ZKRÁCENÍ MATEŘSKÉ DOV.

12.4.17 08:07

ZKRÁCENÍ MATEŘSKÉ DOV.

Zdravím všechny,

chtěl bych se zeptat, zda je možné zkrátit mateřskou dovolenou a nastoupit na rodičovskou dříve, cca o týden až dva. Dle zákona je na mateřskou nárok 28 týdnu a nástup 6-8 týdnu před porodem. Manželka již mateřskou čerpá a nyní bude rodit.

Jde mi o to, že má mateřskou 355 kč/den, což při mých výpočtech vychází 69580 kč, a příští rok si při zúčtováni daně z příjmu na ni kvůli 1580 kč nebudu moct odečíst z daní manželku. Kdyby tedy skončila dřív mateřskou tak bude mít příjem menší než 68000 a poté si mohu z daní odečíst 24840,–.

Je možné nastoupit na rodičovskou dřív a nevyčerpat mateřskou celou?

Děkuji za odpovědi

M.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2589
12.4.17 08:23

Já mateřskou nevyčerpávala celou, ale nastupovala jsem do práce… Asi to možný je, ale netuším jak. I u mě to bylo trochu na vodě. Nahlásila jsem zaměstnavateli, že si zkracuji mateřskou o cca 2 týdny, poté jsem si ještě čerpala dovolenou. Rodičovská mi začala běžet až ve chvíli, kdy mi měla začít skutečně (o dítě se stará chůva).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
823
12.4.17 08:41

No a nešlo by to spíš udělat tak, že by si na ten první rok nastavila nižší rodičovský příspěvek, aby to bylo dohromady o těch 1580Kč míň? Nevím, kolik z měsíců v roce bude čerpat rodičák, ale např. kdyby měla rodičák půl roku, tak, ho stačí nastavit o 264 Kč méně a celkově bude roční částka o 1580 nižší.

Jinak to jde, mateřská má danou nejkratší možnou dobu 14 týdnů a nesmí skončit dřív, jak 6 týdnů po porodu, poté jí lze zrušit (§ 35 odst. 1 z. o nemocenském pojištění).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1818
12.4.17 08:42

@GKata to by určitě nešlo, RP se do těchto příjmů neuvažuje, jde opravdu jen o PPM. ;)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1776
12.4.17 08:47

@Markus123 Vzdyt před nástupem na MD chodila do práce, tj nebyla bez příjmu, tak si stejně nebudeš moct odečíst celou tu částku, ne?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2666
12.4.17 09:07

@Markus123 Ano lze to. Nárok na PPM je vaším právem, nikoliv povinností. Můžete se kdykoliv, nejdříve však od počátku 7 týdne po porodu vzdát části nároku na pobírání PPM a místo toho začít dřív pobírat RP. ČSSZ vám vydá doklad o ukončení pobírání PPM, který předáte ÚP a následně navážete RP.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8436
12.4.17 09:28

@Markus123 Dejte si ale pozor na to, že mezi PPM a RP většina zaměstnavatelů nastavuje čerpání řádné dovolené (která vznikne i za dobu PPM) - většinou je ta věta s žádostí o čerpání dovolené součástí žádosti o rodičovskou dovolenou. Pokud tedy bude manželce proplacená dovolená, tak by se do limitu nevešla.
A pak se také vyplacená PPM posuzuje jinak než mzda a tuším, že se počítá každá částka v daném roce přijatá, bez ohledu na to, za jaké je období (tzn., že PPM, která přijde v lednu za prosinec se bere jako příjem v novém roce) - tím si nejsem úplně jistá, ale myslím, že známá to řešila, že nevědomě podvedla FÚ, protože dala čestné prohlášení, ale počítala s tím, že v lednu přijatá částka za prosinec se do nového roku nepočítá a pak někde vyčetla, že se to počítat mělo.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
823
12.4.17 09:32

@Zireael tak to jsem nevěděla :oops:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1818
12.4.17 09:52

@zrcadlo ji, přesně tak, řešili jsme to opačně, manžel si uplatňoval slevu za loňský rok, a účetní zajímalo, kolik mi v loňském roce přišlo ppm na účet, čili se počítala jen za říjen a listopad.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2589
12.4.17 09:54

Přijde mi to fakt trochu jak drbání se za uchem druhou rukou. Kvůli pár stovkám nebo tisícovce si necháte krátit mateřskou, vyřizování, popojíždění, telefonů a starostí - to taky něco stojí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8436
12.4.17 09:57
@Zireael píše:
@zrcadlo ji, přesně tak, řešili jsme to opačně, manžel si uplatňoval slevu za loňský rok, a účetní zajímalo, kolik mi v loňském roce přišlo ppm na účet, čili se počítala jen za říjen a listopad.

Jo, díky za potvrzení info, ale teď mi došlo, že už je zase skoro půlka dubna, takže manželka zakladatele PPM přes konec roku nemohla čerpat. Já jak žiju na rodičáku v jiném časoprostoru a venku se zase ochladilo, tak jsem se zasekla někde v únoru :mrgreen: (ale snad je to alespoň info užitečná pro někoho dalšího).

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.4.17 10:03

Manželka je nyní s prvním dítětem na rodičovském, tzn. nemá příjem který se do celkového příjmu za rok počítá, to jsem asi zapomněl zmínit.
Co se týče dovolené za čas na mateřské, to bychom museli ještě spočíst kolik dnů to vychází a jaká částka.
Ono to není pár stovek nebo tisícovka, když se to dobře rozpočte tak to může být i přes 20 tisíc a to mi už za nějaké vyřizování stojí. Poctivě pracuji (před dětmi i manželka), platím daně tak to přece státu nenechám. Rozkrádají ho jiní lumpové a nepracující spoluobčané tak proč bych toho nevyužil i já.

Jinak děkuji za odpovědi moc nám to pomohlo :)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1818
12.4.17 10:08

@Markus123 Má nárok na celou dovolenou za letošek.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.4.17 10:14

Nárok na celou dovolenou na letošek když brala mateřskou max. 28 týdnů?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7428
12.4.17 10:17
@Markus123 píše:
Nárok na celou dovolenou na letošek když brala mateřskou max. 28 týdnů?

Ano, ale jen v případě, že si ji vybere hned v návaznosti na mateřskou. Pokud by si ji nevybrala hned, pak by se dovolená krátila za dobu, kdy bude na rodičovské.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama