Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Náhrada hexavakcíny

Boží.j. se ptá 23.11.18

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli jsou v současné době v ČR dostupné nějaké vakcíny za náhradu hexavakcíny, nebo není jiná možnost, jak se naočkovat? I nehrazené ze zdravotního pojištění.

Děkuji

MUDr. Alena Šebková odpovídá 06.12.18

Dobrý den,

pro pravidelné/povinné očkování dětí je v ČR k dispozici dle vyhlášky o očkování hexavakcína. Pentavakcína u nás již dostupná není. Jedinou alternativou je tedy tzv. rozklad s použitím méněvalentních vakcín, a to čtyřvakcíny proti tetanu, záškrtu, černému kašli a hemofilu influenzae typ B, monovakcíny proti poliomyelitidě a monovakcíny proti hepatitidě B. U čtyřvakcíny, a často nejen u ní, ale vzniká problém s dostupností, pak tedy i zde se rozkládá na monovakcínu proti hemofilu a trojvakcínu pro zbylé nemoci - tyto vakcíny se ale nedoporučují aplikovat kojencům.

Obecně považuji takovýto rozklad za naprosto nesmyslný. Uvědomte si, prosím, že i když chrání hexavakcína proti 6 nemocem a například Vy jste byla očkována pouze trojvakcínou, množství antigenů byl ve vakcíně, co jste dostala Vy, mnohonásobně vyšší.

Nežádoucí účinek, kterého se pravděpodobně obáváte, může nastat u vícevalentní vakcíny stejně jako u méně- či monovalentní vakcíny. Navíc - pokud je dítě očkováno hexavakcínou, bude muset podstoupit vpich 3×. Pokud však budete “rozkládat”, obdrží Vaše dítě 4× čtyřvakcínu, 3× poliovakcínu, 3× hepatitidu B, při dalším rozkladu ještě více. Budete jej tedy stresovat více, než je nutné.

Co se týče hrazení z v.z.p. - u rozkladů hradí pojišťovny pouze aplikaci, vakcínu musejí hradit rodiče.

S pozdravem

MUDr. Alena Šebková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.