Vaječníky a folikuly

Anonymní
14.1.21 20:38

Vaječníky a folikuly

Moc vás zdravím,
Jen pro zajímavost jsem se rozhodla založit tohle téma, protože nikde jinde jsem nemohla dohledat.
Zajímalo by me jak pracují vaječníky, resp. Je pravidlem že když jeden měsíc mám folikul na právé straně tak další měsíc je zase v tom levém vaječníku? Zda se nějak střídají po měsíci (někde jsem to slyšela) ale asi to bude blbost, nebo prostě nahodilé jednou tak pak zas onak? :) :lol: Snad mě za tento trochu zvláštní dotaz neukamenujete, proto raději anonym. Jen mě to zajímá

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14.1.21 20:40

Taky jsem to o tom střídání někde slyšela, ale nevím. Tak se sem jen tak připíchnu :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1496
14.1.21 20:41

Pokud vse funguje jak ma, tak se stridaji kazdy mesic. Je tu ale spousta veci, ktere mohou zpusobit, ze to tak neni…polycysticke vajecniky, nefunkcni jeden vejcovod nebo oba, nebo vajecnik, hormonalni problemy, anovalcni cykly atd atd…jeste jinak, pokud treba neni funkcni jeden vajecnik/vejcovod, folikul se uvolnuje 1 za 2 mesice ze zdraveho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.21 20:47

@Melodie91 a to jsem se právě taky chtěla zeptat. Mám potvrzený nefunkční vejcovod, pravý. Je možné že by ho ten levý vaječník mohl nahradit, nebo tvořit častěji? Vaječníky mám ale v pořádku, jen překážka na právém vejcovodu

• Citovat
  • Nahlásit
1496
14.1.21 21:00
@Anonymní píše:
@Melodie91 a to jsem se právě taky chtěla zeptat. Mám potvrzený nefunkční vejcovod, pravý. Je možné že by ho ten levý vaječník mohl nahradit, nebo tvořit častěji? Vaječníky mám ale v pořádku, jen překážka na právém vejcovodu

Obecne je to tak, ze ovulace je jen, kdyz je rada na zdravem, takze 1× za 2 mesice, bohuzel ten levy vajecnik neprebere funkci praveho, tim spis, kdyz je nefunkcni vejcovod, vajecnik funguje, ale folikul neprojde..,ale to neni zadna tragedie, pokud mas jeden funkcni vajecnik, tak muzes krasne otehotnet..nevim, kolik je ti let a jestli mate v palnu mimco, tak to zjistujes, ale jestli se treba bojis, ze budes mit problemy otehotnet, tak ano, muze to trvat treba trochu dyl..,ale zasadni prekazka to neni..muzes se zeptat sveho doktora na moznost zjisteni AMH, ktere ti sdeli, jakou mas jeste zasobu vajicek a pak muzes byt uplne v klidu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14.1.21 21:05

Tak co ja vim od svyho doktora, tak vetsinou se vajecniky stridaji, ale uplne pravidlem to byt nemusi. treba 10× se vystridaj, pak 2× ovuluje jen jeden, pak se muzou vystridat treba 4×… kazdy to muze mit jinak.

Pokud chybi napr. levy vejcovod a zrovna by ovuloval levy vajecnik, pravy vejcovod vajicko muze nejak nasat z ty levy strany, ale taky to neni pravidlem. Cetla jsem o tom i se ptala doktora.

Pokud je jeden vajecnik nefunkcni, jeho funkci muze prebrat druhy vajecnik. Tzn. muze ovulovat vicekrat za sebou.

Nicmene pokud je zena absolutne zdrava, i tak muze obcas dojit k anovulacnimu cyklu.

:)
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.21 21:08

@Melodie91 dekuji za vysvětlení. Me je 26 a partnerovi 29 let. Půl roku se o miminko snažíme, ale neúspěšně. Nechtěla jsem ztrácet čas a požádala jsem o vyšetření zda jsme v pořádku. Partner ano, já bohužel ten neprůchozí vejcovod. Byl mi odebrán hormonální profil i štítná žláza, to je v pořádku. Moje doktorka mi rovnou dala doporučení na IVF, ale mě se to zdá trochu urychlené. Né že bych se tomu bránila, brala bych to jako takovou krajní možnost když vše ostatní selže. Zajímalo by mě jestli by třeba nepomohlo profouknutí, nebo zjistit zda tam nejsou srůsty atd.. nic takového paní doktorka nenavrhla, prostě rovnou IVF.

• Citovat
  • Nahlásit
18302
14.1.21 21:39
@Anonymní píše:
@Melodie91 dekuji za vysvětlení. Me je 26 a partnerovi 29 let. Půl roku se o miminko snažíme, ale neúspěšně. Nechtěla jsem ztrácet čas a požádala jsem o vyšetření zda jsme v pořádku. Partner ano, já bohužel ten neprůchozí vejcovod. Byl mi odebrán hormonální profil i štítná žláza, to je v pořádku. Moje doktorka mi rovnou dala doporučení na IVF, ale mě se to zdá trochu urychlené. Né že bych se tomu bránila, brala bych to jako takovou krajní možnost když vše ostatní selže. Zajímalo by mě jestli by třeba nepomohlo profouknutí, nebo zjistit zda tam nejsou srůsty atd.. nic takového paní doktorka nenavrhla, prostě rovnou IVF.

Já myslím, že ti nenavrhla IVF, ale poslala tě do CARu. Tam ti totiž můžou udělat všechna potřebná vyšetření a nabídnout adekvátní léčbu. IVF i tam berou až jako poslední štaci…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8693
15.1.21 06:18

Vaječníky se střídat vůbec nemusí. Někdo ovuluje jen z jednoho, někdo měsíc z jednoho, dva měsíce z druhého. A hlavně, vejcovod si někdy dokáže přitáhnout i vajicko z opačného vaječníku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1076
15.1.21 09:18

Ahojky. Me se teda folikuly delaji „jak chteji“. Aspon tam na rozdíl od některých nejake mam :think: nestridaji se mi. Ted jsem mela na levém 3 (jeden k prasknuti) a na pravém 1. Na pravem mam ted endometriozu a tkáně, kde mohou být folikuly, tam je málo, přesto mi na IVF rekli, ze kdyz to napalime, tak tam neco vznikne.
Podle me je i důležité, zda z toho folikulu vubec neco vzejde. Když ti gyndar na uzt rekne, že vidí folikul, tak ne nutně v něm něco musi byt :think:
Taky si myslím, že tě hnala spis na kliniku, ne na IVF. Způsob léčby ti navrhne až tamní doktor, ne gyndar. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.1.21 15:28

@leylen ahojky, děkuji za vysvětlení. Co se týče toho IVF, tak ano, skutečně mi rovnou navrhla Umělé oplodnění. Moje doktorka totiž dělá i v jednom CARu, takže jsme rovnou zkonzultovali nase možnosti

• Citovat
  • Nahlásit
4495
18.1.21 17:38

Mě se vaječníky střídaly pravidelně každý měsíc (měřeno UTZ). Takže jeden měsíc levý, druhý měsíc pravý pak zase levý atd.
Po úrazu najednou začal folikulu produkovat jen pravý vaječník. Takže každý měsíc ovulace byla, ale jen z pravého vaječníku. :nevim: Mohlo to být úrazem nebo to byla jen náhoda a v těle došlo k nějaké hormonální nerovnovaze, ale před úrazem se fakt střídaly vaječníky pravidelně a po úrazu fungoval jen pravý vaječník (zjištěno též dle UTZ).
Pro IVF reagovaly oba vaječníky na stimulaci dobře, jen levý méně a pravý více. Takže klidně můžeš ovulovat každý měsíc z jednoho a toho samého vaječníku. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.1.21 17:53

@Maja25 pokud by to tak bylo, tak by to pro mě byla dobrá zpráva. Jsem zvědavá na příští měsíc, zda na ultrazvuku bude vidět už po 3 folikul na levé straně. Trochu doufám že ano, protože levý vejcovod mám v pořádku :)
Je až zajímavé jak si tělo samo dokáže poradit :)
Zrovna nedávno jsem četla článek že žena otehotněla bez vejcovodů o to větší překvapení bylo utz vyšetření. :D To už je spíš zázrak, ale já na zázraky věřím :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
4495
18.1.21 20:47

Bylo by fajn, kdyby jsi ovulovala každý měsíc. :) Já vím že mám průchozí vejcovody na každé straně, tedy třeba teď ne, ale v roce 2018 tomu tak bylo. :) A mám velkou zásobu vajíček. Takže nevím, jestli to na to mělo taky nějaký vliv. Ale prostě jak přestal ten jeden vaječník sám ovulovat, tak to převzal ten pravý. Ale jinak fungují oba.
Jsou ženy, které takhle ovuluji jen z jednoho vaječníku celý život.
Dle tabulek by měla žena ovulovat střídave. Z levého a pak pravého. Ale co je dle tabulek, že?! :)
Přeji ti hodně štěstí a určitě a carem neotalej. Pokud tvá lékařka dělá v caru, jsi třeba k ní. Bude tě znát a bude to pro tebe lepší. :) Tedy ještě záleží v jakém caru dělá a jakou tam mají laborku. :nevim: Ale to je na jiné téma. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat