Hravě a zdravě – aneb jak zabavit svou ratolest a neztratit nervy!

  • Komerční sdělení
  • 12.03.12
*

Máte doma malé dítě, které ani minutu neposedí, zatímco vy si připadáte jako vyštavený citron? Máte pocit, že mu nestačíte, nebo že se dokonce s vámi začíná nudit? Co s tím? Zapište ho do zájmového kroužku. Dejte však pozor na úskalí většího kolektivu dětí a myslete na jeho zdraví.

Vyberte dítěti kroužek

Máte doma batole, které si z domova udělalo závodní dráhu? Přemýšlíte, jak jej zbavit přebytečné energie a při tom si krásně odpočinout? Vyrazte na tzv. zpívánky a tanečky. Pro vaše dítě to bude skvělá příležitost, jak si zaskotačit s vrstevníky. Vám naopak pomůže kontakt s jinými maminkami – zjistíte totiž, že nejste jediná, kdo řeší, jak ukočírovat své dítě a současně se zachránit před úplným vyčerpáním organismu.

Většina kroužků běží bez přestání po dobu celého roku. Jde hlavně o aktivity tzv. indoorové, tedy nezávislé na přízni počasí, a tak záleží jen na vás, jak si jednotlivé kurzy naplánujete. Co však může nabourat i ten nejlepší plán, je nemoc. Bohužel, právě v zimě o tato nemilá překvapení není nouze. Časté přechody z tepla do zimy, nevhodné oblečení, ale také pobyt ve větším kolektivu – i to může vést k oslabení imunity, především pak u malého dítěte, což se následně projeví jako rýma a nachlazení. Od nachlazení je to pak už jen kousek k bolestivému zánětu středního ucha, v horším případě pak k zápalu plic.

Nebezpečí onemocnění v dětském kolektivu

Pneumonie, tedy zápal plic, je infekční onemocnění, za kterým může stát bakterie pneumokoka. Nejvíce postihuje malé děti a seniory. Projevuje se vysokými teplotami nad 39° C, zimnicí a intenzivním kašlem. Doprovodnými jevy jsou bolest na hrudi, dušnost a celková nevolnost, k čemuž se také mohou přidat křeče, ztráta chuti k jídlu nebo i modré zabarvení rtů a konečků prstů způsobené nedostatečným okysličováním tká­ní.

Pokud u svého dítěte zpozorujete některý z těchto projevů, neprodleně vyhledejte lékaře. Teprve ten na základě rentgenu potvrdí, zda se jedná o zápal plic, a také určí závažnost onemocnění. U lehčího průběhu nemocný užívá antibiotika, hodně odpočívá a pije. Pokud však jde o komplikovanější formu nemoci, pacient zůstává v nemocnici a úplné zotavení trvá až několik týdnů.

Určitě si teď pokládáte otázku, jestli a hlavně jak je možné nemoci předejit. Podle odborníků toho dosáhnete dodržováním hygienických pravidel, správnou životosprávou a také očkováním. Na našem trhu existuje již běžně dostupná třináctivalentní vakcína Prevenar 13, která působí proti 13 typům bakterie pneumokoka. Vakcínu získáte u dětského lékaře, jedna dávka vás u nejmenších dětí, u kterých je očkování částečně hrazeno pojišťovnou, vyjde na zhruba 486 korun. To se však netýká rizikových skupin dětí ve věku do 5 let, které jsou automaticky očkovány třináctivalentní vakcínou bez doplatku. Jde o děti s velmi nízkou porodní váhou, děti po transplantaci orgánů, chemoterapii, prodělaných meningitidách, s opakujícími se záněty středního ucha či chronickými plicními onemocněními.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování a možných rizicích se informujte u svého lékaře. Více na www.prevenar13.cz .