Účast na nemocenském pojištění 270 dní

Anonymní
5.5.17 17:24

Účast na nemocenském pojištění 270 dní

Vím, že pro nárok na PPM je rozhodující, zda byla v předchozích dvou letech účast na nemocenském pojištění v rozsahu minimálně 270 dní.
Teď ale, co vše se za tuto účast považuje?
Zaměstnání - to je jasné, pracovní neschopnost v zaměstnání - předpokládám, že také. A co když jsem byla na rodičovské dovolené a přitom jsem byla zaměstnaná v tom smyslu, že mi běžela pracovní smlouva, ale byla jsem doma s dítětem a běžela mi rodičovská dovolená?
Jde mi o to, že v předchozích dvou letech jsem byla nějaký čas nezaměstnaná a nějaký čas jsem byla na rodičovské dovolené s tím, že po dobu několika měsíců mi pracovní poměr běžel a poté skončil uplynutím doby (pracovní poměr na dobu určitou). Tak mě zajímá, zda se do těch 270 dní vejdu.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

70013
5.5.17 17:27

No, pokud si nenajdeš novou práci, tak je to relativně jedno, protože druhou podmínkou je být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná, nebo v ochranné lhůtě po konci zaměstnání a ta ochranná lhůta je 180 dní, pokud zaměstnání skončilo v těhotenství.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.5.17 17:40

@j.a.n.i1 můžu tě poprosit? kamarádka je osvč a je těhotná, zatím si od ledna platí i sociální, bude si ho platit až do porodu, může mít mateřskou?? Popř. díky za odpověď

• Nahlásit
  • Citovat
56925
5.5.17 17:44
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 můžu tě poprosit? kamarádka je osvč a je těhotná, zatím si od ledna platí i sociální, bude si ho platit až do porodu, může mít mateřskou?? Popř. díky za odpověď

musí si platit nemocenské, sociální je fuk :nevim: pokud nemá nemocenské pojištění, bude mít smůlu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70013
5.5.17 17:47
@Anonymní píše:

Předpokládám, že bylo myšleno i nemocenské, sociální je pro OSVČ hlavní povinné. No a zda bude mít mateřskou, to záleží na tom, od kdy je těhotná a co případně dělala před tím lednem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14287
5.5.17 17:49
@Anonymní píše:

Socialni musi platit povinne pokud ma podnikani jako hlavni cinnost, ale to s materskou nema nic spolecnyho, musi si este k tomu navic platit nemocenske.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7535
5.5.17 17:49

Zakladatelko, do těch 270 dnů se počítají všechny dny, kdy ti trval pracovní poměr (nebo jiná činnost, ze které se platilo nemocenské), tedy i nemocenská, i dny na rodičovské dovolené. A těch 270 dnů musíš splnit za poslední dva roky před nástupem na PPM, což je 6-8 týdnů před porodem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56925
5.5.17 17:56

@Lendeš zapomínáš na ochrannou lhůtu, ta je max 180 dní :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7535
5.5.17 18:01

@martina.se Já na ochrannou lhůtu nezapomínám, ale tu už tady zmiňovala například @j.a.n.i1 Zakladatelka se ale ptala, co vše se počítá do těch 270 dnů a na to jsem ji odpověděla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70013
5.5.17 18:02

.chybička se vloudila, to mělo být jinam

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.5.17 20:49

@j.a.n.i1
@Lendeš

já teď zaměstnaná jsem, takže v tom problém není. jen jsem se obávala, aby nebyl problém v tom, že čtyři měsíce, kdy jsem byla doma s dítětem a pobírala rodičák, mi už neplatila pracovní smlouva a pak jsem byla ještě dva měsíce na pracáku jako nezaměstnaná. ale teď už jsem nastoupila do práce.
takhle - pokud se doba, kdy jsem na rodičovské dovolené, ale pracovní smlouva mi běží dál, počítá jako doba účasti na nemocenském pojištění, tak tu podmínku na stopro splním a budu mít nárok na PPM, takže mi šlo hlavně o toto
tak nějak logicky si to myslím od začátku, že nárok na PPM mít budu, jen občas zmatkuju…
každopádně díky za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
22
30.9.19 00:05

Prosím o radu ohledně "270 dní"

Dobrý, den, prosím o radu, jestli bych měla nárok na mateřskou.
10/2015 se mi narodila dcera po předchozím 4letém zaměstnání (to jsem byla na mateřské, poté RD), skončila mi 10/2018.
Od 11/2018-12/2018 jsem byla prihlasena pouze na VZP (dcera nechtela byt ve skolce, byla tam.vzdy max 4 hodiny s plácem a bála jsem se, ze na ÚP mě budou nutit obcházet práce a v tu dobu jsem vedela, ze musim byt kazdy den doma, kdyby volalay ze školky dřív), od 1/2019 jsem byla na ÚP, do 4/2019.
Od 5/2019 jsem zaměstnaná, smlouvu mám teď do konce října a měly by mi ji prodloužet min. o 3 měsíce, takže by to vyšlo na druhou podmínku 180 dnů. Jsem cca v 5 týdnu a termín porodu mám cca 28.5.2020.
Takže mě zajímá, jestli se mi počítá do těch 270 dní i ta ÚP nebo předchodzí RD, asi ne, že?
Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70013
30.9.19 03:43

No, RD se počítá. Ale ted je otazkou, zda si byla opravdu na RD, tedy trval tinpracovni pomer, nebo si jen pobirala rodicak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
30.9.19 08:31
@j.a.n.i1 píše:
No, RD se počítá. Ale ted je otazkou, zda si byla opravdu na RD, tedy trval tinpracovni pomer, nebo si jen pobirala rodicak.

Ano tu práci, jsem měla na neurčito před prvním dítětem, takže jsem byla zaměstnaná při RD, skončením RD mi ukončily smlouvu a daly odstupné, protože firma ukončila svoji pobočku a přesunula se do jiné firmy (z moravy do čech, akciovka).
Takže by byla šance, že bych měla nárok a počítalo by se mi do toho RD?
Díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7535
30.9.19 08:53

@Ivi89 Ano, počítá se ti do toho i doba na RD, která spadá do období 2 let před nástupem na PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama