Předčasný nástup do školy v pěti letech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 03.02.10 21:32
predcasny nastup do skoly

Holky, potrebuju asi jen vychladnout a mozna slyset, ze je to tak spravne, normalni…nebo tak…
Mam ditko chytre, sikovne, narozene koncem rijna. Do skolky nastoupila bez problemu v necelych trech letech s detmi starsimi, ktere uz maji jit letos do skoly. Maji ve skolce skvelou partu, moc si rozumi a se spoustou rodicu se stykame i mimo, organizujeme jim akce apod…neni to jen nazor muj, potvrzuje to i ucitelka MS, pry tu takovou dobrou partu dlouho nemeli…
A letos vyvstal problem… vypada to, ze vsechny Julciny kamaradky pujdou do skoly… jen my ne. Byli jsme na podzim v PPP, kde nam nedoporucili nastup a vytkli par drobnosti, jedine podstatnejsi bylo, ze jeste nema takovou vydrz (testovana v 5 letech a 1 mesici), ale nic dramatickeho. Zadnou zpravu jsme nedostali, pry neni potreba… Ve skolce i dr, nam doporucili zapis preci jen zkusit a dat ji cas a rozhodnout se do kvetna, ze se muze jeste leccos zmenit… Vyzadala jsem si zpravu z PPP, prisla dnes v den zapisu (po 16 dnech) a ja se zhrozila po prvnim precteni, co to mam doma za dementa… podruhe uz jsem uznala, ze mozna neco z toho bude pravda, ze jde jen o podivne formulace, ale podle meho(a vlastne i podle te zpravy) je moje dite zcela normalni a prumerne jako ostatni (starsi ve skolce), ktere jen nikdo netestoval… Vysledek - k zapisu nas nevzali bez doporuceni PPP.
PS: Mame jednu kamaradku, ktera je na tom prokazatelne hur v mnoha vecech (neni hloupejsi, jen daleko vic detska a podle me nezrala, ma mizernou grafomotoriku, ale je narozena v cervenci a do stejne skoly ji vzali… tak nevim, ale hlavou zed neprorazim, nechci dite nikam tlacit, ale stejne mam chut :pocitac: :pocitac: :pocitac: :pocitac: :pocitac: :pocitac:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:
fidla
Kecalka 469 příspěvků 03.02.10 21:43

A neni mozne navstivit jinou PPP? Ja myslim, ze vsechno jde, kdyz se moc chce :-)

Akinom
Závislačka 4619 příspěvků 03.02.10 21:48

Ahoj,
jsem narozena 9.9 a taky jsem sla do skoly driv, trochu jsem si to vydupala uz v 5 letech, chtela jsem jit s kamaradkou do skoly a kdyz ne rekla jsem ze uz do skoly nikdy nepujdu. neumela jsem r a ř takze jsem musela chodit na logopedii a nevydrzela sedet dlouho na zadku (to mam doted) takze jsem se na zidli ruzne kroutila :) i pres protesty me babicky jsem do skoly sla, a nemela jsem nikde problem.. bylo domluveno ze kdyby neco neslo vrati me do skolky, v 7 tride jsem sla na gympl a v roce 2009 skoncila vysokou skolu… myslim ze hodne dulezita je ta parta, mozna bych bojovala a zkusila to nejak udelat…

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 03.02.10 21:52

To je zvláštní, že vás při zápisu nevzali. Od letošního roku totiž platí zákon, že do školy mohou nastoupit i děti k 31.8. nešestileté a to na základě žádosti rodičů. Žádný papír z PPP k tomu není třeba. Pokud nějaký papír chtěli, tak ten zákon neznají. Nám přímo v PPP řekli, jestli chceme napsat nějakou zprávu, že to není potřeba. (pokud jste byli u zápisu na normální ZŠ, ne nějaké výběrové).
Syn je listopadový, takže jsem to taky hodně řešila. V PPP jsme byli v lednu a v květnu půjdeme zase. U zápisu jsme byli, ale přikláním se k tomu, že do školy asi nenastoupí. Je šikovný, zvládá vše, co ostatní předškoláci. Někde se ale ten věkový rozdíl musí projevit, mě ve škole nejvíce argumentovali předčasnou fyzickou zátěží … V podstatě nás od toho všichni odrazují - jak v PPP (tam ale testy na školní zralost prošel bez problémů), tak většina pedagogů ve škole. Raději ho nebudeme nikam tlačit, aby nám při prvním náznaku jakéhokoliv problému nebylo řečeno - a my jsme vám to říkali …

Martina

mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 03.02.10 22:08

No, lepe receno, oni by nas asi k zapisu vzali, ale presvedcili nas, ze to pro Julcu neni dobre, kdyz nam to v PPP nedoporucili…Do jine PPP bych samo jit mohla, ale do zitra tezko…
Ja mam z toho takovy pocit, ze se PPP jisti, aby jsme se pak na ne nejezili, kdyby ditko nahodou nenosilo domu jednicky a poradkyne ve skole zas chce ulehcit praci skole (jednodussi je dite, ktere vsechno umi a nevyzaduje zadnou peci navic). Moje dcera zadnou vadu reci nema a po dvou mesicich uz umi i to, co nam v PPP vytkli…jedine, ze ceho mam strach a proto ji nechci nikam tlacit, je, ze v dobe castych odkladu, by byla ve tride s detmi treba i o rok a pul starsimi, coz uz mi prijde opravdu hodne…ale neprijde mi normalni, ze deti ted dostavaji odklad skoro na cokoli… sama znam jednu maminku, ktera neda ditko cervencove jen proto, ze se jim to osvedcilo u starsiho…kdyby do skoly chodily normalne i deti prazdninove, nebala bych se ji tam dat…

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 03.02.10 22:21

U nás je běžná praxe taková, že do PPP na vyšetření školní zralosti si děti zvou až na květen, protože od února/ledna, kdy bývají zápisy, může udělat velký vývojový skok. Takže pokud o tom uvažujete, k zápisu běžte a rozhodnout o nástupu se můžete do 31.5. na základě dalšího vyšetření v PPP nebo svého úsudku.
My byli právě v PPP už v lednu, protože kdyby synovi zjistli nějaký závažný nedostatek, tak jsem k zápisu nechtěla jít vůbec. Takhle jsme byli a právě do toho 31.5. máme čas na rozhodnutí. Zapsaný je a pokud nebudeme chtít, aby do školy šel, stačí přinést potvrzení od pediatra, že nástup do školy nedoporučuje.

Martina

mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 03.02.10 22:32

Aha, tak u nas je zrejme bezna praxe presne opacna…my byli v PPP zac. prosince…manzela poradkyne ve skole presvedcila, takze asi uz nikam nepujdem… docela me to stve…taky jsem cekala, ze nam v PPP reknou tak jako ostatnim (vetsinou tedy tem s problemem a tudiz spise odkladem), prijdte jeste jednou v breznu… neprijde mi, ze by shledali nejaky zavazny nedostatek…
Nevim, odkud jsi Martino, ale v podstate to stejne jako nam rekli me zname (ma holcicku zarijovou, testovali je v listopadu, nic zavazneho neshledali, presto jim nastup nedoporucili) My i znama bydlime v Praze…
Mam z toho pocit, ze kdyz se podivaji na datum narozeni, rovnou uz rikaji ne. V PPP me pomalu ani nechteli objednat a uz ve dverich mi ta mila pani rikala, ze je na to prisna a dava doporuceni vzacne… jak v blbakove, jsem si pripadala jak matka vyvrhelka, ktera sve dite nekam usilovne tlaci…

mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 03.02.10 22:38

Aha tak Ostrava…mozna je tam fakt praxe jina…

Zubr
Závislačka 2649 příspěvků 03.02.10 22:44

S tím datem narození je to fakt pravda. Mě na Dnu otevřených dveří nejdřív paní učitelka líčí, jak je šikovný, jak při návštěvě se školkou spočítal příklad, že mu to myslí … Při sdělení, že je listopadový, se pak málem pokřižovala a řekla - kluk? listopad? No to radši vůbec ne … Syn je hodně živý, lehce hyperaktivní, problémy ve škole očekáváme, ať nastoupí v 6-ti nebo o rok později. Takže hlavně z toho důvodu ho do školy raději nedáme.
U nás v Ostravě jsme se na to vyšetření v lednu museli fakt vyloženě „nacpat“, že nedělají, ať přijdeme v květnu.

Martina

mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 03.02.10 23:08

Ja a jeste mam jednu znamou, ktera ma holcicku v pulce rijna, byli v PPP, predcasny nastup jim nedoporucili… tak sla normalne o rok pozdeji… ted se ve skole nudi, umi vsechno tak dopredu, ze ti stejni lide, kteri je od predcasneho nastupu zrazovali, je ted premlouvaji k individualnimu planu a spojeni dvou rocniku, ze by v zari sla rovnou do treti tridy… maminka je poslala nekam, kdyz jim uz jim jednou tak dobre poradili, ted se uz do niceho nenechaji nutit…
jestli jsem se rozhodli spravne, pozname behem pristiho roku…

Jana206
Nadpozemská drbna 27503 příspěvků 04.02.10 08:10

Já nedokážu poradit,ještě nemám vlastní zkušenost a zkušenosti kamarádek v tomto směru nedokážu posoudit,protože každý má tendence své dítě srovnávat,vyzdvihovat nad ostatní děti stejně staré..

Jen jsem chtěla říct,že máme v rodině 4 učitelky - přítelova mamka,2 sestry a neteř.Všechny učili na prvním stupni..Potom máme ještě nadané dítě - přítelův synovec,který se sám od sebe naučil ve dvou letech číst,počítat,dnes je mu 12,chodí na gymnázium..

Je potřeba to vidět trošku komplexně..U nás nejsou možnosti,aby se učitelka věnovala jednomu nadanému dítěti nebo dítěti,které šlo předčasně do školy..Ve třídě je kolem 30 dětí a prostě to není možné při takovém počtu..To by se napřed musel změnit celý systém..

Oni to v poradnách vědí,proto předčasný nástup většinou nedoporučí..Vědí,že věkový rozdíl mězi dětmi je i větší než rok - děti s okladem - prázdninové děti..V běžné škole to dítěti v konečném důsledku nic nepřinese..

A taky souhlasím s tím,že je to předčasná fyzická i psychická zátěž..Nadaný chlapeček od nás z rodiny je taky dítě učitelky,šel do školy v 6 letech - narozený v únoru..

Měl ale to štěstí,že babička v té době učila na vesnické jednotřídce - i když všichni bydlíme ve městě.Byli míchaní prvňáci s páťákama a on místo toho,aby se učil písmenka,šrouboval lavice a počítal s páťákama..

Proto vím,že jsou děti,které by mohly do školy dřív,ale není možnost se jim věnovat individuálně.

Lesina
Echt Kelišová 9867 příspěvků 04.02.10 08:28

Myslím, že jsem tvůj člověk. Naše Adli je narozena 25.9.03 a minulý týden přinesla první vysvědčení se samýma jedničkama (ale samé měli u nich ve třídě skoro všichni). Při návštěvě poradny v pěti letech a jednom měsíci se mnou soucitně paní PPP hovořila o ADHD a hyperaktivitě. (Adli vycítila příležitost a předvedla se) Zápisem jsme pak v lednu prošli bez rozhodnutí o přijetí.

NIKDO nám nástup nedoporučoval!!!!

Já si vydupala ještě jedno vyšetření na konci školního roku, Adle jsem vysvětlila, co se bude dít, když se zase předvede, slíbila jí modré z nebe když se nepředvede a výsledek? S mnoha výhradami nám byl nástup doporučen. Argument, který zabral byl ten, že se ve třídě nesetká s Pepi – Je tu dvoutřídka a kdyby byly holky ročník po sobě, byly by spolu některé roky ve třídě. (argumenty o její velikosti, mém nástupu do práce a další paní PPP nijak nezaujaly, přitom jim já přikládám vyšší váhu)

Jako Adli není žádné vzorné nebo geniální dítko Ale ve škole si ji paní učitelka (taky byla proti), doopravdy chválí a my jsme doopravdy rádi, že ve škole je.

Jestli se chceš ptát, ptej se.

L.

PS: Měla jsem z PPP pocit, že bych pro Adlu spíš vyrazila odklad než předčasný nástup

PPS: O předčasném zaškolení rozhodují jen a pouze rodiče – a to vím, zcela jistě. Ani PPP ani škola.

Lesina
Echt Kelišová 9867 příspěvků 04.02.10 09:40

Ještě jsem našla toto: Počti si :)

L.

mroe
Neúnavná pisatelka 15594 příspěvků 04.02.10 10:55

Lesi, asi tam neco chybi, v poslednim prispevku…
My to s manzelem doma probrali a rozhodli se to tak nechat… tak bude ve skole kapo, no…jen ja musim stravit, ze ditko i ja si budem asi muset najit nove kamarady…
nakonec jsme dosli k nazoru, ze na to jeste asi psychicky nema (ale je to situace ted ne v zari), ze by asi byla ve vleku svych starsich kamaradek, kdyz pujde pozdeji, bude se muset vice osamostatnit a to asi nebude na skodu…nechci mit ditko ohrozene sikanou… je chytra a urcite se bude ve skole nudit, ale to snad v jejim pripade bude vadit mene, nez kdyby se potykala s problemy vyplyvajicimi z toho, ze je ve tride nejmladsi…
nam situaci take lehce komplikuje fakt, ze az pujde tedy konecne do skoly, ja nastoupim do prace a Violka do jesli, ale snad to nejak zvladnem…doufam, ze ji pujde samo…

Lesina
Echt Kelišová 9867 příspěvků 04.02.10 11:14

Být vámi, nechám rozhodnutí na květen a stejně bych informovala školu. Adli udělala obrovský skok a dnes si ji ve školce neumím představit…

A ten zapomenutý odkaz je zde: https://www.emimino.cz/…-skole-29844

L. :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek
Reklama