Terezínský tábor, navštívili jste?

976
24.3.21 12:12

Terezínský tábor

Byli jste tam někdy? Nebo v jiném podobném KT? Zanechalo to ve Vás něco? Já třeba od té doby nemůžu vyhodit jakýkoli zbytek potravin. Třeba slupky od zeleniny nebo ovoce, nebo usušené pečivo/vozím to zvířatům- slepicím atd./ Taky si vážím teplýho čistýho pelechu, elektřiny a tekoucí vody. Děda /nevlastní/ mi vyprávěl o koncentráku a říkal, že tam bylo hodně potkanů, tak seděli nahoře na lavicích - ne nohama na zemi, aby po nich nelezli atd. Hnusný téma, já vím. Ale říkám si, že když si teď všichni stěžujem jak to máme těžký/ ano i já si stěžuju na opatření a omezení /, tak si říkám, jak oni přeci jen dali mnohonásobně horší podmínky.
Omlouvám se za depresívní téma. :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
586
24.3.21 12:21

Ano, byla jsem v Lidicích, Terezíně, Osvětimi, Treblince a jednom bývalém KT v Estonsku. Zajímá mě téma 2. sv. války a holocaustu. Nezapomenu na Osvětim, hrůza hrůzoucí, co ti lidi museli zažít.
Každý, kdo popírá jakkoliv hrůzy války a holocaustu, by měl navštívit takový tábor. Někdy, když něco vyhazuju, si též vzpomenu, co by za to jiní dali…nejen ve válce…
A taky nesnáším vtipy o židech atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
976
24.3.21 12:24

@maja45 Osvětim už bych asi nedala. To jsem viděla jen v televizi a bylo mi divně. Do toho Terezína vede taková cihlová brána a už z té jsem měla husí kůži, když jsem jí procházela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2016
24.3.21 12:31

Do Osvětimi se chystáme, ale bohužel kvůli dceři to je zatím v nedohlednu. Každopádně o tom mluvíme už cca 3 roky :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1303
24.3.21 12:31

Ano byli jsme tam na gymplu na exkursi, takže puberťáci největší a i tak to ve mě stopy zanechalo. Ta celá exkurse byla velmi zajímavě pojatá, plnili jsme tam i různé úkoly. Nějakou dobu po jsem měla špatné sny. Nejšílenější bylo, když jsme si v malé pevnosti šli vyzkoušet jednu celu - vešlo nás tam asi 20, což byl prý počet vězňů, co tam běžně bývali zavřený a jeden „chytrý spolužák“ zavřel dveře. V tu chvíli mě fakt chytla panika.
Kamarádky pak v dospělosti jeli na výlet i do Osvětimi, ale tam já už nejela, asi bych to nedala :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
121
24.3.21 12:33

Ano, byla jsem tam, samozřejmě. Několik mých předků se z těchhle táborů nevrátilo 8o
Byla jsem pak ještě v Auschwitzu a Belzeci, oboje byla hrůza 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
976
24.3.21 12:37

@niklucie @vedma007 @PeBa12 A zanechalo to na vás nějaké „trvalé následky“? Já fakt od té doby nemůžu vyhodit jídlo. Když třeba obalím řízky, tak z toho zbytku mouky, strouhanky a vajíčka udělám takový falešný řízek. Nebo když čumím na Prostřeno a oni tam vyhazujou plný talíře, tak se úplně kroutím a říkám si… proboha… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63034
24.3.21 12:37

@Bafonek můj učitel na dějepis že ZŠ byl v Terezíně 2 roky, z toho 10 měsíců na pevnosti, vyprávěl o stavbě bazénu atd.. Takže jsme měli vše z první ruky, od té doby se o toto téma zajímám, navštívila jsem téměř všechny známé i méně známé KZ a pracovní tábory. Takže asi tak. Jinak doma mám pres 400 knížek o KZ.. Jo, pořád se máme dobře. Nejhorší je když máš děti a víš, že bys je neochranila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
976
24.3.21 12:40
@martina.se píše:
@Bafonek můj učitel na dějepis že ZŠ byl v Terezíně, vyprávěl ostavbě bazénu atd.. Takže jsme měli vše z první ruky, od té doby se o toto téma zajímám, navštívila jsem téměř všechny známé i méně známé KZ a pracovní tábory. Takže asi tak

Jo tak ten bazén tam je. Svině SS se válely v bazénu a lidi tam umírali hlady a vysílením. Prostě soda no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1303
24.3.21 12:43

@Bafonek trvalé následky asi ne, už je to víc než 15 let, co jsem tam byla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
964
24.3.21 12:44

Byla jsem v osvetimi. Chtela jsem jeste do terezina, ale ted po detech uz to nedam. Nemuzu uz videt ani filmy na toto tema. Naposledy jsem stopla lidice a nedokoukala to jak jsem rvala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2109
24.3.21 12:46

Ano byla a planuji tam znova s dcerou a manzelem, az bude dcera dost stara… a pak bychom spis chteli do Norimberka.. ve me to zanechalo hodne, stejne jako kazda kniha, kterou na toto tema prectu..nekdy se mi zda, ze v dnesni dobe, plne konspiracnich teorii a tak, se spousta veci zpochybnuje, resi se kdo za to vlastne muze, kdo to zpusobil, platil, jestli tech lidi bylo 5 milionu nebo „jenom“ dva a obeti jsou proste masa lidi…podle me je dulezite uvedomit si, ze to vsichno byli zivi lide, individuality, kazdy mel svuj pribeh a realita je jen neuverit444elna krutost, zlo a neco, co se neda popsat a na druhe strane pud sebezachovy, sila a nadeje a je to neco, pred cim by clovek mel mit pokoru..doufam, ze takova mista, jako terezin, zde budou, aby byli pripominkou vseho, protoze pametniku ubyva (pro me tohle plati pro koncentracni tabory, tak i pro gulagy, cinske pracovni tabory, koncentracni tabory pro japonce v usa a podobne)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10030
24.3.21 12:47

Já zatím nebyla, ale zajímá mě téma Holocaust, tak bych se do nějakého strašně chtěla kouknout až to doba dovolí. Ale chtěla bych se zeptat? Zvládly by Terezín děti 3 a 7 let? Spíš mi jde o tu sedmiletou, nemůže to na ní působit nějak negativně?

Příspěvek upraven 24.03.21 v 12:48

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
976
24.3.21 12:47
@Anna85 píše:
Byla jsem v osvetimi. Chtela jsem jeste do terezina, ale ted po detech uz to nedam. Nemuzu uz videt ani filmy na toto tema. Naposledy jsem stopla lidice a nedokoukala to jak jsem rvala.

Tak na Lidice jsem ani nekoukala a za stejného důvodu odmítám i film Nabarvené ptáče. Ukázky stačily na několikadenní depku. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
976
24.3.21 12:48
@marinka5 píše:
Já zatím nebyla, ale zajímá mě téma Holocaust, tak bych se do nějaké strašně chtěla kouknout až to doba dovolí. Ale chtěla bych se zeptat? Zvládly by Terezín děti 3 a7 let? Spíš mi kde o tu sedmiletou, nemůže to na ní působit nějak negativně?

Té to asi bude jedno. Půjde tam jak na prohlídku zámku. Hnusně to spíš působí na nás co o tom něco málo víme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat