Výše mateřské

Eva79
3.1.10 16:59

Výše mateřské

Ahoj všem, nějak nechápu jak je to s tou mateřskou.Nastupuji teď 8 týdnů před porodem, hrubý plat mám 12000, t.j. čistého 10335 a vychází mi podle kalkulaček, co jsem našla, že budu pobírat pouze 6400. Je to možný, že to bude tak nízké, dokonce nižší než rodičovský příspěvek?Já jsem myslela, že to má být spíš úměrný platu…Poraďte prosím. Děkuji Marta

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9094
3.1.10 17:03

Ahoj, počítáš správně a úměrné tvému platu to je. Mateřská je 60% z 90% denního vyměřovacího základu a to odpovídá tvému příjmu. Už jen bez jakýchkoliv počtů kdy ž je tvůj příjem cca 10000Kč tak 60% z něj je 6000Kč.Pokud je ale mateřská nižší než rodičák, stát ti ji dovýše rodičáku dorovná. Budeš tedy od začátku brát 7.600 Kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Eva79
3.1.10 17:07

Aha, tak ti děkuju, moc jsi mě nepotěšila.To je opravdu k pláči.:-(

• Nahlásit
  • Citovat
9094
3.1.10 17:12

To mě mrzí, ale je to tak :nevim: Tebe se aspoň nedotkla změna díky Janotovu balíčku, i bez něj by ti to vycházelo plus minus na výši rodičáku, ale mě to udělalo několik tisíc měsíčně :zed: No jo, vyjít s tím nějak budeme muset :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Eva79
3.1.10 17:17

Já si myslim,že oni to zase zruší, teď se to má přece někdy na začátku ledna projednávat a od března by sis mohla opět polepšit! :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
9094
3.1.10 17:19

No já se obávám, že jak už to jednou schválili tak to zpátky nevezmou. Ale potěšilo by mě to teda, to jo :wink: Že by nám kluci chtěli přilepšit tomu už nějak přestávám věřit.
Tak to čekáš březňátko když teď nastupuješ viď?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66
3.1.10 17:38
Jackie píše: ......Pokud je ale mateřská nižší než rodičák, stát ti ji dovýše rodičáku dorovná. Budeš tedy od začátku brát 7.600 Kč.

Já bych jen doplnila informaci.Stát ti dorovná mateřskou do výše rodičáku až od narození dítěte.Na sociálce ti pak dají papír pro OSSZ na vyplnění výše PPM a po porodu pak s tím a s žádostí o rodičák půjdeš zpět na sociálku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Eva79
3.1.10 18:13

Jo, jo, termín porodu mám 5. března.Takže na začátku budu brát stejně těch 6400, jestli to tedy dobře chápu.Tak to jsem mohla ještě zůstat v práci, vědět to dřív.

• Nahlásit
  • Citovat
70758
3.1.10 18:39

Co počítám, tak ještě na mateřské nejsi, tak můžeš jít i později, ale pokud půjdeš později než 6 týdnů před porodem, tak se ti MD krátí, ale s doplatkem do RP je to vlastně úplně fuk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2469
3.1.10 18:44

Jo Evi, nám to taky udělalo pořádnou díru v rozpočtu. Budu na tom podobně jako Ty, i když já budu o trochu výš než ten rodičák (asi o 400,–). A to z toho budu živit dvojčata :nevim:. Co s tím naděláme. Stále jsem doufala, že to nedopadne. Ale zase na druhou stranu, můžeme být rády, že dostaneme něco. Jinde ve světě dostávají ještě větší houby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13813
3.1.10 18:52

ty o nic kvuli Janotovo balicku neprijdes, ale ja prijdu o 3 tis a to budou dvojcata :-(
je to pekne sprosty, jakoby nestacilo, ze penize na jedno a dve deti jsou stejne :pocitac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1702
3.1.10 19:05

jj je to děsně nespravedlivé,celý život se snažím mít co nejvyšší plat,a když na to domáknu, valím na mateřskou,aby mi to ted vzali,já měsíčně přijdu o 4600,–…kdyby to alespoň k něčemu bylo,ale stejně se tím situace našeho státu nezlepší…prostě ho maj zachránit matky na mateřské těm se vzalo nejvíc a vlastně mateřská je jediný příspěvěk od státu,který je 100% prokazatelný…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2469
3.1.10 19:06

Jizvikova … právě, že přijdu. To, co jsem psala, je po snížení. Místo 10,5 budu brát 8 … takže jsme na tom dost podobně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2469
3.1.10 19:09

Jo Denulenko, v ČR se přece vždycky a nejsnadněji bere těm, co se mohou nejméně bránit.To je klasika. A to si vem, že než jsem nastoupila na rizikovku, tak nám v práci plošně snížili platy o 15% … takže já od minulého roku klesla fakt hodně :nevim:. Jenže nenaděláš nic. Peníze pro děti vymyslet musíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Eva79
3.1.10 19:10

Ještě nejsem, já jsem psala, že teď teprve budu nastupovat na mateřskou.Chci jít těch 8týdnů předem, všechno si v klidu připravit a nakoupit věci na mimčo, navíc v práci nás prudí a jsem ráda, že jsem to tam do teď vůbec vydržela.Kdybych věděla ale, že na tom budu takhle blbě ikdyž budu chodit do práce, tak jsem zůstala už od začátku doma na neschopence, to by mi vyšlo nastejno.S těma dvojčátkama Vás lituju,jestli manžel nevydělává dost, tak je to fakt z ruky do huby s dnešní mateřskou a těma šílenýma cenama…

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama