Společné zdanění manželů 2007

16
9.2.07 10:09

Společné zdanění manželů 2007

Zdravím všechny!
Nevím, zda jsem vybrala správnou rubriku, ale doufám, že ano.
Prosím všechny o radu a věřím, že se najde někdo, kdo už má zkušenosti a může mi poradit.Předem děkuji všem.

Za měsíc čekám narození našeho prvního miminka.Vzhledem ke zdravotním komplikacím jsem byla na nemocenské od 3 měsíce těhotenství. Do té doby jsem pracovala.Zajímalo by mě, zda je pravda, že společné zdanění manželů můžeme uplatnit až v příštím roce, kdy už budeme mít miminko.Vzhledem k tomu, že jsem byla na nemocenské, tak ty příjmy nic moc a vyplatilo by se mi to už letos.

Díky všem a hezký den Kanito

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

zu
4347
9.2.07 10:13

Ahoj,
ne teda že bych o tom něco extra věděla, ale tohle je podmínka - alespoň jedno mimo v roce za který uplatňuješ.
Takže opravdu až příští rok.
Užívej těhu a pak miminka!
Zu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16497
9.2.07 10:25

Ano, je to tak, abyste mohli podat spolecne zdaneni manzelu musite mit alespon jedno dite(musi se narodit nejpozdeji 31.12. toho roku, za ktery bys ho chtela podat, t.j. 2006, i kdyby se narodilo jen par minut pred pulnoci), jinak musite podat zdaneni kazdy sam.
Takze, ve vasem pripade opravdu az pristi rok.

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.2.07 10:28

jé, to je diskuze jako na přání… ráda bych hodila další dotaz…
může si na mě manžel uplatnit slevu jako na manželku bez příjmu, když jsem byla celý rok do července na nemocenské a pak až do konce prosince na mateřské??? nebo se do příjmů za tímto účelem mateřská započítává????

• Nahlásit
  • Citovat
63
9.2.07 10:48

Nejsem si jista,ale myslim si ze se zapocitava nemocenska i materska. Ale slysela jsem,ze od pristiho roku uz zdaneni manzelu nebude… ze letos je to uz naposledy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16316
9.2.07 10:58

1kocicko,

manžel si tě může uplatnit jako vyživovanou osobu, pokud tvůj příjem za rok nepřekročil 38.040 Kč. Do příjmu se počítá i peněžitá pomoc v mateřství a nemocenská, ale tento příjem se nedaní.

Jiřina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
9.2.07 11:19

Jo - jediné, co se nepočítá do příjmu, je rodičovský příspěvek - protože to je sociální dávka (tuším), jinak náhrady příjmu (jako nemocenská a mateřská) jsou totéž co příjem .

K uplatnění společného zdanění manželů musí být alespoň 1 vyživované dítě v daném posuzovaném roce.

O chystané změně nic nevím - ale jestli to zas budou rušit, tak snad půjdu demonstrovat. :twisted: Vždyť před volbami mělo několik stran v programu, že naopak společné zdanění se rozšíří - i na společné sociální pojištění! To by mělo smysl, když jsou naše příjmy (dle zákona o rodině) obou manželů bez rozdílu, tak bychom z nich měli být oba též bez rozdílu pojištěni (sociálně = důchodově… apod.). Současná úprava má v sobě „uzel na logice“ .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
269
9.2.07 21:30

Tak já jsem přesvědčená, že mateřská a nemocenská se do zdanitelných příjmů nepočítají. Přišlo mi od zaměstnavatele potvrzení a na něm byla 0,– Kč zdanitelných příjmů a to jsem byla od 1.1. na nemocenské a pak na mateřské. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
9.2.07 21:38

Kocco, mateřská (PPM), proplacení či čerpání dovolené po mateřské a nemocenská se do příkmu jednoznačně počítají. Nepočítá se pouze rodičovský příspěvek a přídavky na dítě - plus jiné sociální dávky.

Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
10.2.07 08:23

Ahojky,

tak vysvětlím tady co se počítá či co se nepočítá. Minulý rok jsem to vysvětlovala v podobné diskuzi „nejlepší“ paní daňové poradkyni, která nakonec přiznala že mám pravdu, že to ověřovala na ministerstvu financí.
Takže pokud se jedná o společné zdanění - pokud manželka pobírá nemocenskou, poté mateřskou - tak toto není zdanitelný příjem - tudíž se neobjevuje na potvrzení od zaměstnavatele a nepočítá se do zdanitelných příjmů dané osoby. Ale pozor, pokud se jedná o částku, kterou si může manžel uplatnit na svou manželku, zde je rozhodné, jestli manželčin příjem nepřesáhl částku 38040,–Kč. Pokud tedy manželka měla příjem větší než tento(v tomto je rozhodné i nemocenská a PPM) nemůže si on odečíst na ni nezdanitelnou částku. Pokud tuto částku nepřevýší může si na ni odpočet uplatnit.
Např. žena má nemocenskou po celý rok 2006 a na mateřskou nastoupí 24.12.2006, jinak běhěm roku měla příjem 10 000,–Kč hrubého. Takže v tomto případě si její manžel odpočet neuplatní a ona bude mít na potvrzení ze zaměstnání celkový hrubý příjem 10 000,–Kč.
Pokud to není někomu ještě jasné a nebo se chce přít může psát na info@bobecek.cz a já mu odpovím.
Minulý rok jsem dělala společné zdanění 4 párům a všichni jej měli dobře. To není chvála, je to jen konstatování, že vím, o čem mluvím

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10054
11.2.07 10:23

Ivulka má pravdu. Mateřská a nemocenská se nepočítají do příjmu manželky, ale počítají se do limitu 38 040,– kč. Pokud tento limit nepřekročí může si manžel uplatnit slevu z daně 4200,– na vyživovanou manželku. Pokud překročí nemá manžel na tuto slevu nárok.
A ještě jedna poznámka k dětem - aby mohlo být provedeno SZM, musí manželé vyživovat alespoň jedno dítě žijící s nimi ve společné domácnosti. To znamená, že to nemusí být dítě společné, ale např. dítě manželky z prvního manželství, dítě osvojené a pod.
kočičko - z toho co píšeš, nárok na slevu na vyživovanou manželku není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
13.2.07 10:17

a zase společné zdanění manželů- potřebuji poradit

Ahoj holky,

fakt už si nevím rady jak dál, včera jsem začala vyplňovat papíry na daně a skončila jsem asi v půlce protože jsem nevěděla jak dál.

Snad se najde někdo kdo mi poradí.

Manžel mi včera přinesl potvrzení z práce o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň. V kolonce skutečná sražená záloha na daň má uvedenou 0 a to mě právě zaráží, loni tam měl uvedenou částku, řeknu třeba 4860,– a vraceli nám 5360,–, ale když tam letos nemá napsanou částku, ale má tam nulu to jako znamená, že nám vrátí 500,–?

Fakt nevím. Prosím poraďte mi. Nevyplnili to špatně v účtárně u manžela? Ještě podotýkám, že tomu absolutně nerozumím.

Za případné odpovědi moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
566
13.2.07 10:40

zkus se podívat na výplatní pásky jestli je to fakt možné..nejsnazší cesta je zavolat přímo té osobě, kt. to vyplňovala, jistě ti poradí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1666
13.2.07 10:42

Jedině snad, že by měl tak nízkou mzdu, že po odečtení nezdanitelných položek by neplatil měsíčně žádné daně… ale spíš to bude chyba mzdovky :idea:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.2.07 10:43

Ahoj Verunko,vtomto ti teda nepomůžu ale dívám se do potvrzení od manži co mi donesl z práce a v kolonce 9 a 10 má napsanou částku a v 11 už 0.Já se v takových věcech vůbec nevyznám ale třeba ti to trošičku pomůže.Tak hodně ůspěchů a pevný nervy,budem to potřebovat. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama