Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Promlčení dluhu

aarre se ptá 20.10.18

Dobrý den,

potřebuji poradit před tím, než vyhledám právníka. Bývalá družka mého přítele mne kontaktovala, že po něm požaduje splacení dluhu ve výši 140 000 Kč. Tvrdí, že má podepsaný dlužní úpis, a pokud to můj přítel nezaplatí, půjde k soudu. Žádala jsem ji o kopii onoho úpisu, ten mi však neposlala. Doložila jen výpis z účtu, kde se zmíněná částka s jeho jménem vyskytuje. U oné částky je datum 26. 4. 2012.

Chtěla bych vědět, jestli je zde možné v případě soudní žaloby argumentovat promlčením dluhu.

Přítel žije se mnou u mých rodičů, trvalý pobyt má prozatím na městském úřadě, po dvou plicních emboliích dostane částečný invalidní důchod. Spacení dluhu se nevyhýbám, ale nechci zhrzené ženě „skočit na špek“.

Děkuji za radu.

Zbyněk Vorel odpovídá 24.10.18

Podle toho co jste napsala, zřejmě existuje dlužný spis nebo uznání dluhu.. Vy jste o něj požádala písemně? Ptám se proto, protože v případě, že dá vašeho přistele k soudu,tak nebude moci uplatnit náklady k této pohledávce. Důvodem je skutečnost že Vám dlužný úpis neposkytla i když jste o něj požádali.. Dluh ale jako takový nezaniká. Promlčení by bylo až v roce 2022. Hezký den Vorel Zbyněk

Vorel Zbyněk, specialista oddlužení osob, insvorel@seznam.cz, 775073215

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.