Stěhování do Německa - máte zkušenosti?

1.9.06 13:46

Stěhování do Německa

Ahojky holky,
chtěla bych vás poprosit, jestli nemá některá z vás zkušenosti s životem v Německu. Nečekala bych, že se na to někdy sama budu vyptávat, ale člověk míní a život mění :) Mnoho let jezdím na návštěvy do Německa a najednou, zcela nečekaně, jsem se zamilovala. Můj přítel žije v Hamburgu a časem bych se za ním chtěla přestěhovat. Mám 14 letého syna a absolutně netuším, jaká administrativa je s tím vším spojená. Poradíte mi prosím některá ? :)
Děkuji a přeji všem nádherný den

Christin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4097
1.9.06 16:59

Christin,
ja tedy ziju na Malte, ale myslim, ze v ramci EU je to vsude podobne. Ziju tady jiz 4 roky a v podstate jsem zadnou administrativu nikdy pro sebe nevyrizovala. Co mas konkretne na mysli? Mam stale trvale bydliste v CR, tam by urcite byla zmena, pokud si budes trvale bydliste odhlasovat. Pak by sis musela odhlasit zrejme i zdravotni pojisteni, ale myslim, ze se musi prokazat, ze si ho platis v jine zemi, tedy Nemecku. Jinak bych ti poradila najit pres internet nejake smernice vydane EU co se tyka migrujicich osob, kdybys treba hledala v Nemecku zamestnani apod. Ja mam zde zalozenou firmu, ve ktere ale musel figurovat maltsky obcan. Jinak to bylo zcela bez problemu. K zalozeni uctu v bance pozadovali reference z moji banky v CR. Narodila se mi zde dcera, zrovna vyrizuju pridavky pro deti, ktere na ni budu brat jako kterykoliv jiny maltsky obcan. Dostala jsem take porodne ve stejne vysi jako mistni. Nejsem zde provdana.

Bara

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
211
14.6.10 16:43

Ahoj, prosím tě náhodou jsem narazila na tuhle diskuzi a mám momentálně stejný porblém až na to, že jsem k tomu ještě těhotná a nevím, jak to tam vše udělat.Máš už nějaké zkušenosti, které by jsi mi mohla poradit? :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5350
2.5.12 11:03

Ahoj, pridamam se take k teto diskuzi, jsem na tom stejne, tehotna, pritel zije zhruba 10 roku v Nj, momentalne jsme pracovne ve Fi. ale v Nemecku se chystame usadit, rodit asi budu ve Finsku, pracuji pod nemeckou firmou, takze pravdepodobne budu pobirat materskou z Nemecka, budu za jakkoukoliv radu, nazor rada, diky Olga

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.8.12 18:31

Ahoj holky… jsem tu nová a zajímá mě když se cca.za 14dní máme stěhovat za partnerem do Německa (oba jsme Češi), OP pro malou mám vyřízenou, a papíry snad všechny taky. Jen bych to chtěla nějak shrnout co je vše potřeba a kolik si myslíte, že je potřeba financí na takovéto stěhování + do chlapovo výplaty tedy na týden peníze na jídlo.

Děkuji moc!

• Nahlásit
  • Citovat
Nesinka
17.8.12 20:08

Ahoj, ja se tam stehovala pred 5 lety. Asi nebudu uplne vas pripad, ale treba vam to pomuze: byla jsem zamestnana v CR, ale do Nemecka jsem se stehovala za pritelem s tim, ze tam budu chodit na universitu. V te dome mi ale bylo uz 29, tj. student jako takovy jsem nebyla.

Zdravotni pojisteni jsem si nechala v CR - byla jsem v CR stale zamestnana, takze pojisteni mi platil zamestnavatel. Ani jsem na pojistovnu nehlasila, ze budu dlouhodobe v zahranici, kdyz jsem pojisteni dal platila. Ale nechala jsem si vystavit formular tusim E111 (nejsem si jista, ale je to ten, co nahrazuje EHIC karticku), plus jsem mela i EHICku. V Nemecku jsem si vybrala pojistovnu, zasla tam a nahlasila se tam, ze pokud se mi neco stane, jsem vlastne jejich. Tenkrat to fungovalo jen na „akutni a neodkladnou peci“, ale to mi stacilo. Tim vas v ramci EU normalne osetri, pokud to je akutni, a plati pro vas stejna pravidla, jako pro Nemce prihlaseneho u teto pojistovny.

Nic jinyho jsem nezarizovala. Dane jsem platila v CR. Pokud budete chtit hledat praci, tak je to sice legalne docela tezky, ale muze pomoc jazykovka a zkouska DAF (Deutsch als Fremdsprache).

V CR jsem nikam nic nenahlasovala. Snad jsem na nic nezapomnela… At dobre poridite :-)

• Nahlásit
  • Citovat
Nesinka
17.8.12 20:12

Penize - zalezi jaky mate najem a tak… My meli zezacatku nic moc - chlapovo 2000€ plat plus mych asi 5000Kc. Najem jsme platili kolem 500€ a vyzili jsme naprosto v pohode. Ale ja jsem mela zadarmo MHD a primestskou dopravu. Jidlo nebyla az tak drasticka polozka, tak nejak dvakrat vic nez u nas, ale dalo se hlidat slevy atd. S ditetem to bude horsi.

• Nahlásit
  • Citovat
Nesinka
17.8.12 20:15

Stehovani - povezete si nabytek nebo neco? My jen nalozili do auta veci a jeli, tj naklady byly jen za benzin. Jidlo na 14 dni si muzes vzit i s sebou z CR.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
17.8.12 20:20

Byt tam máme služební od chlapovo práce, plně vybavený, bereme jen peřiny :D a naše oblečení. Za ubytování chtějí měsíčně 300E, kauci žádnou, jak je to přes práci. Právě jsem se někde dočetla, asi na nějaké jiné diskuzi, že cca tam se utratí průměrně plus mínus za jídlo týdně/100E, plus mínus.. :) jestli to tak doopravdy je. Že stejně jako u nás je tam nejdražší ovoce, zelenina a maso..

• Nahlásit
  • Citovat
15.4.14 12:56

Ahoj holky.Jsem tu nova a chtela bych se zeptat co vse musim vyridit pri stehovani do Nemecka. S pritelem mame 2 syny (1rok a 4roky).ja jsem na MD. Starsi syn chodi do skolky.Jak je to s hledanim prace a bydleni? Dekuji za rady ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.11.15 10:01

Ahoj lidičky,
Chtěla jsem se zeptat zda by jste pro mě neměli nějakou radu co se týče stěhování do Německa za přítelem. Můj dotaz tedy je takový, zda nevíte jak je to s rodičovským příspěvkem a tak obecně. Docelanse bojím aby v tom nebyly různé problémy hlavně co trvalý pobyt a zdravotní pojištění.
Moc děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
1
29.11.15 10:12
@Anonymní píše:
Ahoj lidičky,
Chtěla jsem se zeptat zda by jste pro mě neměli nějakou radu co se týče stěhování do Německa za přítelem. Můj dotaz tedy je takový, zda nevíte jak je to s rodičovským příspěvkem a tak obecně. Docelanse bojím aby v tom nebyly různé problémy hlavně co trvalý pobyt a zdravotní pojištění.
Moc děkuji

Je mi 21 let a mám 16.mes. chlapečka… Potřebovala bych, žádám o radu co vše se tohohle velkého kroku tyka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
266
29.2.16 18:24

Já bydlím v Německu už 3 roky.Hned ze začátku-bude to papírování jako prase! Tvůj přítel je to němec? Pokud ano, je to jeho dítě? Myslím že budeš muset udělat tkzv. Sprachkurz aby si se naučila řeč pokud neumíš. Zdravotní pojištění dostaneś hned, udělejte si,,Familienversicherung" pak budete všichni pojištění (dítko bude do svých 18 let).Pokud je tvůj přítel čech a nemá ani německé občanství (trvá 7let než ho člověk dostane) tak nevím jak to funguje když by si přišla a hned šla na pracák. Většinou sem lidi chodí za prací.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.2.19 11:17

Stěhování do Německa

Ahoj, jdu se poradit.. Chtěla bych se s dcerou odstěhovat do Německa za přítelem. Co to obnáší, co mě čeká, co lékaři, školky, pojištění, trvale bydliště.. A hlavně, co jazyk? Nejsem profík, něco základního asi zvládnu.. Dcera má 18mesicu. Přítel tvrdí, že musí nejdřív zařídit byt aby vyhovoval dítěti, že údajně chodí sociálka a kontroluje v jakém prostředí by dítě vyrůstalo..a další věc, jsem v ČR vdaná, jak se řeší v Německu rozvod?

• Nahlásit
  • Citovat
22291
21.2.19 11:29
@Anonymní píše:
Ahoj, jdu se poradit.. Chtěla bych se s dcerou odstěhovat do Německa za přítelem. Co to obnáší, co mě čeká, co lékaři, školky, pojištění, trvale bydliště.. A hlavně, co jazyk? Nejsem profík, něco základního asi zvládnu.. Dcera má 18mesicu. Přítel tvrdí, že musí nejdřív zařídit byt aby vyhovoval dítěti, že údajně chodí sociálka a kontroluje v jakém prostředí by dítě vyrůstalo..a další věc, jsem v ČR vdaná, jak se řeší v Německu rozvod?

Rozvod budeš řešit v čechách. Žádná sociálka nechodí. Dcera asi přítele není, takže budeš za sebe a jí platit pojištění sama. Tím, že spolu nic nemáte se budeš posuzovat jako že jsi sama, žádné přídavky nedostaneš. A přihlášením přijdeš o vše z čech, pokud nemáš v cz trvající pracovní poměr.
Otec dítěte s tím souhlasí, aby jsi dítě odvezla?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama