Vytápění bytu elektrickým kotlem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
21.9.21 06:55

Vytápění bytu elektrickým kotlem

Ahoj, vždy jsme bydleli v bytě s ústředním topením. Nyní bydlíme v řadové bytovce, kde se byt vytapi elektrickým kotlem. V obýváku máme termostat a na každém topení regulační hlavice.
Jedna se o cca 50 let starý, nezatepleny dum, velikost bytu 3+1 je 79 metrů čtverečních, do kterého se počítá balkon.
Ma otázka zní: Jak nejlépe topit, abychom neprotopili majlant, ale zároveň měli doma teplo? Nejsme příliš teplomilni, ale uz ted mi tam začíná být trochu zima. Ja jsem momentálně cely dny doma na neschopence a v lednu se nám ma narodit miminko, tzn. že byt neopoustim na příliš dlouhou dobu.
Dekuji za každou radu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26161
21.9.21 07:08

No nevytapim El. kotlem, ale celkově topím na nižší stupeň průběžně, spotřebuje se min, než nechat byt vymrznout a vytápět od znova. Pak topím jen většinou v obýváku, max u dětí v pokoji, kuchyň a loznici nechávám bez topení. Pak to chce celý den nevetrat, spíš nárazově udělat rychle průvan a zavřít. Nemít nábytek u radiátorů, aby se netopilo do něj. Zatím teda ještě netopime, na to mi přijde teplo, lepší se prioblict, ale taky v zimě čekáme přírůstek, takže se nějakému pritopeni nevyhnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26955
21.9.21 07:58

@KristýnaKM Bydlíme v podobném bytě, jen tedy bez balkonu. Předpokládám, že u dodavatele elektřny máte hlášeno, že se topí elektřinou, takže máte dle toho uzpůsobený tarif.

Větrat nárazově, nenechat vymrznout. Nezastavovat otopná tělesa. Nepřetápět, takže mít nastavenou tak tu teplotu 21 přes den, 19 v noci.
Termostat máme nastavený tak, že se natápí před tím, než se vstává, pak okolo poledne (jsem doma) a pak někdy během odpoledne.
Termostat ideálně přenosný, nebo alespoň v místnosti, kde jste nejvíce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7697
21.9.21 09:48
@KristýnaKM píše:
Ahoj, vždy jsme bydleli v bytě s ústředním topením. Nyní bydlíme v řadové bytovce, kde se byt vytapi elektrickým kotlem. V obýváku máme termostat a na každém topení regulační hlavice.
Jedna se o cca 50 let starý, nezatepleny dum, velikost bytu 3+1 je 79 metrů čtverečních, do kterého se počítá balkon.
Ma otázka zní: Jak nejlépe topit, abychom neprotopili majlant, ale zároveň měli doma teplo? Nejsme příliš teplomilni, ale uz ted mi tam začíná být trochu zima. Ja jsem momentálně cely dny doma na neschopence a v lednu se nám ma narodit miminko, tzn. že byt neopoustim na příliš dlouhou dobu.
Dekuji za každou radu.

Ahoj,
ve svém prvním bydlení jsem podobně velký byt na topení elektřinou předělal. Důležité bylo dát si u dodavatele správný tarif, do největší místnosti jsme dali elektronický termostat s časovačem (na hodiny, kdy jsme byl v práci a na noc se vytápělo na menší teplotu). Pak je dobré, pokud je den rozdělený na vysoký a nízký tarif (tzv. noční proud), tak topit souvisle na ten nízký a oběh vody vybavit kondenzační nádobou, která naakumuluje teplou vodu a pak ji pouští do oběhu v době, kdy je elektřina dražší.
Tehdy to vycházelo cenově celkem ok.
Když bude byt obývaný pořád, tak samozřejmě to omezuje možnosti snížení teploty. Takže to bude chtít správně větrat (kratší doba větrání otevřeným oknem, než dlouhá ventilačkou), pokud je v bytě komín, tak zvážit krbová kamna, která jsou příjemná a hodně uspoří (navíc jdou také připojit do oběhu, takže vytopí celý byt, nejenom jednu místnost), k nim je možné postavit zídku z akumulačních cihel (natáhnou teplo, které pak třeba i několik hodin po vyhasnutí kamen sálají). Asi by se v delším horizontu vyplatilo tepelné čerpadlo či pokud nemáte dálkově teplou vodu, ale ohříváte si ji sami, tak na oběh připojit i bojler. Největší ztráty tepla jsou přes okna, takže mít kvalitní a utěsněná okna je základ. Hodně také záleží, zda jste nad sklepy či pod střechou, kde jsou ztráty tepla stropem či podlahou největší. Pokud jste pod střechou, pak celkem práci udělají vnitřní polystyrenové desky jako tepelná izolace (buď se prodávají takové, které se lepí přímo na strop, nebo se udělá podhled s izolací).
Obecně ale hrozí hodně velké zdražování elektřiny díky Evropou prosazovanému Green dealu (např. 2030 konec prodeje aut se spalovacím motorem, konec výroby elektřiny z uhlí atd.), i opatrní očekávají růst ceny elektřiny na dvojnásobek. Bohužel se nedá říct, co udělají ceny plynu a jiných paliv, takže zdražení energií čeká všechny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat