vzteklounka=zuřivka

56
5.7.05 15:17

vzteklounka=zuřivka

Chtěla bych se vás zeptat, jak by jste reagovali na vztekání dítěte. Naše holčička (12m) je od malička uplakánek a od 8.m. děsně protivná, stále se jí něco nelíbí, protestuje kdy může (když není po jejím, vezmem hračku, když se jí přestane líbit v kočárku…). Zdá se, že je stále v opozici proti nám. Myslela jsem si, že to za čas přejde, ale teď se to spíš stupňuje. Podotýkám, že vykřičet se nevykřičí. Je vůbec možné, že by se aspoň trochu někdy zklidnila? Už máem strach chodit i na návštěvy, co tam zas provede za scénu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1130
5.7.05 20:50

Ahoj,
naše malá (20 měsíců) se umí také hodně prosazovat, ale ne tak moc jako ta vaše. Na naši malou zabralo párkrát dát na zadek a ona si to zapamatovala, teď je to zase dobrý, jakmile zlobí, tak se stačí zeptat, jestli chce na zadek a ona se zklidní. :)
Tím nechci říct, že jí řežu hlava nehlava, ale pár klepnutí na zadek jí určitě neuškodí. :wink: To je má rada. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.7.05 21:22

Ahoj. S tim vztekanim. Musim te uklidnit, ze tvoje holcicka rozhodne neni nejaka vyjimka. Nase se taky umi vztekat, a pekne. Nastesti to neni az zas tak casto jak asi u vas. Je ji rok a pul. Ja praktikuju to, ze delam, ze ji neslysim. Doma. Reknu ji, ze to se nedela a ze proste ji necham vyrvat, nevsimam si ji. Ale samozrejme zalezi vzdy na konkretni situaci proc se vzteka, co chce atd. Jine je to na verejnosti. Kdyz se zacne vztekat napr.v obchode, snazim se odvest pozornost, jak jsem se docetla v jedne chytre knizce. Vetsinou to zabira. Priklad - je v nakupnim kosiku a zacne vriskat, ze neco nedostala… Ja, zvysenym, nadsenym hlase:jeee, podivej, tamhle venku je velikej pejsek… a zacnu neco o pejskovi, proste odvedu pozornost. Vetsinou to zabira a ona zapomene, ze se vlastne chtela vztekat. chi.
Jednou, kdyz jsem s ni byla doma (ji bylo neco malo pres rok)a nebylo s ni naprosto k vydrzeni, uz po nekolikate se naprosto bez duvodu vztekala, rvala, mlatila sebou o zem cela ruda a absolutne nic nezabiralo, asi po 20 ti minutach jsem ji capla a soupla ji pod studenou sprchu. Jen tak na 2 sekundy. V tu chvili byl KLID. Koukala, co se to deje. Tak jsem ji vysvetlila, ze takhle se vztekat proste nesmi, ze jsou na ni vsichni hodni a ona nema jediny duvod takhle vyvadet a jestli bude priste zase vyvadet, pujde zase po sprchu. Musim rict, ze od te doby to nebylo potreba. Obcas, kdyz zase zacne zurit, zeptam se ji, jestli chce pod studenou vodu, popr. ji dovedu do koupelny ke sprse a to uz prestane vzdycky, vi, co by nasledovalo, kdyby kricet neprestala. Ale delam to opravdu jen v krajnich pripadech.
Tot ma zkusenost. Preju krasny den a malo tech vztekacich dnu!!!
Janca.

• Nahlásit
  • Citovat
babule
5.7.05 21:42

Ahojky,
Mám doma také pěkného vzteklounka - 17 měs. Když nedostane co chce řve , případně si lehne na zem ( nedávno se mu povedlo vrazit obličej do záhonku k mrkvi) a vzteká se. Docela často se mi povede to co Januli, zaměřím jeho pozornost na něco jiného ( hračku, pamlsek, pití apod), no a občas to skončí plácnutím po zadečku.

• Nahlásit
  • Citovat
56
5.7.05 21:55

vzteklounka=zuřivka

No jo, holky, jenže ona se prsotě nevyřve. Už jsem to zkoušela. Prostě ne. To by na nás už asi i sousedi poslali sociálku. Dnes se vztekala celý den. Ona se nechce ani nosit. Pruží a nebude se držet. Už musím říct, že to někdy opravdu nezvládnu i já. Jsem prostě člověk a nervy fakt jen jedny. Takže prostě přes ten zadeček dostane, pak ji odnese do pokojíku a řeknu, že vzteklou holčičku nechci. Čeho je moc, toho je fakt příliš.
Studenou sprchu jsem už taky někde četla. Myslíte, že by si uvědomila, že prostě tak teda ne? Že křičením si to nezíská? ŽE to, jak se chová, že je to špatné? A není ve 12.m. na sprchu brzy?
Já nevím, ale ono jde asi o emoce, které ona neumí ovládat.(Po pravdě, neumí to ani dospělí) Ale jak ji tomu naučit, toť otázka:( Už jsem z toho marná. Máme doma prsotě afektivní dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
657
5.7.05 22:07

Ahoj.

Máme doma taky vzteklounka. Vzteká se už od 6m. Jeho záchvaty s přibývající fyzickou silou nabývají na intenzitě a délce. Snažila jsem si o tom dost přečíst, protože přece jen začal dost brzo. Beru to tak, že to dítě se nevzteká proto, že chce být zlobivé, ale proto, že jeho psychika není dost zralá na to, aby zvládla konflikt typu- chci si hrát s nůžkama, ale máma mi je sebrala- a tak ten nevyřešený konflikt vypustí scénou. U nás zabírá odvedení pozornosti. Doma i venku. Teď spolehlivě funguje, když si jakože sama začnu hrát s bublifukem a on se přestane vztekat a dojde sám si za mnou hrát s bublinkama. Nikdy bych ho nedala pod sprchu. O dalších fyzických prostředcích nemluvě. Ono to sice fakt zabere, ale v psychice dítěte a později i dospělého se to vždycky projeví. Jsou na to psychologické studie. Já se mu z toho spíš snažím pomoct dostat. A ještě dodám, že záchvaty vzteku, které můj 11m starý syn má, stojí opravdu za to. Když už jsem z toho vztekání hotová, tak začnu zpívat. Já tím ze sebe vypustím ty negativní emoce, které by se ve mně mohly hromadit a syna to většinou zaujme a zklidní se. Teď už se ke mně začal i přidávat.
Každopádně vztekání je normální a vadí jen extrémy na obě strany.

Přeji všem pevné nervy.
CIBULKA

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Iri
140
5.7.05 22:23

Ahoj Janulko,
slysela jsem zrovna nazory na toto tema v radiu, volala zoufala mama a prosila o pomoc, pry slysela o studene vode, ale nema to srdce..
Budu se snazit ti je vsechny vypsat :wink: :idea: Jeden starsi pan rekl, ze vzdycky dostal par facek, ale nyni jako dospeli na to nerad vzpomina.. :cry: :idea: Asi 3 maminky se shodli na tom, ze nejlepsi je studena sprcha.. :? :idea: Jedna se tremi detmi potvrdila taky studenou vodu, ale za zadnou cenu ne pod sprchu ale staci jen vzit hrnec s vodou a polit hlavu. Je to mene drasticke. :) :idea: Maminka a zaroven zdravotni setra byla za:,–(ne proti studene vode, pry to narusuje chovani ditete, neni to nejlepsi pro telicko a dite tim trpi. Pry se i stava, ze dite udela opak a pak zacne delat i naschvaly 8O :idea: Psycholozka, mama, ktera byla take proti studene vode, rikala, ze je nejdulezitejsi v tomhle pripade obrovska trpelivost :wink: Prave v tomto veku se u ditete rozviji jeho povaha, chovani, samostatnost aj., takze je to prirozene, kdyz objevuje svoji silnou stranku osobnosti a zjistuje co plati na rodice a jak je muze dostat :lol: Rozhodne to pry nedelaji se zlym umyslem vytocit mamu, proto by se k nim nemelo pristupovat s nejakym drast. zpusobem, napr. prave tou studenou sprchou :? Naopak, v klidu i kdyz rvou, jim vysvetlit proc se vztekaji atd.. Urcite z toho vyrostou a je skoda reagovat spatne, kdyz si to jeste mohou za nekolik let vybavit… :idea: Posledni byla mama, ktera necha malou vyrvat v pokoji. Kdyz neprestane, prijde otevre dvere a v klidu odejde do obyvaku. Holka samozrejme za ni a rve dal. Ona v tu ranu take a ona se lekne a neceka to. Obcas se pry mala i tomu zasmeje. Jinak je v klidu zacne si cist noviny, lakuje si nechty a ma v usich penovky :D :D

Uf, uz me boleji prstiky. Tak zkus si udelat z toho vlastni nazor, drzim palce a hlavne jednej tak, co ti napovi srdicko. A nebudes toho pak litovat.

Ja sama mam 11m holcicku a kdyz se vzteka, tak bud ji necham, nebo zacnu rvat take. Mozna to neni nejlepsi, ale kdyz ji to popadne v mhd, tak dostane susu :lol:
Co psala Janule, take neni spatne. Tady vidis, ze to dite to jen zkousi.. :wink:
Iri+Mery

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Iri
140
5.7.05 22:25

Cibulko, super. Naprosto s tebou souhlasim :! :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
81
5.7.05 22:43

Ahoj,
my máme doma téměř 13měsíčního vzteklouna a občas taky nevím, co s ní. Někdy zabere odvést pozornost, ale někdy to, bohužel, nestačí:( A nejhorší je, když ji přestane bavit kočárek v MHD. Nevím, která z nás je pak víc zpocená… Na zadek jí rozhodně nedávám, protože si myslím, že u takto malého človíčka to nemá smysl. Lucinku většinou uklidní, když ji vezmu na ruce, ale kromě toho, že to vždy nejde, nebylo by to ani nejvýchovnější:) O studené sprše jsem slyšela, ale zatím na tom nejsme tak zle. Pokud jde o obavy z této „výchovné“ metody - nemusíš do sprchy dát celé dítko, stačí (prý) umýt studenou vodou obličej a mělo by to mít podobný efekt.
Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.7.05 03:27

To jsem jeste ja. K te studene sprse. Ja si taky vzdycky myslela, ze bych tam sve detatko NIKDY nedala. Jen ta predstava mi pripadala naprosto drasticka. Ale jak se rika, nikdy nerikej nikdy. Doslo k tomu jak jsem psala jednou a doufam, ze uz to nebude vickrat potreba. Malou jsem tam samozrejme nesoupla celou a na pul hodiny, ale jen ze zadu, od zadecku dolu a tak na 2 vteriny. Jde opravdu o ten sok ze studene vody, ktere dite v tu chvili absolutne neceka. To postrikani obliceje jak uz tu nekdo psal by melo mit stejny efekt. Cibulka pise, ze se to VZDYCKY projevi v psychice v budoucnosti. Ja musim nesouhlasit. Podle me zalezi vzdycky na situaci. Pokud pokazde, kdyz dite jen trochu zabreci, putuje pod ledovou sprchu, je to neco jineho nez kdyz tam dite dame treba jen jednou v opravdu krajni situaci, pokud absolutne nic jineho nezabira a my uz si nevime rady.. A to jeste od toho zadecku dolu. V tom prvnim pripade to v nem urcite zanecha zle vzpominky a mozna i trauma, v druhem jsem si stoprocente jista, ze ne. Hodne jsem o tomhle vsen cetla, mluvila s ruznymi lidmi, s maminkami a jejich uz dnes dospelymi detmi, kteri taky v mladi PARKRAT pod stud.vodou byli a rozhodne to na nich zadne spatne vlivy nezanechalo.
V krajnim pripade je to podle me vzdycky lepsi, nez kdyz dite zuri, zuri, zuri a jedinym vysledkem je, ze to nezvlada ani matka a zuri taky.
Kazda mame nejaky nazor, ja si pevne stojim za tim svym. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
56
6.7.05 08:31

vzteklounka=zuřivka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
657
6.7.05 09:24

Ahoj.

JANULIN- psychologie je věc složitá a má svá tajemství. Který vystudovaný psycholog řekl tvým známím, že je to nepoznamenalo? Z psychologie jsem maturovala a tudíž mám základní znalosti jejich zákonitostí. Z těch vyplívá, že ani ti lidé sami ani jejich okolí není schopné s určitostí něco takového říct. To by mohl jen psycholog, který je důkladně vyšetří. Já mám názor takový, jaký jsem psala a taky si za ním stojím. Chichi. Pro zajímavost přidávám pár citací od Prof. MATĚJČKA z knihy Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte. Je běžne k dostání.

…období vzdoru má ve vývojové psychologii skoro takové místo jako později puberta… některé děti se pěkně vztekají už div ne od půl roku…po třetím roce to jaksi pozvolna ustává… je to období do nějž dítě dozrálo… nevzteká se pro potěšení, ale protože nezvládlo konfliktovou situaci…

Co dělat? Těmto situacím pokud to jen trochu jde předcházet…nejméně polovina dětských zlostných záchvatů je způsobena tím, že my dospělí příliš spěcháme…NEMÁ výchovného SMYSLU dítě za takové chování TRESTAT (hledat vařečku, dávat dítě pod vodu apod.).. místo toho doporučuje- naráz a úplně změnit situaci… u větších dětí je nechat samotné v pokoji ( ale kde si nemůže ublížit) což není vhodné pro děti do a kolem jednoho roku protože právě jsou ještě v období separační úzkosti…odvézt pozornost…

…výbuch zlosti má jít kamsi do prázdna, nemá být posilován žádnou odezvou. Pamatujme prosím, že trest je také odezva- zvláště ten fyzický, neboť to jsme s dítětem přímo ve fyzickém kontaktu…

…připomeňme si prosím terapii pevným objetím paní doktorky Prekopové (její knihy se taky dají sehnat), tato terapie pomáhá třeba při záchvatu v metru…

…dítě má dostat na vědomí, že ono zlostné chování není zlé, nýbrž zbytečné a nedůstojné…

Knihu vřele doporučuju.

CIBULKA

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56
6.7.05 10:06

vzteklounka=zuřivka

Cibulko, pan prof. Matějček byl opravdu skvělý člověk. Hodně knih jsem od něj přečetla. A jak krásně mluvil. To bylo pohlazení na duši. Tuhle jeho knížku, o které píšeš, si asi opravdu nakonec koupím:)
Jen by mě opravdu zajímalo, jestli by zkrotil naši čertici:))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.7.05 12:18

Nečetla jsem ještě celou diskuzi, ale jsem zá:,–(ně proti studené vodě, je mi jasné, že to na chvíli zabere, ale nikdo nikdy nezaručí jaké to bude mít následky na psychice, klidně se může stát, že ze šoku se dítě (starší) začne počůrávat, bude mít problémy s řečí, koktat, bude bojácné… vodu radši ne. Já jsem to řešila odvedením pozornosti, po 2 roce plácnutím na zadek (dnes si někdy říkám, že jsem měla s tím plácnutím přes plínu začít dřív) když malá řvala tak jsem si jí nevšímala, případně ji odvedla do vedlejší místnosti a řekla, že takovou holčičku nechci, že jsem měla takovou hodnou a chci aby se taková vrátila…postupně to začalo zabírat. A sociálky bych se opravdu nebála, každá ta ženská má své zkušenosti a pokud dítě nemlátíš hlava nehlava, nějak jinak netýráš, nezanedbáváš, tak ať ji sousedi klidně zavolají - přijde se podívat a zase v klidu odejde…ještě jsem neslyšela, že kvůli křiku dítěte by rodiče měli problémy. Tek pevné nervíky, chce to hlavně důslednost, jakmile zjistí, že jste svolní pokud řve a děláte to co ona chce, tak řvát nikdy nepřestane. Iva

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.7.05 13:42

Proti studené sprše nic nenamítám, to že to bude mít nějaké negativní vlivy na psychiku, koktání či počurávání jsou dle mně zastaralé názory našich prababiček. Takže studené vody se opravdu neboj. Vyzkoušej třeba jen pocákání obličeje nebo otření hodně studenou vodou. Přeji hodňoučkou holčičku. MM :wink:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama