Stydím se mluvit před lidmi

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
vanill
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.10.14 21:33
Stydím se mluvit před lidmi

Ahojte, mám takový problém, neumím se prosadit a stydím se mluvit před lidmi. Snažím se to odbourat, už jsem si přečetla plno knih, jak se chovat atd., ale nic moc mi to nepomáhá. Ten problém mám stále a nevím, jak být průbojnější. Máte někdo taky takový problém?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
kaja00
Extra třída :D 13536 příspěvků 08.10.14 21:48

A když jsi u doktora, na úřadech nebo tak, taky je problém? A máš problém s lidmi svého věku, nebo se staršími, se všemi, s dospívajícími?
Já tedy problém občas mám, ale jakmile se blíže poznáme a bavíme se často, problém není :)

Příspěvek upraven 08.10.14 v 21:48

nikypiky92
Ukecaná baba ;) 1404 příspěvků 08.10.14 21:48

@vanill joo :roll: bohuzel. Kolikrat si prijdu jak kul v plote. Ale snazim se. V posledni dobe je to uz mnohem lepsi.

Malaga
Nadpozemská drbna 25350 příspěvků 08.10.14 21:50

@vanill jde to určitě natrénovat.
Nemáš doma třeba pejska? Asi to vypadá ulítle, ale když jsem se na střední učila, tak jsem to nahlas vyprávěla psině, takže má vzdělání na úrovni maturity…nebo alespoň odpřednášené učivo. Čtení knih ti moc nepomůže, chce to trénink. Není to nic, s čím se nedalo něco udělat. ;)
Tím to nechci zlehčovat a souhlasím s tím, že pro někoho to může být opravdu obtížné…

Příspěvek upraven 08.10.14 v 21:51

tumpach
Kelišová 6558 příspěvků 08.10.14 21:50

Mám též podobný problém. Nevadí mi mluvit s někým či číst něco. Horsi je když něco musím říct co je důležite a musím mluvit k věci.

Gina108
Generální žvanilka 23860 příspěvků 08.10.14 21:51

Mívala jsem ještě na střední, ale je to pryč naštěstí. Stačilo si uvědomit, že většina lidí jsou ještě větší pitomci než jsem já a bylo po strachu :mrgreen: :pankac:

ncc1701
Echt Kelišová 7987 příspěvků 08.10.14 21:58

Mně na tohle hodně pomohla studia, na gymplu jsme čas od času museli kromě ústního zkoušení čas od času prezentovat vlastní tvorbu, vrcholem bylo složit píseň a třídě jí zazpívat, v životě jsem se necítila hůř. Pak jsem začala chodit do práce, kde jsem se stala předsedou jedné komise a musela jsem všem těm členům vždycky odprezentovat, o co go, co po nich chci atd. A k tomu jsem studovala na VŠ, sice dálkově, ale co se týče seminárek, tam nás nešetřili a chtěli je po nás i s prezentacema, jako u státnic. V posluchárně desítky cizích lidí a všichni zírají jen na tebe. Myslím, že tohle všechno mě vypérovalo a dneska bych si mohla stoupnou do Hyde parku a mluvit a mluvit. :-D

a12
Hvězda diskuse 35189 příspěvků 08.10.14 22:09

Mam stejny problem :roll: a ted me ceka vyrizovani na uradech, to zas bude peklo :roll: u me bohuzel nejde jen o ten ustni projev.. osobne si nemyslim ze bych byla nejak moc hloupa ale mam proste problem zkouset novy veci, bavit se s lidma a tak.. takze to je i problem pri vyberu zamestnani, radsi budu delat praci za par supu nejakou podradnou nez lepe placenou kde bych musela komunikovat s lidma :oops: :(

Tečička
Zasloužilá kecalka 682 příspěvků 08.10.14 22:13

Mě třeba u doktora a na úřadech mluvit nevadí, ale mám problém ve společnosti více lidí. Sedim, poslouchám, a nenapadne mě nic co bych k tomu přidala nebo bych s někým chtěla mluvit, ale v tu chvíli mě nenapadne jak začít nebo jak ten rozhovor rozvíjet :roll: Zase nechci mluvit jen o sobě a nechci se jen vyptávat… Mám strach, že řeknu něco kvůli čemu budu vypadat jak blbec. A největší moje slabina je, že když mluvim, koukám jinam. Neumim při mluvení koukat do očí nebo tak :roll:

Petule030
Kelišová 5823 příspěvků 1 inzerát 08.10.14 22:23

Taky mám problém :roll: Většinou ale hodně záleží na vzájemném postavení. Když se bavím s někým rozumným (např. doktor, rodiče žáků), tak problém nemám, bavím se s nimi jako „rovný s rovným“. Problém nastává, když mám pocit, že dotyčný mě převyšuje, nebo ve skupině lidí. I když se snažím něco říct, málo kdo to zaregistruje, cítím se trapně a ostatní se tváří, jako bych řekla totální blbost. Vtipy v kolektivu zásadně neříkám - nikomu to nepřijde vtipné, nejspíš proto, že ho říkám JÁ :roll:

jenny.fields
Nadpozemská drbna 26129 příspěvků 08.10.14 22:46

Možností je spousta. Jednou by byl třeba nějaký psycholog, který by ti to pomohl rozebrat.

Ještě na vysoké škole, když jsem jezdila domů autobusem, tak jsem měla problém požádat někoho, aby otevřel okýnko. Prostě promluvit nahlas.

Přešlo to postupně.
Důležité je být si vnitřně jistá sama sebou. A další cesta je překračovat vědomě svou komfortní zónu a vystavovat se těm situacím.
Zrovna dneska jsem na svůj pracovní FB o tomhle psala tehle post. Přidávám i obrázek, který jsem tam měla a zmiňuji ho. Konkrétní aktuální výcviky mažu, ať to není reklama:

Před pár dny jsem tady sdílela obrázek o Komfortní zóně. Překračujete ji? Jak? Já docela často. Kdyby bylo po mém introvertském, tak jsem zalezlá doma, jakékoliv kurzy dělám jen online nebo přinejhorším jako individuál. Ve skutečnosti ale už od vysoké školy lezu pořád do nějakých kurzů. Namátkou jazykové, masérský, různé sportovní, Modrá alfa a další. V poslední době kurzy zaměřené na to, co dělám, to znamená kurzy XY, XY2, MXY3, XY4. Všechny tyhle kurzy vyžadují větší či menší míru zapojení, jsou hodně interativní, větší část ve výcvicích XY a XY tvoří cvičení, simulace, skupinová práce. A já přitom tak trpím:) Vždycky když se přiblíží termín dalšího setkání, tak se mi tam taaaaak nechce. Samozřejmě k tomu patří i další povinnosti včetně audio a video záznamů z XY a vedení hovorů. To musíte přepisovat a psát k tomu reflexe tzn. vidět se nebo slyšet. Uááááá. A přesto to dělám pořád dál, z každého setkání odcházím nabitá energií a hrdostí, že jsem to zase zvládla. Posouvám svoje hranice dál.

PS: Často se taky řídím tím dalším obrázkem :mrgreen:

Deninina
Závislačka 3956 příspěvků 08.10.14 22:47

To znám, jediné, co mi pomohlo se konečně okopat bylo, když jsem nastoupila do práce, kde jsem nejprve držela hubu a pak se po mě každý vozil, takže jsem to tam dost odbourala. No a druhý zlom u mě nastal, když se mi narodil syn a hodně lidí mi s ním dělalo něco, co jsem nechtěla, takže se to ve mě zlomilo a jsem držka :mrgreen: Každopádně pořád mám problém si třeba vybojovat slovo ve větší skupině lidí a trpím tím, protože jsem jinak ukecaná a řekla bych i vtipná, jen u toho potřebuju jen své nejbližší :mrgreen: A u úplně cizích lidí, např. na úřadech, nebo v obchodě jsem se naučila být průbojná po tom, co jsem stála na sociálce v řadě 2 hodiny a naši milí spoluobčané mě předbíhali ( bylo to ještě na střední škole, kdy jsem skončila sama a neměla ani korunu). Po dvou hodinách mi ruply nervy a jak mě předběhla další hérečka, u které jsem si byla jistá, že určitě přišla po mě, tak jsem ji chytla za vlasy a normálně ji z té kanceláře vytáhla :mrgreen: Člověk se nesmí bát a uvědomit si, že má svou cenu. Rady bych nehledala v knihách, ale trénovala bych asertivitu a sebevědomí :)

kaja00
Extra třída :D 13536 příspěvků 08.10.14 22:48
@Tečička píše:
Mě třeba u doktora a na úřadech mluvit nevadí, ale mám problém ve společnosti více lidí. Sedim, poslouchám, a nenapadne mě nic co bych k tomu přidala nebo bych s někým chtěla mluvit, ale v tu chvíli mě nenapadne jak začít nebo jak ten rozhovor rozvíjet :roll: Zase nechci mluvit jen o sobě a nechci se jen vyptávat… Mám strach, že řeknu něco kvůli čemu budu vypadat jak blbec. A největší moje slabina je, že když mluvim, koukám jinam. Neumim při mluvení koukat do očí nebo tak :roll:

až na tu tvou slabinu to mám stejné :roll:

mumuhe
Stálice 52 příspěvků 08.10.14 22:48

To chce víc pít ( alkohol), fakt to pomáhá.

kaja00
Extra třída :D 13536 příspěvků 08.10.14 22:51

@Deninina Taky jsem jinak ukecaná a možná i vtipná :lol: :mrgreen: Ale musím mít své bližší, nebo se kterými se více znám a nejlépe jednotlivci, skupinky lidí jsou problém…
jo a něco prezentovat..asi největší stres :roll:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Věděla jsem, že do pěti let bude konec! Promluvila expartnerka Dana Nekonečného

Náhlá smrt Daniela Nekonečného velmi zasáhla především expartnerku Zuzanu... číst dále >

Hrad ve skále, který chátrá. Jaký je příběh Krejčířovy vily a proč se ji lidé bojí koupit?

Kdysi to v honosné a vysokou zdí opevněné vile tyčící se nad městečkem... číst dále >