Problémy s trávením v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
katintheBOx63
Kecalka 224 příspěvků 09.04.19 18:45
Problemy s travenim v tehotenstvi

Ahoj, potřebuji poradit. Jsem 25tt a v posledních dnech mam dost problémy s trávením. K neustálému pálení žáhy se mi pridalo říhání. Nejvíce mi dělá problémy v noci, jakmile si lehnu - je jedno jak - tak mám silný pocit zavzdušnění žaludku a jen říhám a říhám… často krát mi i trochu ublinkne do krku :poblion: Ale nezvracim. Už nevím co s tým, v noci se vůbec nevyspím a i cez den to moc nejde :zed: Standardní věci co mi doposud pomáhali na pálení žáhy - rennie, gaviscon, soda, mliko, banán - mi nepomáhají. Dnes sem se stavila i v lekarne, ale byla tam takova mlada holka, asi čerstvě po škole, a ta absolutně nevěděla poradit. Ještě mi skoro vynadala, když jsem se zeptala jestli nahodou nemužu zkusit alespoň niaky bylinkový čaj :roll: Neměla jsem na ní nervy, tak jsem šla radši pryč. Bohužel do jiné lékarny se ted nedostanu. Nevíte někdo poradit co s tým? :nevim:

Reakce:
Shierly
Kecalka 259 příspěvků 09.04.19 19:45

@katintheBOx63 ahoj. Zkoušela jsi zvýšit si před spaním pod hlavou? V těhotenství se vlivem hormonů trochu uvolňuje záklopka v jícnu, která normálně ze žaludku zpátky nic nepustí. Ale právě jak si lehneš, tak se to díky tomu vrací. Tak zkus aspoň tohle, třeba ti to pomůže. A ještě ležet spíš na levém boku. Hodně štěstí. :palec:

katintheBOx63
Kecalka 224 příspěvků 09.04.19 20:12

@Shierly Ano, ja uz lezi skoro v polosedu. Paradoxne mi vice nastava tenhle stav kdyz lezim na levo, dokud jsme na pravem boku tak se to neobjevi nebo je to o hodne slabsi. Jenze tahle poloha nevyhovuje mimcu a kope at se otocim:( Tu zaklopku mam uvolnenou od narozeni, takze zahou jsem trpela i pred tehotenstvim, jenze to jsem na to mela leky. Ted tyto brat nemuzu a vysledkem je zhorseni toho co jsem mela predtym plus teda novinka to rihani :zed:

malytlustyhroch
Zasloužilá kecalka 591 příspěvků 09.04.19 20:27

Vetsinu tehotenstvi jsem spala defakto v sede, to pomahalo. Ale vim, ze rada tehotnych tak spat nemuze kvuli krevnimu obehu :nevim:

Layana
Kecalka 106 příspěvků 09.04.19 20:38

Můžeš omeprazol kup si 10mg v těhotenství není problém, můžeš se na to optat lékaře ale skutečně dítěti nijak nevadí. Jsem lékárník a když jsem to řešila s lékařkou tak mi také říkala že ho běžně píše, dokonce je i v příbalovém letáku že se po dohodě smí ;)

emka.s
Kecalka 163 příspěvků 10.04.19 10:02

Ahojky já mám reflux jícnu a trpím stejným problémem. Pálení žáhy a říhání. Mám někdy období klidu, kdy prášky brát nemusím. Nebrala jsem je asi rok. Ted v těhotenství se mi to zas zhoršilo a protože prášky co mám doma nejsou vhodné pro těhule, zašla jsem si do lékarny a tam mi poradili na pálení žáhy omeprozol, je bez lékařského předpisu a funguje podobně jako prášky co jsem dřív brala. Takže jsem ho vyzkoušela a zatím spokojenost :)

katintheBOx63
Kecalka 224 příspěvků 11.04.19 14:57

Tak jsem se jeste dotázala do online poradne a prislo mi na ten Omeprozol tohle:
Dobrý den, reflux v těhotenství je problematická. Omeprazol je lék stejné lékové skupiny jako Vámi dříve užíváný lék Pantomyl, neboli Pantoprazol, který nyní v těhotenství nelze užívat. Není dostatek dat pro užívání těchto léků v graviditě. Pro Vás budou na prvním místě v léčbě režimová opatření. Především omezení dalšího zvyšování nitrobřišního tlaku zeména péči o stolici, prevenci zácpy. Dietní omezení jako nedráždivá strava s vyloučením alkoholu, tučných jídel, sladkého kynutého pečiva, čokolády, kávy, peprmintu. Jíst menší porce jídle, nejíst 2 hodiny před ulehnutím. Nadále ad hoc při potížích Gaviscon, či Rennie.

No tak asi budu muset vydrzet a po porodu si preventivne zajit na gastro, jestli se mi za tech x mesicu drazdeni jicnu neco v nem „nevyvinulo“ :zed:

Any111
Kecalka 111 příspěvků 11.04.19 23:48

Blbost…oni nesmí testovat na těhotných takže většina léků se nedoporučuje. Já mám reflux a omeprazol beru neustále. Bez něj bych nepřežila první trimestr. Doktoři to vědí a nikdo neřekl, že by to něčemu vadilo. Je to blokátor protonové pumpy, čili snižuje tvorbu žaludečních kyselin. Nemá tedy žádný vliv na dítě. Na začátku jsem zpanikařila a přestala ho brát a když jsem pak 6× denně zvracela šťávy, tak jsem prohledala všechny dostupné průzkumy, statistiky, hlavně v usa a nikde se neprokázalo, že by to mělo škodit.

Layana
Kecalka 106 příspěvků 13.04.19 18:22

To by mě zajímalo kam jste psala protože ten dotyčný ví prd… mám sice doktorát z farmacie ale nutno říct že na vyhledání spc omeprazolu ho opravdu nepotřebuji to stačí google, nebo stránky SÚKLu kopíruji: 4.6. Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství
Výsledky tří prospektivních epidemiologických studií (více než 1000 expozic) ukazují, že omeprazol
nemá nežádoucí účinky na průběh těhotenství nebo na zdraví plodu a novorozence. Omeprazol lze
užívat v průběhu těhotenství.

katintheBOx63
Kecalka 224 příspěvků 14.04.19 07:25

@Layana Psala jsem dotaz na uLekare.cz a zodpovídala mi to MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství, Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV. JInak stejný nozor tedy vyjadrila i moje praktická lékarka - že radsi ne.
Pak jsem jeste psala dotaz na celostnimedicina.cz kde mi odpovedel PharmDr. Tomáš Arndt:
Dobrý den, léky s účinnou látkou omeprazol se podle výrobců mohou užívat i během těhotenství. Výrobce uvádí, že, cituji „Dostupné údaje nenaznačují žádné nežádoucí účinky na těhotenství ani na zdraví plodu/novorozence. Přípravek lze během těhotenství užívat.“
Přesto bych se raději poradil s lékařem vzhledem k těhotenství. S uvedenými léky a doplňky stravy můžete léky s omeprazolem užívat, nenašel jsem tam žádnou interakci.
Nicméně, jak jsem zmínil, ošetřující lékař, by i tak měl vědět, že užíváte případně volně prodejný lék s omeprazolem.

No tak nevim, mam pocit ze kazdy ma jiny nazor :nevim: :zed:

kve-tinka
Závislačka 4840 příspěvků 3 inzeráty 14.04.19 07:47

Buď ráda, že si říhneš, já úplně cítím jak mi v žaludku tlačí vzduch, ale neumím ho vypustit :mrgreen: :roll: :oops: dnešní noc katastrofa, šla jsem si lehnout i do obýváku, furt jsem se převalovala a hledala polohu, už jsem 30tt, takže mi vadí břicho. Nakonec jsem si vzala Lozeprazol a zapila to mlékem, neberu ho denně, ale tak co 2-3dny - mám k němu volný přístup, takže ani gyndař neví, že ho beru :nevim: nehrotím. A úplně nejhorší je, že mám furt hlad, takže oči by jedly, ale břicho už nemůže. :mrgreen: :lol: :hug:

Layana
Kecalka 106 příspěvků 14.04.19 07:47

Asi bych se orientovala dle pokynů výrobce, stejně tak by měli i lékaři a další odborníci, to že je někdo MUDr. Až tak moc neznamená, hlavně by mě zajímalo na čem zakládají své tvrzení že se lék užívat nesmí? Každopádně já si ho ke konci naordinovala také a gynekoložka mi potvrdila že ho běžně píše. Ten text co jsem sem kopírovala je přímo z informací pro zdravotníky které uvádí výrobce. Můžete si vytisknout SPC a donést lékařce, takto jsem v praxi několikrát SPC tiskla když pacientům lékař tvrdil něco co bylo v rozporu s tím co udával výrobce. Bohužel jsem v praxi řešila spíš opak kdy lékař napsal něco co mohlo dítě velmi poškodit…

katintheBOx63
Kecalka 224 příspěvků 14.04.19 07:56

@kve-tinka No když ono to říhání je neustálé - jako jedno za druhým, ani nemůžu říst souvislou větu když to přijde. Je to taká epizoda co trvá dejme tomu - 1-2 minuty v kuse, kdy si řihnu i 30-40×, pak chvilku klid a pak zase.. pravdaže z toho nepřetržitého říhání mi vždy trochu ublikne nahoru takže v té chvilce klidu jen prodýchávám a čekám jestli se :poblion: nebo co bude… No proste nikomu bych tohle nepřála :( I když tedy v posledných dnech je to trochu lepší, sice říhám i cez den hodně ale už tohle večerní jsem zkrotila tak, že 4 hodiny pred spankem nejím. Už si tedy lehnu a mám jen žáhu, ale pak kolem 5te rano musim dat svacinku, pac vic jak 10 hodin bez jidla ted nevydržím. A po te svacinke si sice jeste zkusim lehnout, ale to už zase nejde kvuli žáhe :(

kve-tinka
Závislačka 4840 příspěvků 3 inzeráty 14.04.19 10:25

@katintheBOx63 jo mi se taky někdy zbytek ještě nenatráveného jídla vrátí a pak mě o to víc pálí žáha :roll: vidíš, ty říháš až moc a já vůbec…chjooo… :cert: :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama