Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Probíhají normálně. Cílem je poznat předpoklady u dítěte ke hře na hudební nástroj, hudební sluch, cit pro rytmus, vnímání hudby apod. Někdy se výrazný talent pozná už na těch zkouškách. Moje děti byly na talentových zkouškách před 1.třídou a proběhlo to v klidu, paní učitelka byla hodná.
Věnovat se hře na klavír vyžaduje denní hru, zpočátku tak 20-30minut, později déle. Během 1 roku se pozná vytrvalost, hudební schopnosti se postupně vyvíjejí. A doma hodně trpělivosti.
Já to řeším letos. Přišla s tím sama dcera, opakovaně. Já jsem ji tak nějak odpálkovala. Je totiž malá, teprve v létě má 5 a už dělá balet (s tím taky přišla sama). Takže se mi to zdálo na její věk dostatečné. Nicméně byla natolik vytrvalá, že jsem se tedy na ZUŠce zeptala, jestli to vůbec má cenu řešit a jak s klavírem. Zjistila jsem, že jsem to začala řešit právě včas, aby dcera od dalšího září, tedy 2019, začala hrát
Pan učitel, nejlepší na celé ZUŠ, přibírá nové žáky obrok a navíc je dobré začít přípravkou, pomalu postupně. Začít třeba flétničkou v tomto věku. Vše mi vysvětlil, pobavili jsme se o různých alternativách. Vše vycházelo z věku a hlavně z toho, že s tím přišla sama. Jinak se nezávisle na mě ve školce sama stihla vecpat na „talentovky“, kde zástupci ZUŠky zkoušeli předškoláky (což ona ani není) a dostala od nich ofiko pozvánku k zápisu, že byly shledány vlohy a v případě zájmu se máme dostavit. Takže si to pojistila oficiálně
Takže jsme letos zrušili plány na moře a sháníme výhodně klavír
Předpokládám, že na zápisu bude probíhat to samé, jako ve školce - rytmika, intonace…a pak vyhodnotí kolik mají míst, věk atd.
Já chodila na klavír do zuš od první třídy, dali mě tam proto, že u mámy v rodině to bylo zvykem. Přijímačky (před 24 lety) vypadaly tak, že jenom zkusili jestli rozliším tóny, jinak nic neřešili. Jako malou mě to moc nebavilo, ale moc mi to pomohlo s jemnou motorikou. Teď jsem si domů koupila elektronický klavír a hraju si jen tak pro radost (naštěstí to jde dát na sluchátka, takže nikdo neslyší jak mi po 18 letech zdřevěněly prsty). Pokud syn nebude úplně hudební antitalent tak ho chci dát na hudební nástroj (dám mu vybrat, to jediné mě mrzelo že já na výběr nedostala). Pokud si dobře pamatuju tak ze začátku to byla jedna lekce teorie a jedna lekce hry týdně. Později to byla 1 teorie a 2 lekce hry.
Ja odchodila I. i II. cyklus, hru na klavir, uz je to par let, ale prijimacky budou asi stale stejne - vytleskavali jsme rytmus dle zkousejiciho, poznavali „vesely“ a „smutny“ akord (dur a moll), zpivali pisnicku, poznavali, ktery ton je nizsi, ktery vyssi. Hlasila bych, pokud dite jevi zajem (moje dcera pujde do prvni tridy, hru na nastroj striktne odmitla, ale chce na tanecni obor). Behem prvnich dvou let na nastrojich je velky odpad, denni cviceni neni pro kazdeho. Ja leta ucila Hru na klavir v DDM, nejvetsi cast tvorili odpadlici ze ZUS, kteri nechteli hrat stupnice a etudy, ale pisnicky, nebo takovi, co je vyhodili od zaverecnych zkousek, protoze jim to neslo, ale bavilo je to. Takze pokud chces vest dceru k hudbe v tom rozsahu, aby umela na neco hrat a nevidis extremni zajem, muzete zkusit pro zacatek zajmovy krouzek. Na ZUS se da nastoupit i v pozdejsim veku.
@anupati Kupte si elektronický, je skladný a není tak drahý jako normální já si koupila značku Rolland (vyšší třída) a jsem moc spokojená, dynamiku a pocit z kláves mám stejný jako z polokřídla co jsem měla u rodičů. Jinak tyhle s plnou klaviaturou (88klapek) se nejčastěji označují jako stage piana.
@Hobitka píše:
Ja odchodila I. i II. cyklus, hru na klavir, uz je to par let, ale prijimacky budou asi stale stejne - vytleskavali jsme rytmus dle zkousejiciho, poznavali „vesely“ a „smutny“ akord (dur a moll), zpivali pisnicku, poznavali, ktery ton je nizsi, ktery vyssi. Hlasila bych, pokud dite jevi zajem (moje dcera pujde do prvni tridy, hru na nastroj striktne odmitla, ale chce na tanecni obor). Behem prvnich dvou let na nastrojich je velky odpad, denni cviceni neni pro kazdeho. Ja leta ucila Hru na klavir v DDM, nejvetsi cast tvorili odpadlici ze ZUS, kteri nechteli hrat stupnice a etudy, ale pisnicky, nebo takovi, co je vyhodili od zaverecnych zkousek, protoze jim to neslo, ale bavilo je to. Takze pokud chces vest dceru k hudbe v tom rozsahu, aby umela na neco hrat a nevidis extremni zajem, muzete zkusit pro zacatek zajmovy krouzek. Na ZUS se da nastoupit i v pozdejsim veku.
Souhlasím, také učím hru na klavír v DDM a ještě v jedné soukromé školy a většina jsou právě děti, které nechtěli na klasickou ZUŠ kvůli drilu. Nyní jsem také učila jednoho klučinu, co se minulý rok na ZUŠ nedostal, tak chodil k nám, aby to měl jako přípravku a letos už ho vzali. Chtěli po něm něco zahrát, uměl tehdy jen Skákal pes a tady v Praze je nával a vybírají si, takže jim to nestačilo, Teď už jim zahrál obouruč Není nutno, takže v pohodě. Záleží, kam se hlásíš, já chodila do menšího města a tam mě vzali i když jsem nic neuměla… chodila jsem ale jako předškolák do přípravky, pak od 2. třídy myslím na flétnu a až potom postupně klavír. Trénovala jsem jen 2× týdně po 20 minutách, měla jsem úžasnýho učitele, který věděl, že to dělám pro radost a ne pro to, že chci na konzervu. Vydržela jsem u něj 15 let. Ale je třeba si uvědomit, že v ZUŠ musí dítě zároveň navštěvovat i hudební nauku 5 let, což je opruz a dalších 45 týdně navíc - navíc ti to nemusí na hodinu klavíru navazovat, pozor na to, záleží, jak velká škola je.
Jinak každé dítě jde do toho s nadšením a po čase ho to pomalu přestává bavit, hlavně když hraje pořád ty etudy atd., takže je dobré ho do toho trošku nutit… pokud má talent a píli, doporučuji ZUŠ. Pokud ho to jen baví a chce si hrát pro radost a nechce hrát etudy a stupnice, tak doporučuji DDM.
@Heivka Manžel byl taky pro elektronický. Já jsem pro klasiku. Navíc mi přišel fakt, že to můžu brát jako investici. Že když klavír koupím za 30 a budu ho chtít za 5 let prodat, tak ho zase za těch 30 prodám. Kvalitní klávesy stojí klidně k 20 a když je budu chtít za 5 let prodat, tak budu ráda za 10. Je to prostě technika a ta rychle zastarává. A taky ten zvuk není úplně stejný…prostě pocitově jsem se přiklonila. Oslovili jsme známého ladiče, jestli by nám dal vědět v případě nějaké výhodné koupě. Tím, že na to úplně nespěcháme, tak si počkáme na nějaký dobrý kauf. Dcera začne hrát nejdřív o pololetí, spíš až následující září. Chceme počkat na tohoto učitele.
@anupati Tak zrovna klavír, nebo pianino moc investice není, naši měli problém se pianina ve výborném stavu zbavit za odvoz. Původní cena byla 4000Kčs (takže dneska mezi 40 a 50k). Všichni i ladič se rozplývali jak je parádní ve stavu kdy by mohlo hrát na pódiu, ale bohužel se ho snažili zbavit asi 2 roky za 3000 a nakonec horko- těžko sehnali „kupce“ za odvoz. Nevím jak je to teď, ale naši ho nakonec udali před 3 lety. Když kdysi měnili koncertní polokřídlo za pianino tak to byly stejné oplétačky (prostě polokřídlo v paneláku s dětmi nebyl ideál, protože si zabralo samo pro sebe celý pokoj).
@Heivka Fakt? Já co jsem koumala bazary a dívala se, tak fakt kolem 30 tisíc. Možná si zkusím někam dát poptávku nebo i procházet. Tak to je pozitivní zpráva, díky.
@Anonymní píše:
Jak probíhají přijímačky do ZUŠ? Proč jste se rozhodli, že dítě bude hrát na nějaký nástroj? Podle toho, zda má dítě velký talent? Nebo prostě jen proto, aby dítě na něco umělo trošku hrát. Čekali jste, jestli dítě projeví zájem samo? Od kolika let chodilo vaše dítě do ZUŠ? Kolik času je tomu potřeba věnovat? Nechci své dítě moc zahltit. Letos toho bylo neplánovaně docela dost a když se pak něco objeví dalšího, tak se to nedá stíhat. Taky netuším, jak to bude s prací, takže nevím, jak bych to stíhala já.
Přijímačky u nás probíhaly podobně, jak tu již holky psaly, tak to nebudu vypisovat
.
První šel do ZUŠ syn, který vyjádřil přání hrát na kytaru, takže ten to začal, bavilo ho to, šlo mu to, ale nějaký extrémní hudební virtuóz není, ale dělal to hodně pro radost.
Pak nastoupila mladší dcera, asi ze zvědavosti, že tam chodí bratr a chtěla zkusit flétnu - pak ji to místy tak nějak bavilo nebavilo, ale podle paní učitelky ji to šlo nadprůměrně a tak se ji tam snažila pozitivní motivací udržet do doby, kdy z toho bude mít rozum, vyplatilo se to a loni v září (ve 12) dcera prosila o to, aby mohla hrát na saxofon a s mladšími dcerami se začala učit hrát na klavír a chce na něj začít příští rok
Za ty roky, co jsme s ní fakt vydrželi - občas to byl horor, ale měla dost štěstí, že ji to šlo skoro samo - ji to teď neuvěřitelně chytlo a trénuje konečně dobrovolně a s nadšením a sama od sebe. A je teda fakt, že ji to jde velmi dobře, jak saxofon, tak klavír, paní učitelka ji chválí, takže to holku ještě víc motivuje.
Mladší dcery jsem ještě poslední rok MŠ dala do přípravky ZUŠ vzhledem k doporučení učitelky a vzhledem k tomu, že holky velmi rády a dobře zpívají i dle mého laického názoru. Letos na začátku druhé třídy začaly obě s klavírem a taky jim to jde a ty tedy hrají od samého začátku rády a perou se o to, kdo bude u klavíru hrát.
Takže kromě dvojčat, které začaly v 5 letech, začali starší normálně v první třídě. Dvojčata zpívají téměř pořád a na klavír hrají každá tak 20-40minut denně, jak mají zrovna náladu, starší dcera hraje denně od 20 minut do 2 hodin, podle toho, jak se jí chce a jak jí to baví. Úkoly do školy nesnáší, ale hraní na nástroje, to by ji šlo
.
Jinak, já teda ale trpím
. Dcery nezavřou pusu a ještě denně poslouchám klavír, flétnu, saxofon a příležitostně kytaru.
Ahoj všichni, dcerka chce strašně chodit do ZUŠ na klavír. Chodí tam už na balet, rytmus, hudební sluch má, ale pochybuju, že ji vezmou v 10 letech, mají tam nával prvňáčků, ne? Je tu někdo, kdo se hlasil takhle pozdě? Děkuji za info.
@CitronekJana u nás (přehlcená Praha) ano, u nás starší děti neberou. Co DDM?
Nám přijali po talentové zkoušce syna bude mu v červenci 8 let do ZUŠ na herectví literárně dramatické. Měl by ještě studovat případně jiný obor zpěv, hudební nástroj?
No k vánocům si poručil kytaru, párkrát na ni brnkal. Má malou se spidermanem. Herec by měl umět zpívat, manžel umí zpívat a chodil na klavír. Ale nevšimla jsem si u obou dětí, že by se to projevilo. Akorát od plenek natáčí filmy, reklamy a seriály.
Chápu že hudebnímu nástroji se musí věnovat i doma, my nechceme dítě zahltit a herectví se doma věnovat nebude, možná bude doma mít zaukol báseň nebo nějaké vystoupení trénovat scénář. Z toho pak bývá příprava na konzervatoř? A je lepší ZUŠ než nějaký kroužek? Tady asi dostane vysvědčení a v kroužku jen certifikát.
A bude mít nejspíš lepší role filmové a šanci dostat se do divadla pokud ho to nepřestane bavit, to je jeho volba já ho nutit nebudu zatím je nadšený. Ale zase pokud je v něm talent nemusí to zahodit, ale jestli chce být mechanik proč ne
@Veju3 pokud by chtel nastroj ci zpev navstevovat v ZUS, musel by slozit prijmaci zkousky i do hudebniho oddeleni, minimalne na nasi ZUS neni literarne-dramaticke a hudebni oddeleni propojene, delaji se prijmacky zvlast. A pokud nechce denne doma na nastroj cvicit, tak je lepsi krouzek v ddm, ale vybirej pripadne rychle, opet u nas (Praha) jsou tyto krouzky zaplneny par minut po otevreni elektronickych zapisu.
Jak probíhají přijímačky do ZUŠ? Proč jste se rozhodli, že dítě bude hrát na nějaký nástroj? Podle toho, zda má dítě velký talent? Nebo prostě jen proto, aby dítě na něco umělo trošku hrát. Čekali jste, jestli dítě projeví zájem samo? Od kolika let chodilo vaše dítě do ZUŠ? Kolik času je tomu potřeba věnovat? Nechci své dítě moc zahltit. Letos toho bylo neplánovaně docela dost a když se pak něco objeví dalšího, tak se to nedá stíhat. Taky netuším, jak to bude s prací, takže nevím, jak bych to stíhala já.