Jak se poprat s rýmou

  • Komerční sdělení
  • 17.11.15

Rýma patří mezi nejrozšířenější nemoci z nachlazení, proto je dobré vědět, jak ji nejúčinněji léčit. I zdánlivě banální výběr nosního spreje má svá úskalí zejména v délce používání léčivého přípravku. Lze však volit i šetrné přírodní varianty.

*

Mezi první příznaky nastupující rýmy patří svědění v nose, zvýšená teplota a bolest hlavy. Postupně se spustí řídký výtok z nosu, který se později zahušťuje. Nosní sliznice je zduřelá, a tak se nemocnému se špatně dýchá.

Prvním pravidlem je rychlé jednání, aby se rýma nerozšířila do horšího stádia (např. zánět středního ucha). Existuje mnoho sprejů do nosu, za stále častěji preferované se považují přírodní spreje bohaté na minerály, tvořené 100% mořskou vodou. Pomáhají snižovat překrvení a otok nosní sliznice a uvolňují hlen, který dýchací cesty blokuje.

Podle koncentrace solí se roztoky liší na izotonické a hypertonické. Izotonické spreje mají stejnou koncentraci soli jako je v buňkách lidského těla. Jsou vhodné k prevenci rýmy, každodenní hygieně, při výtoku z nosu k odstranění hlenů a ke zklidnění podrážděné nosní sliznice, použít je lze také u pooperačních sta­vů.

Hypertonické spreje mají koncentraci solí vyšší, než je lidskému tělu vlastní. Účinkují především u rýmy, protože díky osmotickému procesu odčerpávají tekutinu ze zduřelé nosní sliznice. Ke zprůchodnění nosních cest tak dochází bez vlivu léčivých látek, ale díky fyzikálnímu jevu. Přítomné minerální látky a stopové prvky navíc zvlhčují a vyživují podrážděnou nosní sliznici.

Velkou výhodou přírodních salinických roztoků je nepřítomnost konzervačních látek (třeba ověřit u konkrétního přípravku), možnost dlouhodobého podávání, příznivý bezpečnostní profil (možnost podávání během těhotenství i kojení, u dětí i seniorů apod.) a nepřítomnost interakcí s léčivými přípravky.