TSP muni - dá se zlepšit percentil o 30 a více?

44
9.3.20 12:36

TSP muni - dá se zlepšit percentil o 30 a více?

Ahoj, je tu někdo, kdo se připravoval na TSP s tím, že potřeboval percentil 80 a víc? Chci se dostat na práva, takže potřebuji cca 30 bodů, ale zatím se mi daří maximálně kolem 26. Vychází mi percentil většinou 60 - 70, chodím na kurzy, ale nedaří se mi přidávat další body. Máte někdo zkušenosti, zda se dá percentil fakt výrazně vylepšit? Ráda bych se dostala v přípravě alespoň na 35 bodů, abych měla jistotu, že vlivem stresu a díky novým úlohám, které se každý rok objeví, se na těch 30 opravdu dostanu. Nějaký tip, jak se připravovat? Dělám si testy z minulých let (na čas i bez časového omezení s tím, že s snažím všechny úlohy fakt vyřešit), zkouším kurzy s video návody na netu, ale pořád se mi nedaří se víc zlepšovat. Největší problém mám s prostorovou představivostí. Případně máte nějaký tip, jak si za měsíc a půl výrazně zlepšit angličtinu? Úlohám v angličtině rozumím tak z půlky, takže i když jsou tam úlohy poměrně jednoduché, stačí neporozumění jednomu důležitému slovu a bod je pryč. Díky za zkušenosti a omlouvám se za román ???? :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1779
9.3.20 14:25

@Aaajik Určitě to jde se do určité míry zlepšit, ale záleží na tom, kde máš své limity. Někdo se dokáže zlepšit hodně, někdo se zlepší jen o malinko. Taky mi dělá problém prostorova představivost. Myslím, že pokud se nelepšís u testů, tak s ní máš nějaký větší problém a chce začít od začátku. Vzít si třeba kostky a zkusit si vyzkoušet prakticky, udělat si doma různé skládacky na obrysy z papíru. Prostě si To ohmatat. Malé děti se také nejdřív učí rozeznávat tvary a velikosti ohmatanim a teprve potom jim to až jde na papíře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14875
9.3.20 14:50

Angličtina se inenzivní přípravou (duolingo a nebo jiné on-line kurzy s každodenní přípravou) + jednou až dvakrát týdně hodina s lektorem, co tě připravuje specificky dá za měsíc a půl vytáhnout slušně.

U TSP je to složitější, ale opakováním úloh nějaký základní cvik získáš. Ale teda chtělo by to mít v záloze i jiné školy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
9.3.20 14:52
@Hlaholice píše:
@Aaajik Určitě to jde se do určité míry zlepšit, ale záleží na tom, kde máš své limity. Někdo se dokáže zlepšit hodně, někdo se zlepší jen o malinko. Taky mi dělá problém prostorova představivost. Myslím, že pokud se nelepšís u testů, tak s ní máš nějaký větší problém a chce začít od začátku. Vzít si třeba kostky a zkusit si vyzkoušet prakticky, udělat si doma různé skládacky na obrysy z papíru. Prostě si To ohmatat. Malé děti se také nejdřív učí rozeznávat tvary a velikosti ohmatanim a teprve potom jim to až jde na papíře.

Už mam doma Rubikovu kostku a mám v plánu si udělat z tvrdého papíru skládací kostku - to by snad mohlo pomoct. Od začátku jsem se zlepšila hodně, začínala jsem na percentilu kolem 20.. hrůza :? Snad ještě pár bodů někde naženu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
9.3.20 14:54
@Ou píše:
Angličtina se inenzivní přípravou (duolingo a nebo jiné on-line kurzy s každodenní přípravou) + jednou až dvakrát týdně hodina s lektorem, co tě připravuje specificky dá za měsíc a půl vytáhnout slušně.U TSP je to složitější, ale opakováním úloh nějaký základní cvik získáš. Ale teda chtělo by to mít v záloze i jiné školy.

Já už studuju veřejnou správu, budu dělat i přijímačky na navazující magisterské a když se nedostanu na práva, tak to zkusím znovu příští rok, ale hodně by mě to mrzelo. Právo mě fakt moc baví (a není to tak, že bych si to jen myslela - mám to vyzkoušené na celém bakalářském studiu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.20 15:16
@Aaajik píše:
Už mam doma Rubikovu kostku a mám v plánu si udělat z tvrdého papíru skládací kostku - to by snad mohlo pomoct. Od začátku jsem se zlepšila hodně, začínala jsem na percentilu kolem 20.. hrůza :? Snad ještě pár bodů někde naženu.

Nechci tě nijak srážet, ale dělala jsem před lety lektora kurzů TSP. Klobouk dolů, že ses dostala z percentilu 20 na 60-70. Ale dostat se z 60 na 80 nebo ze 70 na 90 je z mého pohledu mnohem těžší skok. Měla jsem na kurzech řadu lidí, kteří se ze silného podprůměru dostali pílí a tréninkem na slušnější průměr nebo lehčí nadprůměr. Ale nezažila jsem nikoho, kdo by se z podprůměru vyšvihnul mezi nejlepších 10-20%. Z mé zkušenosti je cca 5% nejlepších z řad těch opravdu nadprůměrně inteligentních, kterým ty testy v podstatě od začátku jdou naprosto samy a vždy v tom percentilu 80-99 skončí s prstem v nose. O dalších 10-15% míst mezi těmi nejlepšími se pak poperou ti, kteří jsou lehce nadprůměrní a pak trošku máknou, výjimečně ti průměrní, kteří máknou dost.
Samozřejmě ti to zrovna může sednout, nechci tě odrazovat. Jen mám zkušenost, že někdo dře a dostane se třeba na úroveň percentilu 70 vedle někoho, kdo nic nedělá. Jenomže ten, co nic nedělá a je na tom v tu chvíli stejně, tak si udělá dva cvičné testy a skočí rázem na 85, což už je pro toho dříče téměř nedosažitelné. :nevim:
U některých studentů jsem si říkala, že kdyby ten čas věnovali přípravě na přijímačky tam, kde TSP/OSP netvoří tak velkou část výsledku přijímacího řízení, tak by udělali líp. Ale je to už pár let zpět, neznám aktuální situaci, tak to ber s rezervou.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
14875
9.3.20 16:20

@Aaajik no i tak bych podala přihlášku na práva třeba do Olomouce, alespoň do zálohy,

Hele držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1085
9.3.20 16:23

Já myslela, že TSP se nedá připravit. Buď to tam dáš, nebo ne. Já teda měla test na 96 percentilu, no ale studium jsem dala jen tak tak s odřenýma ušima.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.20 16:42
@kačka39 píše:
Já myslela, že TSP se nedá připravit. Buď to tam dáš, nebo ne. Já teda měla test na 96 percentilu, no ale studium jsem dala jen tak tak s odřenýma ušima.

Tak patříš mezi těch cca 5%, kteří to dají rovnou (a trénováním by ses třeba zlepšila z 96 na 98). Pak jsou ti, kteří bez tréninku dají třeba percentil 80, a jakmile si ty testy osahají a naučí se třeba tu logiku (za mě tam byla výroková logika, která se selským rozumem moc neočůrá), tak skočí z 80 na 90 bez nějakého většího úsilí a dření (ale třeba za dvě odpoledne). Potom jsou dříči, kteří trénují a jsou schopni z 60-70 se dostat na těch 80-85. Ale za mě někdo, kdo to napíše napoprvé na 20, a pak se drilem dostane na 60-70, tak má prostě limity a výš už mu to moc nepůjde (protože těch 20 je fakt hodně málo a není to o jednom typu úloh, které nesednou).
Z mojí zkušenosti šly určitě zlepšit ty logické úlohy a šla výrazně lépe zvládnout práce s časem, rozvržení si testu, nepanikaření, přeskakování toho, u čeho se člověk zasekne s velmi nejistým výsledkem - většina lidí dělá chybu, že se snaží odstranit nedostatky a zaměřit se na to, co jim nejde - což je stojí strašně moc času a třeba to nakonec stejně nedají, takže občas je lepší strategie rozvíjet to, co mi jde - ale to si každý musí vyzkoušet.

• Citovat
  • Nahlásit
44
9.3.20 17:11

Jen dodávám, že jsem naposledy měla matematiku na základní škole a celá numerika pro mě byla na začátku scifi - proto taky ten mizerný výsledek na začátku. Přeci jen - když někdo nemá zažité rovnice, zlomky nebo procenta, většina úloh z numeriky a některé z analytiky prostě vyřešit nejde. Proto tak markantní nárůst ze začátku - zopakovala jsem si matematiku a díky tomu jsem hned byla schopná mít spoustu bodů navíc. Doteď jsem ani moc nedřela, to začínám až teď. Jen chodím od ledna na kurz, ale testy si doma dělám poslední týden (kromě jednoho někdy v lednu, kde jsem měla právě těch 20). I za ten týden jsem byla schopná přidat nějakých 5 bodů. A právě si myslím, že když zamakám na angličtině, mám rezervy ještě v numerice a analytice, kde vím, že tréninkem jsem schopná pár dalších příkladů zvládnout a zkusím se trochu připravit na kulturní přehled, jsem schopná se na víc jak 30 bodů dostat. Jsem ten typ, co je schopný fakt hodně máknout, když něco chce, takže věřím, že to ještě dám. Největší problém je u mě asi počet chyb - byla jsem schopná mít i 20 špatných odpovědí a to je fakt problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1779
9.3.20 19:17

@Aaajik Snad to pomůže. Myslím, že by mohlo, u sebe pozoruji, že co jsem si tu prostorovou představivost díky rekonstruovani a hráčkám „ohmatala“, tak v ní jsem o dost lepší i na papíře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
9.3.20 19:24
@Hlaholice píše:
@Aaajik Snad to pomůže. Myslím, že by mohlo, u sebe pozoruji, že co jsem si tu prostorovou představivost díky rekonstruovani a hráčkám „ohmatala“, tak v ní jsem o dost lepší i na papíře.

A poradíš prosím, co všechno jsi zkoušela? Já zatím v té prostorové představivosti mívám 2-3 body. Kdyby se mi podařilo dostat třeba na 6, byla by to pecka. A jak dlouho ti trvalo, než ses v tom zlepšila? Toto je asi nejhorší subtest pro zlepšování. Numerika a analytika se dá docela natrénovat, kritické myšlení mám v pohodě (většinou kolem 6 bodů - nepočítám anglickou část), Kulturní přehled je o štěstí na otázky.. jen ta prostorovka je fakt hrůza.. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1779
9.3.20 19:45

@Aaajik Já to až takhle nesledují, nedělala jsem to kvůli testům, ale protože to byla nutnost. Nevím, co tam v těch testech přesně je, už je to nějakou dobu, co jsem je měla v ruce. Ale třeba jsem si stavěla s kostickami (kubus) a koukala jsem na stavbu z různých stran, dívala se na půdorysy. Přihlížela jsem si je a zkoušela jsem přijít na to, co je za obrázky na stranách, které nevidím. A rozkladani kostek na síť je fajn vzít si stavebnici, ve které můžeš že stran skládat kostky a pak je zase rozkládat (bohužel neznám název). Fajn je třeba obkreslit několik podobných klíčů a pak prirazovat, který klíč patří k danému obrázku. A na takovém sestavování skříně nebo prerovnavani nábytku si tu představivost taky hezky procvičis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
10.3.20 20:35

Za mě dá. Já jsem testy opakovala neustále dokola a dokola, prostě jsem si to nějak nacvičila. V den zkoušek jsem se maximálně snažila a soustředila. Ten rok jsem měla percentil 82. Příští rok jsem to zkusila z hecu znovu (bez přípravy) a měla jsem kolem 50.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
10.3.20 21:06
@Anett.taa píše:
Za mě dá. Já jsem testy opakovala neustále dokola a dokola, prostě jsem si to nějak nacvičila. V den zkoušek jsem se maximálně snažila a soustředila. Ten rok jsem měla percentil 82. Příští rok jsem to zkusila z hecu znovu (bez přípravy) a měla jsem kolem 50.

A jak dlouho ses připravovala? Já se víc intenzivně připravují až teď, ale opravdu několik hodin denně. Mimo TSP z minulých let dělám kurzy na internetu, snažím se zaměřovat na úlohy, které mi nejdou a zatím se takto zlepšuji docela dost. Jen je otázka, jak moc se je možné připravit za nějakých 6 týdnů, i když je příprava hodně intenzivní..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat