Reklama

Rodičovský příspěvek bez nároku na PPM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

abbee
Neúnavná pisatelka 18285 příspěvků 01.06.10 09:29
Rodičovský příspěvek bez nároku na PPM

Dobrý den,ráda bych si vyslechla názor někoho jiného, jsem studentka VŠ, a budu jí do února 2011. V současné době mi zbývají dodělat jen státnice.S přítelem přemýšlíme o dítěti,je mi 24,nikdy jsem nepracovala.Stu­dováním jsme došli k závěru,že jako nepracují nemám nárok na PPM (což samozřejmě chápu), byla bych „hozena“ do 4leté rodičovské, která obnáší 7600 do 21. měsíců věku dítěte a poté necelé 4 000…Prostě řešíme, jestli hledat práci, která bbohužel není, pak rok pracovat (už vidím nadšení zaměstnavatele) a poté jít na mateřskou…nebo mít miminko vpodstatě v návaznosti na školu.Víc by mi vyhovovola varianta na 3 roky (o peníze ani tak nejde,jde o dobu strávenou doma),ale na druhou stranu nechci skončit tak,že budu mít první dítě ve třiceti..(a to kdo ví jestli, vidím, jak kolem mě kamarádky nemůžou otěhotnět).JInak s přítelem jsme spolu 5 let,jsme zasnoubeni,za necelý rok se budeme brát,koupili jsme byt.Takže zázemí by bylo.Přítel pracuje a jeho plat je průměrný v ČR.Jednoduše mě zajímá, zda byste na mém místě hledaly v zimě práci,pak rok dělaly a pak se pokoušely o dítě, nebo do toho šly rovnou..Moc děkuju za odpovědi a doufám,že to není moc složitý..

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62886 příspěvků 3 inzeráty 01.06.10 09:40

Já bych hledala práci a teprve pak se pokoušela o mimčo. Ani ne tak z důvodu rodičáku, ono pokud ti nejde o peníze, tak nikdo neříká, že musíš ty 4 roky být doma, i když máš 4 letý… Ale hlavně protože pokud teď máš pocit, že žádná práce není, tak si představ, že ji budeš hledat bez jakékoliv praxe po 3 letech doma s dítětem. A to jen v případě, že plánujete pouze jedno, jinak to může být taky 5 a více let.

Freyaa
Extra třída :D 10052 příspěvků 01.06.10 09:42

já mám taky 4 letou mateřskou i když jsem pracovala, ale v době otěhotěnění jsem nebyla zaměstnaná takže jsem neměla nárok na PPM, jestli Vám nejde o peníze tak přece nemusíš být doma celé 4 roky, ve 3 letech můžeš prcka dát školky a jít do práce, my by jsme ještě chtěly rovnou druhé mímo, až bude Klárce rok tak by jsme se začaly snažit, kdyby jste chtěly také rovnou druhé už budeš mít nárok jen na ten snížený rodičák, ale já to mám ještě jinak protože manžel pracuje v rakousku, a rakouské úřady mi doplácejí k mé mateřské ještě peníze abych se vyrovnala výši jejich mateřské, a doplácet mi to budou i v tom druhém přpadě, takže tohle já neřeším, ale jak jsem psala výš, na mateřské nemusís být celé 4 roky, a navíc si můžeš k té snížené RD libovolně přivydělávat, takže můžeš dát dítě dopo. do školky jít někam na brigádu nebo tak něco

Cappy
Kelišová 6093 příspěvků 01.06.10 10:00

Abbee, to záleží jen na tobě, rozhodnout se budeš muset sama.
Jsem vlastně stejný případ jako ty, akorát teda můj drahý nemá průměrný plat 8-)
Už teď mám husí kůži, kde seženu po konci RD práci :-(
Nepracovala jsem, nemám tudíž žádnou praxi a nemyslím si, že za ten rok a půl, kdy mi rodičák končí, bude situace kolem hledání zaměstnání snadnější :-?
Po mých zkušenostech bych do dalšího dítěte nešla. Nejdřív si chci najít práci, alespoň rok,dva tam vydržet a pak klidně, ale takto, jak to mám teď já, už nikdy.

Já ale nejsem typ, kterému by vyhovoval pocit, že mě živí chlap. Takže i kdyby můj přítel měl průměrný plat, nebyl by to pro mě jasný signál, že na dítě je čas.
V klidu si to s přítelem promyslete, promluvte si

Příspěvek upraven 01.06.10 v 10:02

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 01.06.10 10:05

Já bych do toho šla asi hned. Zvlášť, pokud bych se na to cítila. A jestli plánuješ víc dětí po sobě, tak do těch 21 měsíců můžeš znovu otěhotnět. Já jsem teď před MD víc jak rok pracovala (do práce jsem nastupovala s tím, že se budu snažit o miminko, takže můj zaměstnavatel s tím hned počítal) a moje MD není o moc vyšší než těch 7600Kč. A píšeš, že o peníze ti ani tak nejde, tak pak můžeš doma zůstat, jak dlouho budeš chtít. Navíc při 4leté variantě můžeš mít dítě ve školce mezi 3.a 4.rokem i 4h denně a o rodičák nepřijdeš. Při tom se leckde pracovat dá..

Rozhodnutí je ale samozřejmě jen na tobě.

tripetri
Echt Kelišová 9614 příspěvků 01.06.10 10:51

No já sem na tom podobně, taky studuju :) A taky bych radši tu 3letou variantu. Někde jsem četla, že je možný, aby na mateřskou šel alespoň na jeden nebo dva dny otec (samo po porodu) a on si pak zvolil tu tříletou variantu, přičemž o dítě se pak bude starat matka…Tak nevím, jestli to tak opravdu jde, mám v plánu to na socce probrat:) No a jinak, my už sme započali snažení, zatím nic, ale doufám doufám :)

abbee
Neúnavná pisatelka 18285 příspěvků 01.06.10 12:35

Jde o to, že já asi jako každá ženská, co chce mít rodinu, mám strach, že to později prostě nepůjde…Já mám skoro ukončenou VŠ pedagogickou, takže si myslím, že o praxi ani tak nepůjde, z praxe (koneckonců tu jsem měla povinně) vím,že na školách naopak nemají rádi, když se tam čerstvě vdaná upíchne s tím, že za rok nashledanou…Dává jim zabrat najít náhradu za mateřskou…Nevím, jestli by třeba v tom školství (učitelství pro střední školy), neocenili, že už mateřskou mám za sebou..je to hrozný dilema, je to důležitý rozhodnutí…Problém je v tom, že ve školství práce není(ne mé obory, byla jsem na školách a vždycky mi ukázali štosy papírů žádostí o místo, tak nevím…),na svých židlích tam sedí spousta 60-65 letých,co se jim nechce do důchodu :nevim:

tripetri
Echt Kelišová 9614 příspěvků 01.06.10 13:23

Ten strach sem měla taky…Navíc přítel je o 9 let starší, takže ještě o to hůř. Ale já spíš prostě cítím, že teď je ta správná doba :) Takže prostě nešlo čekat :)

abbee
Neúnavná pisatelka 18285 příspěvků 01.06.10 13:33

To já „tu správnou dobu“ cítím už asi půl roku, přítel je o 5 let starší. Taky říká, že by dítě už chtěl, není typ chlapa, co si chce užívat až do 40 let…Hrozně mě štve, jak rozhodnutí mít dítě úzce souvisí s penězma, prací atd. je to na pytel.

tripetri
Echt Kelišová 9614 příspěvků 01.06.10 17:11

To je pravda, určitě nechceme, aby děťátko nebylo zaopatřený…Ale já si pořád říkám, že na tom sme docela dobře, i kdyby třeba potom trvalo delší dobu najít práci. Když partner vydělává :) Samozřejmě to ale nechci nechat jen na něm. Navíc teda já se nebráním dělat klidně i něco, co s mojí školou vůbec nesouvidí. No a hlavní věc, když budeš čekat na tu úplně správnou dobu, tak se taky nemusíš dočkat. Moc dumat nad budoucností prostě nemá smysl…teda podle mě :) Vždycky sem si všechno podrobně plánovala a nikdy to tak nakonec nebylo :)

abbee
Neúnavná pisatelka 18285 příspěvků 01.06.10 17:17

U nás právě taky ne, člověk míní, život mění…proto právě asi zvolíme variantu vysazení HA, buď to vyjde nebo ne. Plánovat se přímo nedá..jen se prostě musí počítat s tím, že je možnost, že to vyjde hned, protože to není zrovna vratná záležitost.

Barboš 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.10 11:38

Ahoj, byla jsem na tom podobně a taky radím nečekat, jestli se prostě cítíš.

My se začali snažit necelý rok před státnicemi - měla jsem v plánu, že se krátce po státnicích odeberu na rodičovskou. Ale víc jak rok se nám mimi nedařilo, takže když jsem končila školu, těhotná jsem nebyla a ani jsem neměla sehnanou práci. Rozhodla jsem se naplno se o mimi snažit dál a zároveň si i hledat práci a že uvidim, co tedy přijde dřív. Jenže s prací to bylo na pytel, takže jsem dřív otěhotněla a jsem za to moc ráda, i přes to, že do porodu nemám žádný svoje peníze, nemám nárok na mateřskou a rodičák mám na 4 roky - prostě přítel nás dokáže zaopatřit i tak.

Jo a ještě k tomu, že pak bude ještě těžší sehnat práci po rodičáku - nemyslím si to, protože když jsem si ji před těhu hledala já, tak jeden z hendicapů, proč jsem ji nemohla sehnat, bylo to, že ještě děti nemám, takže zaměstnavatelé měli strach, že se jim krátce po zaučení odeberu na mateřskou.

abbee
Neúnavná pisatelka 18285 příspěvků 02.06.10 11:50

My už se rozhodli, HA vysadíme někdy po létě (v srpnu mám ještě státnice a v únoru taky, kdyby jsme vysadili teď a vyšlo to „hned“ - může se stát :lol: - rodila bych v termínu těch posledních státnic, což bych moc nechtěla). Takže stejně zvítězilo mimi nad prací:-) :dance:

Peťulee
Povídálka 42 příspěvků 07.06.10 13:25

Ahojky, chci se zeptat, zda mám nárok na Rodičovský příspěvek. Po studiích jsem nemohla sehnat práci, tudíž jsem pracovala chvíli brigádně, pak chvíli přes agenturu. Dlouho jsem byla na Úřadu práce. Před těhotenstvím jsem byla zaměstnaná na HPP, ale pouze na 5 měsíců. Poté nemocenská, která mi už skončila. Z OSSZ mi přišlo, že nemám nárok na Peněžitou pomoc v mateřství, jelikož jsem neodpracovala 270 kalendářních dnů … Na sociálce mi řekli, že na Rodičovský příspěvek nárok mám, ale pouze na ten 4 letý (7600 = 21 měsíců, 3800 zbytek). Co myslíte vy? Máte někdo podobnou zkušenost? Děkuji za jakoukoli odpověď!

tripetri
Echt Kelišová 9614 příspěvků 07.06.10 13:40

No, na rodičák máš stopro nárok! Ale na mateřskou jen v případě, žes buď otěhotněla do 270 od úspěšného ukončení studia anebo pokuds' stejnou dobu pracovala , resp. byla plátcem nemocenského pojištění… Myslim, že tak :) No a já studuju na výšce, takže mám taky nárok jen na 4letou variantu rodičáku bez nároku na PPM :( A teď eště uvidíme, jak nám nová vláda zkrouhne porodný :'(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Viewegh o rozkolu s Reinerem i Me Too: Jsou to hysterická a účelová obvinění!

Zotavil se z vážných zdravotních problémů a působí čile. Mluví spatra,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Markéty: Manžel skončil na vozíku, žít se mnou odmítá

Před dvěma lety měl manžel vážný úraz. Dokonce to vypadalo, že jeho následky... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >