoch…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11655
14.4.21 17:28
@Lillian1 píše:
Ještě jsem okoukávala vodního portugalského psa, měl by být zdravý a milý, u flat coat jsem se toho nikde moc nedozvěděla, a třeba australský ovčák mi přijde super, ale aby to nebyl zas moc divoch…?

Australak je velky aktiv, krapet i tvrdsi palice, flat coat je tutanek, moc se mi libi, mazel a kontaktak, ale potrebuje hodne aktivit. Bud na psi sporty nebo pro aktivniho sportovce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
14.4.21 20:59
@Lillian1 píše:
@Janliproč švýcar ne? bývají úplně zlatý. Jen se k lidem úplně nehrnou třeba jako špringr nebo retrívr :D u čuvače už jsem četla, že může dost bránit.

U nás jich pár je a výraz “zlatý” bych k nim nepoužila. A už vůbec bych je nezavírala do bytu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1550
15.4.21 09:26

Flat je hodně podobný zlatému retrívrovi, jen bych řekla trochu kompaktnější a je na tom lépe se zdravím, jinak taky super pes :) Švýcaráci mívají povahu opravdu mírnou, oproti německým a belgickým ovčákům je to rozhodně velký rozdíl. Australák, no… u nich strašně záleží, jak se povedou, ale osobně je moc nemusím, spousta jich je takových podivně nespolupracujících a jsou taky hodně chlupatí.
Co se týče psa v bytě, vynechala bych fakt extrémně chlupatá plemena, jinak je to za mě jedno, aktivní plemeno potřebuje vyžití tak jako tak, ať už je v bytě nebo na zahradě. Osobně mám v bytě borderku a je to úplně v pohodě… Záleží ale, jaký je Tvůj denní program, pro mě osobně je priorita, aby pes byl odvolatelný i od zvěře (to je fakt priorita no.1, aby mohl chodit v lese navolno), dobře cvičitelný, aktivní s chutí do práce a s přívětivou povahou + bez velké náchylnosti k pohybovým problémům = vychází z toho borderka, flat nebo špringl/velššpringl, pak ještě třeba pudl a asi i většina ohařů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat