Říct nebo neříct dítěti, že je z darovaných buněk?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:21
Říct, nebo neříct dítěti, že je z darovaných buněk?

Prošla jsem některé diskuze na téma dárcovství. Chápu, že dítě pro rodiče bude „prostě jejich“ a že biologii neřeší. Co ale dítě? Podle názorů psychologů se dítě pravdu o svém biologickém původu dozvědět má. Jak jste to řešily vy? Konzultovaly jste to s odborníky? A co vám radili?

(Anonymně, jelikož se nás to týká a nechci takto veřejně přiznávat, že tatínek biologicky tatínkem nebude.)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
Jana206
Nadpozemská drbna 27070 příspěvků 14.10.14 21:28

Nejsem v té situaci. Řekla bych to dítěti, ale nespěchala bych na to(jako třeba s adopcí),podle mě není nutné, aby se dítě takovou informaci dozvědělo třeba v předškolním věku, stejně ji nedovede správně zpracovat, nemá s ní jak naložit, k ničemu mu není..Řekla bych to nejdřív na prahu dospělosti a hlavně k vůli genetickému zatížení a budoucím potomkům. Jsou prostě geny, které se předávají dál. Dítě má být informováno pravdivě..Může třeba zjistit, že má jinou krevní skupinu, takovou, kterou by s přirozeného početí rodičů nemohlo mít.

O tom, že je dítě z dárcovské buňky, vědí oba rodiče, podle mě to není zásadní informace, která by byla v rodině nějak citlivá, vyvolala konflikty, rozvrat nebo vyvolala pochybnosti dítěte v sebe sama..Přirovnala bych to k tomu, že se v rodině v předchozí generaci objevilo závažné postižení, dítě je zdravé, ale geneticky se může přenášet dál.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:32

:mavam: Mám syna z DV a tohle jsem nikdy neřešila. Syn je prostě náš, já ho nosila pod srdcem, já ho porodila, já ho vychovávám. Říkat to rozhodně nebudu, nevidim důvod dítěti motat hlavu. Četla jsem knížku o neplodnosti od dr. Řežábka a ten píše, že dítěti by to rozhodně neříkal, s tím se ztotožňuji. Adopce je něco jinýho, tam bch to dítěti řekla a jsem ráda, že v tomhle jsme s chlapem zajedno.Jak se k tomu staví tvůj přítel? Mylím že hodně záleží na něm, když to jsou darované spermie a rozhodnutí nechala na něm

MarieOVMUC
Kelišová 7385 příspěvků 14.10.14 21:33

@Jana206 ze se tady do toho nasackuju..ja vzdy myslela, ze darovat pohlavni bunky mohou jen geneticky zdravi lide a pokud se provede darovani je mozny vyber.. typu, ze blondati rodice nedostanou bunky od tmavovlasych a i krevni skupiny snad mohou sedet?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:34

@Jana206 Dárce i dárkyně vybírají se stejnou krevní skupinou jako má příjemce

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:35

Ja jsem tedy na druhe strane, nejsem biologicka maminka, ale pokud se na to dite nekdy zepta rekneme pravdu, jinak to vytahovat nehodlam, myslim si a citim to tak ze je to uplne jedno, bez toho by tu dnes nebylo, jine to je v pripade adopce.

Jana206
Nadpozemská drbna 27070 příspěvků 14.10.14 21:36

Holky a když má někdo dítě z darované buňky, dozvídá se při tom, jak je ta buňka zatížená? Např. jakou krevní skupinu měl dárce, jestli se v jeho rodině nevyskytly nějaké závažné psychické nebo tělesné onemocnění, případně barva očí, vlasů atd…To, co jsem psala výše, by mělo smysl jen v případě, že o darované buňce něco vím..Pokud to probíhá pod rouškou naprosté anonymity, tak to asi nemá smysl a souhlasila bych s anonymní pode mnou, dítě z darované buňky je prostě rodičů, matky, která ho donosila a porodila a rodičů, kteří ho vychovávají. S adopcí bych to v žádném případě nesrovnávala.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:36
@MarieOVMUC píše:
@Jana206 ze se tady do toho nasackuju..ja vzdy myslela, ze darovat pohlavni bunky mohou jen geneticky zdravi lide a pokud se provede darovani je mozny vyber.. typu, ze blondati rodice nedostanou bunky od tmavovlasych a i krevni skupiny snad mohou sedet?

Přesně tak. Nám vybírali dárkyni podle barvy vlasů i očí a aby kromě toho seděla i krevní skupina. A dovolím si říct, že dost lidí říká jak je mi synpodobný :D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:38

No já mám naší Kačenku z darovaných vajíček a vůbec tohle neřeším. Nosila jsem ji 9 měsíců, porodila a je mi jedno, že není z mých vajíček. Já jsem máma a tak to bude… Nevidím proto důvod to říkat… Možná, až bude velká. Co se týče krevní skupiny, tak dárkyně měla stejnou jako mám já. Předpokládám, že u vás je to asi podobné. Snad jen v případě nějaké nemoci, kde by se to muselo řešit…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:39

@Jana206 Dárce i dárkyně podstupují vyšetření, genetický, pohovory o onemocněních v rodině, krevní testy…Takže darovat buňky mohou jen zdravý jedinci. A vybírá se dárce s podobností příjemce

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:47

Tak ja jsem dostala darkyni s jinou krevni skupinou, udajne me velice podobnou a shodou nahod mam ja i muz stejnou krevni skupinu jen jiny rh faktor a oba podedili krevni skupinu po manzelovi a jeden rh faktor darkyne ktera mela stejne rh se mnou. Jeden syn ma stejne oci jako moje maminka, druhy ma tmave po manzelovi a nahodou ja mam stejne jako on a opravdu ani u nas to nikdy nikdo nepoznal a slychavam ze jsou mi podobni.

Babetta
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 14.10.14 21:52

@Jana206 Ahoj. Tak moc bych genům nepřisuzovala… já sama jsem široko daleko jediné obrýlené dítě v rodině. Moje sestra je zase jediná černoočka, my ostatní jsme modro a šedoocí. A obě jsme maminčiny a tatínkovy :-) Co vím, dárci jsou vybíráni právě z hlediska genetické zatíženosti velmi pečlivě. Skoro bych řekla, že mohou projít jen supermuži a superženy. Takže zdraví bych se neobávala, podoba se dá taky svést na prababičku, strýce z druhého kolene apod. Záleží jen a jen jak to cítí rodiče a jak se dohodnou.
 Bab.

terien
Extra třída :D 10282 příspěvků 14.10.14 21:54

Nejsem v tvé situaci, ale neříkala bych jí to. Není to důležité a tohle vědět opravdu nemusí. Možná bych to zvážila až bude dospělá a bude chtít založit svou rodinu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.14 21:56
Zakladatelka

Tady zakladatelka.
Víte, neberte to prosím zle, ale to je právě to, o čem jsem psala v úvodním příspěvku. Jasně, dítě bude naše. Ale to je spíše věc, která se týká nás, našich pocitů ohledně toho, že nejsme biologičtí rodiče. Ano, souhlasím, nevidím důvod, proč to sdělovat kamarádům, ba i rodině.. v tomto ohledu je to naše věc. Ale tohle je maličko sobecký postoj (znovu - prosím nebrat ve zlém). Co pocity dítěte? na těch mi záleží. A proto to řeším.

Vemte si třeba každodenní útržky z rozhovorů, co slyšíte v tramvajích. Nebo tady na emiminu. Nevědomky na biologický původ hodně dbáme. Třeba teď v diskuzi o úplně něčem jiném se píše, že někdo dokázal ublížit „své vlastní krvi“. Nebo nedávno - děcko vykládalo mámě, že jednou bude po tátovi vysoké. Nebo ve škole jsme se třeba kolikrát bavili o tom, že ta a ta spolužačka je jak kdyby z oka vypadla své mámě. A takových věcí je spoustu.
I mě samotnou baví pozorovat, co mám po tátovi a co po mámě. Je to prostě ve mně zakotvené. Společně s mámou si nyní říkáme, jak jsem po ní v tom a v onom, zatímco po tátovi mám zas ty a ty vlastnosti.

A co až tohle začne říkat naše dítě? ztotožňovat se s námi, říkat, co všechno má po mně a co po manželovi. Když se to nedozví od nás, ale od někoho jiného, nebo v pozdějším věku, nebude to brát jako zradu, že jsme jej nechali v mylné představě, že je po tátovi?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65111 příspěvků 14.10.14 22:00

Neříkala bych to, nevidím důvod… snad pouze v případě, že by ten rodič, co není bio trpěl nějakou závažnou genetickou vadou, tak aby se dítě nemuselo bát, že ji zdědilo / přenese na svoje děti.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Fotogalerie z červeného koberce: Udílení cen Český lev z pražského Rudolfina

Dnes se v pražském Rudolfinu sejde herecká elita, abychom zjistili, kdo v... číst dále >

Koptashow, na kterou byla radost se dívat: Václav Kopta Lvy zvládl skvěle

Jeho televizní pořad Koptashow, v němž slíbil odhalovat nejrůznější tajemství... číst dále >