Pohřeb s dítětem - ano x ne

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.02.17 22:27
Pohřeb - ano x ne

Dobrý den,
omlouvám se za anonymitu, ale i tak doufám, že mi „poradíte“… Zemřel nám někdo moc blízký, je to strašná rána - sama bojuji s obrovskou bolestí. Když jsme to s manželem oznámili synovi (9 let), vzalo ho to víc než jsme čekali - nebudu lhát, jeho reakce mě opravdu zaskočila a překvapila :,(. Rozhodli jsme se proto, že ho na pohřeb nevezmeme… Ale dnes o tom chtěl mluvit a ptal se mě, proč na ten pohřeb nemůže… Mám mu „dovolit“, aby se šel rozloučit? Nebo mu nějak šetrně vysvětlit, že to opravdu není dobrý nápad? Já sama nikdy na pohřbu nebyla - sama mám strach, jak to zvládnu… Mám strach, aby neměl nějaké trauma - chtěla bych aby si ho pamatoval jaký byl, ne jak všichni na pohřbu plakali… Poradíte?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Litta
Extra třída :D 13485 příspěvků 22.02.17 22:29

Pokud se sám ptá a chce o tom mluvit, já bych mu to nezakazovala. Aby mu to pak nechybělo.

mamina89
Zasloužilá kecalka 803 příspěvků 22.02.17 22:30

Nas rodiče takhle malý na pohřby nebravali. Byla jsem poprvé na pohřbu prababičky a to mi bylo už kolem 15let…

unuděná
Kelišová 5553 příspěvků 2 inzeráty 22.02.17 22:30

V deviti letech uz bych prihledla k prani ditete. Muzes nadelat vic skody zakazem tam jit, nez tim, ze uvidi blizke lidi plakat.Dala bych akorat pozor, pokud bude zesnuly v otevrene rakvi, to dite rozhodne videt nemusi. Preji uprimnou soustrast.

Alyss1
Závislačka 2819 příspěvků 5 inzerátů 22.02.17 22:31

Smrt je soucasfi zivota. Je dobre se rozloucit a nejak to ukoncit. Takovy kluk je uz dost velky. Urcite bych vzala, kor, kdyz se takhle pta…

kaja00
Extra třída :D 13479 příspěvků 22.02.17 22:32

Ahoj, jestli to syna tak vzalo a na pohřeb chce, vzala bych to. Předem bych mu vysvětlila, jak to bude probíhat a pokud stále bude chtít, vzala bych ho, už není tak malý, aby to nezvládl.
Upřímnou soustrast :hug:

Příspěvek upraven 22.02.17 v 22:39

Uživatel je onlineTunrida
Hvězda diskuse 47778 příspěvků 22.02.17 22:32

Jestli sám projevuje zájem tam jít, tak ho určitě vezměte. Není to příjemný, ale je to prostě normální. Bylo by mu to líto, kdyby tam nemohl být.

jdukolem
Hvězda diskuse 49256 příspěvků 22.02.17 22:32

Příspěvek upraven 22.02.17 v 22:33

jdukolem
Hvězda diskuse 49256 příspěvků 22.02.17 22:32
@Anonymní píše:
Dobrý den,
omlouvám se za anonymitu, ale i tak doufám, že mi „poradíte“… Zemřel nám někdo moc blízký, je to strašná rána - sama bojuji s obrovskou bolestí. Když jsme to s manželem oznámili synovi (9 let), vzalo ho to víc než jsme čekali - nebudu lhát, jeho reakce mě opravdu zaskočila a překvapila :,(. Rozhodli jsme se proto, že ho na pohřeb nevezmeme… Ale dnes o tom chtěl mluvit a ptal se mě, proč na ten pohřeb nemůže… Mám mu „dovolit“, aby se šel rozloučit? Nebo mu nějak šetrně vysvětlit, že to opravdu není dobrý nápad? Já sama nikdy na pohřbu nebyla - sama mám strach, jak to zvládnu… Mám strach, aby neměl nějaké trauma - chtěla bych aby si ho pamatoval jaký byl, ne jak všichni na pohřbu plakali… Poradíte?

smrt patří k životu, myslím, že když chlapec sám na pohřeb chce - rozloučit se tak byste to měli zkusit..tabuizování a démonizace pohřbu jako události by byla možná víc na škodu.. zkuste si sednout mluvit o tom jaké to bude - květiny lidé, pláč, vysvětli důvod a uvidíš.. vždy můžeš chlapce vyvést ven..

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1916 příspěvků 22.02.17 22:33

Ja osobně si myslim, tedy jsem o tom hluboce přesvědčena, ze neni dobre dite takto,,bránit" a držet ho mimo všechnu bolest a smutek. Podle me je lepší o tom s nim mluvit, podat smrt jako přirozenou součást života, a dovolit mu (i sama době) byt smutná a poprat se s emocemi. Deti smrt vnímají tak nejak jinak nez my dospěli. Myslim ze je nanejvýš přínosné umožnit mu si tim projít, hodne mluvit a proste to vzít jako součást života. Byt k dětem upřímný se proste vyplatí, ony nejsou hloupé a ví, ze se neco děje.

vjerunqa
Závislačka 3141 příspěvků 22.02.17 22:36

Já bych syna vzala. To je život.

jessikka
Extra třída :D 10781 příspěvků 22.02.17 22:36

http://www.umirani.cz/…ruchli-jinak

zvidavajanca
Závislačka 3715 příspěvků 22.02.17 22:38

Je to jeho přání, respektuj to. Tohle jindy nebude mít mžnost „napravit“.
Dala bych mu třeba možnost, kdyby měl s něčím v průběhu problém ať zajde třeba „za tetou“ (pokud ty „nemůžeš“ z místnosti odejít) - někým koho zná a kdo nebude mít problém z místnosti, pokud syn nazná, že atosféru nebo něco nezvládá/nechce tam být, samotný asi ven jen tak nepůjde.

Určitě zná úmrtí třeba z televize (filmy, příp. pohádky) a ví, že to lidi dělají. Ano, na obrazovce to může vypadat jinak. Ale asi ví, že je to důkaz toho, že lidi měli dotyčného rádi.

Příspěvek upraven 22.02.17 v 22:39

lucenka
Vesmírná mluvilka 32459 příspěvků 22.02.17 22:39

Vzala bych. Za mého dětství nebylo zvykem brát děti na pohřeb. Přišla jsem prakticky ve věku tvého syna o velmi blízkou osobu a neměla tu možnost se s ním díky pohřbu rozloučit. A přiznám se, že jsem se s timtím velmi těžce vyrovnávala a dodnes cítím, že tam nějaký krok chybí.

Helileli
Závislačka 2956 příspěvků 22.02.17 22:40

Normálně bych dítěti vysvětlila, co se na pohřbu bude dít, jak se budou chovat ostatní, upozornila bych, že je možné, že i já budu plakat a nechala bych ho normálně jít. Právo jít na pohřeb by měl mít každý pozůstalý nehledě na věk, je to jeden z nejstarších rituálu napříč kulturami, který nás odlišuje od zvířat.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Uspěje album Vondráčkové Růže na rozdíl od propadáku The Perfect Kiss?

To, že její nový film The Perfect Kiss je propadák, ji neodradí od další... číst dále >

Články z Ona Dnes

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >