Vyšší šíjové projasnění NT v I. trimestru

4
31.1.23 11:57

Vyšší šíjové projasnění NT v I. trimestru

Zdravím, mám dotaz na všechny maminky, co řešily nebo řeší zvýšenou hodnotu sijoveho projasneni u svých miminek. Chtěla bych se zeptat jak u vás probíhalo těhotenství, jaká vyšetření jste podstoupily a hlavně jak se miminka vyvíjela po porodu.

My máme NT 3,5mm, krevní testy v pořádku. Podstoupila jsem CVS s vyšetřením PCR a array - v pořádku. Po premereni hodnoty specialistkou fetalni mediciny MUDr. Frisovou NT 2,39 v 13+5 týdnu. UZ v 17tt, 21tt včetně ECHO srdce, NF hodnota 5,2 a UZ v 30tt v pohodě.

Potom mě můj gynekolog poslal ještě k jeho genetičce, co dojíždí do ambulance (ta co naměřila vyšší hodnotu). Ta jen furt při vyšetření mlaskala a frfnala, že se jí ta šije nelíbí, ale že sice mimčo roste jak má, ale že stejně nikdo nezaručí, že bude zdravé. Odcházela jsem od ní se strašným pocitem a od té doby jsem hrozně rozhozena, neustále přemýšlím o zdraví miminka, špatně spím, přemýšlím nad všemi možnými nemocemi a genetickymi syndromy.

Chtěla bych poprosit maminky co řešily nebo řeší podobný problém, aby se svěřily jak to vše dopadlo.

Děkuji

P

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2015
31.1.23 12:07

A nemůžeš si udělat genetiku z krve?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Janli
31.1.23 12:11
@Micilin píše:
A nemůžeš si udělat genetiku z krve?

Podstoupila odběr choriových klků, to je nesrovnatelně přesnější vyšetření než testy z krve.

  • Citovat
  • Upravit
14670
31.1.23 12:24

No doktorka je teda empatie sama :roll: Jasně, jistotu zdravého dítěte nebudeš mít nikdy, ani s ukázkově tabulkovými výsledky. Ale jaký má smysl toto zdůrazňovat vyplašené těhuli, navíc ve třetím trimestru, kdy už se s tím z medicinského hlediska stejně nic nenadělá :roll: Podívej se, máš vyšetřené v podstatě maximum toho, co lze běžně prenatálně diagnostikovat. Teď už to není ani ve tvých rukou, ani v rukou lékařů. Musíte prostě počkat. Neměla jsi žádné tragické hodnoty a dodatečná vyšetření nic neobjevila. Sázka do loterie je to vždy, ale tvůj kurz vidím dost příznivě ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
6061
31.1.23 12:52

Spíš bych řekla, že je to blbě změřené. Frisová naměřila méně o víc než jedna. A máš udělané testy z klků, které jsou v pořádku. Chápu nervozitu, ale zkus myslet pozitivně :kytka: Klky mají rozhodně větší vypovídající hodnotu něž ultrazvukové měření ;-)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2015
31.1.23 12:58
@Janli píše:
Podstoupila odběr choriových klků, to je nesrovnatelně přesnější vyšetření než testy z krve.

To jsem přehlédla. Tak pak věřím, že bude vše v pořádku :srdce:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3724
31.1.23 13:25

Nic víc, než invazivní vyšetření genetické (u tebe to bylo CVS - navíc metodou array, která je hodně podrobná a odhaluje opravdu mikro změny) nemůžeš udělat. Nikdy nic není 100%, ale UZ ani žádné jiné testy CVS nemůže nahradit. Když odběr a rozbor z chor. klků vyšel v pořádku, věřím, že dítě je v pořádku. Lékařka moc empatie nepobrala…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.1.23 14:33

Ahoj, meli jsme u male NT 2,7 (rovnez premereno pani Frisovou), na odber klku ani cvs nas nehnela, ale pro klid nasi duse jsme si udelali odber z krve - vsechny ostatni ukazatele byly ok, ale na dalsi kontrole jsme pak meli vysoky papp…cele tehotenstvi jsme se opravdu jen nervovala a nakonec vsechno je v poradku, dnes jsou holce 2 roky a je zdrava. Takze pokud mas vysetreni od Frisove + cvs byla bych v klidu (ja se stresovala kvuli tomu, ze jsme cvs nemely a ve dela jsem, ze ten test z krve odhali jen male procento nemoci)

  • Citovat
  • Upravit
4
31.1.23 18:14

A můžu se zeptat kolik jste měli tu hodnotu NT než Vám ji premerila MUDr. Frisova?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.1.23 21:39

Nam ji prave nas gynekolog zmerilv ramci normalniho rozmezi, ale nevidel nosni kustku, takze kvuli tomu jsem vyhledala Frisovou, ktera kustku normalne nasla, a sijove projasneni zmerila pak na tech 2.7 …ale verim v tomto pani doktorce, protoze Můj jiz byvaly gynekolog nemel ani poradne pristroje, aby mohl provest presny screening. vysetreni

  • Citovat
  • Upravit
3724
31.1.23 21:47
@Anonymní píše:
Nam ji prave nas gynekolog zmerilv ramci normalniho rozmezi, ale nevidel nosni kustku, takze kvuli tomu jsem vyhledala Frisovou, ktera kustku normalne nasla, a sijove projasneni zmerila pak na tech 2.7 …ale verim v tomto pani doktorce, protoze Můj jiz byvaly gynekolog nemel ani poradne pristroje, aby mohl provest presny screening. vysetreni

Na prvotrimestralni screening musi mit gynekolog specialni certifikat. V CR to rozhodne nema kazdy. Pak je trosku divne, ze takovy doktor nema adekvatne kvalitni techniku, kdyz uz ziska to opravneni screening delat :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.2.23 02:07

@Mutlice Ano je to presne, jak pisete, to je duvod, proc jsme pak presla jinam a chtela vsechny nasledne screeningy jiz v jinam zarizeni. Jednalo se o soukromou placenou gynekologii, ktera provadela tyto screeningy, ale v seznamu ani mebyli.

  • Citovat
  • Upravit
3724
1.2.23 07:28
@Anonymní píše:
@Mutlice Ano je to presne, jak pisete, to je duvod, proc jsme pak presla jinam a chtela vsechny nasledne screeningy jiz v jinam zarizeni. Jednalo se o soukromou placenou gynekologii, ktera provadela tyto screeningy, ale v seznamu ani mebyli.

Tak to je tedy sila 8o :roll: hodne zen ani nevi, ze na to musi byt zvlastni opravneni, takze na teto klinice se jim muze stat, ze projdou negativnim screeningem, a pritom jiny lekar by neco nachytil :cert: ja teda taky zazila obrovske rozcarovani s puvodni gynekolozkou. To by mi snad nikdo ani neveril. Dnes se tomu smeju, ale tehdy… Uf

PS chodim take na soukromou relativne dost drahou gyndu. Maji to tam dva lekari asi z osmi, a rovnou takto tehotnou informuji, ze screeningy delaji tito dva. UZ jako maji oni jsem nevidela ani na prenatalnim oddeleni v gennetu. To je uplne scifi. Je videt, ze nekde se ty penize vyplati dal, a nekde jen rejzujou a pece neodpovida :?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4
1.2.23 08:18

Ta co mi namerila 3,5mm certifikaci má. Sice to vysetreni trvalo asi 10 minut, maly vubec nespolupracoval a ukoncila to tim - je to tam prosakly, nebudeme si hrát s čísly 3,5mm a poslala mě na vyšší pracoviště na CVS. No a tam to ani nepremerili, hned jehla do bricha a další. Ale ty přístroje co ma Frisova se nedají srovnat s tím co má ta naše a navíc Frisova je jediná v republice, co má certifikát k provádění ECHO srdce u plodů. Říkají, že je republikova špička, tak kdyby tam něco bylo, tak si říkám, že zrovna ona by to viděla. Jela jsem za ní přes celou republiku a byla jsem s opravdu spokojená. Jen teda doufám, že se nespletla.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3724
1.2.23 16:13
@NaDja.S píše:
Ta co mi namerila 3,5mm certifikaci má. Sice to vysetreni trvalo asi 10 minut, maly vubec nespolupracoval a ukoncila to tim - je to tam prosakly, nebudeme si hrát s čísly 3,5mm a poslala mě na vyšší pracoviště na CVS. No a tam to ani nepremerili, hned jehla do bricha a další. Ale ty přístroje co ma Frisova se nedají srovnat s tím co má ta naše a navíc Frisova je jediná v republice, co má certifikát k provádění ECHO srdce u plodů. Říkají, že je republikova špička, tak kdyby tam něco bylo, tak si říkám, že zrovna ona by to viděla. Jela jsem za ní přes celou republiku a byla jsem s opravdu spokojená. Jen teda doufám, že se nespletla.

Frisová je určitě špička, ale určitě není jediná, která může dělat prenatální echo - neboli fetální echokardiografii – FECHO. Na to jsou i specializovaná pracoviště. Naprostá jednička je dětská kardiologie v Motole, kde dělají prenatální echo a navíc tam pak i operují řešitelné srdeční vady. Fecho opravdu nemá oprávnění jen Frisová. Ona je teď už taky profláknutá a často zmiňovaná, že už jí jsou často asi přisuzované skoro nadpřirozené schopnosti :) ale jistě všechno zkontrolovala, jak má, Jen to s tím Echem je nesmysl, na to ta certifikace jako o screeningu není, to je prostě jen tak vysoká specializace, že to zas podléhá úplně jinému systému vzdělávání. Nicméně disponuje tím dost klinik v ČR.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Original

  • (3.9) + 55 recenzí

Prsní vložky

  • (3.5) + 51 recenzí

Babylove Prsní vložky

  • (2.4) + 40 recenzí

PureLan 100

  • (4.9) + 36 recenzí

Poradna gynekologa

Ikona - Jiří Škultéty

MUDr. Jiří Škultéty