Reklama

Říct dítěti o smrti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

R.Cee
Nováček 7 příspěvků 25.01.18 23:19
Říct dítěti o smrti

Milé maminky,
byť je to smutné téma, ale musím se tím podělit.
Manželova maminka bojuje s vážnou nemocí a musíme se smířit i s tím nejhorším scénářem.
Máme děti dva roky a pět let. Mladšího syna moc v téhle situaci ´´neřeším´´. Řekla bych, že z toho ještě nemá rozum. Ale ten starší už ví, že nám dva pradědečkové a dvě prababičky (pro něho, moje a manželovy babičky a dědové, které zažil) odešli a teď se na nás dívají z nebíčka. Ale to bylo jiné, nikdy ho nehlídali, nikdy s nimi nebyl na výletě a tak podobně.
Mužskýho mamka je babička naprosto skvělá, hlídá, pomáhá… kluci ji mají rádi.
Jak mám malého připravit na to, že babička prostě nebude, že už nás bude jenom hlídat z obláčku?
Zažila jste to některá?

Nejnovější recenze z kategorie Knihy

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Netopirek
Echt Kelišová 7744 příspěvků 25.01.18 23:23

Narovinu, tak jak to je. Hlavně bez pláče. Prostě, že nás opustí a připojí se k babičkám v nebi.

harpyje
Extra třída :D 10671 příspěvků 25.01.18 23:27

Nespojovala bych smrt s babičkou, babička umře, babička bude v nebíčku - dokud je babička naživu. dítě jí to při první návštěvě řekne. ale mluvit o smrti, lidi odcházejí do nebíčka… to určitě ano.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1542 příspěvků 25.01.18 23:28

Cpát dětem do hlavy výmysly o nebíčku je jen odstrkování pravdy a podceňování dětí vypořádat se s realitou sami.

Robert Fulghum: VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT…
Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také…

janickaIII
Ukecaná baba ;) 2136 příspěvků 3 inzeráty 25.01.18 23:29

Rikali jsme to az po smrti. V pozdnim stadiu se uz moc nevidali a kdyz se zeptal tak jsme rekli, ze je babicka nemocna, bez toho ze odejde. Kdyz se pak ptal, kde je babicka rikali jsme, ze je to hvezdicka a diva se na nas dolu. Kdyz byl pak maly nemocny tak se pak ptal jestli se z nej taky stane hvezdicka jako z babicky.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.01.18 23:30

Ano, zazila jsem u sve maminky. Babicku milovalo a babicka jeho, takze jsem z toho mela tez obavy. Byla dluho nemocna a prave to asi „pomohlo“. Me starsi dite si postupne zvykalo na mensi pritomnost babicky. Na jeji smrt jsem ho nepripravovala. Jednoho dne umrela, rekla jsem mu to a myslim, ze to vzal v " pohode". Casto si o babicce povidame a vzpominame, nenechavam je zapomenout!

bigl
Ukecaná baba ;) 1485 příspěvků 25.01.18 23:30

Řešila bych to, až to nastane. Určitě bych jim neříkala dopředu, že babička zemře. Až se o stane, tak to řeknete, vysvětlíte a uvidíte, co bude. Dopředu to podle mě nemá smysl pitvat.

Andy27
Kelišová 6239 příspěvků 25.01.18 23:31
@AlphaOmega píše:
Cpát dětem do hlavy výmysly o nebíčku je jen odstrkování pravdy a podceňování dětí vypořádat se s realitou sami.Robert Fulghum: VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT…
Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také…

No dobre..zase na zem jo…detem to podavame trochu jinak…s ohledem na jejich psychiku, chce to postupne

Andy27
Kelišová 6239 příspěvků 25.01.18 23:33

V postoupilejsim stadiu bych mu rekla, ze babicka marodi, a az se to stane, rekla bych ze babicce je uz leoe a je v nebicku…to uz zalezi na vas :srdce:

Mc_niky
Stálice 80 příspěvků 25.01.18 23:34

Pamatuji si, jak umřel byvaly partner me sestre. Nezili spolu, ale meli spolu kluky tenkrat asi 4 a 6 let, vidali se obcas s otcem, vedeli, ze ho maji. Kdyz umrel, tak jim to nikdo nerekl, sama segra mela co delat aby se s tim srovnala. Asi po 14ti dnech jsem je vezla autem a starsi rika „ja jsem si precetl takovou basnicku, reknu vam ji..“ a precetl tu basen, ktera je napsana na parte. Me nabehla husi kuze a nevedela jsem co rict. Zeptala jsem se, kde si to precetl a on ze na jednom papire kde psali, ze tata umrel. Chtělo se mi brecet. A tak vim ze bych to rekla narovinu, proste rict ze lidi jsou stari nebo nemocni a umiraji, ze koukaji pak vsichni z nebe a cekaji na nas. Hodne sil!

Enmamma
Závislačka 2899 příspěvků 25.01.18 23:44
@AlphaOmega píše:
Cpát dětem do hlavy výmysly o nebíčku je jen odstrkování pravdy a podceňování dětí vypořádat se s realitou sami.Robert Fulghum: VŠECHNO, CO OPRAVDU POTŘEBUJU ZNÁT…
Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také…

Pravdu díš, jen ať jim řekne pravdu, jaképak, že bude s andílky v nebíčku! Bude pr. ět do hlíny a sežerou jí červy :mrgreen:

Mmsg 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.01.18 23:46
@R.Cee píše:
Milé maminky,
byť je to smutné téma, ale musím se tím podělit.
Manželova maminka bojuje s vážnou nemocí a musíme se smířit i s tím nejhorším scénářem.
Máme děti dva roky a pět let. Mladšího syna moc v téhle situaci ´´neřeším´´. Řekla bych, že z toho ještě nemá rozum. Ale ten starší už ví, že nám dva pradědečkové a dvě prababičky (pro něho, moje a manželovy babičky a dědové, které zažil) odešli a teď se na nás dívají z nebíčka. Ale to bylo jiné, nikdy ho nehlídali, nikdy s nimi nebyl na výletě a tak podobně.
Mužskýho mamka je babička naprosto skvělá, hlídá, pomáhá… kluci ji mají rádi.
Jak mám malého připravit na to, že babička prostě nebude, že už nás bude jenom hlídat z obláčku?
Zažila jste to některá?
:nevim: co konkrétně mu říct- protože podle mě mu to v 5-ti letech ještě nedojde. Možná by mu to mohla říct sama babička a něco mu dát, aby si jí pamatoval…Ale 5-letého nebrat na pohřeb (pokud to tak opravdu dopadne). Alespoň tak to bylo na pohřbu loni. 6-letá holčička nebyla na pohřbu a pomáhala s přípravou hostiny. I tři starší kluci byli jen v kostele a ne na hřbitově u rakve. Celkově to bylo bez stresu a děti byli drženy mimo. Mám i zkušenost, že neteř na pohřbu byla, a pak strávila týdny v nemocnici… :(

Ennny
Ukecaná baba ;) 1418 příspěvků 25.01.18 23:47

Woow nezaviděni hodná situace, ale asi bych jednala na rovinu, ale až se to stane určitě neříkat dopředu ale ani nezatajovat až to nastane. Já bych klidně variantu s nebíčkem použila nic špatného na tom nevidím. Přeju hodně sil :hug:

harpyje
Extra třída :D 10671 příspěvků 25.01.18 23:51

@Mc_niky - no ty bláho. 8o To ségra fakt podělala- za 14 dní nebyla schopná říct dětem, že jim umřel táta? To že měla smaa se sebou co dělat ji tedy moc neomlouvá. Dík za takovou sdílenou zkušenost. určitě tu pár lidem pomůže.

@AlphaOmega - nedramatizuj - podstata sdělení je, že nebudou. forma je jen uzpůsobena věku, a je vcelku na každém, jak to podá. Hlavně, když to podá.

Cricry
Kecalka 492 příspěvků 26.01.18 00:05

My jsme si s pětiletým vyprávěli o koloběhu života, narodí se miminko, pak chodí do školky, školy, do velké školy, do práce atd. a pak když je člověk moc starý, tak odejde, umře. A on ví, že máme starou prababičku, která prostě jednou umře. Ale samozřejmě jsme se bavili jen tak obecně, někdy se bohužel stane, že ten nejstarší není ten, kdo je na řadě. Vzal to zatím přirozeně a vede to v patrnosti. Oni ty děti často dokážou překvapit. Kamarád má šestiletá dvojčata, před časem jim z důvodu těžké nemoci odešla maminka, nějak je na to od začátku připravovali, že s nimi nebude, učili je samostatnosti a pak když se to stalo, tak říkal, že ho až děsí, že se nijak extra netrápí a shánějí se po nové mamince. Ale třeba je to jen takové období, nevídám je, bydlí daleko.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Herečka Kristen Bell kritizuje Sněhurku: Dává to dětem špatný příklad

Pokud máte někdy pocit, že se lidstvo řítí do záhuby, tento článek vás o tom... číst dále >

Zkroušená pašeračka Tereza: Soud se chýlí ke konci, soudce si vzal dovolenou

Je tomu už několik měsíců, co pákistánský soudce přislíbil pašeračce Tereze,... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >