Reklama

První antikoncepce - bráno špatný den?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janula93
Nováček 6 příspěvků 27.02.17 21:16
První antikoncepce - bráno špatný den?

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem zmatená jak lesní včela.
Je mi 23, začala jsem brát svou první HA. V sobotu jsem to dostala, takže jsem si vzala první prášek. Ale až teď mi došlo že tam píšou (cituji): „První tabletu vyberte z blistru označeném dnem v týdnu, kdy začínáte užívat přípravek (např. „Po“ pro pondělí). Postupujte po směru šipky až do využívání blistru.“ Ale já si prostě automaticky vzala první prášek, označený jako pondělí. To jsem si měla vzít prášek až jakoby z konce prvního týdne? A jak je to s účinností ochrany?
Jsem asi blbá nebo nevim :zed: :zed:

Díky za radu

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62522 příspěvků 3 inzeráty 27.02.17 21:18

@Janula93 Na účinnost ochrany to nemá vliv, ti pilule jsou stejné, akorát ty v tom budeš mít bordel :lol: A jinak ano, měla sis vzít prášek označený So.

Janula93
Nováček 6 příspěvků 27.02.17 21:24

@j.a.n.i1 bože, jsem blbá :D jsou stejný jo? a když píšou že má účinkovat po podání první tablety tak to teď účinkovat bude? já se radši tisíckrát zeptám než pak řešit problém :D

Uživatel je onlinevokishka
Extra třída :D 12315 příspěvků 27.02.17 21:25

Řekla bych ale, že záleží na tom, jaká antikoncepce to je. Pokud je tam jen 21 tablet, tak je to úplně jedno, ale pokud jich je 28, tak to tak úplně jedno není.

Janula93
Nováček 6 příspěvků 27.02.17 21:28

Sirmya, je jich 21 a pak 7 dní pauza

xstrasilka
Ukecaná baba ;) 1717 příspěvků 30 inzerátů 27.02.17 21:34

Jo, to je v pohodě, jsou stejný, takže je to jedno, jen aby tě nemátlo, že si bereš v úterý prášek označený jako středa, ale jinak je to fuk : ;)

Aenne 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 23:43

Riziku hormonálnej antikoncepcie :

Tromboembolitická choroba. Výskyt závažných až smrteľných tromboembolických komplikácií ako sú tromboflebitídy, pľúcne embolizácie, cerebrovaskulárne trombózy, je u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu (HA) 5–10 krát častejšie ako u žien, ktoré ju neužívajú (zdroj: Wenke M.: Farmakologie pro lékaře, Avicenum 1984).
Infarkt myokardu. Relatívne rizko úmrtia pre kardiovaskulárne ochorenia je u užívateliek HA zhruba 3-násobné. Toto riziko výrazne zvyšuje fajčenie, vysoký tlak, cukrovka, hyperlipidémia. Napr. žena fajčiarka užívajúca HA má 40× vyššie riziko infarktu v porovnaní so ženou rovnakého veku bez antikoncepcie (zdroj: Kriška M.et al.: Memorix klinickej farmakológie, Slovak Academic Press, Bratislava 2002).
Hypertenzia (vysoký tlak). Riziko vzniku hypertenzie u žien užívajúcich HA je zhruba 3-6× vyššie (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Gastrointestinálne poruchy. Choroby žlčových ciest, cholestatická hepatóza, nádor pečene, ischemické poškodenie hrubého čreva…(zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Depresie. Psychycká depresia takého stupňa, ktorý si vyžaduje prerušenie terapie je zhruba u 6% žien užívajúcich HA. (zdroj: Katzung B. G.: Základní klinická farmakologie, H+H Praha 1994).
Karcinom. Syntetické pohlavné hormóny môžu pôsobiť ako karcinogény (látky vyvolávajúce rakovinu) na plod matky ako aj na vlastnú uživateľku HA. Celkom presvedčivý je veľmi vysoký výskyt rakoviny pošvy okolo 20. roku života u tých mladých žien, ktorých matky počali pri užívaní antikoncepčného syntetického hormónu diethylstilbes­trolu. (zdroj: Langer P.: Tajomstvá vnútornej sekrécie, Osveta 1986). Rovnako zhubné nádory semenníkov sa častejšie vyskytujú u mužov, ktorých matky vprvom mesiaci po počatí užívali HA (zdroj: Reader´s Digest Výber, Zbavte sa bolesti, str.217).
U užívateliek HA sa zvyšuje hlavne riziko karcinómu prsníka, krčka maternice a zhubných nádorov pečene. Rozsiahla štúdia vykonaná vjužnom Švédsku ukázala, že užívanie HA pred dvadsiatym piatym rokom života a pred prvým otehotnením zvyšuje pravdepodobnosť vzniku karcinomu prsníka 2-5× (zdroj: J. Natl Cancer Inst.81,1000,1989).

Aenne 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 23:45

Štúdia American College of Surgeons, Commission on Cancer (Asociácia chirurgov, komisia so zameraním na rakovinu) zistila: „veľkú špičku nádorov pečene vo vekovej kategórii 26-30 rokov, ktorá korešponduje so zvýšeným užívaním HA v tomto veku." (zdroj: Hume K; 1985) Rakovina pečene užien užívajúcich HA sa obyčajne spája so ženami po tridsiatke, ktoré ich používali dlhšie než 4 roky, avšak uvádzajú sa prípady rakoviny pečene aj u mladších žien.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62522 příspěvků 3 inzeráty 27.02.17 23:49

@Aenne A to, že začala špatným práškem se k tvému příspěvku váže jak?

Aenne 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.02.17 23:53

Holky zlaté, tromboembolitická choroba zabíjí mladé a zdravé ženy, slišeli jste o náhlych umrtí mladých holek, ktero bráli antioncepci? Já jednu takovou znala :( :( :( byla to moje kamarádka…Proč by si mnela vždy jenim žena ničit své zdraví? Pokud vám nevadí komdom, tak donutte své partneri, ať jej používají, mužete to pŔípadne kombinaovat se spermicidními farmakami. Pokud deti máte a už deti mít nechcete, tak je najlepší řešení vasektomie u mužu, tady na západe je to hodne rozšíŔené, v Čechách a na Slovensku o tom lidi moc nemluví…je to bezbolestný, ambulantní zákrok, ať mají taky muži zodpovědnost za plození, proč vždy jenom ženy? Proč musí umírat mladé ženy, protože muži odmítají vzít odpovědnost a nechají své ženy ničit si zdraví?!

Janula93
Nováček 6 příspěvků 28.02.17 08:43

@Aenne Díky za upozornění, ale já se prostě rozhodla pro HA a je to pro mě aktuálně nejschůdnější varianta :)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62522 příspěvků 3 inzeráty 28.02.17 08:55

@Janula93 Jojo, nekteri proste maji pocit, ze musi svuj nazor vnucovat kazdemu… Ja taky neprudim kazdeho, kdo pije alkohol, kouri, nehybe se, nezdrave ji, nechodi na prevenci a ja nevim co vsechno…

Janula93
Nováček 6 příspěvků 28.02.17 10:23

@j.a.n.i1 asi se ještě radši skočím zeptat do lékárny, ale to už bych měla být chráněná ne? Dnes budu brát čtvrtý prášek. Píšou že pokud se začne užívat v první den MS tak funguje už od prvního podání. Přišlo to někdy kolem oběda, prášek jsem si vzala v 18 hodin

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62522 příspěvků 3 inzeráty 28.02.17 10:36

@Janula93 Na co by ses v té lékárně chtěla prát? Jo, budeš chráněná, první den MS sis to vzala.

radkka
Generální žvanilka 20310 příspěvků 28.02.17 10:54

Jsou jednofázové? Předpokládám, že ano, potom jsou všechny stejné a je jedno, jakým jsi začala.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Čech zemřel v Kolumbii za zvláštních okolností. „Někdo ho otrávil,“ říká rodina!

Jen za pár hodin se měl pětatřicetiletý Michal vrátit za rodinou, místo toho... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama