Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování proti meningokoku

Anonymní se ptá 18.04.19

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, zda očkovat dceru proti meningokokovym onemocněním. Dceři je 18 měsíců. Všechna povinná očkování už má za sebou a snášela je všechny celkem dobře. Vždy po očkování byla pouze trochu protivná a objevila se u ní jen lehce zvýšená teplota (ne vždy). Jen po MMR měla teploty vyšší, kolem 38 a trvalo to cca tři dny.

Teď nám bylo nabídnuto právě očkování proti meningokoku a váhám zda očkovat. Ale mám z té nemoci strach. Zajímala by mě pro a proti tohoto očkování. Jaké jsou reakce na očkování, jestli mohou vlivem vakcíny nastat nějaké závažnější komplikace, jak je účinné a zda je vhodné očkovat v tomto věku.

Předem moc děkuji za odpověď

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová odpovídá 06.05.19

Dobrý den,

očkování proti meningokokům určitě doporučuji, jedná se sice o relativně vzácné, ale extrémně závažné onemocnění. Očkování je jedinou možnou prevencí. U dětí do 4 let věku je výskyt vyšší než u dětí školního věku. Ale očkování je vhodné pro každého.

Doporučuji očkovat proti meningokoku typu C (1 dávka) i proti typu B (pro dítě ve věku 18m 2+1 dávky), neboť se vyskytují přibližně stejně často.

Obě vakcíny jsou bezpečné a dobře snášeny, reakce na ně jsou stejné jako u ostatních očkování a většina dětí žádnou reakci nemá. Nejčastěji se objeví bolestivost v místě vpichu a horečka. Váš praktický dětský lékař vám dá přesný návod, jak horečku srážet. Případná reakce za několik hodin odezní.

S pozdravem

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.