Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Ahoj, v cem je prinos montessori skolek, vetsinou soukromych? Kdyz ty aktivity znam a delala bych je s detmi doma sama? Je to dostatecna nahrada? Je mi lito malo mista a vysokeho skolneho. Pritom mi prijde ze to rozvijeni by slo delst i doma…nektere ty aktivity znam…
To záleží na té které školce individuálně. Vyšší školné v Montessori mateřince může znamenat vyšší motivaci učitelek a lepší přístup k dětem.
Státní školství není zrovna platově ideální, Tím nemyslím,. že je špatné, to vůbec.
@Niemeyer U nas je treba montessori skolka, ktera hodně dba o sebeobsluhu - deti si prostiraji, odnaseji nádobí, uklizi po sobě, když maji zizen, samy si nalevaji vodu. Hracky jsou spis alternativní, rozvijejici. Hodne se chodi ven do blizkeho lesa a s detmi se probiraji stromy ci ptaci (a treba životní cyklus od vajicka, pres holatko az po dospedleho), ktere potkali… je to hodne v kontextu, nebere se, ze je dite moc malé, aby tomu rozumelo nebo se zajimalo…
Doma to rozhodně dělat můžeš. Na montessori je fajn, ze spousta tech veci se da vyrobit, jsou z domaciho zdroje… Je samozřejmě otázka, jestli na to pak ma čas a nervy rodič, ktery je cely den v praci a na krku ma domacnost… A zároveň to urcitenneznamena, ze „montessori deti“ jsou lepsi nez jine..
Samozřejmě taky záleží na skolce, nektere jen sazi na atraktivni nazev
![]()
V ničem, jsou prostě jiné. Pro někoho lepší, pro jiného horší
Tak zrovna u nas je Montessori skolka o tom, ze deti neustale buzeruji, at mluvi potichoucku, hybou se pomalu, a at si hraje kazdy sam na urcenem koberecku a at se jiny vzdy nejrpve zepta, zda si s nim muze hrat, a kdyz ne, tak ucitelka nepresvedcuje, proste ne. Ucitelky se pomlouvaji navzajem, detska duse meho ditete se rozviji mnohem normalnejsim zpusobem ve statni skolce, nez jak to bylo v nasi mistni MS Montessori.
Ve statni MS delaji taky pokusy, chodi do prirody, hraji si s montessori pomuckami, zrovna ten zivotni cyklus je pekny v ruznych variantach.
Ale taky nechaji deti byt detmi. ![]()
Neptala bych se nutně, v čem jsou lepší, spíš v čem jsou jiné. Zkrátka jiný přístup k dětem, některým dětem jistě vyhovuje, že jsou více vedeny k samostatnosti, je dbáno víc na jejich osobnost a individualitu atd. Ale já si nemůžu pomoct - třeba tu se mnou někdo souhlasit nebude, pokud si ale dobře vybereš státní školku s dobrými pedagogy, tak budou také respektovat individualitu dětí a snažit se je vést k poznání, dovednostem atd. A co jsem viděla třeba Montessori pomůcky, někdy jsem se až smála, protože moje dítě si vlastně úplně stejné aktivity vymýšlí od malička samo s tím, co najde doma
Ale neshazuju tím ty, kdo třeba kupují či vyrábějí speciální pomůcky na rozvoj motoriky atd., jen je podle mě zajímavé sledovat, že dítě si ty cestičky často hledá i bez toho (a zase taky nejsme doma úplně bez rozvíjecích hraček, několik jich máme).
@mau-mau píše:
Tak zrovna u nas je Montessori skolka o tom, ze deti neustale buzeruji, at mluvi potichoucku, hybou se pomalu, a at si hraje kazdy sam na urcenem koberecku a at se jiny vzdy nejrpve zepta, zda si s nim muze hrat, a kdyz ne, tak ucitelka nepresvedcuje, proste ne. Ucitelky se pomlouvaji navzajem, detska duse meho ditete se rozviji mnohem normalnejsim zpusobem ve statni skolce, nez jak to bylo v nasi mistni MS Montessori.Ve statni MS delaji taky pokusy, chodi do prirody, hraji si s montessori pomuckami, zrovna ten zivotni cyklus je pekny v ruznych variantach.
Ale taky nechaji deti byt detmi.
To je hrozný
Dobrá školka je zkrátka vyhra, at uz je monte nebo obyčejná… ![]()
Jinak ta „naše“ (informace mam od kamaradky, sama mam jeste mimino) je taky státní, jen proti jinym skolkam (opet z doslechu) se tam docela dost prispiva na vytvarne potreby, vylety, divadla…
@Niemeyer píše:
Ahoj, v cem je prinos montessori skolek, vetsinou soukromych? Kdyz ty aktivity znam a delala bych je s detmi doma sama? Je to dostatecna nahrada? Je mi lito malo mista a vysokeho skolneho. Pritom mi prijde ze to rozvijeni by slo delst i doma…nektere ty aktivity znam…
Já o monte školce a uvažuji a výhodu vidím v tom, že školka má pomůcky a vybavení, které doma nemám a nebudu mít - má třeba kuchyňskou linku dělanou k výšce dětí. A já úplně nevidím stát proti sobě doma/ve školce. Spíš naopak to vidím tak, že se to doplňuje. Doma jeden výchovu určitým stylem, dítěti to vyhovuje, a do monte školky bych ho dala raději proto, že je to podrobnější té naší výchově. A jako plus pak vidím to, že tam snad narazí na podobně vychovavane děti.
Fakt je ten, že doma se děti nemohou začlenit do většího kolektivu, nenajdou si kamarády…
@Hlaholice píše:
Já o monte školce a uvažuji a výhodu vidím v tom, že školka má pomůcky a vybavení, které doma nemám a nebudu mít - má třeba kuchyňskou linku dělanou k výšce dětí. A já úplně nevidím stát proti sobě doma/ve školce. Spíš naopak to vidím tak, že se to doplňuje. Doma jeden výchovu určitým stylem, dítěti to vyhovuje, a do monte školky bych ho dala raději proto, že je to podrobnější té naší výchově. A jako plus pak vidím to, že tam snad narazí na podobně vychovavane děti.
Souhlas. Volba školky je o prioritách. Co rodič pro dítě chce… a jestli je ochoten spolupracovat a ne jen nadávat, co je špatně.
@Bebeluska8 píše:
Neptala bych se nutně, v čem jsou lepší, spíš v čem jsou jiné. Zkrátka jiný přístup k dětem, některým dětem jistě vyhovuje, že jsou více vedeny k samostatnosti, je dbáno víc na jejich osobnost a individualitu atd. Ale já si nemůžu pomoct - třeba tu se mnou někdo souhlasit nebude, pokud si ale dobře vybereš státní školku s dobrými pedagogy, tak budou také respektovat individualitu dětí a snažit se je vést k poznání, dovednostem atd. A co jsem viděla třeba Montessori pomůcky, někdy jsem se až smála, protože moje dítě si vlastně úplně stejné aktivity vymýšlí od malička samo s tím, co najde domaAle neshazuju tím ty, kdo třeba kupují či vyrábějí speciální pomůcky na rozvoj motoriky atd., jen je podle mě zajímavé sledovat, že dítě si ty cestičky často hledá i bez toho (a zase taky nejsme doma úplně bez rozvíjecích hraček, několik jich máme).
To záleží na zkušenostech personálu školky. Ono se snadno hodnotí učitelky, ale je potřeba vidět děti ve školce jejich očima.
@Ba-stet píše:
@Niemeyer U nas je treba montessori skolka, ktera hodně dba o sebeobsluhu - deti si prostiraji, odnaseji nádobí, uklizi po sobě, když maji zizen, samy si nalevaji vodu. Hracky jsou spis alternativní, rozvijejici. Hodne se chodi ven do blizkeho lesa a s detmi se probiraji stromy ci ptaci (a treba životní cyklus od vajicka, pres holatko az po dospedleho), ktere potkali… je to hodne v kontextu, nebere se, ze je dite moc malé, aby tomu rozumelo nebo se zajimalo…Doma to rozhodně dělat můžeš. Na montessori je fajn, ze spousta tech veci se da vyrobit, jsou z domaciho zdroje… Je samozřejmě otázka, jestli na to pak ma čas a nervy rodič, ktery je cely den v praci a na krku ma domacnost… A zároveň to urcitenneznamena, ze „montessori deti“ jsou lepsi nez jine..
Samozřejmě taky záleží na skolce, nektere jen sazi na atraktivni nazev![]()
Tohle všechno se běžně dělalo v normální školce, do které chodil můj syn.
Dite chodi do lesa, ma projektove dny i vzdelavaci bloky, anglictinu i praci s tabletem, obcas si pripravuji ovocny salat nebo pecou susenky i v „obyc“ statni skolce.
Ono je to hodne o lidech, ne nazvu ci vysi skolkovneho.
U nas se skolka dobre doplnuje s tim, co jsme schopni diteti zajistit jako rodina. A to je podle mbe mnohem podstatnejsi. Ze dite pricichne i k necemu jinemu, nez ma doma.
Na to, aby se deti zvladly samoobslouzit nebo chapaly zivotni cyklus motyla, delkove miry ci se orientovaly v mape nepotrebuji spesl skolku za x tisic mesicne.
Skolka je bud dobra nebo spatna. U statnich je vetsi pravdepodobnost, ze bude spatna.
Jinak Monte muzes delat doma, stejne jako muzes mit doma i nemonte skolkacka. Zalezi, jak to kdo chce mit.
@Adrasteia píše:
Tohle všechno se běžně dělalo v normální školce, do které chodil můj syn.
Však píšu, ze to záleží na skolce
U nas v okolí jsou skolky, které treba hodne pracují s předškoláky, hodne se dba na rozvoj jemne motoriky…jsou to dobre skolky. Ale usnadnuji si to tim, ze deti nedelaji nic samy. Jidlo dostanou nandane, ovoce nakrajene, jogurt otevreny, piti nalite, na zachod se chodi hromadne. Jsou hodně venku, ale jen na zahradě, byt krásné… Takze (v kazdem prispevku zduraznuju) U NAS je ta monte jina…