Oblastní nemocnice Příbram a.s., Gynekologicko-porodnické oddělení

Tato porodnice disponuje nejen moderním zařízením, ale i individuálním přístupem k rodičkám.
Cílem příbramské porodnice je „spokojená maminka a zdravé miminko“.

Na oddělení šestinedělí jsou k dispozici dvoulůžkové pokoje, které lze - za předpokladu, že není na porodnici plný stav - používat jako pokoje nadstandardní, kdy budete na pokoji sami, případně s doprovodem. Kompletní ceník je k nalezení na internetu.

Každé těhotné je přidělena jedna porodní asistentka. O komfort maminek se má postarat rozsáhlé relaxační zařízení, do kterého patří hydromasážní vana, míče, žíněnky, kožené vaky a jiné. Během porodu si můžete zvolit z mnoha poloh na různých zařízeních, kterými nemocnice disponuje.

První a druhé úterý v měsíci se v porodnici konají předporodní kurzy. Skládají se ze dvou 2-3 hodinových lekcí, které vedou porodní asistentka a dětská sestra. Za první lekci je poplatek 250 korun, za druhou pak 100 korun. Kurzy probíhají v 5. patře, vždy od 14:30.
Zdarma si můžete každé pondělí od 14:30 prohlédnout porodní sály.

Seznam věcí, které budete potřebovat do porodnice naleznete na internetových stránkách porodnice.

Máte-li sepsaný porodní plán k porodu v příbramské porodnici, konzultujte jej předem s personálem porodnice.

Veškeré informace naleznete na webových stránkách porodnice.

Doporučují maminky porodnici Oblastní nemocnici Příbram a.s., Gynekologicko-porodnické oddělení?

Hodnoceno 93x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Petr Chudáček

Gynekologické odd. + rizikové těhotenství: +420 318 641 838

Těhotenské poradny + péče do porodu: +420 318 654 195

Novorozenci: +420 318 641 869

Adresa: Gen. R. Tesaříka 80, Příbram 261 01

URL: http://www.nemocnicepribram.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Příbram

4466
15.09.20

Musím uznat, že jsem si nemohla přát hezčí prostředí pro porod :) porodní sály jsou super. Navíc jak doktoři, porodní asistentka a nejvíc sestřičky byli neuvěřitelní. Měla jsem vyvolávaný porod, který skončil sekci, a i když si se mnou doktorka a porodní asistentka užila 14 hodinový porod, tak pořád to braly s úsměvem. A sestřičky na šestinedělí a i ty pro novorozence byli úplně úžasný:). Myslím, že jen díky té jedné vlastně kojím. Bylo vidět, že má velkou praxi, protože to skvěle umí jak se mnou, tak s malou :) příště budu rodit jedině tam! Mrzeli mě jen dvě maličkosti. Malou jsem po sekci na sobě sice měla, ale vlastně až na pokoji a to po celkem dlouhé době, ale bylo možné, že to bylo tím, že bylo půl 3 ráno a taky, když mi propichovali plodovku, tak malou rejpli do hlavičky … jinak mohu všem jen doporučit, dělali vše pro to, abych mohla rodit přirozeně a až v nejvyšší nouzi se uchýlili k sekci, to vidím jako velké plus.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Ani nevím, všeho jsem měla dostatek, vše zařídili i úsměvem na tváři

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně nočních košil kór v době veder :)

AH
55
20.06.20

Vybrala jsem si porodnici díky skvělému hodnocení a údajné náklonnosti k přirozeným porodům. Trochu mě zklamalo, že se mě nikdo neptal na porodní plán nebo přání. Bohužel jsem nevěděla, že to mám vše vybalit asi na příjmu. Do porodnice jsem přijela s lehkými a naprosto snesitelnými kontrakcemi po osmé večer. Ty se postupně zhoršovaly. Přesto se mě neustále chodili ptát, jestli vážně nechci píchnout plegomazin. To svinstvo jsem nechtěla a následoval vždy dotaz proč, že se mi uleví. Ačkoliv mě na příjmu posílali domů, že to na porod nevypadá a kontrakce nejsou „ty pravé“, tak jsem se rozhodla zůstat. Za hodinu a půl už mě vedli na porodní sál. Na porodním sále chtěli provést klystýr i přes mé protesty, že to není třeba, neb na pokoji se tělo vyčistilo samo všemi směry. Naštěstí se nestihl. I přes mou nelibost, se taktéž rozhodli protrhnout vak blan. To se ale nikomu nepovedlo, neb plodová voda už nejspíš odtekla někdy předtím. Miminko se nakonec dostalo ven tlačením PA na mé břicho. Snahu urychlit porod klystýrem i protržením vaku a následné tlačení na břicho naprosto chápu. Miminko mělo špatné ozvy a muselo rychle ven. Z toho důvodu jsem při monitoru i porodu musela ležet na zádech. Celkově jsem spokojená, i když mi ze strany personálu chyběla komunikace. Při porodu mě znervózňovalo, že si lékařka s pa vždy poodešly a začaly si šeptat. Na mé dotazy, co se děje, byla vždy odpověď, že se tam miminku nelíbí a musí rychle ven. Bonding bohužel nebyl. Miminko mělo za poslední měsíc růstovou retardaci a placenta byla poloviční. Proto bylo po porodu zabaleno do zavinovačky s tím, že za chvíli přijde pediatr se podívat a pak si mimi vezmou na nějaké testy. Rodila jsem v 1 ráno a dítě mi pak přivezli až v 7 ráno, že se mám prý vyspat (haha, plná adrenalinu po porodu jsem stejně nespala). Personál jinak úžasně milý a to i na šestinedělí. Pokoje byly super.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dopředu se zeptejte na porodní plán a kdy ho probrat. Ptejte se! Já se neptala a doteď mě to mrzí. Zda malou koupali, proč přesně nebyl bonding, neozvala jsem se včas, aby mi malou dali hned a ne až ráno ap. Nastudujte, zda chcete odstranit pupečník. Na mě to tam vybalili..já o tom nic nevěděla, tak jsem na jejich radu nechala odstranit. Pediatr se divil, že se to už nedělá a nakonec jsme léčili zánět v pupíku.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně vložek (dají jen asi 10ks), hodně nočních košil/svršků (v tom vedru to člověk hned propotí a hlavně promáčí mlíkem) a hlavně jídlo! To v nemocnici je KATASTROFA. Pořád pečivo, piškot se šodó apod.

118
19.01.20

Já mám s touto porodnicí tedy velmi dobrou zkušenost. Od přípravy na plánovaný císařský řez po samotný porod byli všichni pracovníci moc milí. U porodu věděli, že se hrozně bojím spinální anestezie, neboť při prvním porodu ve slavném pražském Apolináři mi to úplně zvorali. Tady bylo všechno v nejlepším pořádku a nic „navíc“ mne nebolelo. U porodu se mne neustále ptali, jak mi je, povídali si se mnou, velmi přátelská atmosféra.
Poporodní péče byla také velmi příjemná. Zaznamenala jsem cca 3 směny sester, a to jak na šestinedělí, tak i dětských a musím říct, že jsem se nesetkala s žádnou, která by byla nepříjemná nebo protivná. (možná jak se chováte k nim, tak se chovají ony k vám). Neustálá péče, starost, pomoc.

Já mohu tuto porodnici pouze doporučit. Jak jsem psala výše, měla jsem zkušenost i s jinou porodnicí a oproti této mám z tamté trauma. Zde probíhalo všechno hladce a přívětivě, čímž personálu ještě jednou děkuji.

Maminky, nebojte se, zde o Vás bude perfektně postaráno.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebýt v rámci případných porodních bolestí na personál nepříjemní, oni dělají co mohou:-)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

 • papíry o určení otcovství (pro nesezdané)
 • papíry o jméně dítěte
 • min. 2 ručníky (jeden na spodek, jeden na vršek)
 • raději dvě noční košile (nedávají zde erár)
 • jednorázové přebalovací podložky (nedávají zde vůbec)
 • plenek byl dostatek (cca 5/den), kdo chce, nechť si raději vezme nějaké navíc (mě stačilo)
 • jemnou žínku na koupání miminka (mycí gely, krémy zde byly erární)
 • hadrové plenky (na váhu, na ublinknutí, na koupání…)
 • vlhčené ubrousky na očištění miminka při stolici
03.01.20

Bohužel hrozná. A netuším, kde se berou ty pozitivní recenze, protože v průběhu posledních čtyř let tam rodilo několik kamarádek a známých a nikdo nadšen nebyl, naopak vím i o hodně negativní zkušenosti.

Při mém příjmu k porodu, porodní asistentka otáčela oči v sloup a lékař byl podivně vysmátý, jako kdyby byl opilý. Porodní pokoj byl sice vybaven vším možným: žebřiny, 2 míče, TV a nevím, co všechno, ale já musela většinu času ležet na porodním lůžku s monitorem na břiše. O to horší jsem měla bolesti v kříži. To tam ale nikoho nezajímalo. Spoléhala jsem na to, že mi PA řekne jak dýchat, no to se nestalo. Asi po dvou hod mi chtěla píchnout vodu, naštěstí mi praskla sama. Jenže nastaly ještě vetší bolesti až křeče. Po několika hodinách jsem začala být mimo. Najednou nade mnou stáli 2 lékaři a 2 PA a jen jsem slyšela jak na manžela štěkli: držte jí to! a dali mi kyslíkovou masku. Pak stáli opodál, pak mi řekli, že asi půjdu na císaře, že se musejí poradit. Asi po půl hod přišel lékař, který mě ale původně nerodil a řekl, že to zvládnu, že císař nebude třeba a konečně mi vysvětlil jak a proč mám dýchat. Ještě, že tam byl manžel, kdo ví, co by s náma udělali. Žádala jsem tedy o epidurál, zase se museli poradit. Po až více jak půl hodině se tedy rozhodli, že jo. Musela jsem si pro něj dojít na operační sál. Naštěstí se v tu dobu i vyměnili směny. Nová PA a lékař byli mnohem lepší. Epidurál mi trošku na necelou hodinku pomohl. Když už jsem myslela, že umřu, rozhodli se ,,jít na to". PA mi bez varování tlačila lokty na břicho a lékař mě zbytečně nastřihl, bohužel běžná rutina.
Po asi dvou hod po porodu jsem musela vstát a sednout na křeslo a zřízenec mě odvezl na šestinedělí.
Tam byly sestry celkem v poho, milé a docela ochotné. Za to novorozenecké… tam byly dvě fajn a dvě s otřesným chováním, takové staré báby, snad už v důchodu - pardon ale je to tak. Ta jedna černovlasá je prý i laktační poradkyně.
No každopádně mi nepřijde normální a vhodné na čerstvou maminku pár hodin po porodu, ještě když má miminko v inkubátoru, vybafnout, že její dítě bylo ale hrozně špinavé od krve. Tak po tom, co jsem viděla v TV na Nově, tak moje malá byla naprosto normálně špinavá od krve. Navíc nevím jako, co jsem s tím měla dělat: pardon pane doktore, já si támhle v umyvadle opláchnu mimčo, než mě zašijete?! Nebo jako co, snad má miminko otřít sestra nebo PA po porodu, ne? A pak na mě chrlila další ,,pěkné" řeči. Raději jsem jí už moc nevnímala, až při odchodu: jo a vy jste dneska porodila, tady máte brožuru o kojení, to si přečtěte! Mimochodem to je jediné, co se tam o kojení dozvíte - ta brožura. Druhý den asi v 5 hod ráno mi tahle sestra přivezla malou na přisátí. Násilím mi nacpala miminko k prsu, řekla: za 10 minut na druhé! a byla fuč, jestli vím, co a jak, no tak to jí opravdu nezajímalo. Bohužel ta samá sestra mi měla ukázat péči o miminko. No to byl děs pro mě i malou. Vypadalo to spíš jako závod o to, jak rychle ošplouchnout a přebalit dítě! Takhle, takhle, takhle a nazdar! Vůbec mi nepůjčila malou do ruky a za jejího řevu jí ošplouchla v umyvadle, naplácla na ní něco a dala jí plenu a šup nakojte si jí a šla pryč. Že nevím jak miminko držet při koupání, když mi ho nepůjčila, a že mám špatnou techniku kojení, no to jí nezajímalo, na dotazy neměla čas. Když mě jednou viděla kojit, považovala to za vyřízenou věc. Když pediatrička nařídila, že máme dostat peřinku navíc, no to bylo doprošování… a přitom manžel hned při příjmu na novorozenecké dával sestrám tašku se zavinovačkou a oblečky na mimi a bylo mu řečeno, že to není třeba, že mají dost. A dva dny na to jsem se doprošovala peřinky a dostala vynadáno, že malá nemá svoji plenku pod hlavou, že jich mají málo… Další pecková sestra tam byla v noci. Ta si tam klidně spala, jednou jsem ji hledala čtvrt hodiny, než se madam probudila. Vylezla rozespalá, protivná… Ta mi nejdřív vynadala, že jsem malou málo nakojila, že jí musela přikrmit. A pak mi zase vynadala, že jsem měla malou u sebe dlouho. To už jsem jí měla dost, tak jsem jí řekla, že jsem musela, když mi malou před tím nakrmila UM a přitom ho už dostávat nemá, tak jsem jí prostě musela mít déle, aby se pořádně napila, a že si nepřeju, aby jí přikrmovala. Bába sklapla a byl klid. Měla s ní problém i ,,spolubydlící" maminka. Ráno mi pak přivezla malou a z hlavičky jí tekla krev. Musela jsem se jít zeptat, proč jí teče krev, až jiná sestra mi vysvětlila, že se takto miminkům bere krev. Celkově jsem chodila o radu za dvěma sestrama, které byly super, rozhodně milejší a hlavně ochotné. Bohužel nevím jména.

Nepříjemné bylo i to, že jsem žádala o nadstandardní pokoj, ale prý měli plno. No neměli, ale nadstandardní pokoje dávají svým známým zadarmo a pak nejsou pro platící… jak jsem později zjistila. Bohužel jsem na pokoji byla s maminkou, co měla veškeré návštěvy na pokoji, nejen že jsem si vůbec po porodu neodpočinula, ale nemohla jsem ani v klidu kojit. A ten nepořádek v koupelně…o víkendu se totiž neuklízí a když to po sobě maminka ani neopláchne…a nemáte si ani kam dát ručník…
Taky dát nejmenší (2,6 kg) a největší ( přes 4 kg) miminka na jeden pokoj, když malinké potřebuje teplo a velké větrat, to je opravdu hloupost.

Po této zkušenosti už naprosto chápu, že některé ženy chtějí rodit doma.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Raději zvážit i jinou porodnici. Nejít k porodu sama. Stát si za svým názorem a nedat se. Zjistit si vše o porodu, kojení a péči o miminko.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vše od košile po vložky a plenky, tak jak vám to řeknou PA a sestra na předporodních kurzech. Boty do sprchy!

354
14.12.19

Zvolila jsem příbramskou porodnici místo pražského Motola, který mám nejblíž, a rozhodně bych si ji vybrala znovu. Po celou dobu jsme měli s mužem naprosté soukromí – na přípravném pokoji, na sále a i potom na nadstandardu (těch mají několik v různých cenových kategorií, my byli v tom za 1600 Kč na noc a pohoda). Tu noc rodila ještě jedna maminka, jinak jsem za celou dobu dvě maminky jen poslední den. Na hekárně jsme si s mužem čas zpříjemňovali hudbou z repráčku a nikdo nás za to neprudil.:)

Všechen personál byl fantastický – od zlaté sestřičky na těhotenské poradně, po asistentky a lékařky po lékařky a sestry z dětského i ze šestinedělí. Překvapil mě vesměs mladý personál, samé sympatické paní doktorky tu mají. Nepotkali jsme jedinou kyselou tvář, všichni se chovali velmi empaticky, nic nenutili, neměli žádné rádoby chytré řeči a opravdu se snažili podpořit. Pana primáře jsem viděla jednou, když mi přišel oznámit další postup při nepostupujícímu porodu.

Nepovedlo se mi bohužel porodit v pozici, kterou jsem chtěla – malé padaly ozvy, kdykoliv jsem byla na všech čtyřech, což byla jediná pozice, ve které jsem poslední hodiny byla schopná vydržet. Finiš tedy proběhl klasicky na koze a vlastně mi to ani nevadilo, protože jsem byla grogy. Naštěstí po celém dni kontrakcí už to bylo raz dva.

K porodu jsem odmítla pouze studenty, jinak jsem porodní plán neměla. Popravdě jsem si přála průběh bez chemie, maximálně epidural, což bohužel nedopadlo – kontrakce jely celý den a já se přesto neotvírala, takže do mě dali čípek, injekci a nakonec oxytocin, který naštěstí porod brzo ukončil. Alespoň ten epidural neproběhl, no.:D Nedokážu určit, zda by pomohly nějaké babské rady jako stát na hlavě apod., to mi nikdo neporadil. Sprcha a balón pomáhaly jen zpočátku. Nejhorší ze všeho byly neustálé monitory, ve kterých se muselo ležet, a kterých přibývalo. Ve výsledku jsem teď ráda, že malá měla ukázkové Apgar skóre a já se obešla bez nástřihu, jen s pár kosmetickými stehy.

Po porodu mi malou hned dali na hrudník a užívali jsme si tu dvě hodiny (jen partnera nenechali stříhat pupeční šňůru, nevím proč). Miminka na sále neměří, malou jen zvážili a očistili a zeptali se mě, zda chci vitamín K píchnout do patičky (zvolila jsem dávat orálně). Všechny přítomné dámy byly skvělé a ohleduplné, ptaly se, co chceme, kdy si malou můžou odnést a zda vůbec. Po porodu si ji na hodinku vzali, abychom se prospali, a přivezli ji umytou a oblečenou. Pak tu první noc jsme ji dali nahřívat k sestrám, protože na pokoji nefungovalo topení (!). Bohužel dostala příkrm, jak jsme zjistili pak podle stolice, což nám neřekli. Malá ale jí jak otesánek, kojení frčí, takže neřeším.

Jako největší negativum porodnice v Příbrami nám utkvěla jednoznačně místní strava – taková ta šílená legendární poporodní klasika, kterou jsme si z legrace fotili a nevěřili. Nízkotučný jogurt, 5 ks čerstvého pečiva na den, knedlíky, obří bramborový škubánek (nebo co to bylo) s tvarohem… S chutí jsem snědla jen filé s bramborovou kaší, co mi přistálo hned na porodním sále. Místní bílá káva, kterou jinak miluju, se pít nedala, ale díky bohu kojicí čaj vám udělají v libovolném množství a jakoukoliv hodinu.

Mezi drobnosti, které mě v Příbrami potěšily, patřil měkký toaletní papír a bidetová sprška.:D To opravdu zpříjemnilo poporodní hojení a péči o spodek. Z těch důležitějších věcí bych zmínila, že všichni tu jsou extrémně ohleduplní. Jsem celkem cíťa, ale tady nepřišlo za těch 5 dní žádné slovní strašení patologiemi a špatnými výsledky – i když byla malinká trochu žlutá, nikdo nám nevyhrožoval fototerapií a zkrátka radili slunit ji. Což ve výsledku zabralo a šli jsme domů po 75 hodinách.

Celkově Příbram jedno velké doporučení. Myslím, že v okolí Prahy jde o skrytý poklad, vedle Hořovic a Rakovníku. Pokud hledáte profi porodnici s lidským přístupem, jeďte sem.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Cvičit s Aniballem (i když jsem nenacvičila dost, porod se obešel bez nástřihu hráze)
domluvit si doprovod, který vás během porodu podrží a uklidní
povolat po porodu tatínka a návštěvy, aby vás zásobili jídlem, nebo stáhnout DámeJídlo:)
těšit se:)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Nahoru do tašky všechny papíry v jedné složce (oddací list nebo prohlášení o příjmení z matriky, těhotenskou průkazku, kartičku pojišťovny, prohlášení o jméně dítěte - k vytištění na stránkách porodnice)
hroznový cukr a colacolu – jsou fajn na doplnění energie, když se točí hlava i žaludek
nafukovací kruh nebo polštářek – usnadňuje sezení po porodu
bačkory pro sebe i pro partnera
balzám na rty – během dýchání se rty dost vysušují
balení poporodních vložek a papírových plen – dostanete od každého jen jedno, což mi na tři dny nestačilo
jednorázové ubrousky – nebyly k dispozici vůbec
Caro, případně kafe pro partnera
plínu a ručník na nahřátí pro bonding
3-4 ručníky pro sebe (na prsa, tělo, spodek)
2-3 rozepínací noční košile

31.10.19

Při vstupu do nemocnice byly dojmy dobré. Sestřičky milé, avšak po příchodu doktora, který mě necitlivě vyšetřil jsem trochu změnila názor. První sestřička mi ani neukázala jak dýchat. Po výměně směny už to bylo o poznání lepší. Super sestřička, která mi řekla, jak mám dýchat při kontrakci. S touto sestrou jsem byla až do konce porodu. Nenutila mi žádné urychlovací prostředky, což jsem měla v porodním plánu. Na konci jsme zvolili pouze rajský plyn. Rodil mě opět ten stejný doktor, který mě na začátku vyšetřoval, v tuto chvíli už se choval lépe. Musela jsem rodit na zádech, nedovolili mi změnu polohy, přestože jsem chtěla rodit v kleče nebo ve dřepu. Bonding proběhl a byl krásný. Oddělení šestinedělí bylo tak půl na půl, některé sestry byly super, některé už horší. S kojením aktivně moc nepomáhají. Nabízejí aktivně sunar. Byla jsem na pokoji s dívkou, která tam měla nonstop návštěvy. Cítila jsem se hrozně, kdy se snažíte kojit a vedle vás stojí 10 cizích lidí. Přála jsem si nadstandard ale prý nebyl volný. Tato slečna mi celý pobyt na šestinedělí zkazila. Při upozornění sestrám mi bylo sděleno, že jestli mi to vadí mám si jít sednout na chodbu. Dávám tedy důraz sestrám na oddělení šestinedělí ať hlídají, kdo vchází do pokojů, protože celý den návštěvy od ženy, která leží vedle vás jsou opravdu velice nepříjemné. Tuto porodnici jsem si vybrala kvůli slibovanému lidskému přístupu, avšak skutečnost byla trochu jiná.

11
11.09.19

Moje zkušenost s porodnicí je parádní! Kvůli zdravotním problémům sem musela ukončit těhotenství v 35. týdnu císařským řezem. Nejdříve mě přijali na gynekologii, kde jsem byla hlídaná, a po všech vyšetření, které jsem ten den absolvovala, MUDr. Chudáček ohlásil, že se jde rodit. Můžu za mě říct, že on je primář na pravém místě. Jsem ráda, že zrovna on byl u mého porodu.

Šestinedělí mohu jen chválit. I přestože jsem byla po císařském řezu a myslím, že dost i někdy během pár dnů hysterická, všechny sestřičky a doktorky byly úžasné. Jelikož kvůli malému jsme zůstali 19 dní, vystřídali se tam úplně všichni a nemám ani jednu výtku.

Co se týče dětské péče, musím uznat, že jsou někde mezery, třeba že každá dětská sestra říká něco jiného a jako prvorodička toho moc nevím, tak jsem nevěděla co a jak. Naštěstí mám suprovou mámu, která pomohla, a hlavně mateřský pud je mateřský pud. Jinak u dětských sester bylo o malého postaráno úplně úžasně. Je vidět, že to neberou jako práci a ty děti je také zajímají.

Personál:

MUDr. Chudáček

14
25.01.19

V této porodnici sem byla hospitalizována cca 14 dní, kdy jsme pak ukončovali těhotenství císařským řezem. Poznala sem veškerý personál na gynekologii, porodnici i šestinedělí. Všichni, od uklízeček po lékaře, byli neskutečně milí, vstřícní a vše mi pořád vysvětlovali. Císařský řez vedla skvělá Mudr. Benešová a všichni mě neustále uklidňovali a celkově byla na sále legrace. O miminko se ze začátku starali zdravotní sestry, ty byly moc milé. Zde bych měla jedinou výtku a to přístup ke kojení. Všem neustále připomínaly, že mají špatné bradavky a celkovým negativním přístupem spíše kojení zastavovaly.

20.01.19

Jednou větou úžasnej zážitek!
Při příjmu klasika, partner musí počkat venku, super je to, že nemusíte ležet. Napíchnou vás na kabely, které jsou celkem dlouhé, tak můžete klidně pochodovat, klečet atd.
Porodní pokoje luxusní, tlumené osvětlení, pohodlné křeslo pro partnera, jeden pokoj má i vanu.
Monitor dělá porodní asistentka překládacím malým přístrojem, takže naprostá volnost pohybu během celého porodu.
K dispozici žíněnka, porodní stolička, lano, míč atp.
Polohu si můžete zvolit, já nakonec šla klasicky na křeslo, protože jsem to tak chtěla.
Personál naprosto skvělý, porodní asistentka (už bohužel nevím, jak se jmenovala) mě tak krásně při porodu hladila a namotivovala, že šlo vše jak po másle. Nikdo na mě nijak netlačil, vše šlo přirozeně. Pouze na nastřižení se mě 2× ptali, že prý jsem ouzká, poprvé jsem odmítla, podruhé už jsem nebyla úplně při smyslech, naštěstí akceptovali můj porodní plán, takže nenastřihli, a nakonec vše v pohodě.
Bonding, přisátí, pupeční šňůra přestřižena až po dotepání (nabídnuto tatínkovi), zeptali se, jestli můžou zvážit, zabalili a zase bonding celé 2 hodiny na porodním pokoji. Po 2 h převoz na šestinedělí, opět nikdo celou dobu nijak netlačil, co se času týče, ty 2 h jsme měli naprosté soukromí. Šestinedělí úplně nově zrekonstruované, krásné, čisté. Měla jsem nadstandard, což je obrovský pokoj se 2 postelemi, partner tam může být celou dobu s vámi (spal tam se mnou 2 noci, jednu byl zapíjet).
První směna na šestinedělí nic moc, mladá sestra nebyla úplně příjemná (ovšem nebyl žádný problém!), možná už toho měla plné kecky. Jakmile se směna vyměnila, naprostá paráda! Velmi příjemné a zkušené sestry. Pomáhaly mi s kojením, nabídly odsávačku, abych se rozkojila, poradily, co dělat, aby malej neměl žloutenku a jak se zbavit pupínků … Ukázali mi koupání. Vše naprosto Ok.
Jedinou výtku bych měla k tomu, že malej byl prvních 24h na vyhřívaném lůžku v jiné místnosti než my a nosili mi ho na chvilku jen cca každé 4 h. Možná to tedy byla i má chyba, že jsem po personálu nechtěla víc informací a přístup k dítěti. Příště bych s ním určitě chtěla být, alespoň na něj koukat.

Příbram jednoznačně doporučuji, já sama bych tam jela ráda znovu, i když nevím, jestli bych dojela

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vemte si plan, v Příbrami ho nejen akceptují (tedy pokud je rozumný), ale dokonce jsou za něj rádi!

15.10.18

Dobrý den,

jako citlivá duše bych se s vámi ráda podělila o svůj traumatický zážitek z Příbramské nemocnice.

Byl krásný slunečný den, 10 hodin dopoledne, chystala jsem se na svou poslední zkoušku do Prahy. Praskla mi plodová voda. Byl to šok, protože termín jsem měla až za 17 dní, ale cítila jsem se výborně. Byla jsem šťastná, zavolala manželovi, ať v klidu vyrazí z Prahy z práce pro mne, že vyrazíme do porodnice. Manžel byl za 20 minut u mě a jelo se. Cesta byla nádherná. Dělali jsme si legraci a já sice cítila strach, ale užívala si to. Moc jsem se těšila. Celé těhotenství bylo nádherné, tak jsem byla přesvědčená, že to zvládneme i nyní.

Příchod do porodnice byl stále super, ještě jsme byli velmi pozitivně naladěni. Při příjmu ale bohužel mé nadšení nesdíleli. Paní doktorka byla chladná a první vyšetření se rovnalo jejími obřími prsty pozdějším porodním bolestem. Její výsměšná slova: ,,Vy se stále smějete, tak to ještě nerodíte" mě dostala. Odvětila jsem, že se hodlám smát až do konce. Porodní plán jsem měla připraven - při přečtení asi třetího bodu, kdy chtěla diskutovat a z jejího výrazu bylo jasné, co si o mě a mém přístupu myslí, jsem porodní plán sbalila, že to nemá cenu a že to zvládnu i bez něj(Byla jsem v plné síle a netušila co mě čeká). Dnes bych na porodním plánu trvala zuby nehty, ale nechtěla jsem dělat scény a byla jak poslušná holčička. Dohadovat se s někým, kdo vám nerozumí a ani se o to nesnaží je náročné i normálně, natož když zrovna rodíte.

Poté jsem byla přesunuta na takzvanou ,,hekárnu". Ano, materiální zázemí a vybavení se musí Příbramské nemocnici nechat, to je na jedničku. Ovšem lidské teplo jsem našla jen stěží.

Dostala jsem přidělenou první porodní asiatentku - mladou dívku, která byla jedinou pozitivní vzpomínkou na onen zážitek. Byla milá, laskavá, hodná, hladila mě. Když mě musela vyšetřit, byla citlivá, o všem mě informovala a moje tělo se jí otevřelo, takže vyšetření od ní nebolelo ani trochu. Moc jí děkuji a škoda, že se mnou nezůstala celých mých 28 hodin.

Zaujala jsem postoj, že s touto paní doktorkou neporodím a hodlám čekat na další směnu. Že svoje dítě nevystavím jejím hrozným rukám. A tak jsme čekali. V noci kdy jsem byla stále otevřená jen na 2cm, mi paní doktorka přišla nabízet injeknci ,,provokovačku". Moc jsem se jí bála a nechtěla jsem jí. Tam už asi i paní doktorka začala nesnášet mě. Přemlouvala mě. Řekla mi, že buď to porod zklidní a já se vyspím nebo ho rozběhne a já porodím. Nabídla mi příbalový leták, který jsem tedy okamžitě chtěla. Když uviděla mé nadšení pro něj, vytasila se s tím, že se tam dočtu o hrozící zástavě srdce a dalších vedlejších účincích. Takže jsem leták už číst nepotřebovala a byla vyděšená ještě víc. Po několika hodinách, kdy se blížily ranní hodiny a já doufala ve výměnu směny, jsem selhala poprvé. Nechala jsem si onu provokovačku píchnout, bylo mi po ní zle. Klepala jsem se. (Nemuselo to být z ní, začala jsem být velmi nervózní a bolesti sílily.)

Nastalo ráno, výměna porodních asistentek. Má druhá asistentka již tak citlivá nebyla. Byla drsnějšího rázu.
Po 24 hodinách jsem zažádala o epidural. Křičela jsem bolestí už i při jeho aplikaci. Bolest trochu polevila asi na hodinu. Po hodině se bolesti vrátily v snad ještě větší síle a další dávky epiduralu již nezabraly. Nastala výměna paní doktorky za mladší a sice milejší, ale bohužel mě ,,dostala" v zuboženém a hysterickém stavu. Ta původní si ještě stihla rýpnout: ,,No vidíte, už se nesmějete".

V těchto posledních krizových čtyřech hodinách jsem začala prosit o císařský řez nebo o smrt. Císařský řez mi udělat nechtěli, že už je to škoda, když už jsem se konečně trochu pootevřela a miminko mělo celou dobu krásný monitor. Bila jsem bolestí hlavou o zeď, ale za to nikdo nemůže. Byla to moje bolest a s tou jsem srovnána.

Když se schylovalo k závěru, musela jsem si lehnout na tu otřesnou tvrdou porodní postel. Byla jsem hysteričtější a hysteričtější a oni zlejší a tvrdší. Prosila jsem o změnu polohy, že si kleknu, nebo sednu na porodní stoličku. Změna polohy mi byla striktně zakázána. Bez upozornění mě rozstřihali. Bez upozornění mi porodní asistentka začala skákat po břiše - nikdy jsem nezažila nic horšího… moje ruka jí začala bít po zádech. Nevěděla jsem, co to dělá a proč to dělá. Takže moje dítě vytlačila násilím z mého břicha ven.

Dítě bylo klidné (jako celé těhotenství). Odebrali mi ho. Slyšela jsem sestru, jak mu říká: ,,Dělej, zařvi" a klepe s ním. Miminko teda zaplakalo, ale bylo zcela v pořádku, nebylo to nutné. Dali mi ho na hrudník zabaleného, v čepici, takže žádný klasický bonding nemohl proběhnout. Miminko se hned přicuclo. Po pár minutách mi ho odnesli na oddělení šestinedělí. Byla jsem bez něj ještě přes hodinu na porodním sále. Trvalo to tak dvě hodiny, než mi ho přivezli ukázat umyteho a oblečeného. Nic z toho jsem nechtěla. Ale nikdo se neptal. Nechtěla jsem vitamin K do patičky. Nechtěla jsem nic. Po chvíli mi ho odvezli a nedali celou noc. Nemohla jsem spát. Měla jsem prázdné břicho a nebyla s ním. Ráno mi ho přivezli a už jsme byli spolu.

O kojení jsem hodně hledala na internetu, protože jinak bych kojit asi nezačala. Rady sester byly nedostatečné. Apelovaly na mě, ať hlavně kojím maximálně 5 minut. A ať stále střídám prsa. Před každým kojením jsem musela miminko zvážit, zapsat váhu. Nakojit a zase zvážit a zapsat, změřit mu teplotu. Vše jsem dělala a bylo to na palici. Chtěla jsem jen ležet a být. Být se svým synem, který může být přicucnutý k prsu třeba 24 hodin.

Koupání - sestřička, v dobré víře, mi šla ukázat, jak se umývá miminko. Nalila půl litru šampónu do umyvadla a v té pěně myla a myla. Malý strašně křičel. Voněl pak na dva kilometry úžasnou chemií.

Nejvíce mi vadil asi přístup, který se neptal, nezajímal, ale dělal, diktoval a oznamoval.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nechystat se tam. Případně se svou porodní asistentkou či dulou nebo někým opravdu asertivním, kdo zná vaše práva.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Svojí svobodnou vůli. Naslouchání svým pocitům. Svojí asertivitu a odvahu.

60
14.10.18

Milé maminky, ráda bych se s vámi podělila o svou čerstvou zkušenost s porodnicí v Příbrami.

Ani nevím, kde začít, ale vezmu to asi úplně popořadě.
Druhé těhotenství s dcerou probíhalo zcela normálně, jen se mi nevyhla těhotenská cukrovka. Byla jsem na dietě a měsíc před termínem mi dr. raději nasadila lek medtformin. S cukrovkou se nedoporučuje přenášet, to jsem dopředu věděla a ani přenášet nechtěla, i když moje dr. mi říkala, že v posledních letech už můžou maminky i přenášet, pokud je vše v pořádku a jsou více sledovány.

Jelikož u mé dr. je možnost využívat i monitoring, na prohlídku, do porodnice jsem dorazila až v 37. týdnu. Byla jsem registrovana v Podolí, stejně jako předtím u syna. Klasicky jsme vyřídili všechny formality a čekala jsem na prohlídku. Doktorka mě prohlídla, vše v pořádku a malá se jí zdála v normě, i když u mé dr. byla větší.
Upravila mi ale termín na 10.10. podle prvniho UTZ. Termin podle MS jsem mela 14.10. a s tím jsem žila celé těhotenství. Moc jsem to neřešila, měla jsem hodně časté poslíčky a myslela si, že to bude třeba i dříve.

Bohužel termín se blížil a já stále v celku. Řešila jsem tedy se svou dr. tu úpravu termínu a ona se divila, neboť pokud nejsou teríny rozdílné o 5 a více dnů, nechava se ten původní. Takže na další kontrole v Podoli jsem se dovolila na to přeptat a tím začalo celé me přesouvání porodu do Příbrami.

Kdo v Podolí rodil, ví, že je tu frmol, na nějaké vykecávání a osobní přístup není moc času, jedou prostě jak roboti, ne všichni, ale tvrda většina ano. U prvního porodu jsem to bud tolik nevnímala nebo měla štěstí na lidi nebo to bylo taky tím, že jsem je na slovo ve všem poslechla. Nevím, každopádně o termínu a vůbec o čemkoliv se se mnou odmítali bavit, prostě za týden přijdete na vyvolávání, jinak vám dítě umře. To jsem si vyslechla i další týden, kdy se mnou jina dr. mluvila jak s debilem, když jsem pouze chtěla ještě vyšetřit a počkat alespoň další dva dny, neboť jsem cítila, že se porod rozjíždí. Podepsala jsem tedy negativní reverz s ohrožením plodu na životě a druhý den vyrazila s mužem do Příbrami, kde nás ochotně takhle na poslední chvíli nacpali na kontrolu i na UTZ.

To, co se odehrávalo zde, mě naprosto fascinovalo. Sestricka me s ÚSMĚVEM přivítala, natočila monitor, vše sepsala, na vše se přeptala, povídali jsme si. O mé rodině, o její rodině, úžasná empatie. Pak jsem pokracovala za dr., která by mohla mít přezdívku slunce nebeské, vše jsme probraly a nabídla mi, že neboť nejsem na inzulínu a když bude UTZ a vše v pořádku, můžeme vyčkat do puvodního termínu.

Jelikož ale byla malá větší a nález pokročilejší, domluvily jsme se na vyvolání ten den večer, tedy 11.10., ale zatím jen nehormonalne, pomocí nafouknuteho balonku, který by měl vše přirozeně nastartovat. Tuto metodu pry využívají půl roku a je velmi úspěšná, no to tedy byla:)

V sedm jsme s mužem dorazili na příjem po nádherném dnu stráveném v Příbrami, byli jsme na obědě, na procházce v lese a užívali si den ve dvou, což se nám se synem nepoštěstilo ani nepamatuji.
Na přijmu nás přivítaly dvě PA a doktorka. Zase mě vyšetřily, povídali jsme si, s mužem vtipkovali a panoval zde klid, nikdo nerodil, na šestinedělí 10 maminek z toho 3 k porodu.

Doktorka odhadla malou na 3800, zavedla balonek a převezli mě na šestinedělí o patro výše. Vzali jsme si s mužem nadstandard za 1600,– na noc, který byl jak hotelový pokoj. Přivítala mě milá PA, vše vysvětlila a pak nás nechala o samotě. Shodli jsme se s mužem, že tohle bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat, porodit v klidu a míru.

Porod samotný se krásně díky balonku rozběhl a v pět ráno byla 3880g malá na světě. Na sále mě všichni chaválili a pak mi ve všem moc pomáhali, kontrolovali, a tak. Nenarazila jsem tu na jediného nepříjemného člověka. Dětské sestřicky se tu s malou mazlily a vše mi ochotně ukázaly, i když už je to druhé dítě. Žádné časté vizity, kontroly, vážení dítete, atd.
Malou po porodu ani neměřili, jen zvážili. Všechna vyšetření dělají najednou, takže jsem ji nemusela pořád budit jako v Podolí, kde byla pořád nějaká kontrola na pokojích. Za mě tedy vše na výbornou.

Jen, co se týká jídla, tak hlavně hodně pečiva ráno a večer, takže jsem měla celkem hlad, ocenila bych víc šunky, sýru, ovoce. Obědy jsou dobré.

Navstevy vše doplnily :).Kdo tedy chce rodit v klidu, bez stresu a v přátelském prostředí, kde vědí, jak hlavně v této lékařské sféře je důležitá empatie, nechť sem s radostí vyrazí. Jinak obdobné zkušenosti mají kamarádky z Mělníku a Neratovic.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vložky, osušku na miminko, jidlo :), bepanthen, ubrousky. Oblečení a plínky jsou k dispozici, stejně tak kosmetika a líh.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Určení o otcovstvi u svobodných

12.06.18

Ahoj všichni,

opět vám jdu sepsat svou zkušenost s porodnicí v Příbrami. Rodila jsem zde v říjnu 2015 syna, to bylo před rekonstrukcí, a nyní 11. 5. 2018 dcerku, to již bylo po rekonstrukci. Moji starší recenzi si můžete jednoduše najít níže.

Předně bych vám chtěla říct, že luxus, který porodnice nabízí po rekonstrukci, je dokonalej. V 2. patře se nachází porodní sály. Jsou tam celkem, dá se říct, 4. Jeden, ten nejluxusnější, je vybaven vanou a stoličkou na alternativní porody, kde se žena může zavěsit za „šátek“. Všechny disponují sprchovými kouty a záchodem. V každém sprchovém koutě se nachází skákací míč.

Já do porodnice vyrazila díky pravidelným kontrakcem v pátek brzo ráno. Za celou noc jsem naspala asi hodinku a půl. Dva dny předtím mi byl v nemocnici v poradně proveden Hamiltonův hmat. Paní doktorka mi ho udělala s mým souhlasem. Vše, na co jsem se zeptala, mi vysvětlila. V poradnách jsem se nikdy nesetkala s neochotou sester ani lékařek. Naopak, když jsem přijela asi o půl hodiny déle, byly v absolutní pohodě. Nikdy jsem tam nečekala délel jak 10 minut.

Když jsem do porodnice přijela rodit, bylo cca 7 hodin ráno. Jeli jsme až z Plzně-jihu a cesta nám trvala cca hodinku a kousek. Na příjmu mi ale kontrakce začaly ustávat. Řekli, že si mě tam nechají do druhého dne, jestli se to opět nrozjede, pak že by mě případně propustili a poslali mě na porodní pokoj číslo 4, takzvaný vyvolávací. Byla tam porodní postel, klasická postel a již zmiňovaný sprcháč se záchodem. Přinesli mi čaj. Po pár desítkách minut přišla porodní asistentka, radila, že mám zkusit sprchu, chodit, atd., že se to třeba rozjede. Nerozjelo. Byla jsem šíleně unavená, chtělo se mi spát. Když přišla podruhé, tak mi řekla, že musím do jiného pokoje, že zde budou vyvolávat porod. Vzala mě do toho nejluxusnějšího. Připadala jsem si jako princezna, ani nerodím a mám ten nejlepší pokoj. Každopádně mi řekla, že ten den prostě porodíme, že kdyžtak můžou třeba píchnout vodu a porod se rozjede. Porodní plán se mnou konzultovali hned při příjezdu a i v poradnách. S ničím neměli problém. Čemu nerozuměli, na to se zeptali.

Na porodní pokoj mi dokonce přinesli oběd. Točili pravidelně monitor či jen v rychlosti poslechli srdíčko miminka. Občas udělali vaginální vyšetření, zda porod nepostupuje. Kontrakce ale jen občas. Cca po 20 min. Nakonec, když jsem nemohla jíst, ani spát, protože mě občas chytla bolest, tak jsem si šla napustit vanu. Říkala jsem si, že by byl hřích ji nevyužít. Ve vaně přišla bolest za tu půl hoďku, co jsem tam byla, asi jen 2×. Pořád jsem si psala a volala s manželem, ty jsem se synem poslala domů. Když jsem vylezla z vany, začaly pořádné bolesti, ale všechny se mi dařilo krásně prodýchávat, i když to nebyl samozřejmě žádný med. Přišla doktorka a prohlásila, že to nechápe, že jsem před vanou nerodila a teď najednou 7 cm! Jedny antibiltika mi dali vykapat po příchodu na tento pokoj (měla jsem pozitivního streptokoka), po tomto nálezu mi ve 14 dali vykapat druhá, píchli vodu a v 14:54 se nám narodila dcera.

Během bolestí jsem pořádně dýchala, ležela v posteli, pár mi jich nechali prodýchat na záchodě, chtělo se mi strašně čůrat, no a pak už jsem tlačila. Dcera měla po narození 53 cm a 4030 g, takže se tlačila mnohem obtížněji než syn, který měl 3550 g. Nestihli mi dát klistýr, takže jsem se u porodu po…ale vůbec to neřešili. Nic na bolest mi dát nestihli, chtěla jsem Euthonox. Při porodu mi tam přišla odrodit doktorka, co mi dělala ve středu Hamilton, a teď řekla, že si mě tedy přijde sama odrodit, že se se všema domluví, že má stejně směnu a že mi to říkala, že si mě v pátek odrodí. Sestra zase v ty 14 řekla, že porodím do 15 a to jsme stihli porodit malou i placentu.

Při porodu se zasekly malé ramínka, doktorka byla vyděšená, já hodně zatlačila a ramínka se prorvaly. Malou mi hned podala, ale ta mi zůstala mezi nohama. Měla krátký pupečník a díky tomu byla modrá jak švestka, prý je to pro miminka stejný, jako když mají šňůru kolem krku. Řekla, že ji šňůru přestřihne a dá mi ji na bříško, ja jsem byla vystrašená ze všeho, tak jsem řekla, ať si ji vezme sestra a první ji zkontroluje, atd. Tak mi ji dali po pár minutkách zabalenou nahatou v prostěradýlku, už s čepičkou a otřenou. I mi ji sestřička nafotila.

Během porodu mě nikdo nevyrušoval, nechávali mě tam samotnou, měla jsem klid na sebe a miminko. Na malou jsem se dívala, potom jsem ji fotila, nechali jsme ji přisát. Byla úžasná! Po hodině, co jsem tam s ní byla sama, přišla dětská sestra, dala jí prst do pusinky, vyndala jí bradavku a že ji vezme ošetřit a za doktorkou. Malá měla přes 4 kila, takže řikali, že jí musí udělat test na cukrovku. V Příbrami na prohlídce mi v tom roce 2015 říkali, že se musí udělat do hoďky a pak je potřeba, aby ji viděl lékař. Už si to přesně nepamatuju, každopádně todle mě mrzelo. Se synem jsme měli bonding 2 hodiny a pamatuju si, že mi ho odnášela tadle stejná sestra. V plánu jsem měla, že mi ji nemají koupat, u syna dodrželi, u dcerky ne. Hodinu jsem ještě ležela na pokoji, musí se na zádech. Zavinování dělohy bolelo snad víc jak porod, jak musí být člověk na zádech. Pak mě odvezli na nejlepší nadstandard, který jsem si vybrala.

Mají celkem asi 5 nadstandardů v nové části ve 4 patře. 2 jsou se sedačkou rozkládací za 1950, potom mají nějaký bez sedačky za 1600 a pak za 1000, ale ten je blbej, protože když mají narváno, tak vám tam někoho mohou šoupnout k vám. Na tom se sedačkou by mi dovolili nechat přespat i manžela a syna 2,5 roku, na příjmu tvrdili, že ne, ale porodní asistenkta říkala, že když to povolí primář, tak že ano. To jsme nevyužili, malý by se tam nudil. Nechali mě ležet na posteli s tím, že jsem sestře řekla, že mám po.. košilku, tak mi ji sundala a já že musím na záchod. Ona že nesmím, že mi přinese mísu. Tak říkám, že zvládnu dojít do koupelny. Přivedla si ještě jednu jako posilu, nechali mě dojít do sprchy, tam jsem se umyla, na bobku vyčůrala, pak se utřela, s nohama a spodkem mi pomohli no a šíleně se divili, že jsem po porodu a že se mi nemotá hlava a že jsem prakticky hned samostatná. Uložili mě a že mám hodně pít. Malou mi potom hned přivezli a řekli, jestli ji budu chtít přes noc a ať to kdyžtak řeknu noční směně. Malou jsem si nechala. :) Potom se na mě chodili dívat různé sestry, jak z gyndy, tak dětské a i doktorka, co mě rodila a vůbec nechápaly, jak jsem mohla porodit 4030 g bez nástřihu a bez šití i bez poranění. Ještě se vzpříčenejma ramínkama. Můj porod ve zprávě označili jako rizikový. Prý jsem vypadala, jak kdybych přijela z wellness a né z porodu.

Příbramská porodnice měla nově monitory dechu, takže mi každou chvíli šíleně houkal, zapomínala jsem ho vypínat, když jsem vyndavala malou. Dále jsem malou měla na 18 hodin na fototerapii kvůli žloutence. Chodila jsem si pro ni po 3 hodinách, ale většinouji přivezli dřív na kojení, protože plakala. V noci mi ji vozili sami. Po fototerapii nás propustili. Velká vizita proběhla v pondělí a primář byl super. Nic nekontrolovali, jen se ptali, jak se mám. Do pokojů hodně chodili uklízet, měnit sáčky v koších, doplňovat pleny, atd. Pokoj je na blbou stranu, takže při žloutence moc dítě nenasluníte, nesvítí tam. Je tam pořád potemnělo. Pokoj má klímu, takže super! Dole naproti je jídelna, takže při otevřených oknech tam je slyšet pořád třískání nádobí. Na rozloučenou nám dali kufřík s věcmi, tentokrát tam byla skleněná flaštička na pití a ještě dóza od Hippu se vzorečkama.

Co se týče vizit, chodila doktorka a sestra na mě i na malou. Mně koukli na bříško a nohy, břicho prohmatali. Jen jedna doktorka chtěla vidět vložku, jak odchází očistky. Po poranění a šití to kontrolují.

PS.: Postel polohovací, na ovladač. Má bočnice, abyste mohli spát s mimčem, nikdo to nekomentuje.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vůbec se ničeho nebojte! Porod v Příbrmské porodnici je krása!!!! Mě prosili, ať tam jezdím rodit každý rok, že tak krásné porody vidí rádi, vše je to o pozitivním přístupu a hlavně se nebát!

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pleny pro mimčo jak látkové, tak jednorázové, já měla svoje oblečky, toaletní papíry, pokud nechcete pořád lítat do sprchy nebo prosit o další. Dávají ho ale ochotně. Porodní vložky, pořádné! Mně například Batiste absolutně nevyhovují! Nemají lepítka. Ty jejich taky ne, navíc jich dají jen pár. Župan když neni zrovna květen, mně tam byl k ničemu. Já měla ledové kávy a vody. Dají vám čaj na výběr slazený, neslazený a kojící. Pravidelně doplňují, nebo si můžete řikat.

TRG
2342
08.03.18

Zdravím, chtěla bych všem porodnici v Příbrami doporučit. Doufám, že délku popisu zkušeností spíš přivítáte. :D

Jak na předporodním oddělení / porodním sále, tak na oddělení šestinedělí, tak na kontrolách před porodem - setkala jsem se vesměs jen s dobrým personálem. Někdo byl milejší, někdo byl unavený, někdo vtipný, ale nikdy jsem neměla problém. Velmi mile mě překvapil přístup k individuálním potřebám, i když já sama jsem si toho moc „nenavymýšlela“. Na oddělení šestinedělí jsem strávila poměrně dlouhou dobu, tak mám těch zkušeností dost a dost. (Já: spontánní porod po termínu v roce 2016, bez nástřihu i poranění, komplikace u miminka, celkově jsem byla v porodnici skoro 2 týdny.)

Co konkrétně mě potěšilo nejvíc:

 • Nesmírně příjemná porodní asistentka i doktorka (jména teď nevím, obě hodně mladé), velmi šikovné.
 • Já nebo manžel jsme s novorozeným miminkem byli neustále 2 hodiny, většinou nás nechali o samotě, jen se přišli zeptat, jestli není potřeba pomoct např. s přisátím a rychle zkontrolovat můj stav.
 • Manžel šel s miminkem na pokoj, mně tam odvezli krátce po nich, sestřička se starala, jestli nepotřebuju pomoc a jak mi je atp.
 • Pokoje jsou po 2, nadstandard možný, teď to tam rekonstruovali, tak to bude asi ještě lepší.
 • Sestřičky zdůrazňující, že kdyby mi každá radila něco jiného, ať se nebojím ozvat, že na věci mají sice různé názory, ale ať se nenechám zmást a domluvíme se, co a jak.
 • Vyhovuje mi jejich přístup - příklad 1: Na pravidelných prohlídkách (jednou za týden mají „den otevřených dveří“) se ptala jedna maminka, jestli může poprosit o nepíchání vit. K do patičky apod. a vrchní sestra jí to v klidu a pohodě s úsměvem odkývala a ptala se v návaznosti na jeden její dotaz, jak to měla v porodnici při předchozích porodech (maminka čekala 4. dítě). A prý že nijak, že rodila doma. Sestřička se nezhrozila, naopak se zasmála, proč chce tedy maminka čtvrté rodit v porodnici, když jí to doma jde dobře?
 • Vyhovuje mi jejich přístup - příklad 2: Doktor chválící maminku, že se po prvním císaři nebála zkusit druhý porod přirozeně.

Vytkla bych jen přístup ke kojení, je pravda, že s tím bych byla bývala potřebovala pomoc víc a trochu víc trpělivosti, ale zase kdykoliv jsem si řekla, někdo přišel a snažil se.

Celkově super pocit z celého „pobytu“!

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Zajít se tam podívat na prohlídku, poptat se, na co člověk potřebuje. (Není nutná registrace; pokud není miminko KP, nebo nejsou jiné komplikace / problémy, vezmou člověka třeba z Ostravy i pokud u nich předtím žádnou kontrolu neabsolvoval - říkali to sami v rámci instrukcí.)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Standard. Pokud něco zapomenete, dá se dokoupit v lékárně nebo zdravotnických potřebách, je to v rámci areálu, dá se tam dojít z šestinedělí bez nutnosti sundat bačkory. :) Oblečení na miminko půjčí, pokud někdo chce, „fasuje se“ 5 plenek na den, odsávačku půjčí (elektrickou Medelu)… Fajn je mít kojící polštář (i když těch tam taky pár měli), kruh na sezení (kdyby bylo poranění), aspoň tak 2-3 noční košile (zamažou / propotí se rychle), takové ty kuchyňské papírové utěrky nebo tužší tahací kapesníčky (na utírání „spodku“ po sprchování - nezmažete ručník), přebalovací podložky pod zadek (jednu tam dostanete automaticky), kdyby protekly vložky, nebo kdybyste chtěly „větrat“, je to příjemnější, než si říkat o převlečení postele. :D

18.02.18

Tuto porodnici jsem si vybrala i přes značnou vzdálenost na základě dobrých referencí a také předchozí špatné zkušenosti v Benešově. Za mě opravdu 100% spokojenost. Vytknout bych mohla snad jen dlouhé čekání v těhotenské poradně, které téměř vždy trvalo přes 3 hodiny, ačkoliv jsme byli objednané.

Bylo pro mě velmi důležité mít po celou dobu porodu dostatek soukromí spolu s manželem, což bylo splněno k absolutní spokojenosti. Přijela jsem ve fázi, kdy jsem byla otevřená na 5 cm a po vyšetření ve vyšetřovně jsme přešli na pokoj, kde jsme byli až do převezení na novorozenecké oddělení. Po celou dobu porodu mě citlivě kontrolovala jediná porodní asistentka. Strašně ráda bych jí poděkovala, ale nevím její jméno. Jsem jí moc vděčná.

Šla jsem do porodnice s porodním plánem a vše plně respektovali. Žádný zbytečný monitoring či zásahy. Nechali mě, abych podle vlastní potřeby prodýchávala kontrakce ve sprše. Když jsem cítila, že děťátko sestupuje do porodních cest, manžel došel pro sestřičku (sesterna byla přes chodbu naproti). Ta mě vyšetřila, potom zavolala doktorku a zase zůstala u mě. Vše bez stresu, úplně v klidu. Já jsem již měla nutkání tlačit. Doktorku jsme vlastně vůbec nepotřebovali, přišla až když byla venku hlavička a zbývalo poslední tlačení. Nebyla jsem ani šitá, všechno šlo hladce. A to byl můj první porod opravdu strašný a dlouhý.

Myslím, že na tom má velký podíl právě klid a možnost ,,rodit po svém". :) Vážení miminka jsme odložili až po dvou hodinách, změřeno bylo až před odchodem domů. Bonding byl přerušen pouze na dobu přejezdu na novorozenecké. Malou jsem s asistencí sestřičky koupala až druhý den, na mou žádost. Po celou dobu jsem neviděla jediný protáhlý obličej… Prostě doporučuji. :)

Personál:

bohužel nevím

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít porodní plán a vlastní představu porodu, máte velkou šanci, že se vám splní :)

2
06.05.17

Moje zkušenost s touto porodnicí je velmi milá. Byla jsem moc spokojená se vším - už od příjmu, co mě přivezla rychlá, bylo vše v pořádku. Vše bylo v pořádku až teda na jednu sestru, která se moc netvářila na mojí váhu a měla takovou připomínku. Ale to jsem nějak neřešila.

Pan doktor byl velmi milý, příjemný a moc sympaťák. Když mi udělali veškerá vyšetření, tak mě uložili na porodní pokoj, který byl moc příjemný. Kdyby manžel nemusel hlídat doma syna, tak by tam mohl být krásně se mnou. Vše bylo po ruce: sprcha, míč, wc, televize. Příjem byl v sobotu ráno kolem 1.00 hod a syn se narodil v 10.51. Za tu celou dobu bylo vše v pořádku, nemohu si na nic stěžovat. I když mi dělali něco nepříjemného, tak sestřičky říkaly, ať jim klidně nadávám, ale věděla jsem, že to není nutné, že to je prostě potřeba udělat.

Samotný porod byl pak velmi rychlý. Syna mi hned přiložili na hrudník. Byl to moc krásný pocit. Potom ho vedle mě očistili, manžel si syna podepsal a pak jsem si ho už jen chovali. Byli jsme dvě hod na pokoji, syna mi pak odvezli na oddělení šestinedělí. Já jsem se naobědvala a za chvilku jsem jela taky na šestinedělí.

Když mě dali na pokoj, tak úplná paráda. Na pokoji byla ještě jedna maminka. Měli jsme tam sprchu a wc na pokoji a televizi. Jen co jsem se zabydlela, tak jsem si hned šla vyzvednout syna a měla jsem ho u sebe. Personál byl příjemný, milý, ochotný. Večer mi syna odvezli k sobě na novorozenecké, abych si odpočinula a prospala se. Souhlasila jsem, docela mi to i vyhovovala a druhý den ráno mi ho dovezli a už jsme byli jen pořád spolu.

Sestřičky nám pomáhaly, co se týká kojení, jelikož jsme měli trošku problém, tak nám to moc nešlo, ale díly jedné sestřičce se zadařilo a malý se krásně přisál, takže to bylo fajn. Měli jsme novorozeneckou žloutenku, tak malý musel na světýlko. Říkali jsme, že jel na dovolenou.

Když to shrnu: za mě veliká spokojenost a doporučuji všem.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Aby si vzali poporodní vložky. Tady dají asi 5 ks a pak už nedávají, takže si udělat zásoby. Látkových dávají asi 3 ks, tak aby bylo po jídle na utření, když se miminko poblinká.

26.02.17

V Příbrami jsem rodila své třetí dítě. Přijali mě v neděli v sedm ráno, bez kontrakcí, pouze s prasklou vodou.

Porodní pokoj byl malý, ale s dostatečným vybavením. Ihned se mi představila PA, nabídla mi čaj a probraly jsme mé představy o porodu. Můj muž mohl volně vycházet z oddělení (do bufetu na chlebíček třeba), dostal k zapůjčení i papuče.

PA mě kontrolovala asi v dvouhodinových intervalech, protože porod byl v začátcích. V pokoji televize, záchod, sprcha, míč, popruh pro úlevové polohy, dostala jsem neomezené množství vložek kvůli unikající plodové vodě a doporučení chodit co nejčastěji čurat. Byl mi nabídnut klystýr a při rozběhlém porodu (2.doba) i injekce spasmolytik, na což jsem přistoupila, ale rozhodně to byla má volba a nebyla jsem PA nijak nucena.

Po celou dobu jsem nebyla rušena jiným personálem, jen při samotném porodu byl přítomen i doktor, ale nijak do něj nezasahoval, jediný jeho zákrok bylo šití hráze střižené na mé přání (ačkoli ji v Příbrami u třetích dětí nikdy nedělají, já ji mám dost vysoko a nechtěla jsem riskovat nekontrolované poranění - po předchozí zkušenosti, blbě se to šije, jizva je větší a déle se to hojí.

Po porodu jsem dostala chlapečka hned na hruď, neustále nás brali jako jednotku, ne dva rozdílné pacienty, odnesen z místnosti byl až po mém souhlasu, ihned poté jsem dostala oběd, rodila jsem v půl druhé, po necelých dvou hodinách v klidu jsem mohla jít do sprchy, na šestinedělí jsme byli přesunutí s chlapečkem spolu, nebyla jsem bez něj ani o minutu déle, než bylo nezbytně nutné.

Mám zkušenost z Kladna i Podolí, a doporučuju Příbram. Registrace není nutná, z Prahy se to dá zvládnout za hodinu, a opravdu to za to stojí. Vybavení standardních pokojů je nadstandardní, respekt k rodičce i dítěti, mám jen nejlepší zkušenosti a chci moc pochválit personál. Každá sestra se při začátku směny představila, sanitářky, uklízečky, laktační i lékařky každý den opakovaly, že jsou zde pro nás, ať klidně zvoníme, máme dotazy a přání.

Zároveň se nevnucovaly a respektovaly moji zkušenost.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebojte se a mluvte. Personál nevidí porod poprvé, jestli máte s něčím problém, oni většinou ví, co s tím, nebo minimálně ví, koho se zeptat. Když něco chcete, řekněte to. Když něco nechcete, řekněte to taky, dá se s tím něco dělat. Fakt.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Dokumenty o těhotenství, papuče pro sebe i partnera, něco na zub. Porodnické vložky nejsou v neomezeném množství, není možnost nemocničních košil, nenabízejí „erární“ mléko k pití rodičkám, každé dítě má určitý počet plen na den. Dětská kosmetika je k dispozici, ne však vlhčené ubrousky, čistý erár na miminka pouze po vyžádání, něco na zub, až se spustí mléko (cca druhý den po porodu), je hlad -lednice k dispozici, oblečení na porod.

11.12.16

Tuto porodnici jsem si vybrala jako prvorodička hlavně kvůli blízkosti bydliště a též díky dobrým referencím od kamarádek. Chodila jsem do porodnice již od 32. druhého týdne do rizikové poradny a zároveň jsem zde absolvovala i předporodní kurz.

Jelikož se malému dobrovolně ven nechtělo, bylo mi naplánováno vyvolávání. To probíhalo tak, že jsem se v určitý den v osm hodin ráno měla dostavit do nemocnice na příjem. Následovalo vyšetření, monitor, info o rodinné anamnéze apod. Poté cca v 9 hodin mi byla zavedena první vyvolávací tableta. Bohužel tato nezabrala, proto mi kolem 13:00 zavedli druhou. Ta u mě vyvolala pouze slabší menstruační bolesti. Další tabletu jsem již ten samý den dostat nemohla, proto jsem kolem 20:00 byla ubytována na šestinedělí s tím, že se ve vyvolávání bude pokračovat následující den.

Druhý den po snídani jsme byli s manželem opět uvedeni na porodní pokoj. Dostala jsem další tabletu a ta již zabrala. Kontrakce začaly v 11 hodin, pravidelně po 3 minutách. Bolesti se stupňovaly a ve 14:40 toho dne se narodilo naše štěstí (na prvorodičku prý velmi rychlé). Ačkoli jsem pro bolest chtěla epidurál, nebyl mi podán, jelikož jsem byla již hodně otevřená. V poslední půlhodině kontrakcí jsem si nechala přivézt rajský plyn (v PB se platí - 1/2h za 500 Kč), člověk je po něm jako omámený, ale bolesti alespoň u mě nezmírnil.

Celý první i druhý den jsem byla v péči porodních asistentek, lékař mi pouze zaváděl tabletu a přišel asi 3× za den podívat se, jak se stav mění/nemění.

Na porodním pokoji jsem měla k dispozici toaletu, sprchu, gymnastické míče, pohovku, žebřiny. Dále tam byla aromalampa, TV, ovocný čaj. Přinesli mi také během dne jídlo. Manžel byl u porodu zdarma, další osoba se hradí. Bohužel jsem se při porodu nevyhla nástřihu (cvičila jsem s aniballem - nacvičeno 31 cm, malý obvod hlavy 35 cm), ale věřím, že byl potřeba, jelikož malý měl 2× omotanou pupeční šňůru a chtěli asi aby byl rychleji venku. Šil mě přímo primář, kterého si zavolali.

Během těch skoro dvou dní vyvolávání se na mě vystřídaly asi tři směny nemocničního personálu, zaučovala se na mě i jedna porodní asistentka (pod dohledem zkušenější). Během kontrakcí jsem byla velmi často na monitoru, člověk si nemohl nijak ulevit.

Po porodu mi ihned přiložili dítě na hrudník. Vážili a vyšetřovali ho asi až po 20 min. Poté nám ho vrátili a dohromady jsme na porodním pokoji ve třech strávili celkem 2 hodiny. Poté malého odvezli na šestinedělí, kde ho umyli a oblékli (byla jsem dotázána, zda-li to smějí udělat). Mě převezli také na pokoj.

První noc si sestřičky malého nechali u sebe, jelikož jsem ztratila hodně krve a nesměla jsem vstávat. Od dalšího dne od rána jsme již byli s dítětem spolu.

Oddělení šestinedělí musím pochválit - pěkné prostředí, příjemné sestřičky. Bohužel jsem měla málo mléka, proto syn dostal druhý den dokrm - opět s mým svolením - přes stříkačku. K dispozici byla laktační poradkyně. Rodila jsem ve středu, propouštěli nás v sobotu v poledne. Pokud budu rodit podruhé, chci jet opět do Příbrami.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Doporučuji mít s sebou partnera/manžela kvůli psychické pohodě. Veškeré dokumenty, které uvádí porodnice na webu, dále dostatek poporodních vložek, nočních košil, oblečení pro miminko, látkové plenky (jednározovky jsme dostávali 5 ks na den), já využila také nafukovací kruh na sezení.

31.07.16

Příbramskou porodnici vřele doporučuji. Rodila jsem zde 13.7.2016 a byla jsem nadšená!

Už návštěvy v poradně probíhaly výborně. V Příbrami jsou všichni doktoři i sestřičky profesionální, ale zároveň mají lidský přístup, dokáží povzbudit, zavtipkovat, uklidnit.

Porod byl díky perfektní péči naprosto skvělý zážitek. V každou chvíli jsem věděla, co se děje, co se bude dít, co mám dělat a očekávat. Jsou otevřeni přáním maminky, respektují je a komunikují.

Péče na šestinedělí byla také perfektní. Jen bych uvítala větší zájem dětských sester o začátky kojení. Ale jinak všec super. Po porodu jsem měla komplikace, ztratila jsem hodně krve a nemohla dostat transfuzi. Dva dny jsem nedokázala sama vstát z postele. Sestřičky mi ochotně pomáhaly, jak se mnou samotnou, tak s miminkem. Lékaři udělali vše pro to, aby mi krev nahradili jinak, než transfuzí.

Den po propuštění domů jsem zkolabovala a skočila opět v Příbrami na oddělení gynekologie. Skvěle se o mě postarali, udělali potřebné testy a umožnili mi, aby po celou dobu byl se mnou manžel a miminko. Z šestinedělí nám půjčili postýlku, pomáhali manželovi koupat mimi a tak dále.

Moc moc díky všem, kteří se tam o nás starali. Díky příjemnému personálu i prostředí byl pro mě porod zážitkem, na který budu vzpomínat jen a jen v dobrém.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Optimismus a důvěru v sestry a lékaře.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně nočních košil a ručníků. Budete se hodně potit a hodně sprchovat.:)

8491
16.05.16

Rodila jsem na poprvé a ne úplně jsem věděla do čeho jdu. Do porodnici jsme vyrazili, když byly kontrakce cca 7 minut. Jestli na to, že se akce spustila měl vliv i úplněk, nevím. Každopádně bylo v porodnici plno - všechny tři porodní pokoje obsazené. Nakonec jsem rodila na starém operačním sále (což se jim stává, tak 3× do roka, že je tam plno). Když mi na přijmu natočili monitor a vyplnili papíry, odtekla plodová voda - nijak mi ale do toho, jak to bylo rozjeté, nezasahovali. Stihla jsem i střídání směn, asi se personál i představoval, každopádně v tom fofru jsem nevnímala. Manžela dovedli pak za mnou na sál, za což jsem byla strašně vděčná.

Porodní plán jsem nakonec neměla sepsaný. Spoléhala jsem na to, že ten základ (bonding, nezasahování zbytečně) se bude konat a asi se i konal. Za necelé 2 hodiny po tom, co jsme zvonili na přijmu „asi rodím“, byla dcerka na světě.

Personál byl moc fajn - samotný porod vďaka nim snesitelný. Bohužel jsem měla větší šití a větší ztrátu krve. Šití jsem nedala bez uspání. I tak s tím mám doteď (skoro měsíc po) problém. Ale není to neprofesionalitou nebo nekvalitní starostlivosti. Z porodnici jsem odcházela, že o šití nevím.

Na oddělení 6ti-nedělí taky vše ok, jen bohužel se malá pořádně přisála až čtvrtý den. Druhý den (v sobotu) jsem ji sice dostala na pokoj s tím, že mám přikládat, ale nikdo už nekontroloval, zda je to dělám „správně“ a zda prďola spolupracuje. „A stejně mlíko ještě nemáte.“ Takže z porodnice jsem odcházela téměř nekojící. Malá si vyřvala vždy dokrm. Doma jsem se nakonec rozkojila. Každopádně přes týden jsou tam úplně „jiné“ sestry, a ty, co dělají laktační poradkyně, jsou ÚŽASNÉ a vďaka nim jsem to nevzdala.

Jídlo mi přišlo celkem ok (nečekala jsem luxus), ale nebyla to ani vězeňská strava. Čaj doplňovali na požádání. Noc po porodu se sestra několikrát zastavila, zda něco nepotřebuji.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se a věřit personálu.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

To, co mají předepsáno na stránkách. Zbytečně moc věcí neberte, skříně jsou fakt „blbé“.

15.04.16

Na příjmů mi bylo sděleno, že až porodím,tak nebudu s miminkem. Vystresovalo mě to a porod se mi na několik hodin zastavil.

Měla jsem duli, manžela a porodní plán, rodila jsem bez zásahu a velmi dlouho a všechna má přání respektovali a věřili, že porodím přirozeně, což se po 19 hodinách od příjmů povedlo.

Malý potřeboval odsát, zasáhli okamžitě a za 20s se sám nadechl. Pak mi včas dali oxytocin a zastavili mě silné krvácení. Byla jsem v dobrých rukou.

Šestinedělí bylo zcela plně, proto jsem nedostala nadstandard. Péče byla perfektní, nechali maximum na matce, když jsem si o řadu neříkala, nenutili.

Příjemný, lidský přístup. Byli ochotni i k propuštění dřív, za 50 hod místo 72, po podepsání všech reversu bez zbytečných řeči. Už to na pokoji s druhou matkou a dítětem s křížícími se režimy a 3 dny bez spánku nešlo vydržet. Rodila jsem na začátku roku 2015, jsem z Prahy a Příbram doporucuju.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nadstandard.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vlastni oblečení pro mimi, pleny atd.

5
05.04.16

Velmi laskavý a vstřícný personál, možnost využití Entonoxu, pěkné pokoje.

Bohužel vše podivně zorganizované, na pokoj vám přijde snad 20 lidí za den, každý vám řekne nebo se zeptá na jednu věc, uklidí jednu část pokoje atd. Absolutně není možné si přes den zdřímnout, někdy ani v noci. Po pozdním porodu mě vzbudili v 5.30!

Některé informace jsme nedostali - např. možnost využití lednice, že jsou v šuplíku vložky, že rodný list bude hotový už při odjezdu z porodnice atd. Pár věcí zapomněli donést či vyměnit.

Jídlo bohužel jak ve věznici. Bramborová kaše z prášku, vše neochucené. Naštěstí mi manžel jídlo donesl zvenčí, jinak bych umřela hlady. Jakýkoliv nadstandard, co se stravy týče, bych si byla ráda připlatila, ale ta možnost nebyla.

Na propouštěcí papíry nás nechali čekat X hodin, už jsme byli rozhodnutí odejít bez nich, když se náhle objevily.

Vyšetření sluchu a kyčlí se nedělalo, což si teď musíme zjistit a oběhat v místě bydliště.

Celkově doporučuji, bohužel ne vše se ale povedlo.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vlastní jídlo.

11.02.16

Velice pozitivní, příjemný přístup a velká ochota. Všichni se krásně usmívali.

554
12.01.16

Porodnici Příbram jsem si vybrala pro svůj první porod (ač jsem z Prahy) po pečlivém zvažování a prostudování doporučení. Chtěla jsem rodit přirozeně, bez medikace a zbytečných, jinde „standardních“ zásahů do průběhu porodu. Taky mě přesvědčily reference na vstřícný a lidský přístup personálu.

Konzultovala jsem předem svůj porodní plán s MUDr. Holbou a vše mi bylo odsouhlaseno jako bez problémů proveditelné (v Podolí např. měli problém s dotepáním pupečníku a několika dalšími body). S přítelkyní jsem si byla porodnici prohlédnout v rámci besedy s vrchní sestrou, jinak jsem do poradny chodila v Podolí.

Cvičila jsem v těhotenství jógu, trénovala s Aniballem a masírovala hráz. Porod nakonec proběhl jinak než jsem si představovala, ale přesto (nebo právě proto), jsem za své rozhodnutí pro Příbram ráda.

Ve 41+2 na kontrole v Podolí mě vystrašili, že se miminku nedaří podle UZ dobře a musíme ihned vyvolávat. Nedokázali mi ale vysvětlit proč a na kontrolním velkém UZ se ukázalo, že průtoky i vše ostatní je zcela v pořádku. Přesto trvali na vyvolání, podepsala jsem tedy reverz a další den jela do Příbrami. Zde jsme se dohodli na preindukci, nicméně v přátelském prostředí, s vysvětlením a respektující komunikací, nikoliv strašením, že riskuji život miminka, pokud ihned neudělám, co chtějí.

Na prostorném a příjemném porodním sále jsem strávila celý den i se svou partnerkou, měly jsme zde soukromí, porodní asistentka mě chodila průběžně kontrolovat. Bohužel se porod ani po 2 tabletkách nerozběhl a tak mě přeložili na noc na gynekologii (kvůli místu).

Chvíli po přesunu mi začaly kontrakce po 10 min. a po půlnoci jsem tak byla zpět na sále, se stahy á 8 min., ale otevřená jen na prst. Protože porod nepostupoval dost rychle a monitory byly dlouhodobě horší, postupně mi byly nabízeny různé metody urychlení porodu (dirupce vaku blan, Buscopan, Oxytocin), na které jsem vždy po několika hodinách nepostupujícího porodu nakonec přistoupila, neboť mi byly dostatečně vysvětleny.

Tlumení bolesti jsem odmítala a kontrakce si tak „poctivě“ protrpěla (obzvlášť ty po umělém oxytocinu byly vydatné). Vše ale probíhalo formou diskuse a odkazem na to, že znají můj porodní plán, nevnímala jsem žádný nátlak, ale snahu pomoct. I personál střídající se ve službě si informace předával, každý nový lékař i asistentka se mi představili, komunikace byla perfektní.

Jediné, co mi vadilo bylo, že musím být stále připojená na monitor a nemůžu tak využít úlevy při kontrakcích v přirozených polohách nebo ve sprše na míči (bolesti se tak zvládaly mnohem lépe). Mohla jsme aspoň sedět nebo dřepět na kuličkovém vaku a trošku měnit polohu na něm. PA mi i doporučila vhodnou polohu, způsob prodýchávání kontrakcí a občas mi „vybojovala“ 10 minut odpojení z monitoru na sprchu.

Abych to zkrátila, po 17 hodinách nepostupujícího porodu, kdy se otevírání zastavilo někde na 5 cm a monitory nebyly moc dobré, byl po dohodě porod ukončen císařským řezem. Doktorka měla podezření na temenní polohu plodu, protože malá vůbec nesestupovala – netlačila na branku. Byla jsem už hodně vyčerpaná a nechtěla dál riskovat zdraví miminka. Operace proběhla ve spinální anestezii, všechno mi bylo vysvětleno před i v průběhu, bylo vidět, že celý tým je profesionální a sehraný, vše bylo rychlé a komunikace probíhala opět skvěle.

Malou mi hned ukázali a po vyšetření přinesli na přisátí, potom ji předali na bonding partnerce, než mě zašijí. Ukázalo se, že malá byla opravdu v temenní poloze, která se sice rodit dá, bývá to ale hodně dlouhé a dítě se hodně „poničí“, často porod končí kleštěmi nebo vexem. Následoval převoz na šestinedělí, holčičku mi předali hned před sálem a měla jsem ji pak už u sebe, takže se přisála asi za hodinu po porodu.

ŠESTINEDĚLÍ: Opět spokojenost. Obrovské plus bylo, že jsem mohla být i po SC na oddělení (je vybavené na pooperační stavy) a novorozenecké je přímo tam, takže mi malou vozili, kdykoliv jsem chtěla. Celou dobu v návštěvních hodinách se mnou byla přítelkyně, takže jsme měly mimčo pořád u sebe. Pokoje jsou po 2, skvěle vybavené, každý s vlastní koupelnou. Mohla jsem využít jejich oblečení na mimi, dokonce jsem celou dobu dostávala i porodní vložky.

Snad s menší výjimkou jedné sestry a jedné dětské byl veškerý personál maximálně milý, vstřícný a ochotný vyhovět, kdykoliv to jen šlo + výborná a moc hodná pediatrička. V tomto směru spokojenost. Můj porodní plán dostali předaný ze sálu a respektovali ho, jen na přání aplikovat vitamín K v kapkách (ne injekčně) musela přítelkyně dohlídnout. Podporu kojení bych si možná představovala větší – bez nabízení kloboučků a příkrmů – ale nikdo nic nenutil, jen nabízeli. Pokud víte, co jak chcete, tak vás nepřesvědčují. Pustili nás po císaři domů 4. den po porodu, ale šlo by to už i třetí den. Ještě ten den se na nás přišla na oddělení podívat a popovídat si MUDr. Glosová, což bylo moc milé.

Pokud budu ještě někdy rodit znovu, tak určitě zase Příbram. :-) Fotky jsou z porodního sálu č. 2.

Personál:

MUDr. Táňa Glosová, PA Bc. Iveta Vacková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít představu o tom, co a jak u porodu chci, konzultovat porodní přání předem, ale mít tam prostor pro to, že všechno nepůjde podle plánu - být ochotná komunikovat, oni se o to maximálně snaží.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Dečku pro miminko na bonding na porodní sál, ručník (osušku) na sál, láhev s vodou, hroznový cukr, něco k jídlu.

03.01.16

Porodnici v Příbrami jsem si vybrala na základě dobrých referencí (přestože jsem z Prahy). Chtěla jsem rodit přirozeně tak, jak to zařídila příroda, bez zbytečného tlaku ze strany doktorů. To se nakonec podařilo.

Připravila jsem si porodní plán, nechtěla jsem žádné léky, přála jsem si být o všem informovaná, nic speciálního. Plán byl v pořádku akceptován. Přijeli jsme s manželem večer, protože jsem trochu krvácela, a s pravidelnými, ale velmi mírnými kontrakcemi po 7 minutách (38+1 tt). Přijímal mě MUDr. Holba. Nestihla jsem chodit do příbramské poradny, takže mě tam neznali. Odhadli váhu mimča na 2500g , po kontrole méně plodové vody a porod na úplném začátku. Poslali mě se prospat na porodní pokoj. Doktoři se obávali nízké váhy mimča a bylo mi sděleno, že pokud se nedostane do rána ven, budeme vyvolávat. Nikdo netušil, jak dlouhá bude první doba porodní, a tak jsem o půlnoci poslala manžela domů. Nicméně já už neusnula.

PA mi dala na ruku zvoneček, ať zvoním v případě nutnosti. Přijímač byl až do rána vybitý (bylo hodně porodů, asi nestíhali). Naštěstí jsem nic nepotřebovala a když, poslala jsem manžela. Kontrakce se rozbíhaly, ve 2:30 mi praskla voda. Poté jsem volala manžela, ať zase přijede zpátky, že budu rodit. Nechali mě volně se pohybovat, nicméně k ránu bylo nařízeno primářem, že mám malé mimčo a že budeme monitorovat neustále (nutno podotknout, že ani jednou nepadali mimču ozvy, vše OK). PA mi přišla nabídnout klystýr, který jsem odmítla, protože jsem měla dvakrát v průběhu noci průjem (tělo se samo na porod připravilo). Nakonec jsem v 8 ráno porodila s MUDr. Holbou a příjemnou novou PA s mezírkou mezi předními zuby.

Malá mi nešla vytlačit. Po nějaké době sáhla PA k tlačení na břicho, které jsem si nepřála, nicméně bylo prováděno ve spolupráci se mnou (zatínaní břicha při stlačení), já už jsem chtěla, aby malá byla venku a naštěstí mi nic není. Po narození měla vodu v nose a byla odnesena na vyčištění někam pryč, do pár minut ji přinesli, zabalenou v poviánu a plivající plodovou vodu.

Přála jsem si bonding kůži na kůži a dotepat pupečník. Ani jedno nevyšlo, ale nutno říci, že mě doktor ihned co malou vyndal, informoval co a jak a proč dělá. Malá prostě nebyla úplně v pořádku a připravená na bonding, takže nebyla jiná volba. Po společně strávené hodině mi ji odvezli na vyhřívané lůžko (důvodem opět bylo, že je malinká, 2500 g, 47 cm). Jenom proto, že se dnes rodí cvalíci mi bylo napsáno do papírů o průběhu porodu, že má růstovou retardaci. Já i můj manžel jsme malého vzrůstu.

V těhotenství jsem cvičila s Aniballem a to jsem u porodu řekla. MUDr. Holba mi chránil hráz až do úplného konce. Jsem bez poranění a nástřihu. Je prostě miliónovej.

Šestinedělí: trochu předpotopní názory a zvyklosti - když první a druhý den dítě moc pláče rada zní dokrmovat příkrmem, místo přikládání častěji dítěte k prsu. Aktivní nabízení kloboučků na kojení. Sestry furt chodily a nabádaly, ať nezakrvácíme deky, neboť to pak nejde vyprat… Když mi dítě plakalo na fototerapii a já ho slyšela až na pokoj a přišla jsem za sestrou, řekla mi, že děti pláčou. Vynutila jsem si ji na přiložení k prsu. Plesnivý sprchový kout, táhlo na chodbách (prosinec). Došlo jim dětské oblečení a chtěli, abych ji oblékla do vlastního. Pak mi zase řekli, že když jí vozím na sesternu spát, tak nemá mít vlastní oblečky, aby je omylem neztopily - asi měla být nahá, netuším…

Moc hodná sestra na výdeji jídla a jedna starší blonďatá dětská. Sestry obecně v pohodě, ale trochu odměřené, přísné, trochu mi chyběla lidskost (krom dvou zmíněných). Úžasné pediatričky! Podotýkám, že porodnice praskala ve švech.

Pokud bych měla rodit znovu, jdu tam kvůli MUDr. Holbovi a příjemným PA a také kvůli porodnímu pokoji s dostatkem soukromí. Na šestinedělí už bych si poradila. Myslím, že je spousty horších porodnic, ale tady se na šestinedělí můžou ještě přiučit.

Personál:

MUDr. Holba

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Všechny náležité papíry (na webu porodnice). Hlavně si nastudovat teorii o kojení a vůbec o tom, jak pečovat o miminko a o sebe. Nemají tam na vás moc času. Vložky, plínky, oblečky na mimčo, pantofle do sprchy, látkové pleny, mycí gel s dubovou kůrou, dostatek ručníků a nočních košil.