Rakovina vaječníku – v jakém stádiu ji odhalí gynekolog?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.19 16:24
Rakovina vaječníku-v jakém stádiu ji odhalí gynekolog?

Ahoj a dobrý den,
s mojí mamkou máme stejnou gynekoložku. Paní doktorka doporučila mamce, vzhledem k věku preventivní odstranění spodku, kde jí následně našli nádor na vaječníku, naštěstí včas a bude v pořádku, ale zarazila mě jedna věc - mluvila s naší gynekoložkou, která jí řekla, že je překvapená, že měla nádor, protože při gyn. vyšetření se ničeho nevšimla. Prý je schopna poznat nádor na vaječníku až ve 3.stadiu rakoviny, kdy je tekutina v dutině břišní.

Když porovnávám ostatní gynekology z okresu, připadá mi, že má naše gynekoložka starší přístroje. V rodině máme rakoviny hodně - Oba dědové rakovina prostaty, babička střeva, teta prso, mamka ted vaječníky, nerada bych něco podcenila. Myslíte, že bych měla změnit doktorku, nebo že rakovinu vaječníku prostě dříve gynekolog nemá šanci zjistit?

Moc děkuji za názory a prosím o zachování anonymu vzhledem k rodinným anamnézám.

Reakce:
lorelai947
Kecalka 373 příspěvků 07.02.19 16:31

Obávám se, že to není jen o konkrétním gynekologovi, ale i o tom, kde a jak je nádor umístěn :( V rodině máme také hodně výskytu rakoviny - zvlášť u žen - a sama nevím jak to u sebe hlídat :,(

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.19 16:44

Taky máme v rodině hodně rakovin. U žen. Prsa, slinivka, deloha, vajecnik. Můj gynekolog to ví a bere mi občas krev na tumor markery v žádance ca 125. Ale jestli by to odhalil, nevím, věřím.

Tansele
Kecalka 141 příspěvků 2 inzeráty 07.02.19 16:46

A dělá ta doktorka ultrazvuk? Případně poslala tebe na krev, když už máte v rodine tu diagnozu?
U mě objevili nádor na vaječníku včas, ale naprostou náhodou, na utz se jim nezdál tvar, tak jsem šla za 2 měsíce na laparo a to už bylo málem pozdě, takže jsem měla dost kliku. Prý zrovna vaječníky se opravdu odhalují pozdě a strašně těžko, většinou nic nebolí a i cyklus bývá většinou pravidelný, dokud to nezasáhne oba. Takže si spíš zjisti, jaká vyšetření by měla dr dělat pravidelně a zda je dělá. Moje dr třeba tehdy vůbec nedělala utz a když jsem to po operaci u ní požadovala, tak se tvářila, že ne, tak jsem šla hned jinam, kde mě hlídá pořádně.

Ou
Kelišová 6306 příspěvků 07.02.19 17:19

Nádory na vaječnících se diagnostikují velmi složitě.

https://www.internimedicina.cz/…11/12/07.pdf

Jana525
Kelišová 5282 příspěvků 07.02.19 17:26

Asi to neni sranda. Ja jezdim jednou rocne na gynekologii, kde mam pokazde soucasti prohlidky vnitrni vaginalni ultrazvuk, ted uz zacinam chapat proc.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.19 19:40

Moc děkuji za názory. Naše gyndařka prohlídne spodek, ale kontrola vaječníku prý není součástí preventivní prohlídky (to jsme se dozvěděli až ,,díky" tomu co se stalo mamce). Ani nekontroluje prsa. Ačkoliv je strašně milá, mám obavy ohledně její důslednosti.

@Tansele ultrazvuk jo, ale na vaječníky se nepodívá. Kamarádky říkaly, že jsou i modernější přístroje, jejich gynekolog má nějaký 3D ultrazvuk, kde jde vaječník vidět ze všech stran, ta naše tohle vůbec nemá. Doktor/ka si má správně tisknout fotky z ultrazvuku, přeměřovat, porovnávat jestli se vaječníky nezvětšují. Pochybuju že to naše paní doktorka dělá. Zvažuji 1× do roka nechat si testovat krev, snad by na to přišli. Přecijen mám doma roční holčičku a musím tu být pro ní. Měla si kliku, zaplat panbuh za to :)

Proto02
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 07.02.19 20:01
@Anonymní píše:
Moc děkuji za názory. Naše gyndařka prohlídne spodek, ale kontrola vaječníku prý není součástí preventivní prohlídky (to jsme se dozvěděli až ,,díky" tomu co se stalo mamce). Ani nekontroluje prsa. Ačkoliv je strašně milá, mám obavy ohledně její důslednosti.@Tan­sele ultrazvuk jo, ale na vaječníky se nepodívá. Kamarádky říkaly, že jsou i modernější přístroje, jejich gynekolog má nějaký 3D ultrazvuk, kde jde vaječník vidět ze všech stran, ta naše tohle vůbec nemá. Doktor/ka si má správně tisknout fotky z ultrazvuku, přeměřovat, porovnávat jestli se vaječníky nezvětšují. Pochybuju že to naše paní doktorka dělá. Zvažuji 1× do roka nechat si testovat krev, snad by na to přišli. Přecijen mám doma roční holčičku a musím tu být pro ní. Měla si kliku, zaplat panbuh za to :)

No nevím, ale chodím také pravidelně, Dr. dělá UZ a vaječníky vidět jsou. Dokonce je vidět, že je ovulace, pokud je to v to období. Pochybuji, že pokud by to nebylo součástí preventivní prohlídky, dělal by to gynekolog jen tak a zadarmo, tím myslím, že by mu to pojišťovna neproplatila.

mroe
Neúnavná pisatelka 15084 příspěvků 07.02.19 20:06
@Proto02 píše:
No nevím, ale chodím také pravidelně, Dr. dělá UZ a vaječníky vidět jsou. Dokonce je vidět, že je ovulace, pokud je to v to období. Pochybuji, že pokud by to nebylo součástí preventivní prohlídky, dělal by to gynekolog jen tak a zadarmo, tím myslím, že by mu to pojišťovna neproplatila.

Soucasti bezne prevence hrazene pojistovnou UZ skutecne neni. Ovsem nevidim duvod, proc by si mel dr. tisknout obrazky ( obrazky snad uz chteji jen pacientky) a porovnavat mereni, pokud vajecniky vypadaji uplne normalne - to predpokladam jen v pripade, ze vidi nejakou abnormalitu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Kadeřávková účtuje se svými ex: Byla jsem vaše nejlepší, nechci vás ani za milion!

Mladá herečka Anna Kadeřávková (21), která září v nekonečném seriálu Ulice,... číst dále >

Mottlová sdílela sexy fotky z daňového ráje a prozradila, co neměla

Nejen sportovkyně a modelky tapetují sociální sítě fotkami v bikinách!... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >