Problém s čichem po covidu

Napsat příspěvek
Velikost písma:
984
8.1.21 21:13
@Anonymní píše:
Nemám čich už skoro 2 měsíce. Už mě to začíná znervózňovat. Kolegyně říká, že taky necítí, ale přijde mi, že keca. Teď říkala, že na chodbě něco smrdí - parfém a já tam šla a necítila jsem vůbec nic.

Dva mesice? :,( To mi ani nerikej…
To musi byt solidni dieta :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4568
8.1.21 21:36
@makina89 píše:
A mate nekoho kolem sebe kdo ma tedy taky takovy problem?:( jen chci vedet, ze nejsem blazen pripadam si kak hypochondr

Zrovna včera mi to říkala tchyně, že se bavila s někým, kdo měl covid a ted právě cítí takový divný kouř…i když k něčemu přivoní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
984
8.1.21 21:38
@S.maya píše:
Zrovna včera mi to říkala tchyně, že se bavila s někým, kdo měl covid a ted právě cítí takový divný kouř…i když k něčemu přivoní.

To budou citit asi neco jako cpavek, to je v cigaretach/kouri/moci… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
91
8.1.21 21:41
@Galitea píše:
To budou citit asi neco jako cpavek, to je v cigaretach/kouri/moci… :nevim:

To je des fakt.. nechapu spis ze jsem ztratila cich a chut pak mi vypadali vlasy olezlo mi telo a pak jsem zacala citit vsude u vseho ten stejny smrad :-( jak kdyby to telo furt s tim bojovalo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4568
8.1.21 21:47

Ted jsem našla na stránkách českého zdravotního ústavu článek, ze pacienti covid trpí zkreslenymi pachy. Viry totiž dokážou zničit čichové neurony. Obnova těchto neuronů muze trvat i dva roky!

Pacienti udávají, ze cití kouř nebo spálené dřevo. Aktuálně se tím vědci zabývají.

http://www.szu.cz/…hy-a-chutemi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
91
8.1.21 22:16
@S.maya píše:
Ted jsem našla na stránkách českého zdravotního ústavu článek, ze pacienti covid trpí zkreslenymi pachy. Viry totiž dokážou zničit čichové neurony. Obnova těchto neuronů muze trvat i dva roky!

Pacienti udávají, ze cití kouř nebo spálené dřevo. Aktuálně se tím vědci zabývají.

Tomu vsemu rozumim ale nechapu ze se mi cich vratil.. po 10 dnech pak mesic a pul nebyl zadny problem a ted mam s cichem zase problem ale jen s tim smradem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 08:46
@Galitea píše:
Dva mesice? :,( To mi ani nerikej…
To musi byt solidni dieta :lol:

Dieta? Proč? Já mám chuť v pořádku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 08:48
@S.maya píše:

2 roky??? :,( :,( :,( Zase necítím nic. Občas něco zkusím. Už začínám mít obavy, aby se mi to vubec vrátilo. Přijde mi to jako dost velký problém. Čich jsem měla podle mě hodne dobrý. Pokud by u nás hořelo, tak to ani nepoznám. Nepoznám smrad u jídla, které vypada dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
984
9.1.21 09:20
@Anonymní píše:
Dieta? Proč? Já mám chuť v pořádku.

Jak muzes mit v poradku chut kdyz mas v haji cich? 8o
Na jazyku muzes citit maximalne sladkost nebo horkost nebo slanost apod., ale to, jak to “chutna” citis az diky cichu.
Pokud citis chute, rekneme ze rozeznas ananasovy bonbon od jabkoveho bonbonu, tak mas minimalne slaby cich.
Ja necitim vubec nic, nejde specifikovat, co slaneho jim, nebo co sladkeho jim. To je uplna ztrata cichu. Bud rada, asi jsi o nej neprisla uplne. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 11:02
@Galitea píše:
Jak muzes mit v poradku chut kdyz mas v haji cich? 8o
Na jazyku muzes citit maximalne sladkost nebo horkost nebo slanost apod., ale to, jak to “chutna” citis az diky cichu.
Pokud citis chute, rekneme ze rozeznas ananasovy bonbon od jabkoveho bonbonu, tak mas minimalne slaby cich.
Ja necitim vubec nic, nejde specifikovat, co slaneho jim, nebo co sladkeho jim. To je uplna ztrata cichu. Bud rada, asi jsi o nej neprisla uplne. ;)

Chuť jsem myslela tak, že mám chuť k jídlu. Jim, co normálně. Netrpim nechutenstvím. Poznám slané, sladké, hořké. Chuť nemá podle mě s čichem nic společného.

• Citovat
  • Nahlásit
984
9.1.21 11:11
@Anonymní píše:
Chuť jsem myslela tak, že mám chuť k jídlu. Jim, co normálně. Netrpim nechutenstvím. Poznám slané, sladké, hořké. Chuť nemá podle mě s čichem nic společného.

Chut je na cich naprosto neodlucitelne navazana. Pokud prijdes o cich, prichazis o schopnost rozeznat jidlo. Nemyslim chut k jidlu, ale to, jestli rozeznas chute jidla. Tj. poznas chut kureciho, poznas chut cesneku, cokolady, napijes se dzusu a poznas jeho chut… To vse dela prave cich, nikoli chutove bunky na jazyku. Jazyk umi rozeznat jen jestli je neco slane nebo sladke, ne jakou to ma “chut”. Ja nic z toho nepoznam. Jen poznam ze jim nejake maso, cesnek nerozeznam, kdyby nebylo textury, nepoznam ryzi od brambor (citim jen mirnou slanost) a cokolada je proste jako bych jedla cukr. Proto nema treba cenu varit si neco super, protoze nepoznas, co jis. :? Nepoznas, jestli spravne dochutis jidlo, vse musis varit po pameti. Ja bych mela treba chut na cokoladu ale nema cenu ji jist :lol: Nic z ni nemam.
Pokud chute rozeznas, bud rada, cich neni tak postihnuty, ale spise oslabeny :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
906
9.1.21 11:26
@Galitea píše:
Nemyslim, ze je v tom. Dnes jsem mluvila s doktorem, cich nemam uz devet dni. Je to muceni. Nicmene doktor rekl, ze nekolik lidi si uz stezovalo, ze jim vse smrdi mocuvkou. Neni to tak nahodou ten smrad, co nedokazes identifikovat? :D Rikal ze muze byt hur. Cich se mi nevraci… vic zkusenosti, bohuzel nemam, omlouvam se. Ale vim, jak frustrujici to umi byt a soucitim s tebou. :hug:

Já neměl čich měsíc, pak se mi postupně vrátil a teď už ho zas mám takovej divnej. Všechno smrdí stejně :lol: prej se to může stát, tak snad se to zas srovná. Znovu covid mít nemůžu, teprve to budou tri měsíce. A jinak mi nic není a chuť mám, ne jak předtím, tak nevim co to je :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
984
9.1.21 11:33

@Matt 02 To bude asi jako u zakladatelky oslabený čich. Hádám, že jestli se dostanu z téhle fáze ztráty čichu, tak mě to pak čeká taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
906
9.1.21 11:54
@Galitea píše:
@Matt 02 To bude asi jako u zakladatelky oslabený čich. Hádám, že jestli se dostanu z téhle fáze ztráty čichu, tak mě to pak čeká taky.

Určitě dostanete, akorát u každého to trvá jinak dlouho, je to trochu nepříjemný, ale dá se to vydržet, jsou horší věci ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.21 11:55
@Galitea píše:
Chut je na cich naprosto neodlucitelne navazana. Pokud prijdes o cich, prichazis o schopnost rozeznat jidlo. Nemyslim chut k jidlu, ale to, jestli rozeznas chute jidla. Tj. poznas chut kureciho, poznas chut cesneku, cokolady, napijes se dzusu a poznas jeho chut… To vse dela prave cich, nikoli chutove bunky na jazyku. Jazyk umi rozeznat jen jestli je neco slane nebo sladke, ne jakou to ma “chut”. Ja nic z toho nepoznam. Jen poznam ze jim nejake maso, cesnek nerozeznam, kdyby nebylo textury, nepoznam ryzi od brambor (citim jen mirnou slanost) a cokolada je proste jako bych jedla cukr. Proto nema treba cenu varit si neco super, protoze nepoznas, co jis. :? Nepoznas, jestli spravne dochutis jidlo, vse musis varit po pameti. Ja bych mela treba chut na cokoladu ale nema cenu ji jist :lol: Nic z ni nemam.
Pokud chute rozeznas, bud rada, cich neni tak postihnuty, ale spise oslabeny :P

Tak asi jim hodně i očima a vím, co jim. Taky konzistence dělá hodně. A asi mi stačí, že cítím, že je to sladké. Zkusila jsem dva bonbony a byly kyselé. Víc netuším. Čokoládu jim, cukroví taky. Je fakt, že cukroví nebylo takové jako vždy. Ale je rozdíl, jestli jim marokánky nebo pracny nebo perníček.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat