1. porod - nevím, do čeho jdu

Porod

Stres. Práce. Svatba. Moc práce. Zařizování.

Jsou to dostatečné důvody, proč má perioda zpoždění. Není potřeba hledat jiné. V klidu čekám, kdy dorazí.

Po snídani je mi nějak divně, zítra to nebudu s tím jídlem tak přehánět. Dodržím své předsevzetí a další den snídám jen jablko. Po příchodu do práce zvracím jablko. Začínám přemýšlet o svém zdravotním stavu a dalšího dne pro jistotu snídám čaj. Následně zvracím čaj.

„Budu muset k doktorce, to není normální. Je mi blbě i z čaje,“ stěžuju si kamarádce.

Ta mě zrentgenuje pohledem a začne se smát. „To je jasný, jsi těhotná.“

Já těhotná? Ne, to není možné. Ale raději jdu koupit test. Protože mám ráda napětí, nechávám si provedení testíku až na ráno. A samozřejmě, dvě čárky jsou tam.

Tak jo. Jsem těhotná. Zatím mě to nechává v klidu. A pak to dorazí k cíli i mým dlouhým vedením. Moment. To budu muset RODIT. Ne. Co teď? Co mám dělat? Hlášky o tom, že když to šlo dovnitř, musí to jít ven, mě opravdu neuklidňovaly. Začala jsem shánět informace o těhotenství i o porodu a protože jsem se nějakým velkým štěstím vyhnula popisům těch nejbrutálnějších porodů, byl pro mě největším strašákem nástřih.

Následující měsíce ubíhaly docela rychle. Špatně už mi nebylo. V pátém měsíci jsem nedopla rifle. V sedmém se mě pár odvážlivců zeptalo, jestli náhodou nejsem těhotná. A sem tam nějaký rejpal se otázal, jestli už mám výbavičku, se kterou jsem nijak nespěchala.

14 dní před porodem jsem šla na výšlap s partou. Někteří zúčastnění byli trochu neklidní a ptali se, jestli nemám strach, že porodím v lese. Řekla jsem, že ne, že jsou s námi dva doktoři, tak je to v klidu. Týden před porodem jsem utíkala tři kilometry v bouřce. Den před porodem jsem vylezla na lešení.

Menší problém nastal s výběrem porodnice. Vzhledem k tomu, že spádové pracoviště je opředeno pověstmi, že primářem je sám Jack Rozparovač, začala jsem se bát. Z historek matek, které se dostaly do jejich spárů, jsem nabyla dojmu, že tamní parta tyranů se řídí heslem: Co se dá rozřezat, to už nám neuteče, a zejména si dávají záležet na dlouhém utrpení rodiček, ve sváteční dny navíc utrhnou sem tam nějakou tu dětskou hlavičku.

Proto jsem si zvolila menší porodnici, kde se mi prostředí zdálo dostatečně Tiger friendly a nekolovaly o něm takové zvěsti, nebo se ke mně alespoň nedostaly, což mi postačilo ke klidu na duši.

V pátek ráno jsem šla na kontrolu do porodnice. Do termínu zbývalo 10 dní. Vše bylo v pořádku a doktor mě pozval na další kontrolu s tím, že se zatím nic nechystá. Pak ještě hurá na monitor, snad to nebude trvat dlouho. Sestra mi přehodí pásy přes břicho a odchází do prosklené kukaně klábosit s kolegyní.

Chvilku dámy plkají a pak se upřeně zadívají tam, kde je vidět moje KTG. Vytřeští oči, vyskočí jak píchnutá sršněm a utíká ke mně. Druhá hned za ní. Mně prokmitnou hlavou všechny katastrofické scénáře. Už v duchu vidím, jak přibíhá další personál, jak mě házejí na kolečkovou postel a s pokřikem „akutní císař“ rozrážejí dveře sálu. Naštěstí se nic takového nekoná. Sestra znuděně přežvýkne, pootočí mi pásy a řekne: „Dobrý, zas byl spadenej pás.“

Odpoledne mi nebylo dobře, tvrdlo mi břicho, šla jsem si lehnout. Ještě jsem se vyhrabala, abych nakrmila psa a pak už jsem počítala kontrakce. Byly sice slabé, ale přicházely pravidelně po pár minutách, tak jsme raději vyrazili.

Na příjmu byla sestřička milá, i když jsem se jim tam vynořila tak na večer a jdou na mě kouknout, jak to s tím porodem vypadá. Rozdíl oproti rannímu vyšetření byl, že už se něco chystá.

„Kdybyste byla místní, pošleme vás ještě vyspat domů. Ale že jste přespolní, tak si vás tu necháme.“

Po tmě vpluju do pokoje a pod deku.

„Kdyby vám odešla voda, přijďte za mnou nebo na mě zazvoňte tady na ten zvoneček. A snažte se co nejvíc si odpočinout.“

Za chvilku se vedle mě ozve pláč a maminka z vedlejší postele se zvedá k miminku. Mám z toho trochu šok, myslela jsem, že mě dají mezi další hekalky.

Zavírám oči a docela se mi daří spát. Probudí mě až plodová voda. Nekonala se žádná velká rána, ale jasně jsem cítila, že ze mě něco teče. Poslušně to chci jít nahlásit. Zvonění je pro důchodce, já jdu. Hop z postele, zatočila se mi hlava a švihla jsem sebou o zem. Čas hrdinských činů skončil. Snažím se vyškrábat zpět do postele a raději zvoním.

Po vyšetření mě odesílají ještě lehnout. Po dalším vyšetření mě berou na sál, předchází tomu ještě křížový výslech. Ne, skutečně nemám zrovna náladu si vzpomínat na anamnézu příbuzných až do pátého kolena, byla bych docela ráda, kdyby to nechali někdy na potom. Následuje holení.

„Trochu vás tu doholím, kdyby bylo potřeba něco šít,“ ohodnotila sestra moje třídenní strniště a pustila se do práce. Ucukla jsem.

„Co je? Vždyť se holíte?“

To jo, ale ne tupou žiletkou!“

Ještě klystýr. Z toho jsem měla taky slušné bobky. Ale hodná sestřička mě ujistila, že tři čtvrtě litru vlažné vody k výplachu střev bude hotový wellness. Pak to bylo dost rychlé. Naštěstí jsem přímo ve svém porodním boxu měla sprchu i záchod, tak jsem to střídala. Dost času jsem strávila ve sprše, teplá voda na břichu zmírňovala kontrakce. Když přestal působit klystýr, uvelebila jsem se v křesle a ještě podřimovala. Sem tam se objevila asistentka, prohlédla mě, zkontrolovala ozvy a zase zmizela.

„Vy jste tu tak potichu, ani o vás nevíme,“ smála se.

Začalo jít do tuhého. Válení se v křesle přestalo být příjemné. Opírala jsem se o lůžko s rozkročenýma nohama a prodýchávala kontrakce. Asistentka si zavolala posilu. Napíchly mi kanylu a daly mi do ní fýzák, prý pro případ, kdyby bylo něco nutné připíchnout. Hm, tak nevím, jestli tohle nemohly udělat až tehdy, kdy by to náhodou bylo potřeba. Musela jsem si lehnout a nohy mi zvedly do podpěr. Pak mě asistentka vyzvala, ať při další kontrakci zatlačím.

Neměla jsem ani páru, jak se vlastně u porodu tlačí. Myslela jsem, že se musí jako zatlačit někam z břicha do pochvy a hned jsem se taky o tu blbost pokusila. Oči mi vylezly z důlků jak v komiksu za doprovodu zvuku asi jako ííííííííííííííí. K porodu to nepřispělo. Až potom mi asistentky řekly, že mám tlačit na konečník, jako na záchodě. Žádný tlak jsem tam necítila, takže jsem neměla nucení tlačit.

„To bolí,“ ošívala jsem se.

„No jo, porod bolí,“ pokrčila asistentka rameny.

Při dalším pokusu o zatlačení mi spadly nohy z podpěr a začala jsem se kroutit. Asistentky mi nohy připoutaly řemeny, prý abych nekopla mimino. V tom okamžiku mi bylo jasné, že odtamtud už celá neuteču. Do té chvíle jsem přemýšlela, jestli neskočím dolů a nezdrhnu jim. Byla jsem tak vyjukaná, že jsem se ani nepokusila proti spoutání protestovat. Ale při dalším zatlačení jsem asistentky náležitě odměnila. Zatlačila jsem, následoval takový gejzír, že filmaři piss porna dodnes litují, že tam nebyli. Asistentky se mazaly převléct.

Převlékly se, přivolaly doktora. Doktorovi za chvilku končila noční, ospale se opíral o parapet a pokoušel se zvednout všeobecnou náladu tím, že vykládal vtípky. Asi byly legrační, ale já je nějak moc nevnímala. Asistentky přišly v čistém, mohla jsem tlačit. Teď už naostro. Zatlačila jsem asi dvakrát a při třetím zatlačení to tak štíplo, že jsem málem vyskočila z lůžka. V tom nepokračuju! Au! Už nechci!

Naštěstí to byla hlava, takže to nejhorší bylo za mnou. Zatlačila jsem ještě jednou, už mírně, a vyklouzlo tělíčko. Pak ještě placenta, vše v pořádku, doktor že mě ještě zkontroluje. Rukou mi vyšetřil spodek.

„To budete dělat ještě mockrát,“ snažil se zakončit můj porod posledními zbytky humoru po noční, když do mě strkal prsty v gumové rukavici.

„Už nikdy!“

Pak mi moji holčičku položili na prsa k přisátí, pamatuju si na ten spláclý nosík, černé vlásky, malinkou pusinku a tělíčko. Tak jsme to spolu krásně zvládly.

Hodnotilo 50 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
svycarka
Kelišová 6844 příspěvků 19.09.15 00:16

:potlesk: TEMPERAMENT A SMRNC! gratulace k male :srdce:

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1498 příspěvků 19.09.15 07:10

Super deníček :palec:…sem zvědavá na sebe chjoo :mrgreen:

 
zuzka131313
Zasloužilá kecalka 773 příspěvků 19.09.15 07:14

Uzasny!! Zasmala jsem se… Krásne jste to zvládli :) gratuluju k dceři :palec: :potlesk:

 
Lenka 80  19.09.15 07:39

Krasny denicek vtipne napsany.moc dobre se to cetlo. gratuluju k dcerce :-)

 
Delphy
Stálice 62 příspěvků 87 inzerátů 19.09.15 08:10

Super denicek :potlesk:

 
Nafrněná  19.09.15 08:15

To jsi zavzpomínala nebo první porod byl SC? (Že máš starší deníček o dceři)
Jinak moc hezké, ten závěr se mi líbil, vůbec to nespadlo do nějakého klišé na závěr, napsala jsi to moc hezky :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 08:21

@svycarka @Dainvyk @zuzka131313 @Lenka 80 @Delphy Díky :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 08:22

@Nafrněná Vzpomínkový deníček, nebyl SC ;)

 
Nafrněná  19.09.15 08:24

@Tiger-lily ok :) některé ženy tvrdí, že porod sekcí není porod… proto jsem se ptala, děkuju, piš dál :)

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 19.09.15 09:02

Tiger friendly porodnice :mrgreen: :palec:
moc se mi ten deníček líbil :mavam:

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1873 příspěvků 19.09.15 09:27

To jsem se po ránu zasmála, skvěle napsané :palec:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 19.09.15 09:43

Přivázané nohy, to je mazec. Napsané prima, zazit bych to nechtěla. Gratuluji k dceri:)

Příspěvek upraven 19.09.15 v 16:48

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 09:51

@Jensina @vertunka Díky za komenty. @Saroya :) Až na ty nohy to probíhalo v pohodě.

 
Uživatel je onlineAdinka_2012
Ukecaná baba ;) 2394 příspěvků 37 inzerátů 19.09.15 10:28

Suprově napsané :potlesk: :palec:
přivázané nohy - ještě, že už je bloklá @verulicek, nebo jak byl její nick, to by si smlsla :lol:

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 19.09.15 11:56

To je fakt hezky napsaný porodní deníček :mrgreen: Gratuluju k holčičce! :kytka:

 
lebi
Zasloužilá kecalka 511 příspěvků 19.09.15 12:14

Super deníček. :palec: Mám z něj pocit, že porod je vlastně docela v pohodě. :mrgreen:

 
Anonymní  19.09.15 12:41

Hezký deníček, ale stejně mě trochu vyděsil. Bojím se té bolesti, nevím, co mám čekat, je hrozné jít do něčeho, co nevím, jak bolí. Navíc jsem pozitivní na streptoka, takže mám obavy o to větší.

 
medunka23
Kelišová 5769 příspěvků 19.09.15 12:48

Nádherný porodní deníček, fakt jsem se zasmála od srdce, piš dál, dobře se to čte :potlesk: :palec:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26483 příspěvků 19.09.15 13:56

Bezvadne napsane ;) ;) :D

 
Dendaaa
Kecalka 158 příspěvků 116 inzerátů 19.09.15 14:40

Super deníček. Napsané bohově. Gratuluji k malé a přeji hodně radostí s rodinkou.

 
Dendaaa
Kecalka 158 příspěvků 116 inzerátů 19.09.15 14:41

@Adinka_2012
Ta se stejně ozve, toho se nebojím…

 
hrnoulek
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 19.09.15 15:07

Jsem asi divná ale na tomto porodu neshledávám nic úžasného, bych vraždila ze tenhle přístup, ale tak každý to má jinak

každopádně gratulace k miminku :-)

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 19.09.15 16:44

Nechápu jednu věc. V předchozích deníčcích máš dvě děti a ne císařem - tak jaktože je tohle tvůj první porod a nevíš do čeho jdeš?? :think:

Příspěvek upraven 19.09.15 v 16:44

 
katule9
Ukecaná baba ;) 2300 příspěvků 19.09.15 17:19

Zajimavy porod. A na privazanych nohach nevidim nic spatneho, bezne se to dela z duvovu bezpecnosti az vyleze mimi, ono nektere rodicky nejsou moc disciplinovane a opravdu je riziko ze mimco nebo nekoho z personalu kopnou.

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 19.09.15 18:25

Fakt fajn denicek. Super početní. Piss mě odrovnalo. A sem tam utrhnuta hlavička pěkně vyděsila. :zed: Gratuluji k dcerce :kytka:

 
semisova
Kecalka 339 příspěvků 19.09.15 19:35

@Lynette autorka deníčku má dvě děti, první holčičku a druhé chlapečka. A tenhle deníček jak jsem pochopila je vzpomínka na 1. porod a třeba bude následovat deníček na 2. porod, na který se už těším, tento se hezky četl ;)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 20:51

@reinkarnace @Adinka_2012 @medunka23 @pomenkova @Dendaaa @katule9 @sebaanez @semisova Děkuju všem za komenty.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 20:51

@lebi :) Ano, v podstatě ten porod v pohodě byl. Žádné násilí, žádná medikace, žádná poranění, mimčo naprosto v pořádku. Bolesti snesitelné.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 20:51

@hrnoulek Za co konkrétně bys vraždila? Mně teda vadilo jen to, že mi dali kanylu a přivázali nohy. Ale nebylo to nic, co by mělo nějaké následky. Jinak na mě všichni byli milí, i na šestinedělí to bylo v pohodě, takže jsem byla spokojená.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 19.09.15 20:51

@Lynette Už jsem vysvětlila výše - je to deníček o mém prvním porodu, už před nějakou dobou.

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 19.09.15 22:59

Dobrý no ;)
Přivázné nohy 8o - myslela jsem že s touhle praktikou skončili v těch českých moderních baby/matka friendly porodnicích tak před 30 lety :)
A opravdu mě pobavil ten vodotrysk po klistýru, i proto se klistýr už jinde moc nedoporučuje, protože nemusí pomoci a výsledek je o hodně horší, než kdyby nebyl :mrgreen: ale tak, když to tak pořád chtěj, tak ať si to užijou :lol:

Příspěvek upraven 19.09.15 v 23:00

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 20.09.15 07:17

@ospalámyš :mrgreen: Vodotrysk nebyl po klystýru, ten byl po té kapačce, kterou mě tak pěkně zavodnili. Klystýr mě vyčistil, sice až moc, ale aspoň jsem se při porodu nepo…

Příspěvek upraven 20.09.15 v 07:18

 
silvik.sk
Echt Kelišová 9810 příspěvků 20.09.15 12:08

Krásné :potlesk: vybavily se mi čerstvé vzpomínky na můj porod z 11.9 8) :*

 
ospalámyš
Závislačka 3724 příspěvků 20.09.15 15:03

@Tiger-lily tak to je pro personál ta lepší varianta :mrgreen:

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 20.09.15 21:28

Teda, moc se mi líbil a dost jsem se zasmála ve 21:25 večer :D kdy všichni obyvatelé našeho bytu spí :D teda, teď už asi nespí :D Ale chtěla jsem podotknout, když jsi řekla „nevím jak se tlačí“ Tuto větu jsem slyšela vícekrát tak různě a nechápu od čeho jsou předporodní kurzy :D já na jednom byla, pojišťovna mi ho proplatila a ještě jsem se dozvěděla i to, co jsem nevěděla :D

 
Mesaroska
Povídálka 38 příspěvků 20.09.15 21:59

Moc hezky denicek… :potlesk:

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 21.09.15 09:34

Moc pěkné :-)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 21.09.15 11:52

@Andrea.Tom Na předporodním kurzu jsem byla, nacvičovaly jsme dýchání, polohy, masáž hráze, což mi všechno u porodu dost pomohlo, ale na správnou techniku tlačení jsem přišla až praxí. ;)

 
katka.polka
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 21.09.15 12:01

Krásné a moc vtipné :potlesk: :palec: Moc gratuluji a at jste obě zdravé!

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 21.09.15 12:13

@Mesaroska @silvik.sk @Misel02 @katka.polka díky

 
astrulinka
Kecalka 121 příspěvků 21.09.15 13:30

Moc pěkný deníček a hlavně pohodový porod. Kdyby se však nevyvíjel takhle hladce a nastaly komplikace, možná byste byla překvapená z toho, jak hystericky se člověk chová, když padne psychicky i fyzicky na úplné dno. Žadonila byste o císaře, napsala deníček a pak by vám nějaká tiger lily napsala takovej super komentář k deníčku, jak ste to udělala mě. Mějte se

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 21.09.15 13:45

@astrulinka Nejsem labilní ani hysterická, ani nehledám dno 10 cm pod hladinou. takže váš popis mému chování vůbec neodpovídá. ;) jinak díky za komentář a přeju další porod už úplně v pohodě

 
bmimino
Zasloužilá kecalka 811 příspěvků 23.09.15 20:07

Blahopřeji k narození dcery :srdce:
Konečně pěkný deníček :palec: Piš, máš skvělé vyjadřování, humor. Tvé deníčky nikdy nezklamou :kytka:

 
Rybka02
Kecalka 151 příspěvků 24.09.15 00:43

Pěkné :kytka:

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 26.09.15 15:39

Konečně pěkný deníček :palec: Vtip, nadhled :)
Blahopřeji k narození dcery ať je veselá jako ty

 
Danča_87
Kecalka 287 příspěvků 15.10.15 09:24

@Adinka_2012 souhlas - @verulicek mě taky pěkně sr… - ona byla paní světová a všichni byli podle ní,,lůzři´´ :lol:

Deníček je fakt dobře napsaný. :-)

Příspěvek upraven 15.10.15 v 09:24

 
Klarca99
Povídálka 37 příspěvků 08.01.16 22:50

Moc vtipný deníček :lol: Pěkně napsaný. Gratuluji! A jste dobrá, že jste porod zvládla sama.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 20.01.16 18:41

Krásně jsem se pobavila. Po všech těch hororových porodech, co poslední dobou člověk četl. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Ať Ti malá/velká :) dělá jen radost.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 21.01.16 12:58

@MartinaIrena :kytka: :kytka: díky. a to víš, že radost dělá,… velká holka jedna

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama