Rodičovský příspěvek otec i matka

Anonymní
8.9.21 15:47

Rodičovská dovolená otec i matka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má někdo zkušenost s čerpáním rodičovské dovolené matkou i otcem zároveň? Dceři budou 2roky, zjišťovala jsem zda jde rodičák přepsat na poslední rok na manžela a narazila na to že můžeme čerpat oba s tím že peníze budou chodit jednomu z nás a druhý bude doma zadarmo a zřejmě si platit jen zdravotní a sociální.. tak mě zajímá jestli by manžel mohl na poslední rok uplatit čerpání rodičovské dovolené spolu se mnou?
Děkuji za odpověď

Příspěvek upraven 08.09.21 v 23:08

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
591
8.9.21 15:52

Ano rodicovsky příspěvek jde přepsat i na otce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16539
8.9.21 15:53

Ne, rodičovský příspěvek čerpá jen jeden z vás. Ale oba najednou můžete být na rodičovské dovolené. Mám takhle jeden pár v okolí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9813
8.9.21 15:54

RD mohou čerpat oba zároveň. Jeden bude brát RP a druhý bude doma jen tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 16:19

Jojo to vím že příspěvek může čerpat jen jeden, ale prý na rodičovskou dovolenou můžou oba a já se nikde nedočetla, zda by museli oba nastoupit stejně nebo jestli to jde aby otec nastoupil na poslední rok když už já jsem na rodičovské dovolené 2roky a čerpali dovolenou společně… případně by musel manžel zažádat na ÚP a pak zaměstnavatele?

• Citovat
  • Nahlásit
9813
8.9.21 16:36

RD můžeš teoreticky i přerušovat. Třeba půl roku v práci a 2 měsíce v práci. A RD řeší pouze se zaměstnavatelem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 17:43

@Cenarius Tak to sem ani nevěděla že jde přerušovat, super děkuji ☺️ takže jen sepsat se zaměstnavatelem jestli manželovi vyhoví

• Citovat
  • Nahlásit
9493
8.9.21 21:18
@Anonymní píše:
@Cenarius Tak to sem ani nevěděla že jde přerušovat, super děkuji ☺️ takže jen sepsat se zaměstnavatelem jestli manželovi vyhoví

Zaměstnavatel musí vyhovět, nárok má manžel do 3 let dítěte, zdravotní bude mít hrazeno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.9.21 23:09

@Lendeš Dobře děkuji, manžel si myslí že zaměstnavatel s tím nebude souhlasit a žádost nepřijme, tak uvidíme jak to dopadne děkuji ☺️

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.9.21 10:00

Nevíte ještě prosím kam se obrátit s dotazy ohledně rodičovského dovolené? Volala jsem na úřad práce zda to vážně jde a paní mi říkala že v příspěvku se můžeme střídat, když sem jí řekla že mi nejde o příspěvek ale o čerpání rodičovské dovolené současně otec a matka, tak mi řekla že to asi nejde že neví že o tom ještě neslyšela

• Citovat
  • Nahlásit
mag
11637
9.9.21 10:26

Jedine inspektorat prace. a jde to samozrejme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11637
9.9.21 10:29

Napr. z judikatu 21 Cdo 3533/2009
Poskytnutí rodičovské dovolené nezávisí na vůli zaměstnavatele, ani na objektivně existující ch podmínkách pro jejich poskytnutí na pracovišti zaměstnavatele, ale je výlučně na rodiči, zda o poskytnutí rodičovské dovolené požádá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16539
9.9.21 13:18
@Anonymní píše:
Nevíte ještě prosím kam se obrátit s dotazy ohledně rodičovského dovolené? Volala jsem na úřad práce zda to vážně jde a paní mi říkala že v příspěvku se můžeme střídat, když sem jí řekla že mi nejde o příspěvek ale o čerpání rodičovské dovolené současně otec a matka, tak mi řekla že to asi nejde že neví že o tom ještě neslyšela
Úřad práce zajímá jen rodičovsky příspěvek. A ten se nevaze ba rodičovskou dovolenou. Ta se řeší s účetní v práci. Je to vlastně omluvenka.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Tloni351
9.9.21 13:54

Od srpna 2021 čerpáme RD já i manžel současně

Dobrý den, už druhý měsíc jsme na rodičovské dovolené já i manžel, takže mám čerstvé informace z letoška. Nejvíc informací na internetu jsme nabrali z webu poradny Aperio a pak jsme dílčí dotazy už googlili zvlášť.

Jak již bylo správně napsáno výše: „V čerpání mateřské a rodičovské dovolené se rodiče vzájemně neomezují. Otec může čerpat rodičovskou dovolenou současně s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou matky. Na rodičovský příspěvek má však nárok pouze jeden z rodičů.“ Rodičovská dovolená je pracovní volno, které je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci na jeho žádost až do dovršení 3 let věku dítěte. Takže je to sice „žádost“, ale neexistuje legální možnost, že by to Vašemu manželovi zaměstnavatel neumožnil. V případě potíží doporučuji využít poradenství na Státním úřadu inspekce práce (jak výše někdo zmiňuje), přesněji řečeno na místně příslušném Oblastním inspektorátu práce, neboť rodičovská dovolená je „Překážka v práci na straně zaměstnance“.

Situace u nás:

• 2020 narození dítěte
  • 06/2021 ukončení pobírání rodičovského příspěvku matkou, vybráno 300 000 Kč (předtím jsem pobírala i PPM)
  • 08/2021 nástup otce na RD (matka stále bez přerušení na RD)
  • Oba máme platnou pracovní smlouvu, oba tedy čerpáme u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou.
  • Od státu nepobírá žádnou dávku ani jeden z nás.

Žádost o RD – žádá se pouze u zaměstnavatele. ÚP s tím nemá co do činění (když se to nijak nevztahuje k rodičovskému příspěvku). Stejně na zdravotní pojišťovnu hlásí přechod na RD zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec.
Manžel napsal oficiální „dopis zaměstnavateli" (přikládám anonymizovaný screen), podepsal, odevzdal na personálním. Ústně byli s přímým nadřízeným několik měsíců předem dohodnutí, ke kterému datu začne RD čerpat, včas předal práci apod. Podobně jako jednají obvykle těhotné před nástupem na MD. V tom dopisu už počítal s tím, že zaměstnavatel ví, že má dítě a má i rodný list dítěte (manžel totiž čerpá slevu na dítě). Kdyby ne, tak bych tam vložila větu „Dne DD.MM.RRRR se mi narodil syn Josef Novák, žádám proto o poskytnutí rodičovské dovolené od DD.MM.RRRR do DD.MM.RRRR“. Přílohou této žádosti je rodný list syna.“

Zdravotní – odvody – za nás oba hradí stát, neboť „Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu mimo jiné za osoby (tedy nejen ženy, ale i muže) na rodičovské dovolené.“ A to nehledě na okolnosti, zda je doma jeden nebo oba rodiče https://aperio.cz/…steni-rodicu

Sociální – odvody – Zaměstnanci čerpající rodičovskou dovolenou nemusejí povinně platit pojistné na sociální pojištění (zahrnuje pojistné na důchodové a nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti).

Sociální – důchodové pojištění – tady neporadím přesně, protože se u nás jedná o „zanedbatelnou dobu“ v dlouhodobém měřítku, takže jsme se tím nezabývali. Ale mělo by to být aktuálně tak, že doba, kterou strávili oba rodiče na RD se započítává jako „náhradní doba“ jenom jednomu rodiči.

Na závěr bych chtěla upozornit, že zákonné předpisy a nařízení kolem čerpání mateřské a rodičovské dovolené se v posledních letech výrazně měnily, takže je třeba hledat informace ideálně tak max 2 roky staré. Pozor na starší dotazy v poradnách.

Pokud máte další dotazy, tak mi napište SZ, prosím, a domluvíme se. Zaregistrovala jsem se pouze, abych odpověděla na toto vlákno a účet brzy zase zruším.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat