Povinné testování zaměstnanců

665
9.3.21 12:56

Povinné testování zaměstnanců

Ahoj, má někdo zkušenost? Od příštího týdne máme povinné covid testy na odberovych místech, ale co jsem koukala na místa v okolí, všude testují pomocí steru z nosohltanu. Měla jsem za to, že se testuje i ze slin? Každý týden si nechat stourat v nose je přece o zdraví, navíc já mam chronickou rýmu a časté krvácení… Jak máte toto v práci řešené vy, popř. budete mít?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7517
9.3.21 12:58

Typ testu je irelevantní. Musíte mít test hotový a je jedno jaký. A šťourání v nose není o zdraví, někteří tam doluji celý život a neumřeli na to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
314
9.3.21 13:01

Jelikož chodim při RD na brigádu taky musim na odběry. Ale objednavala jsem se uz i na další dva týdny raději. Teď když je to povinné jsou hned plné terminy. Dnes jsem byla delali ster teda i z nosu i z krku. Ale rychkovka. Čekala jsem to horší. A až přijdou zaměstnavateli samotesty, budeme se testovat před sichtou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30452
9.3.21 13:04
@Mialina píše:
Ahoj, má někdo zkušenost? Od příštího týdne máme povinné covid testy na odberovych místech, ale co jsem koukala na místa v okolí, všude testují pomocí steru z nosohltanu. Měla jsem za to, že se testuje i ze slin? Každý týden si nechat stourat v nose je přece o zdraví, navíc já mam chronickou rýmu a časté krvácení… Jak máte toto v práci řešené vy, popř. budete mít?

Do nosu na kraj, ne ty klasické dozadu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14192
9.3.21 13:11
@Mialina píše:
Ahoj, má někdo zkušenost? Od příštího týdne máme povinné covid testy na odberovych místech, ale co jsem koukala na místa v okolí, všude testují pomocí steru z nosohltanu. Měla jsem za to, že se testuje i ze slin? Každý týden si nechat stourat v nose je přece o zdraví, navíc já mam chronickou rýmu a časté krvácení… Jak máte toto v práci řešené vy, popř. budete mít?

Zamestnavatel ma povinnost zajistit testy pro sve zamestnance. Ne tuto povinnost na zamestnance prehodit. Plati to jak pro soukromou, tak pro verejnou sferu.
https://www.vlada.cz/…lati-180234/#…
Zaměstnavatelé uvedení ve větě první jsou povinni zajistit nejpozději od 3. března 2021 pro své zaměstnance POC antigenní testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prováděné poskytovatelem zdravotních služeb nebo testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, a to s frekvencí alespoň jedenkrát za týden.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
665
9.3.21 13:12
@Cenarius píše:
Typ testu je irelevantní. Musíte mít test hotový a je jedno jaký. A šťourání v nose není o zdraví, někteří tam doluji celý život a neumřeli na to.

To ja vím, spíš mi jde o to, kde se dá zařídit jiný typ testu, než z nosohltanu. Stourat v nose každý týden si zkrátka nenechám. Nenechala bych si, ani kdybych měla sliznice v pořádku a nemusela jsem používat denně kortikoidy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
45872
9.3.21 13:14
@Mialina píše:

moje kolegyne ze zdravotních důvodů nemůže testy z nosohltanu, tak si bude jezdit sama jinam, kde delaj z kraje nosu, nebo krku..
testovat nás budou až v pátek, tak jsem sama zvědavá jak.. ale podle seznamu testu, by téměř každý antigenní měl jít i kraje nosu, tak mám v plánu se na to zeptat :oops: nějak nechápu proč se vrtat až v nosohltanu, když to jde i jinak..

@Cenarius píše:
Typ testu je irelevantní. Musíte mít test hotový a je jedno jaký. A šťourání v nose není o zdraví, někteří tam doluji celý život a neumřeli na to.

Předpokládám, že se stouraj jen právě na ten kraj nosu, ne až do nosohltanu :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75906
9.3.21 13:41
@Russet píše:
Do nosu na kraj, ne ty klasické dozadu.

Pokud se zaměstnavatel snaží šetřit a posílá zaměstnanace na odběrová místa na antigenní testy, tak to jsou samozřejmě ty klasické dozadu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75906
9.3.21 13:44
@Mialina píše:
To ja vím, spíš mi jde o to, kde se dá zařídit jiný typ testu, než z nosohltanu. Stourat v nose každý týden si zkrátka nenechám. Nenechala bych si, ani kdybych měla sliznice v pořádku a nemusela jsem používat denně kortikoidy.

Zařídit jiné si můžeš akorát tak, že si je koupíš nebo přesvědčíš zaměstnavatele, aby je koupil on.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7279
9.3.21 13:59

@Mialina U zaměstnanců se provádějí AG testy, těch je celá řada. Problém je, že nejčastěji se používají právě pro výtěr z nosohltanu, důvod je, že jsou nejlevnější (cca 70 korun). Kolem 110-120 korun jsou na stěr z nosu, kdy se pouze pětkrát odběrovou tyčinkou obkrouží každá nosní dírky. Co se týká slin, ty jsou ještě dražší, cca 150-170 korun. Při kladném výsledku je pracovník odeslán na PCR test.
pro zaměstnavatele je podstatný papír s negativním výsledkem. Pokud nemáte zasmluvněnu přímo firmu, která např. u příchodu do práce test provádí, můžeš si místo a způsob AG testu vybrat, nebo se na odběrovém místě zkusit domluvit na způsobu testu.
variantou je též domluvit se se zaměstnavatelem na samotestování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27898
9.3.21 14:10
@j.a.n.i1 píše:
Zařídit jiné si můžeš akorát tak, že si je koupíš nebo přesvědčíš zaměstnavatele, aby je koupil on.

Zamestnavatele by je radi nakoupili. Jenže nejsou k sehnani. A kdyz uz sezenou, tak zcela jiste ne za 60 Kč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75906
9.3.21 14:16
@vokishka píše:
Zamestnavatele by je radi nakoupili. Jenže nejsou k sehnani. A kdyz uz sezenou, tak zcela jiste ne za 60 Kč.

Nojo, holt zadarmo to nebude, no. Ale evidentně se koupit dají, pokud se tedy zaměstnavatel neprobudil včera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27898
9.3.21 14:20
@j.a.n.i1 píše:
Nojo, holt zadarmo to nebude, no. Ale evidentně se koupit dají, pokud se tedy zaměstnavatel neprobudil včera.

Ono taky zalezi na velikosti toho zaměstnavatele. A i kdyz treba objednali vcas, musi trreba pockat, nez je zase naskladni. Cetla jsem vyjádření jednoho dodavatele, rikali, ze proste dodavky nestaci. Jedna se o miliony testu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75906
9.3.21 14:31
@vokishka píše:
Ono taky zalezi na velikosti toho zaměstnavatele. A i kdyz treba objednali vcas, musi trreba pockat, nez je zase naskladni. Cetla jsem vyjádření jednoho dodavatele, rikali, ze proste dodavky nestaci. Jedna se o miliony testu.

To je sice hezké, ale je to povinností zaměstnavatele a nemůže to přehazovat na zaměstnanace stylem, zajistěte si odběr na odběrném místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7517
9.3.21 14:35
@j.a.n.i1 píše:
To je sice hezké, ale je to povinností zaměstnavatele a nemůže to přehazovat na zaměstnanace stylem, zajistěte si odběr na odběrném místě.

Může zaměstnance požádat a je jeho dobrá vůle, že půjde na ten test hrazeny pojišťovnou. Leč v Brně všechny termíny plne na dlouho dopředu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat