Výpověď po MD a plánování 2.dítěte

Ála10
11.1.10 14:35

Výpověď po MD a plánování 2.dítěte

Ahoj,
mohl by mi někdo poradit?
Koncem ledna mi končí 3-letá MD a můj zaměstnavatel mi plánuje dát výpověď z organizačních důvodů (s 2+5 platy).
Planujeme druhe děcko, ale za posldní rok jsem 4× samovolně potratila a další pokus máme nechat až za 3 měsíce, a to budu ve výpovědní lhůtě.
Pokud plynule nastoupím do dalšího zaměstnání a další pokus otěhotnět se podaří, budu mít narok na PPM?
Podmínka mít odpracováno 270 dní se vztahuje na jednoho zaměstnavatele, nebo se praxe sčitá a do těch 270 dní se mi budou počítat i 2 měsíce výpovědní lhůty (odpracované u současného zaměstnavatele)?
Mockrat všem dekuji za radu.
Ala

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
11.1.10 15:23

Alo - myslím, že ty podmínky odpracovanosti se sčítají. Navíc si myslím, že ty dny (270) nemusí být v tahu, ale v nějakém časovém rozpětí - tuším 2 roky.
Jen nevím, jak to je pak při posuzování výše částky PPM. Které částky se tam započítávají - řekla bych, že mzda ve výpovědi ano, ale odstupné ne (z toho se totiž myslím neplatí sociální pojištění).

Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
15672
11.1.10 15:41

Ahoj. Pokud nastoupíš do jiné práce hned po MD, tak bys nárok na PPM mít měla. Jak je to s její výší, to nevím, ale bude se ti počítat z nového platu (tj od nového zaměstnavatele). Bere se průměr za posledních 12 měsíců, pokud tak dlouho tam ještě nebudeš, tak za tu dobu, co tam jsi. Aspoň takhle jsem to pochopila já. Já jsem taky po MD změnila práci, ale byla jsem tam déle než rok. Pokud bys ale hned po otěhotnění musela na PN, tak to už si nejsem jistá, jestli by ti to vyšlo. Odborník v tomhle moc nejsem, zjišťovala jsem si to vloni, když jsem po potratu nastupovala do práce (to dceři ještě nebyly tři roky, ale já věděla, že do „staré“ práce mě nevezmou, že mají plno). Ale takové odstupné jsem teda nedostala ;) .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ála10
11.1.10 17:46

Dekuju za odpovedi.
Jeste nez jsem zjistila, ze dostanu po MD vypoved, tak jsem si zjistovala, ze ac mam MD na 3 roky, tak do 4 let ditete mam narok na PPM, pokud zustanu u stejneho zamestnavatele, vypocitavanou z platu pred 1 MD. Ale kdyz zmenim zamestnavatele, tak jsem se toho moc nedozvedela.
Dik Ala

• Nahlásit
  • Citovat
6882
11.1.10 17:58

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, že dostanete výpověď po mateřské,nastoupíte na ÚP a otěhotníte? Na co je vlastně pak nárok - teda jestli vůbec na něco je?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ála10
11.1.10 18:20

Podle toho, co jsem se docetla, tak z pracaku je narok pouze na rodicovskou ode dne porodu. A automaticky ma clovek narok jen na pomalou 4-letou variantu, nelze si vybrat 3-, ci 2-letou variantu.
Pokud bys byla zamestnana a dostala vypoved, tak po skonceni pracovniho pomeru je tam ochranna lhuta 180 dni. Kdyz do tech 180 dni nastoupis na novou MD (tj. 6 tydnu pred porodem), tak na PPM mas narok a vypocitava se z predesleho zamestnani.
Ale stale nevim, kdyz z PU zacnu pracovat a hned otehotnim, tak na co mam narok.
Ala
Ala

• Nahlásit
  • Citovat
70690
11.1.10 19:57

No, pokud tě nestihnou vyhodit v ochranné lhůtě a není to tvé první první zaměstnání po dlouhé době, tak bys měla nárok na PPM, pokud bys před tím dlouho nepracovala, tak možná nestihneš splnit tu podmínku 270 dnů, ale i tak bys měla nárok alespoň na nemocenskou do 6 týdne po porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ála10
11.1.10 20:09

No ja jsem ted na MD, ale za 14 dni mi konci a v praci me ceka vypoved. do brezna budu zamestnana ve vypovedni lhute, a pak bych rada nekam nastoupila, nez se podari mimco. Ale uz 4× jsem potratila, tak netusim zda se hned zadari, proto chci do prace.
No ale kdyby se nahodou hned zadarilo, tak zjistuji, co me ceka.
Takze kdyz zmenim zamestnavatele 2 mesice po ukoncene MD, tak musim pocitat s 270 odpracovanymi dny, abych dostala PPM? A tech 270 dnu musi byt odpracovano u toho noveho zamestnavatele, nebo se do toho pocitaji i ty dva 2 vypovedni mesice u soucasneho zamestnavatele.
Myslim, ze Lenka tu psala, ze se ta praxe nacita, je to tak?
Dik

• Nahlásit
  • Citovat
70690
11.1.10 20:22

Ne, v klidu, těch 270 dní musí být celkem a počítají se ti i dny kdy ses teď na RD, takže 270 řešit ty nemusíš, ty prostě máš. Problém by byl kdybys v nové práci otěhotněla a vyhodili tě ve zkušebce, protože pak se další práce blbě hledá a nestihla bys nastoupit na PPM v ochranné lhůtě a tudíž bys na ni neměla nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ála10
11.1.10 20:51

Tak to je dobra zprava!!! Dekuju! :-D
Ted jeste najit praci a udrzet se v ni, no a pak samozrejme mozna to mimco.
Tak zatim a dik
Ala

• Nahlásit
  • Citovat
Ála10
12.1.10 11:23

Muzu se jeste zeptat, kdyz 270 dni nemusim resit (to bych splnila), z ceho by se PPM vypocitavala - z predesleho zamestnani, nebo z noveho a nebo by se bral prumer z obou?
Dekuji
Ala

• Nahlásit
  • Citovat
70690
12.1.10 17:18

Jen z nového.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ála10
12.1.10 22:54