Únik spalin v nájemním bytě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jaromilka
Stálice 81 příspěvků 08.03.18 16:24
Únik spalin v nájemním bytě

Ahoj ženy,
prosím Vás má někdo osobní či jakoukoli zkušenost s podobnou situací? Bydlíme 2 roky v nájemním bytě, je tu nekvalitně nainstalovaný kotel - při hledání návodu na obsluhu termostatu jsem našla fakturu z roku 2013, na které je napsáno, že kotel není způsobilý k provozu. Je pravidelně revizovaný, kominíkem i plynařem, pokaždé se při revizi do protokolu zapíše, že není způsobilý provozu a jediná změna až do teď byl hlásič úniku CO2. Ten kotel ale - kromě toho že tedy opravdu není způsobilý k provozu - hodně zlobí, špatně topí, netopí nebo moc topí atd. Proto jsem si pozvala vlastního revizáka - což ostatně jsem povinna podle nájemní smlouvy.
Dnes jsem do ruky dostala protokol, který je poprvé od někoho, kdo nám nebyl doporučený majitelem bytu. Na tom protokolu je uvedeno, že dochází k úniku spalin.
Můj dotaz je následující - koho byste šly zastřelit jako prvního? Bydlím tu se třemi malými dětmi ve věku 1, 3 a 6 let + se skoro slepou seniorkou, mojí matkou. Každý měsíc pravidelně a pečlivě vše platím, bez jediné extra dávky od státu - beru pouze RD a přídavky.
Prosím Vás, uklidněte mne nějak, než se pustím do komunikace s majitelem. Bydlí kousek od nás a já fakt nechci nikomu ublížit.
Děkuju všem, co přispějí do diskuse.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Aspera
Generální žvanilka 21750 příspěvků 08.03.18 16:48

@Jaromilka já bych šla s protokolem za majitelem, s tím, že je třeba to nechat opravit. Musíš ovšem počítat s tím, že on může říct, já to neopravím a s tím ty asi nic moc neuděláš, protože tam bydlet nemusíš, můžeš se odstěhovat. Pokud ale není kotel úplně v háji, mohla by oprava stát 2000Kč za vyčištění výměníku a bude klid.

Jaromilka
Stálice 81 příspěvků 08.03.18 17:03

@Aspera To máme všechno za sebou, kotel se měnit bude. O co mi jde, je to, že mi technik řekl, když jsem mu hlásila všechny problémy a zcela nevědomky jsem mu řekl, že jedna z chyb je F03, že to už je situace, kdy se můžeme všichni otrávit. Tuhle chybu mi kotel už ohlásil mnohokrát, většinou v noci, kdy se pak úplně vypnul a já musela spustit kolečko zvyšování teploty na termostatu, odtáčení studené vody, následně dlouhé odtáčení horké vody, tlakování výparníků, napouštění studené vody do trubek atd. Je to na dlouho a je to v podstatě i jedno.
Před dvěma týdny v neděli se ale chyba F03 objevila, když jsem byla v práci. Máma na ovládání nevidí, takže jsem jako obvykle letěla z práce domů, aby tu všichni neumrzli. Kotel jsem nahodila, děti naskládala do vany, zavřeli jsme se v koupelně a povídali jsme si. Najednou se mi chtěla moc spát, děti byly potichoučku atd. Údajně jsme byli cca 5 minut od otravy, která při nedostatečně rychlém zásahu končí smrtí.
A tak se znova ptám, nemáte někdo zkušenost, co s tím?

Majitel situaci řeší, ale aby mi jako řešení navrhl, že se můžu odstěhovat, když jsem při užívání jeho majetku, který dle řádné smlouvy užívám dle jeho přání a samozřejmě za něj platím, málem zabila celou rodinu…? @Aspera vím, že vždy radíš dobře, ale tady už jsme o kus dál než u výměny výparníku. Která navíc situaci neřeší, už tu byl další technik a opravdu se musí kotel vyměnit.

Jaromilka
Stálice 81 příspěvků 08.03.18 17:05

Omlouvám se za ty malé nonsensy a chyby, chystáme se ven, tak píšu v rychlosti. A editovat nechci.

Aspera
Generální žvanilka 21750 příspěvků 08.03.18 17:08

@Jaromilka a ten hlásič takový únik nehlásil? To už se měl správně rozeřvat. A z té koupelny jste se dostali jak? Pokud si byla ještě v pohodě schopná se zvednout a jít něco dělat, tak to otrava nebyla co vím. Tam jak na člověka padne únava, už se sám nezvedne. Ale i malé množství má hlásit hlásič.

Aspera
Generální žvanilka 21750 příspěvků 08.03.18 17:10

@Jaromilka ten kotel chce měnit majitel? Tak jen ho požádat o co nejrychlejší výměnu a pokud s ní bude souhlasit, není snad víc co řešit. Pokud ne je dle mě nejlepší jít jinam.

iiiv
Extra třída :D 11270 příspěvků 08.03.18 17:16

A víš, že tam kde máte kotel máte mít větrání, aby k otravě nemohlo dojít?
A nevím tedy o co ti jde, když píšeš, že kotel se měnit bude :nevim:

alenka84
Neúnavná pisatelka 19042 příspěvků 08.03.18 17:24

@Jaromilka Pokud došlo k úniku CO a nespustil hlásič, máte ho na blbém místě, ten to pozná MNOHEM dřív než člověk pocítí nějaké příznaky otravy.

elan
Kecalka 228 příspěvků 08.03.18 18:03

Tak požádejte majitele o náhradní bydlení než dojde k výměně kotle, na to máte nárok

Alyss1
Závislačka 3042 příspěvků 4 inzeráty 08.03.18 21:01

Moc nerozumim tomu, ze mas takovy spatny kotel a pri poruse naskladas deti do vany…to je to nejhorsi co muzes udelat.

Jinak taky nechapu co resis, kotel vymeni.

Pokud mas hlasic s nic nehlasi, A nevis, tak si kup druhy hlasic. A nez vymeni kotel tak hodne vetrejte a nezavirejte se v koupelne!!!

Ale jestli dochazi k uniku spalin, tak to jeste nemusi byt co2. Navic otrava co2 je vetsinou ne chyba kotle ale chyba komina.

Jaromilka
Stálice 81 příspěvků 08.03.18 21:37

Holky, díky moc za komentáře, přesně o tohle mi šlo. Pokusím se odpovědět na všechny dotazy, snad i citovat.

@Aspera hlásič máme nainstalovaný od technika. Byli tu dva, každý tvrdil, že ho máme dát jinam, ale nakonec ten jeden místo vybral a dle něj je správně. Je otestovaný, úplně nový, kontrolní světýlko bliká, neustále kontroluji baterie a stále ukazuje hodnotu 0. Dnes mi zase v jiném servisu řekli, že standardně u tohoto typu hlásičů lítají hodnoty, jiná paní ze stejného plynoservisu mi řekla, že ho má doma a nikdy jí nehlásil nic. Jinak to zvednutí bylo asi fakt za minutu dvanáct, ale to už je jedno. Já jsem nevěděla, že F03 znamená únik spalin, mám nastudovaný manuál do detailu, ale není tam přehled, co která porucha znamená, jen co se má dělat, když nastane.

Kotel majitel měnit chce, v tom problém není. Ale už tomu systému ohřevu vody, tepla atd. moc nevěřím. Je tu krátké odsávání, ta trubka má cca půl metru a je plně utěsněna.

@iiiv jestli nevíš, o co mi jde, tak si můžeme bydlení na pár týdnů vyměnit? Zajistit u tak velkého kotle větrání pouze dveřmi není vyřešení odvětrávání. A víc udělat nemůžu, díru do komína si tu nevysekám.

@alenka84 to už jsem vysvětlila, instaloval odborník.

@elan to je dobrý nápad, děkuji, mají tady v okolí víc bytů, dám si to na seznam.

@Alyss1 Alyss, děkuji, vím, že spaliny nemusí být CO2, v tom bude asi právě ta potíž. Ale to je vedlejší. K tomu proč jsem je dala do vany, bylo už půl osmé, já měla před sebou další práci, ony ráno školku. Klasický nedělní večer, který jsem z půlky zabila řešením po několikáté rozbitého kotle. A druhý hlásič je také dobrý nápad, zítra ho zajdu koupit. Děkuji. U nás je to kombinace několika špatných okolností, krátká trubka do komína, dokonale utěsněné odsávání, nevyhovující typ kotle a odfláknutá instalace.

Ale musím se znovu zeptat, Vy byste fakt byly v klidu, že bydlíte se svými malými dětmi někde, kde hrozí otrava? I kdyby ne smrtelná, ale prostě otrava? Tohle mi pořád hlava nebere, není to útok, jen se připravuji na argumentaci. Takže, @Alyss1, Ty bys třeba děti nekoupala 4 týdny teď? Tyhle problémy řešíme od začátku těch extrémních mrazů. Jak mám zvládnout nenakládat děti při poruše do vany, větrat, nezavírat, a neřešit, protože kotel přece vymění?

Znova děkuji všem, co diskutujete, pomáhá mi to uklidnit se a přemýšlet bez emocí.

Aspera
Generální žvanilka 21750 příspěvků 08.03.18 21:43

@Jaromilka a kde ten kotel máte? Já jsem při nevyčištěném kotli musela nechávat okno na mikroventilaci, jinak byl v chodbě divný vzduch. A to máme v té místnosti staré dveře do sklepa a na půdu a navíc v nich mřížku, ale nestíhalo to.

Ten hlásič CO máš nahoře nebo dole? CO2 stoupá vzhůru, takže má být někde výš.

A mít takový problém jako ty, tak asi nechám někde pootevřené okno, ať to má větrání. A dětem na koupání třeba na hodinu zavřít, vytopit, umýt a větrat. A asi bych nekoupala denně, ono se to nezblázní.

Aspera
Generální žvanilka 21750 příspěvků 08.03.18 21:45

@Jaromilka a viz hlásič od technika, u nás se divil, kde ho máme, tak jsem mu řekla, že dle návodu a jiné lepší místo není, samé okno nebo dveře, tak prý asi jo a divil se proč je nahoře.

alenka84
Neúnavná pisatelka 19042 příspěvků 08.03.18 22:14

@Aspera Ale bacha, nesmí být moc vysoko, pak je riziko, že tě CO udusí dřív, než hlásič zaregistruje únik…ideální je to tak ve výši lidské hlavy.

Jaromilka
Stálice 81 příspěvků 08.03.18 22:58

@Aspera no to je právě ten hlavní problém, koupelna nemá okno, je uvnitř bytu, úplně uzavřená. Jediné, co jde, je otevřít dveře, ale mám děti pořád nemocné (ty změny teploty a klimatu v bytě taky dělají svoje) a jakmile na ně fouká (protože tu všude táhne) při koupání, tak je to zase na houby. Samozřejmě větrám od té doby, ale koupání je děs.

a k tomu hlásiči, @alenka84, to je přesně ono, máme ho o kousek výš, než kolik měří průměrný člověk, ale jsme všichni malí - děti tedy přirozeně, já možná nepřirozeně :)

Holky, moc Vám všem děkuju, urovnala jsem si to v hlavě a teď se mi bude lépe spát. Mějte klidnou noc :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

Články z Expres.cz

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >