Uplakane mimi

483
3.1.05 20:05

Uplakane mimi

Ahoj holciny,
mam chlapecka stareho 6 tydnu a zacinam si zoufat z toho, ze hodne place. Pres noc docela pekne spinka,ale ve dne je to boj. Nakojim ho, odkrne si, pochovam ho, nekdy i prebalim (i kdyz prebaluji pred kojenim), dam do postylky a place a place. Nekdy i mne v naruci. Snazim se ho konejsit, co se da, nejdriv nevyndavat z postylky, pak i znovu chovam a tak to trva pomerne dlouho, nez zabere.
Zacinam mit obavy, co delam spatne…Myslim, ze hlad nema, protoze kojim i 30-40 min, paxi i ublinkava…
Nemate nejakou radu nebo alespon slova utechy? Je to me prvni miminko, mozna to jenom moc resim??

Dekuju a vsechny zdravim
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2185
3.1.05 20:27

Ja mela po 4. tydnech to same, ze Anie pres den hodne plakala, doslova mela svou pulhodinku, kdyz ji nepomohlo nic (az pak se zase uklidnila do dalsiho kojeni). No ale nakonec pomohl dudlik, kteremu jsem se branila. Dodalo to klidu nejen Anie ale i mne, takze jsme byly spokojene obe…
Dalsi moznost je, ze ma jen boleni briska. Davate napr. kapky Sab SImplex? Zkousis ho zabavit? Treba s nim cvicit? Masirovat ci hladit ho? Mozna se porad i s vasi pediatrickou, aby to nebylo neco vaznejsiho… Nebo si treba jen vyzaduje tvou pritomnost :-) Hlavne vydrz! Drzime palecky!!!

H.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
3.1.05 21:13

Ahoj Evo,

i já jsem měla jedno takové uplakané mimi, už druhé, buď jsem ho kojila anebo chovala, když jsem ho odložila, brečel. Postupem času se to srovnalo, asi tak od 5 měsíců už se s ním dalo „komunikovat“ a i se sám zabavil, dávala jsem mu hrazdičku, ale i teď, když je mu 9 měsíců, se po mě sápe (ale to asi všechny děti), ale hlavně je to hroznej mazel :D , což si užívám, protože starší synek zrovna moc mazlící není :cry: .

Vydrž, jednou to bude lepší!
Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
96
3.1.05 22:33

Ahojky,
já měla to samé. Dokonce jsem si říkala, že mě mimi nemá rádo, že ho nedokážu uklidnit, že mu u mě není dobře, ale během několika týdnů se to zpravilo…neboj…určitě se to srovná i u tebe a tvého mimi. Papat dej miminku kolikrát chce. Moje malá jí i 6× po sobě. Mateřského mléka se mimi nemůže přejíst. I když si pak ublikne…Malá má teď 2 měsíce a týden a krásně vydrží v postýlce sama…dívá se na štěrchátka…povídá si.....
Držím pěsti…a silnou vůli!!!Vydrž.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17026
3.1.05 23:13

Ahojky Evo,
taky jsem mela uplakanka,Sebastianka hoodne bolelo brisko,plakal opravdu litostive,vetsinou pul hodky po jidle.A plac trval opravdu dlouho,do dalsiho jidla.Taky moc nespal,takze jsme se uzili opravdu dost :D Co jsem delala?Snazila se zustat v klidu.Tezka rada,vim.Ale miminko vnima i naladu maminky,houpala jsem na balone a zpivala(to dost pomahalo)chovala a chovala.Taky davala kapky,masirovala brisko,davala teple obklady,pila fenyklovy caj.Taky dost plakaval,kdyz uz se z toho place pretahl a nemohl zaspat.Byl unaveny,cervene oci..ale neslo mu to.
U nas se to zlomilo presne ve trech mesicich.(dva dny pred tremi mesici)Najednou absolutne zadny plac,jen samy usmev.Ted je z nej hrozny smisek,nekdy me zdrti nekdo z pribuznych,kdyz pronesou,ze zas az tak prcek neplakal(joo,oni tam nebyli,kdyz uz se mi unavou a vycerpanim chtela rozbijet hlavou zed,stale jsem si jen opakovala klid,musis byt silna a klidna,miminko to z tebe vyciti)
Ted kdyz mame nejake vztekanicko,vezmu si ho,pritisknu a zazpivam oblibene pisnicky(jojo,pasla ovecky..a kupodivu na sve knourani zapomene a vyloudi tak prekrasny usmev..to mi pak uplne jihnou oci..)
No,asi jsem moc neporadila,ale chtela jsem povzbudit.Tva laskyplna pece bude ocenena temi nejsladsimi usmevy,neboj uz brzo se to zlomi i u vas.
Drzim pesti,vydrz!!!

Any a Sebastianek 4,5mesice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
483
4.1.05 05:48

Ahoj Evzco,
kojíš 30-40min?To je dost,jestli ublinkává,tak to je přepitý…Už se tady o tom bavily maminky,tak to se poraď s laktační poradkyní…Problém bude třebas jinde,ale napadlo mě to hned po přečtení řádků…papa :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
4.1.05 09:25

Ahojky, já jsem asi ten poslední, kdo by Ti měl radit, já na miminko stále čekám :cry: , ale moje sestra má 2 děti a já jsem jejich tzv. levá či náhradní maminka, jak mi obě říkají. A na pláč mi zabírala jediná věc - rehabilitační balón. Sedla jsem si na něj s mimískem v náručí a pohupovala. Nejdřív mimčo koukalo a pak usnulo. Nedávno jsem tento fígl poradila švagrové a moc mi děkovala, protože ji to zabralo. Tak pokud máš míč doma, zkus to :wink:
Alenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
45
4.1.05 15:05

Ahoj,
jestli Tě tím povzbudím, u nás to bylo v bledě modrém to stejné. Zlomilo se to až přelomem 2/3 měsíce. Celé dopoledne jsem ho skoro kojila - s přestávkami samozřejmě. Myslím, že miminko chce cítit mámu a její teplo. Mě si kolikrát pletl s dudlíkem. Tenkrát jsem mu ho nechtěla (teda spíš jsem se bála) dát a teď vím, že by se ani nic moc nestalo. Zkus dudlíka, když se zhorší kojení, tak ho zase vy:,–(íš a nic se nestane. Jinak ještě můžeš zkusit baby vak nebo šátek, v něm se miminko také uklidní. Uvidíš, že to chce opravdu jen čas!!! Hodně štěstí.
Mydlinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.1.05 16:01

Ahoj Evi,
pisu, abych te povzbudila - taky jsme si prosli s Risou „peklem“, ve trech tydnech zacal cca v 19 hod. po kojeni zoufale plakat - rvat, pres rihani a masaz briska proti prdikum, nosenim a zpevem jsme se dostali k casu dalsiho kojeni a takhle se to opakovalo do 2-3 hod. rano. Bylo nam ho strasne lito, ze se tak trapi, ale byli jsme trpelivy a optimisticti. (Nekde jsem se docetla, ze se to do 3 mesicu srovna, v tom me optimismus presel, ale nastesti to trvalo jen 14 dni.) Take jsem ho kojila 30-40 min, ale pote co mi pediatricka rekla, ze ho trapi brisko a ne hlad, presla jsem na kojeni s min. odstupem 2 hod. po ukonceni toho predchoziho, dobu jeho „zuzlani“ jsem nechala. Kdyz to neslo vydrzet, dostal na chvili dudlik, ktery jinak urputne odmita a bylo po problemech.
Dnes je mu 8 tydnu, umi vypit obe prsa do 20 min. a se vsemi ostatnimi problemy, ktere ho trapili se popere i behem spanku, je stastny usmevavy…
Drzim palce
M.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.1.05 21:39

Hlasim se do klubu, nase mala asi od 4. tydne brecela bez prestani a ve dne prakticky nespala. Myslim si, ze nemela hlad ani ji nic nebolelo, byla to spis zalezitost psychiky. Stali jsme se preborniky ve vymysleni ruznych figlu. Pomahaly jen castecne, zmena nastala v prubehu tretiho mesice, kdy zacala lepe videt a vnimat okoli.
A ted nase finty: 1)poloha na brisku- mala se vyrvala a po asi 15 min. usnula a vzbudila se nekdy i po dvou hodinach odpocata a tim i v lepsi nalade, jinak by mi ve dne neusnula a kricela by stejne

1. houpani na balonu zabiralo take, nevyhoda byla, ze jsem si neodpocala ja… a to jsem zoufale potrebovala
  2. houpani v autosedacce, u toho jsem zvladla i polospat
  3. kojeni vleze- mala si u toho pospala a ja taky, ale nesmela jsem se od ni odtrhnut- takto jsme si behem dne schruply i na hodinku…
  4. kolem druheho mesice zacala zabirat hrazdicka a to byla ma zachrana
    Jinak si myslim, ze se v tom trochu odrazi i povaha. Mala dodnes breci, kdyz ma nedostatek podnetu, v kocaru nevydrzi, protoze nema na co koukat. Potrebuje stridat hracky, premistovat z mista na misto atp.
    Preji pevne nervy, ono to urcite prejde!
    Anka (a 5,5 mesicni Jituska)
  • Nahlásit
  • Citovat
6429
5.1.05 18:35

Ahojky, u nás to bylo zrovna tak, zlomilo se to buď v 7. či 8. týdnu, přesně nevím. Do té doby hodně pomáhal již zmiňovaný míč - malou jsem pevně držela a pohupovala se s ní + ev. nošení v šátku, jinak nebyla s to třeba usnout a únavou byla hotová, já taky… Měla třeba 7hodin, kdy víceméně celou dobu proplakala, jen v době při jídle neplakala, takže to bylo docela šílené, ale je fakt, že takhle douho to bylo asi 3×, jinak to byla kratší, ale každodenní proplakaná, doba..
Od cca toho 8. týdne fakt plakala jen občas a měla k tomu důvod - fakt jak mávnutím kouzelného proutku, tak vydrž, určo to brzy poleví :-)
Jo a když je mimko tak malé, tak ho ještě nemůžeš přílišným nošením, konejšením apod. rozmazlit.. :-)
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.1.05 21:48

Velice dobre si pamatuju na prvni tydny naseho maleho Kubika, taky dost plakal az sem z tohobyla dost nestastna zvlast kdyz jsem zjistila ze u manzela temer neplace, pak mi nase deckarka rekla ze to muze byt tim ze sem vystresovana a unavena z nove situace a to jsem teda byla dost, ze at oddychuju co muzu, a fakt zabralo to manzel si vzal dovolenou tyden, staral se o maleho a ja prakticky jen kojila a prebalovala, a maly se uklidnil, ja si odpocinula, a pak sme byly na sebe hodny dokonce se to ve tretim mesici obratilo kdyz mel manzel zatah v oraci a chodil moc unaveny a podrazdeny domu maly u neho porad plakal. Oni miminka jsou moc vnimava a davaji najevo ze chcou jen klidno maminky:) tak preju hodne trpelivosti a sil uvidis ono se podda

• Nahlásit
  • Citovat
483
6.1.05 19:31

Ahoj maminky,
moc dekuju za reakce. Musim rict, ze me uklidnilo, kdyz vidim, ze v tom nejsme sami. Snazim se byt optimisticka a verit, ze se to opravdu, jak pisete, zlepsi. Myslim, ze u naseho Oliverka je to ale take spise zalezitost psychiky,protoze mam pocit, ze ho brisko netrapi, ale kdo vi…

Takze jeste jednou mooc diky a preju vsem pohodova miminka i maminky :D
Eva a Olisek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.1.05 22:51

Ahoj,
vidím, že se tu sešlo spoustu odpovědí, takže se taky přidám. Problém, o kterém píšeš, je poměrně častý, dokonce se někde uvádí, že nadměrným křikem trpí až třicet procent dětí. Bohužel se o tom u nás moc nemluví a když ano, často se nadměrný pláč (tedy spíš řev) připisuje např. nesnášenlivosti mateřského mléka. Pediatři o tom mluví jako o „tříměsíční kolice“. Příčinou může být samozřejmě i ta nesnášenlivost mléka, ale to jen velmi vzácně (někdy se to zjišťuje tak, že maminka přestane na několik dní kojit, jenom odstříkává, a místo toho zkouší dávat umělou výživu). Kapitolou pro sebe je samozřejmě nadýmání a bolest bříška. Někdo už radil SAB Simplex, je opravdu dobrý, pokud dítě polyká při sání vzduch. (Někdy stačí upravit techniku kojení). Zabírá ovšem pomaleji, ne okamžitě, když miminko začne křičet. Stejně tak masáže nebo teplý obklad na bříško (polštářek naplněný vodou, který lze koupit v lékárně. Ohřeje se ve vodě, zabalí do plenky nebo ručníku a přiloží na bříško.) Pokud je příčinou pláče opravdu nadýmání (nebo zácpa), pomáhá rektální rourka (k dostání v lékárně) - malá trubička, která se trošku namočí do rybí mastičky (na zadeček, také z lékárny) a zavede kousíček do zadečku (opatrně …). Dítěti se uleví velice rychle. Podobný efekt může mít mimochodem i zavedení obyčejného teploměru do zadečku, i když tam větry nemohou unikat tak snadno jako tou trubičkou.
Je ale docela dobře možné, že nadměrný křik není způsobený jen bolestí bříška. Často se pojí s celkově větší dráždivostí dítěte, způsobenou nezralostí mozku (nejen u nedonošených dětí, ale i u dětí narozených v termínu) nebo temperamentem dítěte. (Jen pro úplnost - nezralost neznamená, že by s miminkem bylo něco v nepořádku. Je prostě jen trochu „nervní“ a časem se to upraví …). Taková miminka se obtížněji přizpůsobují novým podnětům, mívají problémy, zvyknout si na rytmus spánku a bdění, někdy i s krmením. Když jsou trochu starší, vyžadují často stále nové a nové podněty, nové hračky, nevydrží jako jiná miminka klidně ležet v postýlce a v kočárku, ze kterého nevidí, už vůbec ne. Pro budoucí život je to fajn, ale pro rodiče je to často extrémní zátěž.
Když miminko neutišitelně křičí, rodiče často zjistí, že jediné, co trochu pomáhá, je hodně silná stimulacve, to znamená třeba hodně silné houpání, drncání s kočárkem přes práh pokoje, dřepy s výskokem (opravdu) nebo dokonce ježdění autem s dítětem v sedačce (ale běda, když přijde červená). Jenže pozor: dítě bývá většinou dost předrážděné, a protože se nedokáže samo uklidnit, vyžaduje, aby je rodiče „bavili“ stále novými a výraznějšími podněty, stále důraznějším houpáním atd. .. To je jednak k zbláznění (pro rodiče), jednak to pomáhá, ale jen na krátko. A navíc: když miminko křičí hodiny a hodiny, není k utišení, člověk má pocit, že ho vlastně ani nemá rádo a že křičí vzteky, roste i v tom nejvzornějším rodiči napětí a vyčerpání, které se může smísit se zlostí (nemá to nic společného s láskou k dítěti), člověk může dítě houpat víc a víc a nechtě mu nakonec i ublížit (silné houpání je pro dítě nebezpečné).
Už jsem toho napsala strašně moc, takže radši končím jen několika málo radami /> Křik obvykle nebývá nic vážného. Dost dětí prostě potřebuje čas, aby se vyrovnalo s životem „venku“.
Jestliže lékař nic nezjistil, bolením bříška se nedá vysvětlit všechno a miminko křičí dál, bude asi zvýšeně citlivé (dráždivé). Nic to není, jen potřebuje pravidelný a pevně dodržovaný denní rytmus (s takovým miminkem se těžko chodí na návštěvy nebo do restaurace, nerado jezdí autobusem, nesnese často oblékání a svlékání …). Místo stále nových způsobů konejšení zvolte spíš klidnější, nebo stále stejný způsob, a nestupňujte ho.
A hlavně: Pokuste se najít co nejvíc lidí z rodiny nebo kamarádů, kteří vám mohou pomoci. Nestyďte se. Pokud máte opravdu hodně křičícího potomka, jste nejspíš na kraji úplného vyčerpání. Potřebujete si chvíli odpočinout. Vyspat se. Zajít si do cukrárny. Cokoliv. Vaším klidem pak miminko jen získá.
Jestliže jste sama doma, miminko křičí a máte pocit, že „už to nevydržíte ani chvilku“, položte ho do postýlky nebo na bezpečné místo, tak aby se mu nemohlo nic stát, a na chvíli odejděte z místnosti. Potřebujete si vydechnout a posbírat síly. Uvařte si čas. Sedněte si třeba na záchod s časopisem. Párkrát se nadechněte a vydechněte. Nejste špatná matka jen proto, že jste v napětí.
Poslední „rada“ je možná trochu úsměvná, ale vážně zabírá: dejte si vatu do uší! Křik dítěte je totiž signál, určený na komunikaci na dálku ("tady jsem, rychle sem pojď). Je velice intenzivní a má na dospělé velmi silný účinek. Mít křičící miminko na rameni dlouhou dobu je vysilující. Vata do uší dítě neuklidní, ale pomůže vám…

Jinak existuje poradna pro křičící kojence v Centru komplexní péče v pražském Motole. Pokud byste měla nějaké otázky, můj mail je rodna@volny.cz.

Tak hodně štěstí a ať žijí zvídavá miminka!
Katka

• Nahlásit
  • Citovat
118
8.1.05 10:08

Ahoj,
trošku mi to připomíná mého syna, když byl malý. Poradila bych ti, abys ho měla co nejvíc u sebe, doma ho můžeš nosit v šátku, abys měla volné ruce. Moc si asi neodpočineš, ale spíš se zklidní u tebe. My jsme se i pokoušeli ho „vychovat“, aby si zvykl bez maminky, ale moc to nepomáhá. Spíš bych doporučila počkat, až trochu vyroste,do té doby nosit. Nám řvával taky hrozně, vždy se to trochu spravilo s vývojovým pokrokem - až se začne rozhlížet, potom si prohlíží hračky, nebo doleze kam potřebuje. Teď je mu 2,5 roku a pořád si ho musíme všímat víc než jeho sestřičky (8,5 měsíce).
Jestli špatně spí a podřimuje u kojení, zkus spát s ním. Vím, že se to nedoporučuje protože si zvykne, ale pokud je uplakaný, budeš to mít mnohem jednodušší. Já jsem s dcerou spala skoro od narození, byla na mě přisátá celou noc, teď je jí 8,5 měsíce a před týdnem jsem ji bez problémů odnaučila spinkat u prsa, jen jsem ji nechala vyplakat. Je to týden a spí celou noc s jedním kojením.
Ji jsem právě od narození nosila na rukách a kojila kdykoliv si zamanula. Je mnohem klidnější než syn, kterého jsme „vychovávali“, spinkal sám v postýlce, ale prochodili jsme s ním třeba půl noci, protože plakal a usnul jen na rukách a po položení do postýlky se zase probudil a ječel nanovo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama