Očkování proti meningokoku

Anonymní
18.04.19

Dobrý den,

chtěla bych se poradit, zda očkovat dceru proti meningokokovym onemocněním. Dceři je 18 měsíců. Všechna povinná očkování už má za sebou a snášela je všechny celkem dobře. Vždy po očkování byla pouze trochu protivná a objevila se u ní jen lehce zvýšená teplota (ne vždy). Jen po MMR měla teploty vyšší, kolem 38 a trvalo to cca tři dny.

Teď nám bylo nabídnuto právě očkování proti meningokoku a váhám zda očkovat. Ale mám z té nemoci strach. Zajímala by mě pro a proti tohoto očkování. Jaké jsou reakce na očkování, jestli mohou vlivem vakcíny nastat nějaké závažnější komplikace, jak je účinné a zda je vhodné očkovat v tomto věku.

Předem moc děkuji za odpověď

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová
06.05.19

Dobrý den,

očkování proti meningokokům určitě doporučuji, jedná se sice o relativně vzácné, ale extrémně závažné onemocnění. Očkování je jedinou možnou prevencí. U dětí do 4 let věku je výskyt vyšší než u dětí školního věku. Ale očkování je vhodné pro každého.

Doporučuji očkovat proti meningokoku typu C (1 dávka) i proti typu B (pro dítě ve věku 18m 2+1 dávky), neboť se vyskytují přibližně stejně často.

Obě vakcíny jsou bezpečné a dobře snášeny, reakce na ně jsou stejné jako u ostatních očkování a většina dětí žádnou reakci nemá. Nejčastěji se objeví bolestivost v místě vpichu a horečka. Váš praktický dětský lékař vám dá přesný návod, jak horečku srážet. Případná reakce za několik hodin odezní.

S pozdravem

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová