Masarykova nemocnice v Rakovníku, Gynekologicko-porodnické zařízení

Rakovnická porodnice disponuje zcela novým porodním sálem. Ročně se zde narodí kolem 800 dětí.

Na oddělení šestinedělí je možnost nadstandardního pokoje za poplatek 600 korun za den.

Na porodním sále jsou k dispozici dva moderně vybavené porodní pokoje. Oba porodní pokoje jsou vybaveny velmi prostornou sprchou s hydromasážním panelem a WC. Porodnice nabízí porody v klasické poloze, ale vyhoví i ženám, které upřednostňují alternativní formy porodu.
V rakovnické porodnici nabízejí dokonce možnost porodu do vody.
V porodnici se snaží respektovat porodní plán - před jeho vypracováním si na internetu projděte seznam akceptovatelných přání v porodním plánu.

Předporodní kurz stojí 400 korun a koná se vždy poslední čtvrtek v měsíci od 14 hodin.

Seznam věcí, které je třeba si sbalit do porodnice naleznete na internetu.

Porodnici můžete sledovat i na Facebooku.

Doporučují maminky porodnici Masarykovu nemocnici v Rakovníku, Gynekologicko-porodnické zařízení?

Hodnoceno 82x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Radek Poláček

Porodní sál: +420 313 525 460

Oddělení šestinedělí: +420 313 525 483

Osobní porodní asistentky: +420 733 640 636

Adresa: Dukelských hrdinů 200, Rakovník 269 29

URL: http://www.nemorako.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/porodnice/

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Rakovník

15.09.20

Co se týká porodního, jako takového, byla jsem naprosto šokována skvělým přístupem, milým personálem, úžasným prostředím. Pokud bych ještě někdy rodila, určitě bych chtěla tam. Bohužel jen za předpokladu, že by se změnilo dětské oddělení, kde jsem ležela se synem na nadstandardu. Jedním slovem katastrofa. primářka děs běs.. absolutně nevstřícná. Našli se samozřejmě i skvělé sestřičky na dětském odd. ale to bohužel nestačí. Takže za mě obrovské zklamání hlavně z dětského oddělení, kde bych doporučila změnit nepříjemnou primářku za někoho vhodnějšího na dětské oddělení..

17.04.20

Původně jsem měla jít na indukci, ale porod se na poslední chvíli rozjel sám a personál aktivně podporoval přirozený průběh až do samého konce, za což jsem mu nesmírně vděčná. Perfektní dodržení porodních přání na všech odděleních, lidský přístup, podpora ve chvíli, kdy si o ni člověk řekne, ale jinak ponechání rodičky, aby si řídila celý průběh porodu intuitivně. Vlastní porod v klidném a intimním prostředí, pomoc s dýcháním, tlačením a polohami, horká napářka hráze. Přestože nebylo možné, aby byl partner se mnou, cítila jsem po celou dobu podporu ze strany personálu, za což mu děkuji a porodnici vřele doporučuji. Oddělení šestinedělí trochu psychicky náročné, ale sestřičky nápomocné. Doporučuji nadstandard kvůli vlastnímu sociálnímu zařízení a soukromí.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Rozmyšlený porodní plán a psychickou pohodu

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Rychlé cukry (hroznový cukr, sladké perlivé nápoje, energy tyčinky), přezůvky, košili na kojení, vlhčené ubrousky.

30
06.01.20

Porod v pohodě, porodní místnost krásná a nová, ale nadstandardní pokoj za 1000 na noc byl hrůza děs. Že se nestydí za to vybírat prachy. Po porodu jsem si chtěla odpočinout, byla jsem dost vyčerpaná. Sestra z dětského se každou chvíli chodila ptát, kdy si ho vezmu, a to měla prázdné oddělení.

Personál:

MUDr.Polaček

1
29.12.19

Rakovník mohu doporučit, sestry sice nejsou úplně nejmilejší, ale doktorky super, porodní přání se zde respektují, porodní sál výborně vybavený, oddělení šestinedělí bezproblémové.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Porodní plán, dílů nebo někoho kdo vše ohlídá. Starší sestry sice jenom nejsou moc tvárné, snaží se vás strkat jak potřebují

28.11.19

Rychlý přirozený porod bez komplikací.

Personál:

Bc. Frídlová, Mudr. Zobalová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Bačkory pro manžela, jídlo(čokoládu), pití(colu)

23.10.19

Nezkušený personál

21.08.19

Personál 100% respektoval má porodní přání, netlačili na mě, lékaři šetrně vyšetřovali. Personál porodnice mi umožnil prožít krásný normální a přirozený porod. Na poradnách všichni milí a trpěliví. Odd šestinedělí příjemné, nenarazila jsem na nikoho nepříjemného. Porodní boxy krásně s vanou, šestinedělí sice zastaralé, ale vůbec mi to díky krásnému zážitku z porodu nevadilo. Z Prahy se rozhodně vyplatilo zajet si sem.

Personál:

PA Marketa, Vladka

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Poporodní vložky. Ty nabízené na odd šestinedělí prosakují.

27.06.19

S porodnicí mám velmi dobrou zkušenost. Rodila jsem zde letos na začátku června a bylo to správné rozhodnutí. Ačkoliv se všichni snažili, porod nedopadl úplně podle mých představ. Všichni se však ke mně chovali s respektem, což velmi vyzdvihuji, personál byl velice příjemný a přátelský. Snažili se dodržet maximum z mého porodního plánu a všechny úkony, které nakonec bylo potřeba provést, protože porod nepostupoval tak, jak by měl, se mnou konzultovali a ke všemu jsem dávala souhlas. Bylo o mě dobře postaráno. Po porodu následoval 2 hodinový nepřerušovaný bonding, což bylo něco úžasného. Základní vyšetření miminka bylo provedeno na mé hrudi. Poporodní poranění bylo velmi citlivé ošetřeno - zašito, dostatečně vše umrtveno, abych necítila bolest. Mají zrekonstruované porodní sály, perfektně vybavené. Jediná nevýhoda, pokud se sejde více rodiček, může se vám stát, že budete rodit třeba na pokoji čekatelek nebo na příjmu. Zájem o tuto porodnici je velký, takže tím roste bohužel i pravděpodobnost, že se to stane. Naštěstí mně se porod spustil v okamžiku, kdy byly sály volné :-)

Oddělení šestinedělí není zrekonstruované, tudíž je nutné počítat s tím, že pokud nemáte nadstandart, pokoje jsou zde po 2 (což je fajn) a toalety s wc jsou společné na chodbě (a opravdu nejsou pěkné). Je to určitý diskomfort, nicméně musím říct, že mi to za to stálo. Kompenzaci mi byl vlídný, přátelský a profesionální přístup. Sestry na oddělení byly moc fajn, zaučily mě v péči o miminko, pomáhaly při kojení. Nikdo nebyl protivný ani nepříjemný. Možná jsem měla opravdu štěstí na personál.

Pokud se rozhodneme pro další miminko, moc si přeju prožít porod opět zde.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Jet na prohlídku porodnice
Absolvovat kurz
Možná si sjednat osobní PA či dulu (když se sejde více rodiček, mají frmol a nemají tolik času se vám věnovat)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Dostatek tekutin
Něco sladkého na energii (čokoláda, hroznový cukr, nutridrink…)
Poporodní vložky (lze využít i jejich, jsou k dispozici) a jednorazové spodní prádlo
Kojící noční košile (také však lze nosit erární)
Ručníky
Hygienické pomůcky, kosmetiku
Plenky pro miminko (jsou taktéž k dispozici, ale nemusí stačit. Příděl je cca 5 na den)
Vlhčené ubrousky, papírové kapesníky
Lze si přinést vlastní hudbu, aromaolejíčky

29.04.19

V rakovnické porodnici jsem porodila před třemi týdny. V 1 ráno začala odtékat plodová voda, v 7 ráno jsme byli v porodnici a teprve v 8 večer se náš Kubík narodil. Měla jsem dohodnutou osobní PA Kateřinu Rochovou, která měla noc před tím službu, a tak s námi po příjezdu provedla příjem a poté přijela v podvečer, kdy se porod teprve pořádně rozběhl. Katka byla skvělá, už při poradnách na mě působila klidným dojmem, u porodu mi pomáhala najít správnou polohu, do ničeho mě nenutila, nikam nechvátala, masírovala a nahřívala hráz, radila a povzbuzovala. U samého závěru porodu byl doktor Jakub Vykouk, který mě po porodu zkontroloval. Samozřejmostí byl bonding a byl to nádherný pocit, když malý poprvé otevřel oči a viděli jsme se.
Na novorozenecké oddělení jsme se nedostali - nadstandardy byly obsazené a na běžných pokojích bylo jedno místo pro mě, nikoliv i pro manžela. Jelikož ten den nikdo jiný nerodil, přespali jsme s manželem a malým na pokoji čekanek, kam za námi docházely sestry z novorozeneckého oddělení, a druhý den dopoledne jsme jeli domů.
Velký dík nepatří jen Kateřině Rochové, ale i dalším PA, které se o nás před porodem a po něm na pokoji čekanek staraly (Dominika Römanová, Veronika Hažlinská, Petra Galiová) - všechny PA i zdravotní sestry byly velice milé, vstřícné a empatické.

Personál:

PA Kateřina Rochová, Jakub Vykouk

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vlastní PA

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vlastní oblečení k porodu a po porodu (není nutné, ale já se v něm cítila lépe), vše ostatní je na místě k dispozici

27.04.19

Rakovník jsem si vybrala již před dvěma lety ke svému prvnímu porodu, ale kvůli komplikacím jsem nakonec rodila jinde a bohužel akutním císařem.
Když jsem otěhotněla podruhé, byla jsem přesvědčená, že na druhý pokus můj vysněný Rakovník vyjde. A že chci rodit přirozeně, pokud to jen trochu půjde. V Rakovníku to nebyl problém.
Sice to máme hodinu cesty, ale do poraden jsem jezdila tam, abych se seznámila s personálem.
V poradně byly všechny porodní asistentky báječné, jen pan doktor, mi ten dojem trochu kazil (MUDr. Rametse). Je hodně pečlivý a přísný, bohužel měl problém s jedním monitorem, kde mimčo spalo, a ač se monitor natočil znovu, když bylo dítko aktivní a vše v pořádku, chtěl mě nechat hospitalizovat. Ještě je tam problém s komunikací, nedokáže vysvětlit, co je za problém, jen řekne „není to dobrý“.

K samotnému porodu.
Den po termínu už jsem se necítila dobře, říkala jsem si, že tak za dva dny by to mohlo být. Ještě odpoledne jsem netušila, že pojedeme. Nakonec okolo půl osmé se objevila první kontrakce, šla jsem rychle do vany, abych si stihla ulevit, než se půjde koupat syn. Vana neulevila, kontrakcí přibývalo, syna jsme ještě vykoupali a pro jistotu odvezli k babičce. Okolo deváté večer jsem zjistila, že kontrakce jsou pravidelné po třech minutách. Následující dvě hodiny jsme řešili, jestli je to už ono a máme jet. Volali jsme do Rakovníka, prý jsou přetížení, ale ještě nás vezmou. Domluvili jsme se s dulou a vyrazili. Přijeli jsme o půlnoci. Dula na nás už čekala před nemocnicí. V porodnici už nás čekali a další rodičku nebrali. Byl úplněk, obsazeny oba sály, jedna rodička na čekacím pokoji a mě umístili na příjem. Udělali monitor, přišla doktorka (MUDr. Báčová), představila se a vyšetřila. Byla trpělivá a dávala mi čas. Vše bylo v pořádku, nález 6cm, takže na dobré cestě. Pak už jsme byli o samotě, jen s mužem a dulou. Dvakrát přišla porodní asistentka, jen poslechnout ozvy rychlým přiližením monitoru. Službu měly dvě - mladší, Dominika Romanová, ta byla milá a v pohodě, a starší (Dupačová?), z ní šel trochu stres, protože mi trvalo, než jsem se jí přetočila, aby mohla přiložit monitor (Dominice jsem se ani přetáčet nemusela). Pak jsem šla na porodní sál, dle rady duly jsme poprosili, jestli by nám asistovala PA Dominika a nebyl problém. Pak už to šlo rychle, jen ve fázi tlačení už tam bylo na můj vkus moc lidí (pediatra, dětská sestra, lékař :-)), ale za chvíli byla malá venku ve 2:23. Přiložili okamžitě na hrudník, nechali dotepat pupečník, ještě se nás dvakrát ptali, jestli chceme schovat placentu, což jsme s díky odmítli. Pak se ptali, jestli můžou malou vážit teď, nebo až za dvě hodiny. Přáli jsme si bonding, tak s pozdějším vážením neměli problém. Na závěr přišel pan primář pogratulovat a zašít zranění.

Šestinedělí
Tady nečekejte zázraky. Porodnici jsem vybírala kvůli přístupu k porodu, ne podle šestinedělí.
Nadstandart nebyl volný, tak jsem šla na dvoulůžák, který jsme měli asi půl hodiny pro sebe, než přivezli další paní. Mimčo mi sestry nechtěli nechat u sebe, protože jsem po porodu omdlévala. Naštěstí paní vedle byla tolerantní a dovolila, aby ve 4h ráno tam byl se mnou manžel, takže i mimčo nám nechali. Po sedmé už jsem byla dobrá, tak jsem manžela mohla poslat domů a o mimčo se starat.
První směna z dětského nebyla úplně příjemná, další už byla v pohodě.
Jídlo nic moc, klasická nemocnice. Obědy byly docela dobré, ostatní jídlo - pečivo k snídani, svačině, večeři, s margarínem, taveňákem, paštikou. K tomu nějaký mléčný výrobek, ovoce a bílé kafe. K snídani jako bonus nějaké kupované sladké „chemické“ pečivo.
Museli se dělat čárky za kojení a vylučování a dětské sestry to chodily kontrolovat klidně o půlnoci. Šli jsme domů o den dřív, neměli s tím problém.

Personál:

MUDr. Báčová, MUDr. Poláček, PA Dominika Romanová, PA Dupačová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Soukromou PA či dulu, porodní plán (zajímají se o něj), vlastní jídlo

07.04.19

V Rakovníku jsem rodila s vlastní PA na podzim 2018. Po prasknutí vody jsme tam volali, zda mají volno a pak vyrazili. Do příjezdu se ale rodičky nějak nakupily a na porodních sálech nebylo místo. Tou dobou už jsem se otvírala a měla velmi bolestivé kontrakce.

Při příjmu mě vyšetřili, pak jsem tam na lehátku musela nějakou dobu čekat, než mě poslali na hekárnu (docela by se hodil nějaký vozík na ty přesuny). Ta byla naštěstí prázdná, takže jsme tam s manželem a mojí PA byli dokud jsem se úplně neotevřela (asi 3 hodiny). Tím tedy vzala moje představa o využití místních pěkných porodních sálů za své. Myslím, že byli opravdu rádi, že tam moje PA byla, protože měli dost práce a tak si nás skoro nevšímali.

Po otevření jsme se tedy už konečně přesunuli na sál. Rodila jsem na koze, což jsem si sama zvolila (neměla jsem chuť dělat cokoli jiného než ležet a doufat, že už bude konec :D ) ale zpětně to hodnotím jako chybu. Samotné tlačení trvalo asi hodinu, což je docela dost a tuším, že v jiné pozici by to šlo líp. Cca 45 minut jsme tam pořád byli jen s manželem a vlastní PA ale ke konci už přišla i jejich PA (vlastně dokonce 2) a doktor. Jedna z nich byla asi vrchní PA, taková starší paní a nebyla tedy úplně nejpříjemnější, ale zase nic tragického. Když už byl mrňous skoro venku, začaly mu lehce padat ozvy, nemohl se dostat přes hráz a to i přes snahu asi tří lidí, co jí různě drželi. Tak mě doktor nakonec střihnul. To jsem samozřejmě původně nechtěla, ale v té situaci se i mě opravdu zdálo, že je na mě moc velký (3,7kg) a střihnutí bylo na místě.

Po porodu mi ho dali na pár minutek na břicho a nechali dle porodního plánu dotepat pupečník. Pak ho vzali vedle na lehátko na kontrolu. Asi bych víc ocenila kontrolu přímo na břiše a zbytek až později. Během toho mi dali transfuzi oxytocinu, prý bych s těmito kontrakcemi placentu neporodila. Placenta tedy za chvíli vyšla, vypadala ok. Nicméně při šití jsem pořád dost krvácela. Zakázali mi pít, kdyby bylo potřeba na sál a pan doktor se jal rukou pátrat v mojí děloze, co tam kde krvácí. :D
Příjemné to tedy nebylo, ale dalo se vydržet a po nějaké době tam naštěstí našel kousek placenty. Prý to byl asi kousek, co tam byl navíc, protože původní placenta vypadala celá. Asi po hodině dalšího oxytocinu a chlazení břicha (aby se děloha zavinula) se podařilo. Miminka jsem si v těchto dvou poporodních hodinách moc neužila, protože se ve mě nejdřív hrabali, pak šili, k tomu jsem nemohla hýbat rukou s transfuzí a ještě si držela ledový obklad na břiše, ale co se dá dělat. Nakonec mě odvezli na lehátku na šestinedělí. Zeptali se mě, zda mi mají miminko vykoupat a dali mu kapičky vit. K (dle porodního plánu i dotazníku).

Šestinedělí hodnotím poněkud záporně. Nemám srovnání s jinými, ale modernizace by tomu neuškodila. Sprchy a záchody společné. Pouze se závěsy. Sprchy samotné neměly moc tlak, takže se těžko sprchovalo tam dole. Váhy na vážení miminek z dob klacka. Vůbec se na tom nedalo vážit. Postele a vozíky pro miminka, ale byly nové, postele dokonce i polohovatelné.
Pokoje byly po dvou (nepočítám nadstandardy, ty byly po celou dobu beznadějně plné). Byl tam mini stoleček se dvěma židlemi, lednička a jeden přebalovák. Stoleček a lednička byly ale umístěny u okna u postele druhé maminky, takže mi bylo nepříjemné je využívat, protože to narušovalo prostor druhé maminky. Taky na pokoji kromě nočního stolečku není žádná skříň na věci. Tašky se válely prostě vedle postele. Kladně ale hodnotím jídlo. Bylo ho spousty, takže hlad nehrozil. Vadilo mi, že na pokoj neustále někdo chodil a to mnohdy i dost neurvale. Klidně ve tři ráno na pokoj vrazila sestra, rozsvítila zářivky, a že prý musím jít kojit (jednalo se o první noc). Někdy v šest chodila sestra doplňovat vložky. Pak jedna vizita zkontrolovat mimča a cca za hodinu zas další pro nás. Nechodili vždycky stejně, takže bylo někdy těžké plánovat, kdy jít jíst, kdy se sprchovat (je nutné i 12× denně, což už zabere dost času) a tak podobně.
Obědy byly většinou chutné teplé jídlo. K snídani spousta pečiva a vždy několik různých pomazánek k tomu, případně i nějaký ten salám, ovoce, jogurt, kefír…svačiny skoro to samé, někdy sušenka a večeře taky ale asi obden je teplá. Jídla bylo obecně dost, spíš příliš. Co se týká rad a pomoci od sester, tak převážně na požádání. Rady ke kojení prakticky žádné. Pouze pomůžou poprvé s přisáním ale do laktačního poradenství to má daleko. Neradi vidí dudlík. Při potřebě dokrmit byly sestry ochotné ho poskytnout, ale nevnucovaly se, pouze na požádání. Porodnice používá značku Hipp, takže tu najdete erární Hipp kosmetiku pro miminko a případný příkrm je Hipp Bio combiotik. Oblečení na miminko taky dostanete, pokud chcete, ale ne vždy má všechny knoflíky. :D

Osobně tedy porodnici hodnotím průměrně. Ráda bych trávila první dny s miminkem v lepším prostředí a také bych ocenila větší pomoc s miminkem. Buď formou nadstandardu s doprovodem nebo alespoň od sester.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nadstandard s tatínkem nebo někým kdo pomůže

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Porodní plán, košile na spaní, přezuvky, ručník, doprovod

11.03.19

Rodila jsem zde na jaře roku 2017 po dlouhém zvažování na radu zkušenějších (dojezd déle než hodina). Na porod jsem se připravovala, chodila jsem na kurzy (i na rakovnický, kde se na vás tváří hrozně v pohodě), fyzicky jsem se cítila ok, s dítětem jsem se také tak nějak „dohodla“, že už může přijít na svět.
Praskla mi voda po běžném vyšetření na gynekologii, v klidu jsem ještě jela domů se sbalit, manžel mě odvezl do porodnice, kde se kolem 18:00 rozjely přirozené kontrakce. Doktor na příjmu byl milý, PA byla taky moc milá. Na hekárnu se mnou mohl i manžel, bylo tam více postelí, ale tu noc jsme tam zůstali sami. To bylo velmi příjemné. V noci jsem měla kontrakce, pravidelné k ránu již dosti bolestivé. PA nosila nahřáté polštářky a čaj, moc milá slečna, doporučovala odpočinek.
Ráno nastoupil nový lékař a nová PA - vyšetření - porod nepostupoval. Lékař byl takový nemastný neslaný nebo mi prostě neříkal všechno. Byl nerozhodný, byla jsem už unavená, nově nastupující PA se mnou již neměla moc trpělivosti, sama však nenabídla žádné rady, služby, nic - kromě měření monitorem. Protože ozvy dítěte slábly, byl mi doporučen oxytocin. S tím jsem souhlasila, protože už jsem byla velmi unavená a kontrakce byly bolestivé, ačkoliv porod stále nepostupoval. Bylo mi slíbeno, že pokud budou bolesti silné, dostanu epidural. V 13:00 mě tedy převezli na porodní sál, dali mi oxytocin (po společné dohodě). Po asi 4 hodinách skvělé jízdy na oxytocinové kůře jsem už prosila o cokoliv na bolest, ale vystřídal se opět personál a nový pan doktor mě ignoroval. Ignoroval moje vzdechy, prosím pěkně, neřvala jsem, nehekala jsem, ale už jsem byla na dně se silami, pan doktor vždy jen přišel, aby mě velmi bolestivě a bez gelu vyšetřil a pak zase odběhl dělat něco asi zajímavějšího. Sestra, která s ním sloužila, byla už asi tak deset let v důchodě a tomu odpovídaly její názory a postoje. Takže jsem tam ležela už X hodin na zemi (ještě pro zajímavost - předchozí lékař dělal vyšetření kdekoliv a nebolestivě, současný po mně požadoval vždy vylézt na kozu, takže opravdu každý doktor má jiný přístup), neotevírala jsem se, ale měla jsem již kontrakce do konečníku (byl mi nabídnut klystýr, ten jsem využila, ale nepomohl). Ve 20:00 mi konečně udělali císaře, to už jsem prosila všechny živé duše kolem, aby mě už osvobodili (původně jsem chtěla něco na bolest, ale to asi v této porodnici neradi dávají).
Od té chvíle vše probíhalo dobře. Epidural dával moc milý pán, na sále vše v pořádku, všichni milí a hodní a na oddělení šestinedělí jsem měla také štěstí na dobré lidi. Bylo to i tím, že jsem byla vděčná za cokoliv, jakoukoliv lidskou snahu, kterou jsem na porodním sále vůbec necítila. Mé jediné porodní přání bylo strávit alespoň část porodu ve vodě, vůbec mi to nebylo umožněno a celkově hodnotím porodnici negativně. Pro toho, kdo má svou PA, tak asi super přístup - nechají vás tam rodit, jak dlouho budete potřebovat, případně pro toho, kdo má standardní postup porodu to bude asi taky fajn. Ale pokud budete mít nějaký problém, tak já jsem se rozhodně s nějakým vstřícným přístupem nesetkala.
Možná to bylo způsobeno tím, že tam třeba probíhaly i jiné porody a neměli na mě moc čas, ale dosud postrádám jakékoliv vysvětlení situace, lidský přístup a dohodu. Vím, že vše je o lidech - a na ty jsem při mém porodu neměla štěstí, proto doporučuji určitě sebou někoho vzdělaného v oboru.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

vlastní porodní asistentku

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

jídlo - jídlo plné cibule, fazolí atp se moc nehodí pro kojící ženu :)

3
27.02.19

Výborná. Lepší porodnici jsem si vybrat nemohla ❤. Všichni milí, vstřícní, neodsuzují alternativní stravování, přítel mohl všude se mnou, žádné omezování, poučování… Na rozdíl od Kladna, kde byla moje zkušenost úplně hrozná…

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Je tam vše. Možná pár dětských plenek. Těch dostanete jen omezený počet.

02.11.18

Rodila jsem zde 05.2016. MUdr Růžička se choval velmi arogantně. Chtěl mi ukázat zač je toho loket, že jsem si dovolila přinést porodní plán. Ve chvíli, kdy jsem byla otevřená na 8 cm a mohl pomalu začít porod, mi oznámil, že to dítě stejně nedostanu ven, ať si rodim jak chci. Pak byl ještě arogantní na začátku sekce, pomlouval mého manžela s kolegou. Mohla bych se rozepisovat dále a dále. Vše je prostě o lidech. Doporučuji se před odjezdem do porodnice zeptat, kdo bude mít službu a panu Růžičkovi se obloukem vyhnout.

Personál:

MUDr Růžička

29.01.18

Na Rakovník i porodní asistentku Petru Galiovou jsem dostala doporučení vzhledem k mému přání po předchozí akutní sekci porodit přirozeně a VBAC se nám opravdu povedl. ❤️ Petra se mi věnovala už od těhotenských poraden a byla se mnou celý porod, pana doktora jsem viděla jen při příjmu a pak až po narození miminka při kontrole a šití maličkého poporodního poranění, jinak jsme byli na sále jen s manželem a dulou.

Po prvním porodu jsem věděla, že se s porodním křeslem nekamarádím a do bazénu po sekci rodit není možné, ale lze jej tady využít během první doby porodní a pro druhou si zvolit kromě křesla i stoličku nebo matraci. V průběhu porodu jsme při kontrakcích ozkoušely všechny možné varianty a polohy, nakonec zvítězila jako pro mne nejpříjemnější kombinace bazénu a matrace, na matraci jsem nakonec i porodila.

Teprve po vyklouznutí maličké přišly na sál paní primářka a sestra z dětského oddělení. Porodní přání bylo dodrženo do puntíku, většina bodů je tady součástí standardní péče. Při porodu nejenže nezakazují jíst a pít, ale dokonce to doporučují, aby bylo stále dost energie (pokud to samozřejmě průběh porodu dovoluje). Je možné si na porodní sál půjčit difuzér na vonné oleje. Péče novorozenecká a šestinedělní je také velmi respektující. Jsme z Prahy, takže každá poradna/návštěva byla trochu časově náročnější, ale rozhodně to za to stálo, nevěřím, že by se nám takto laskavě povedlo porodit v jakékoli z pražských porodnic.

Personál:

Bc. Petra Galiová, MUDr. Patrice Baba-Musah

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nelekněte se stavu budovy, porodní sály jsou po rekonstrukci. Pokoje na šestinedělí jsou trochu starší, ale na funkci to nemá vliv. ;)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kromě standardní tašky do porodnice nezapomeňte houbičku a mycí prostředek na nádobí, při příchodu na šestinedělí dostanete jeden příbor, který máte po celou dobu pobytu.

1454
25.01.18

Rakovnickou porodnici jsem si vybrala dle recenzí, které jsem si dohledala na internetu. Jelikož jsem žila v Anglii a maximálně mi vyhovoval zdejší přístup a péče midwifes, celkem mě děsil „klasický český porod“. I přes to, že bydlíme 5 minut od Prahy, zvolili jsme hodinovou cestu do Rakovníka. Naše první zkušenost byla při porodním kurzu, který jsme navštívili. Z něj jsme odjížděli s pocitem, že sice porod bude náročný, ale bude to krásné :-) a také, že tatínek je DŮLEŽITÝ, na což jsme u jiné porodnice dost narazili. Byli jsme z Anglie zvyklí být u všeho co se týče těhotenství spolu. Po druhé jsme Rakovník navštívili v 37. týdnu, kdy jsme jeli na monitory a doregistraci k porodu. Sestřička, která se o nás starala, byla úžasná a veselá, MUDr. Baba Musah byl veselý stejně tak. :-) Úplně jsem se těšila, až tam pojedeme rodit.

Ovšem naše malá holčička na svět stále nechtěla, a tak jsem nastoupila 29.12. v 41+3 k vyvolání (které mělo proběhnout druhý den). Ovšem v půl 6 ráno přišly první kontrakce a při ranní vizitě MUDr. Polaček zhodnotil, že tomu dáme volný průběh a vyvolávat nebudeme a počkáme, zda se porod rozjede, což jsem šťastně ocenila, protože přesně tak jsem si to přála. Porod trval od prvních kontrakcí 40 hodin a i přes to, mě nikdo do ničeho nenutil, ani se nesnažili porod popohnat, prostě jsme si s malou jely ve vlastním rytmu.

K mému porodnímu plánu neměli žádné výtky a naprosto jej dodržovali. Starala se o mě porodní asistentka Tereza Roháčová a byla skvělá, milá a empatická. :-) Když končila její služba, ptali jsme se, zda ta další bude taky tak hodná, ale nemuseli jsme se bát. :-) Porodní asistentka Pavlína Koláčková byla učiněný anděl, člověk na svém místě, byla neuvěřitelně šikovná, vždy přesně odhadla, co potřebuji a porod vedla úžasně přirozeným a klidným způsobem. Ona má obrovský podíl na tom, jak krásně celý porod proběhl. Snažila se nás nijak nerušit, ale když jsem ji požádala, aby zůstala s námi, že se s ní cítím mnohem klidněji, vyhověla mi. Až doma mě napadlo, kdy asi chudák jedla či pila…

Porod proběhl bez komplikací v přítmí a klidu, k druhé době porodní přišla ještě porodní asistentka Kateřina Rochová, která ve mně budila pocit vlastní maminky, hezky mě oslovovala a byla velice trpělivá a i přes mou hysterii. :-) Nakonec neslyšně dorazil doktor s dětskou doktorkou a sestřičkou a zůstali v tichu v povzdálí. Až po porodu placenty teprve přistoupil doktor, zkontroloval mě a zhodhotil, že pro něj tam není žádná práce. :-) Prostě paráda, klid, přítmí, soukromí a kolem samí příjemní hodní lidé. Na tento zážitek budu vždy ráda vzpomínat.

Porodnici rozhodně doporučuji! Šestinedělí už ne. Věděla jsem, do čeho jdu, ale i přes to mě to zaskočilo. Pokud budu znovu rodit, jako zkušená druhorodička už asi budu volit ambulantní porod.

Personál:

MUDr. Polaček, Pavlína Koláčková, Kateřina Rochová, Tereza Roháčová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Porodní plán (body, které jsem si přála, jsou zde standardem, i přes to mi doporučili ještě při příjmu sepsat porodní plán). Jinak do porodnice v podstatě potřebujete jen ručník, mýdlo, přezůvky a to, v čem budete rodit. Hodí se nějaké nutri tyčinky a CocaCola (v mém případě super věc, byla jsem bez energie, 2 noci jsem nespala).

27.12.17

Pro Rakovník jsem se rozhodla díky skvělým recenzím a maximální podpoře přirozeného porodu. Z Prahy jsem pak dojížděla na konzultace za soukromou asistentkou Petrou Gailovou, kterou jsem si vybrala. Během těchto konzultací jsme vyplnily téměř všechny administrativní záležitosti, takže mě pak při příjmu už nic nezatěžovalo.

K porodu jsem měla k dispozici velký porodní sál. Velmi oceňuji soukromí a možnost volného pohybu v I. době porodní. K dispozici mají také přenosný monitor. Porod postupoval velmi pomalu a tak jsem kývla na protržení vaku blan a na oxytocin.

Jelikož II. doba porodní trvala velmi dlouho, musel být přivolán lékař. Jeho přítomnost působila poněkud rušivě, pořád přibíhal a odbíhal. Miminku pak pomohli na svět tlačením na břicho a nástřihem - pan doktor střihl mimo kontrakci, takže to bylo dost nepříjemné. Trvalo delší dobu, než se pak doktor dostal k šití a ztratila jsem víc krve. (Další týden mi pak dávali 2 transfuze v nemocnici v Kladně).

Miminko mi bylo krátce přiloženo na hruď a poté ho ošetřili. Bohužel se u miminka vyskytly zdravotní komplikace a bylo ještě v den porodu odvezeno na JIP do Kladna.

Na oddělení šestinedělí v Rakovníku jsem strávila jeden den, sestřičky byly velmi empatické a ochotné. Také mi zapůjčily odsávačku, abych si stimulovala prsa, když jsem neměla dítě u sebe, díky tomu jsem pak neměla vůbec problém s kojením. Pokoj byl pěkný, pohodlná polohovatelná postel, TV. Sprchy a wc by potřebovaly rekonstrukci. Se zařízením vegetariánské stravy nebyl problém. Co mi přijde dost divné a nehygienické, je to, že dostanete na celou dobu jedny příbory, které si pak musíte na pokoji mýt.
Příjem do Kladna k dítěti jsem si vyjednala sama na místě až po propuštění z Rakovníka. V Rakovníku mi s tím nikdo nepomohl.

Celkově hodnotím pobyt v Rakovníku pozitivně, i přes komplikace, které nastaly.

Personál:

Petra Gailová, Václav Čmelinský

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Počítat s tím, že pokud nastanou komplikace u miminka Rakovník nemá JIP a miminka převáží do Kladna.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Potřebné doklady, balenou vodu - místní kohoutková je velmi chlorovaná, doporučuji také kartáček na zuby a náhradní kalhotky zabalit do tašky na porodní sál.

1554
26.12.17

Přenášela jsem, a tak jsme se domluvili, že 10. den po termínu zkusíme vyvolávat. Měla jsem nastoupit v pátek v 8:00, ale dorazili jsme už ve 3 ráno s kontrakcemi po dvou minutách, které jsem měla cca 3 hodiny a pak úplně ustaly. Takže jsem se k ránu přestěhovala na gynekologii a tam byla celý den a noc a v sobotu ráno v 8:00 mi pan doktor zavedl tabletu na preindukci (dozrání cest), protože dole bylo zavřeno. :) V 9:00 začaly kontrakce zase hned po minutě až dvou. Ve 13:00 mě prohlédli, otevřená na 1 cm, to mě vyděsilo, protože kontrakce byly dost silné a musela jsem prodýchávat.

Hodně času jsem trávila ve sprše. V 15 hodin jsem byla na 3-4 cm a to mě nakoplo. :) Přestěhovala jsem se na porodní sál, kde byla vana, a plno super vybavení, kvůli kterému se mi porodnice také líbila. Vlezla jsem do sprchy asi na 10 minut. Asistentka se mě zeptala na klystýr, který jsem chtěla, tak ho dovezla. Vylezla jsem ze sprchy a bylo cca 16:30. Kontrakce zesilovaly. Pořád po cca 1 až 2 minutách. Pořád jsem pochodovala nebo stála a od začátku se u každé kontrakce uvolnila. Dýchala jsem zhluboka a pomalu. Na pejska až posledních cca 10 minut, když už jsem nevyšla s dechem. :)

Když mě kontrakce začaly nutit tlačit, v asi 17:30, řekla jsem to asistentce a ta koukla, že jsem na 7 cm. Voda rupla, když mě prohlížela. Lehla jsem si na „kozu“ a do 15 minut byla branka zašlá a já na 2 kontrakce porodila naši Valentýnku. :) Klystýr se nestihl, antibiotika kvůli pozitivnímu streptokokovi nakonec vykapaly asi jen hodinu. Vybavení jsem si neužila. :-D Chtěla jsem rodit v leže, cvičila jsem tak i s Aniballem a vyhovovalo mi to. Měla jsem mobilní monitor miminka, takže jsem mohla v pohodě chodit. :)
S Aniballem jsem měla nacvičeno 30 cm. Asistentka říkala, že super, že mají dobré zkušenosti.

Žádný nástřih, nakonec uvnitř 1 steh, že mě po cestě drápla. :) Asistentka mi nahřívala hráz teplou vodou. Byly u mě 2 a byly naprosto skvělé. Bohužel nevím jméno ani jedné. Pan doktor se objevil až po porodu. Zkontroloval mě, udělal ten jeden steh, pogratuloval nám a bylo. :)

Na šestinedělí bezva. Když potřebujete, tak poradí, ale nijak vám do ničeho nemluví. :) Dětská doktorka, jejíž jméno také bohužel nevím, byla naprosto úžasná!

Valentýnka byla pořád se mnou. Jen když jsem šla ze sálu na šestinedělí, tak si ji vzaly sestry na cca 20 minut. Ale na všechno se ptají, jestli souhlasíte. Porodní plán jsem měla. Konzultovala jsem ho při příjmu s dětskou sestrou a na všem jsme se domluvily. :) Já byla moc spokojená. :)

Je teda pravda, že by bylo potřeba napumpovat trochu peněz na společná WC na chodbě. To dost kazí dojem. :)

14.12.17

První zkušenost s porodnicí byla ve 39. týdnu těhotenství, kdy mě celý den píchalo v břiše, tak jsem se rozhodla nechat si radši malého zkontrolovat. Po příchodu na 8. patro přišla porodní asistentka Zolalová, které jsem popsala, co mě bolí a že se bojím, jestli je vše v pořádku. Místo nějakého uklidnění nebo tak něco mi akorát řekla: „A co jako chcete po nás?“ Myslela jsem, že se na patě otočím a budu hledat porodnici jinou, jenže strach o malého byl větší. Nakonec mě teda neochotně poslala na pásy. Naštěstí bylo vše v pořádku, ale jak to má člověk vědět.

Podruhé po příjezdu do porodnice s bolestmi po 5 minutách se nás ujaly dvě starší porodní asistentky. Příjem trval dvě hodiny, takže sedět v křesle v bolestech a sledovat, jak si ani jedna neví rady s počítačem, bylo trošku o nervy (prý nový systém v počítači), ale obě byly moc příjemné. Poté nás poslali na porodní sál, kde mi píchli injekci na bolest, abych se trochu prospala, po které se kontrakce úplně zastavily a začaly až další den večer.

Všechny porodní asistentky, které se o mě staraly byly úžasné, milé a příjemné (bohužel nevím jména), ale zrovna když se porod rozjížděl, holky se vyměnily a o mně se začla starat porodní asistentka Vašková. Prostě hrůza a děs. Nechápu, že takhle nepříjemmé a arogantní porodní asistentky, které si myslí, že jsou víc než doktor, nemocnice vůbec zaměstnává. Díky ní to bylo celé daleko víc nepříjemné a stresující. Opravdu neskutečně arogantní a nepříjemná ženská!

Když už přišlo na porod, poslala mě na lehátko, řekla: „Tlačte si,“ a odešla. Jenže jak má člověk vědět, co a jak, když je to pro něj poprvé. Dvě hodiny mě tam takhle nechala v bolestech trápit. Naštěstí se ráno porodní asistentky vyměnily a k nám přišla mladá, neskutečně příjemná porodní asistentka (bohužel nevím jméno :( ), začla se mnou komunikovat a říkat mi, co a jak mám dělat a malej byl za 40 minut na světě. Kdyby se nevyměnily, věřím tomu, že rodím ještě dnes. Pan doktor Patrice Baba Musah byl skvělý a příjemný, samá sranda, ihned s novou porodní asistentku navodili úplně jinou atmosféru a rodilo se o 100 % lépe. Takže s porodnicí jsem byla spokojená, až na zmíněnou porodní asistentku Vaškovou.

Na oddělení šestinedělí jsou strašně moc hodné sestřičky, které rádi pomohou i poradí. Hlavně sestřička Rybová H., která je i v poradně, je prostě úžasná, usměvavá a neskutečně milá. Byla jsem moc spokojená.

Personál:

MUDr. Patrice Baba Musah, PA Vašková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít větší štěstí na porodní asistentku.

01.12.17

Skvělý personál, který se o mě staral 2 dny na pokoji, na tzv. čekankách, mladé porodní asistentky, které byly všechny moc milé a usměvavé. Nakonec mi porod museli vyvolat použitím půlky tablety, pan doktor Patrice Baba Musah se snažil zvolit co nejšetrnější způsob, aby porod neskončil sekcí.

Na porodním sále jsem měla svou porodní asistentku, Janu Dvořákovou, které jsem neskutečně vděčná za pomoc a cenné rady.
Jak pokoj čekajících, tak porodní sály jsou nádherně zrekonstruované a čisté, každý porodní sál má svou sprchu, jeden dokonce i vanu a další vybavení pro snažší porod.

Personál:

PA Jana Dvořáková (externistka)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Připravte se na to, že někteří doktoři jsou cizinci, mluvící česky a taktéž moc příjemní, jen by to mohlo někoho možná zaskočit.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně sil a dobré nálady!!

3572
15.09.17

V Rakovníku se koncem srpna narodil náš druhý syn (první porod v mělnické porodnici ukončen císařským řezem z důvodu nepoměru).

V rakovnické porodnici jsme byli stoprocentně spokojeni od první poradny až po propuštění, všechno probíhalo v klidu, v přátelské atmosféře, veškerý personál profesionální, ochotný, všichni usměvaví.

Porod byl dlouhý a náročný, ale díky skvělému panu doktorovi Michalu Polačkovi a úžasné porodní asistentce Martině Zolalové proběhl v pohodě, intimní atmosféře, bez medikace, s využitím éterických olejů, relaxace ve vaně, a díky pomoci PA a možnosti volby polohy při tlačení dokonce úplně bez poranění.

Porodní asistentky na šestinedělí i sestřičky a lékaři z dětského oddělení byli též skvělí, naprosto bez námitek.

Využila jsem možnosti nadstandardního pokoje, velmi jsem ocenila soukromí, hlavně vlastní WC a sprchu. K mému překvapení byla možnost výběru vegetariánské stravy, jídlo bylo velmi dobré.

Rakovnickou porodnici můžu určitě doporučit, a tímto ještě jednou děkuji za vše!

Personál:

MUDr. Michal Polaček, PA Martina Zolalová

27.08.17

Pôrodnica v Rakovníku bola tou najlepšou voľbou. Pôrod síce neprebiehal podľa plánu a z môjho vysnívaného prirodzeného pôrodu sa stala nočná mora. Oddelenie pôrodnice je super vybavené, mali sme štastie na najväčší sál s vaňou, ktorú som hneď po príchode využíla a fakt sa v nej kontrakcie predýchavali dobre.

Ako som spomínala, pôrod sa premenil v nočnú moru a náš malý nebol schopný po 10 hodinách zostúpiť dole. Mala som so sebou svoju pani pôrodnú asistentku plus pomáhala jedna z oddelenie. Prostredie a prístup personálu bol skvelý, intímny a na vysokej úrovni. Sklamalo ma konštatovanie doktora, ktorý mal nočnú a podľa jeho slov operačný zákrok na konci mu to „pokazil“. Akoby to bola moja vina… Skončilo to nakoniec cisárskym rezom, pri ktorom mi bola veľkou oporou pani anesteziologička. Mala som pocit, že sa na tento zákrok zišli dobrí profesionáli z chirurgie a gynekologie.

Trvalo to celé asi 25 min, malý bol vonku po 8 min. Hneď mi povedali pohlavie a pani anesteziologička išla zistiť stav malého a „parametre“. Po vyšetrení pediatrom ho dali manželovi a potom šiel rovno ku mne na oddelenie šetinedelia. Tam na nás čakali sestry so svojím starostlivým prístupom. Podarilo sa získať nadštandardnú izbu, čo bolo skvelé, keďže som nemohla chodiť a o malého sa musel postarať manžel. Sestry z oddelenia boli výborné. Cítila som sa ako princezna, tak sa o mňa starali. So všetkým boli ochotné pomôcť a asi tak 100× za deň mi pripomenuli, že sú tu pre mňa. Ich rady boli vždy užitočné, mala som vždy pocit, že ide o skúsený zdravotný personál. To isté môžem napísať o sestrách z detského oddelenia, ktoré boli vždy poruke a pripravené poradiť, či s kojením alebo s dokrmovaním. Naučili nás správne zaobchádzať so synom, kúpať a pravidelne kontrolovali jeho zdravotný stav a prejavy. Išla by som tam rodiť určite znova!

Jediné, čo sa dá vytknúť, je starší interiér na šestinedelí, trochu neprimeraná cena za doprovod na nadštandarde, kde manžel za 1000 Kč na noc spal na rozkladacom kresle. Nemocnica by mohla prehodnotiť cenu vs. kvalitu služby.

01.07.17

Jsem ráda, že jsem se rozhodla porodit v Rakovníku. Byli jsme se s partnerem podívat i v moderní porodnici ve Strakonicích, která je k nám nejblíže, ale rozhodli jsme se všemi deseti pro Rakovník, i když jej máme 2,5 hodiny jízdy od domova. Naštěstí jsme stihli dojet a auto jsme mohli ponechat přímo v areálu nemocnice. Příjem a vyplnění formulářů, vstupní kontrola proběhla v příjemné atmosféře. Porodní asistentka se nám představila a vše nám vysvětlila. Byla po celou dobu profesionální. Zachovávala intimitu porodu a vlastně jsem ji ani nevnímala. Kontrolovala mobilním monitorem, jak se daří děťátku a byla klidná. Komunikovala s doktorem ohledně průběhu porodu i s mojí dulou.

Doporučuji k porodu zkušenou dulu, je to pro vás velká pomoc a opora. Přece jen, když vážíte k metráku a zmítáte se v bolestech, potřebujete podpírat, nejsou partner s dulou po obou stranách od věci. Asistentka se tak mohla plně soustředit na průběh porodu. Cítila jsem se bezpečněji. Vybavení sálu je špičkové. Fotogalerie zde na webu má zastaralé snímky.

Vše je tam nově rekonstruované. Obrovská kulatá vana, která mi poskytovala po tři hodiny relax při kontrakcích. Porodní křeslo v kůži s opěradlem pro partnera jako oporou a závěsnou šňůrou, žíněnky, sedačka a lehátko. Koupelna je s prostornou sprchou a sedacím míčem (např. ve Strakonicích mají tak úzký sprchový kout, že bych se obávala, že bych se tam s břichem ani neotočila, navíc bez madel, takže bych se nemohla snad ani zvednout ze země - sestry popisovaly, že tam rodičky většinou v bolestech klečí…? vanu jsem tam neviděla.), vedle záchodu je prostor, takže je možné provést klystýr bez obav.

Hlavní výhodou je respekt ke dvěma doprovodným osobám, možnost volného pohybu v průběhu porodu, možnost výběru různých poloh, mobilní vodě odolný monitor, doktor je přítomen na zavolání nebo při problémech a na konci porodu. Po celou dobu je Vám nápomocna porodní asistentka. I když už jsem byla vyčerpaná z bolestí, ocenila jsem zdejší trpělivost a sečkání na přirozený průběh porodu. Dula říkala, že by mne v jiné nemocnici už dávno napíchali, ne-li odvezli na císaře. Přirozený porod potřebuje svůj čas, důvěru a bezpečí a tu jsem v Rakovníku měla.

Po drobném zásahu doktora jsem po 17 hodinách přivedla spontánním porodem na svět holčičku. Byla mi na mé přání přiložena okamžitě na hruď. Bohužel dětské sestry vyhodnotily dýchání dcerky jako ne zcela ideální a daly pokyn k odstřižení (apgar skóre 6-9-10). Dodnes si myslím, že stačilo profouknout cesty miminku na mé hrudi a neodstřihávat jej, když je napojené pupečníkem a dostává tak stále okysličenou krev. Poprvé se rozdýchat není zcela jednoduché. Pak už jsem jen slyšela křik malé, i když do té doby byla klidná. Jen tyto chvíle byly pro mne traumatizující. To jediné bych snad po porodu změnila.

Na sále nás nechali společně s miminkem více než hodinu, aby se malá přirozeně přisála. Následné přijetí na Oddělení šestinedělí nebylo zcela tak vřelé. To podle toho, jaké vás „schytají“ sestry. Vybavení pokojů standardní, strava s možností volby i pro dietáře a vegetariány. Možnost využít nadstandardních pokojů, kde s vámi může být partner 24 hodin (doporučuji). Pokud se nepostavíte na nohy a neprokážete, že se o miminko postaráte (přebalení, kojení/příkrm), tak bude miminko u sester. Je zde praktikováno převažování před a po kojení, což může být stresující zejména kvůli mechanické a ne digitální váze. Na pokojích byla pro miminko k dispozici pečující kosmetika od HiPP a jednorázové plenky + dárková kazeta pro péči o miminko do začátku.

Jinak byly časté kontroly miminka i mně na pokoji, doktorky si vyslechly naše problémy s kojením, poskytly kojící kloboučky, odsávačku, aroma olejíčky na prsa, nahřívací gely, příkrm HiPP apod. Pod postýlkami miminek jsou senzory dechu. Doporučuji pobyt na oddělení zkrátit, abyste se dostaly do domáckého prostředí, což je lepší pro Vaši pohodu a rozkojení se, hojení. Porodnici vřele doporučuji. Osobně jsem zde prožila v bezpečí porod. Na Oddělení šestinedělí je to o individuální zkušenosti, každopádně standardní péče zaručena.

_____________________

Velké děkuji za trpělivost a pomoc patří při mém porodu sloužícímu doktorovi Jiřímu Čapkovi a porodní asistentce Dominice Römanové (opravdu trpělivé děvče).
Službu měl tuším MUDr. Polaček, který ale na mne koukal jen ode dveří a asistentka ho ujišťovala, že máme ještě čas, že miminko je v pořádku. Po změně směny se na mne MUDr. Čapek přece jenom přišel podívat blíže a myslím, že pomohl odstranit příčiny pomalého porodu (vycévkování plného močového měchýře a pak následně protržení blan pro zahájení II. doby porodní). Při šití jsme spolu navíc vtipkovali. Jeho optimismus a nasazení pro věc mne povzbudilo a dalo důvěru, že vše nakonec společně dotáhneme do zdárného konce, což se i stalo.

Vedení se snaží o zlepšení podmínek v porodnici směrem k přirozenému porodu. Snáší kritiku a musí obhajovat cestu k přirozenosti porodu.

Mám známé v Holandsku a tam se uskuteční většina porodů doma. I má známá tam své tři děti odrodila doma i její dcera a švagrové všechna její vnoučata. Zde se to považuje za hazard a opovrženíhodné.

Pokud bych měla kdy ještě rodit, budu se snažit dojet do Rakovníka, protože to bude rozhodně lepší než doma. :-)

Horší už je zkušenost s následnou péčí na Oddělení šestinedělí. Některé ze sester jsou nevlídné, chladné a nevstřícné s nevhodnými poznámkami. Interiér bude snad rekonstruován, zasloužil by si to. Doporučuji zaplatit si nadstandardní pokoj nebo co nejdříve opustit šestinedělí a jet domů.

Na pokoji byla zdarma k užívání dětská péče od HIPP a dárková krabička pro mimi do začátku, což bylo velmi milé (vždycky něco zapomenete vzít s sebou a vůbec prvorodičky moc neví, co všechno bude opravdu nepostradatelné, zejména co se týká rozkojení se). Lze zvolit i vegetariánské menu nebo respektují i různé diety, tuším i bezlepkovou). Jídlo bylo k jídlu, sociální zařízení by bylo fajn rekonstruovat. Na společných pokojích je minilednička, která prostě vrčí. Po odchodu kolegyně z pokoje jsem ji okamžitě vytáhla ze zástrčky a také vypla TV, kterou měla jako kulisu (já žiji již 20 let bez TV). To bylo pro mne velmi únavné a nepříjemné na pokoji.

Personál:

MUDr. Jiří Čapek, PA Dominka Römanová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Zajistit si nadstandard na šestinedělí nebo co nejdříve oddělení opustit a být v klidu doma, lze-li to. Kojící kloboučky nejlépe švýcarské Medela (k dostátní velikost S, M), lehký župan, ťapky do sprchy, kojící polštář na polohování při kojení.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Lze papíry vyplnit předem a nezdržovat se tím při příjmu.

29.04.17

V porodnici Rakovník jsem porodila svoje třetí dítě, takže mám možnost porovnávat. Pokaždé jsem totiž rodila někde jinde. Dcera se mi narodila 20.4.2017.

Porodnici máme celkem z ruky, a to cca 130 km a všichni nám říkali, že jsme blázni a na třetí dítě tuplem, že nestihneme dojet. Porodnice jako taková se mi zvenčí, vlastně ani zevnitř, nijak zvlášť nelíbila. Ale tady prostě platí nedat na první dojem, protože když jsme se přijeli jen tak podívat a zaregistrovat k porodu, nechali jsme si zavolat pana primáře, který vyvrátil všechny moje obavy. Byl velmi vstřícný, milý a trpělivě zodpovídal všechny moje dotazy, a to s úsměvem.

V den porodu jsme přijeli zhruba o 3 hodinky dřív s nepravidelnými kontrakcemi, kde nás přivítala PA a dala mě na monitor. Za hodinu žádná kontrakce. Nikdo na mě nebyl nepříjemný, naopak jsme si hezky popovídali a mezitím vyplnili všechny papíry a dokumenty. Pak mě převzal na kontrolu pan doktor Ročárek, který zpočátku vypadal nevrle (asi jsme ho vzbudili), ale potom jsme si s ním skvěle pokecali a nasmáli se. Bylo mi sděleno, že nález je minimální, že to budou poslíčci, ale že domů mě nepoženou, že se tam vyspím a ráno když se nic nebude dít mě pošlou teprve domů. Tak mě dali na pokoj, kterému říkají čekanky a já si šla lehnout.

V průběhu dvou nastávajících hodin se rozběhl porod a doba intervalů mezi kontrakcemi se zkrátila na 7 min, tak jsem šla za PA a ta mě dala na monitor, kde byli kontrakce už po 3 minutách. Pak jsem šla do sprchy a po sprše se mi už chtělo tlačit. Samotné tlačení trvalo už jen chviličku a malá byla na světě.

Proč to všechno píšu? U porodu jsme měli pouze PA, která se sama ptala, zda už chci, aby byla u porodu. Do ničeho nezasahovala, o všem mě informovala. Ptala se a celou dobu mluvila jen klidně a polohlasem, takže jsme o ní prakticky nevěděli. Měla jsem tak pocit domácího porodu, ale pod dozorem. A taky pocit, že mě odrodil přítel, protože mu dala šanci se zapojit. Takže mě instruoval hlavně on a PA pouze dohlížela.

Nikdo na mě nekřičel, kdy mám, nebo nemám tlačit, jak dýchat, nenapomínal mě, že křičím a nikdo mi neskákal po břiše. Plodová voda praskla samovolně a za chvilku jsem měla malou u sebe. Rovnou na prsa, kde jsem jí nechala se hned přisát. Všude bylo příjemné přítmí, ticho, nikdo na sál necoural. PA nechala dotepat pupečníkovou šňůru a při porodu placenty mi za ní nikdo netahal a vše bylo v klidu. Pan doktor přišel až na konec zkontrolovat jizvu po předchozím porodu a podívat se na poranění. Byl citlivý a žádné zbytečné zásahy nedělal. Miminko mi taky nikdo nebral, pokud jsem nedala svolení a stejně i po tom mi vše hlásili.

Naprosto úžasný přístup, domácí atmosféra a parádní personál mi dali pocit bezpečí! Naprosto dodrželi můj porodní plán a porod proběhl bez komplikací a poranění podle mě i hlavně proto, protože to bylo takhle krásné a nenásilné.

Stejnou péči jsme dostali i na oddělení šestinedělí, kde mě i navštívila PA, aby se zeptala, jak se máme a na zpětnou vazbu. Na oddělení opět nikdo neustále necoural, nestresoval mě a kdykoli jsem potřebovala, tak mi poradili. Bylo to fajn. A všichni byli milí.

Takže ještě jednou bych chtěla touto cestou poděkovat hlavně PA Janě Zděnkové, byla skvělá a panu doktoru Ročárkovi, taky sestřičkám na odd.šestinedělí, hlavně dětské sestře, která sloužila noční (bohužel si nevzpomenu na jméno). Tuto porodnici mohu jen doporučit a vyplatí se jet i delší cestu. Moc děkuji, jste skvělí.

Personál:

MUDRr. Ivan Ročárek, PA Jana Zděnková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se toho a přijít s dobrou náladou.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Veškeré dokumenty nutné k porodu, noční košili, přezůvky, vložky do podprsenky.