7 let s mlíkem

Moje kojení. Obsahuje kojonazi a mlíkomafiánské kecy, krásné chvilky mazlení s miminkem i okamžiky, kdy se zpětně divím, že jsem se na to nevykašlala.

Kojení mě nikdy ani trochu nezajímalo a ve snu by mě nenapadlo, že s ním strávím tolik času a budu se mu tolik věnovat.

Zachytila jsem letmo jakési útržky v hovoru: „Měla jsem zánět v prsu a musela jsem přestat kojit. Dvoje antibiotika mi nezabrala.
No tohle“, zakroutila jsem hlavou. To je pěkná prasárna, to kojení. „Zánět, hrozně to bolelo, hnis…“
„Brr,“ mě to bolí, jen při tom pomyšlení. „Mimčo se bez kloboučku nemohlo přisát.
Raději si ani nepředstavuju, jak takový klobouček může vypadat. Fakt nezájem, prsa jsou od toho, že mají vypadat ťip ťop v šatičkách.

Ještě se dozvídám pikantnosti o vpáčených bradavkách. Nemám ale dost odvahy, abych na ty moje nechala někoho mrknout, čistě za účelem posouzení, jestli náhodou nejsou vpáčené. Asi ne, tak to pouštím z hlavy.

Kojení mi bylo připomenuto až na cvičení pro těhotné. Stává se z něj realita, kterou tak nějak přijímám a nepředpokládám, že se tím budu extra zabývat. Pochytím nějaké tipy, jak se má dítě přisát. Beru to jako samozřejmost. Doporučené pomůcky jako odsávačky nekupuju.

1. Dítě

Aú,“ omráčila mě neskutečná bolest. To má být jako blbej fór? Já si myslela, že porodem to skončilo. Teď budu mít ještě zmasakrované bradavky. Dcerunka se ukázala, že má sací reflex výborně vyvinutý. S profesionální jistotou našla zdroj a nasála si bradavku až do krku. Zatínám zuby, prý to přejde.

Nový šok nastává hned další ráno. „Pomoc,“ někdo mi přes noc ukradl tělo a nastrčil sem nějakou herečku z pornofilmu. Přichází kamarádka a málem jí vypadne čokoláda z ruky hned ve dveřích.

Co to je? Né, neříkej, že až budu kojit, že budu mít taky takový prsa!“
Mléko bylo tady a bylo ho hodně. Poté, co mě nehorázně bolelo tahání miminka za bradavky, mi začala další bolest z přeplněných prsou. Holčička pije, ale i tak je mléka až moc.

Sestřička mi poradí nahřívat a odstříkávat. Ach jo, jsem na to levá. Skoro nic se mi nepodařilo vydolovat. Hodná sestřička to udělá za mě, už je mi to úplně jedno. Vyvalím mega kozy z výstřihu čtyřlístkované košile a ona mě pár zkušenými hmaty všeho mléka zbaví. To je úleva. Učím se odstříkávat mléko. Nahřát teplým ručníkem, předklonit se, vzít misku, podložit látkovou plenkou a snažit se. Ale jo, jde to. A tak mi kojení zabírá první dny. Kojím, odstříkávám.

Jupí,“ už to nebolí. Skoro ani necítím, když je malá přisátá, jen jakoby mě někdo hladil. Je to úplně super, pocucává, pak na chvilku přestane, mžourá na mě očičkama a já zase koukám na ni a zase cumlá. Protáhne si pidinožky, občas se zamyslí, zčervená, zatlačí a udělá parádní poklad do plínky. Fajn, přebalíme a pokračujeme. Nejspíš ji kojení baví, drží se mě ručičkama a neúnavně dundá. Pak bradavku pustí a zase ji pevně stiskne dásněmi. Tak to ne, rychle jsem se naučila trik, strčit jí do koutku malíček a rychle vyšprtnout bradavku ven. Malá je kouzelná, i po tmě bezpečně najde jídlo, ňufká nosíkem jako štěně, hledá ručkama a sama se umí přisát.

Kojení dvou, tříměsíčního děťátka pořád zabírá dost času. Vlastně je to pro maminku výhoda. Kdybych nekojila, určitě bych si nesedla a někde bych v tu dobu smejčila a lítala. Takhle si aspoň odpočinu a navíc se dají při kojení číst knížky nebo brouzdat po netu. Po kojení přes rameno, grcka skoro pokaždé, takže plínka nebo hadr přes rameno se stává součástí mého outfitu.

Růstové spurty opravdu existují. A dostavily se přesně v určených dobách. Řád a pohoda při kojení jsou fuč. Malá celé dny u prsou, ehm u prázdných plandajících nádobek. Snaží se pít. Prořvané noci, hrom aby do toho, vůbec se nedivím, že tím některá sekne a zacpe mimino flaškou. Nemám k tomu daleko. Ale po pár dnech je mléko zpět. „Hurá!“ V porodnici jsem takovou radost z předplněných prsou neměla, teď ano.

A přesně stejně to bylo u všech mých dětí, spurty jsou reálné. Takže když slyším řeči o tom, jak měla ta či ona slabé mléko, a došlo mléko, a musela! dát mimino na umělko v tomto období, tak opravdu nevěřím. Pouze mamča neměla nervy na spurt, tak ať to teda přizná. Je to jako se vším. Nic nejde úplně samo a musí se i zabojovat, aby se dosáhlo výsledku.

Asi tak pětiměsíční miminko už kdovíco oblízne. Prstíky, hračky, všechno putuje do pusy a bakterie osídlují náš kojící svět. Do té doby stačilo, jen máznout po kojení něčím mastným, teď to nepomáhá. Bradavky mám do krve rozpraskané a každé kojení je pro mě peklo. Mám zkusit kloboučky. No vida, ani o ně nemám být ochuzena. Ale dcerka to prokoukne velmi rychle. Šílený řev, kopání, prostě ten umělý dudel nechce. Vyhazuju klobouček a trpím.

Zachraňuje mě pevaryl v kombinaci s genciánkou. Ať má každý na tyto přípravky názor jaký chce, já na ně nedám dopustit. Pár máznutí a bradavky byly jako znovuzrozené. A navíc byl náš svět o tolik barevnější a veselejší. Mám fialový domeček, v něm fialovou holčičku, s fialovou pusinkou a fialovou podprsenku, jsem fialová.

Pak jsme začli s příkrmy. V půl roce jsem dala první zeleninku, tedy nedala. Kojenec odmítá cokoliv kromě mléka. Přišla první lžička, následovalo dávení, prskání a řvaní a prso do pusy. Do devíti měsíců byla dcera jen na mléku, než vzala na milost i jinou stravu a ještě tak v roce a půl dala kolikrát přednost kojení před obědem.

Naposledy jsem ji nakojila ve 2,5 letech, před odjezdem do porodnice.

2.Dítě

Jupí a juchajdá,“ říkala jsem si. To je bomba, že kojím. Budu ušetřena dvou nejhorších okamžiků – bolesti při prvních přisátích a navíc mi přebytky odsaje starší dcera. Marně jsem čekala, že se ráno po porodu vzbudím s plnýma prsama. Celý den jsem dávala mimčo přisát. Bolest byla opět neskutečná. Dvouletou jsem při kojení vůbec necítila, novorozený syn měl větší záběr. A obrovský kluk přes celou postýlku měl hlad. Brečel, vztekal se, krmení nebylo. V podvečer jsem ho popadla a šla za sestřickou pro dávku umělka. Nejdřív mi ho nechtěla dát, ať zkouším kojit, ale já se nedala. Řekla jsem jí, že chci, aby se vyspal syn i já, tak ať kouká ten zatracenej nutrilon navalit a hned.

Paráda, oba jsme se krásně vyspali a ráno jsem přivítala s obrovskýma bombama. Tak a teď nasadím profesionální odsávačku. A houby. Dcerunka na prsa vrhla velmi ošklivý pohled a věnovala jim jediné slovo: „NECU!“ Tím situaci s mlékem navždy vyřešila. Pro sebe. Mě čekaly zase hodiny v předklonu s nahřátou plínou, protože ani obrovský hladovec nedokázal přemíru mléka vypít. A pak zase spurty, genciána, až jsem se prokojila k třetímu těhotenství.

Nějaký ten týden před porodem, při prodělaném zápalu plic, mléko pozvolna došlo. Synek je od přírody kliďas, takže se s tím tak nějak smířil a sám se odstavil. Zbytečná námaha, nic neteklo. Narozdíl od dcery byl dobrý jedlík všech příkrmů.

3.Dítě

Ráno mléko není. Laktační poradkyně mě uklidňuje, že je brzo. V papírech má napsáno, že se jedná o exotku, která už čtyři roky v kuse kojí. Tak mi důvěřuje a jde se raději rozčilovat k vedlejší mamince, která sice tvrdí, že kojit chce a vůbec jí to nejde. Většinu času má přitom dítě zapíchnuté v sesterně, pokuřuje před vchodem a dává jasně najevo, že se nemůže dočkat, až maloše někomu strčí. Tak si tak trochu sama hysterčím, jestli se mi to znovu podaří a rozkojím se. Prostě asi potřebuju nějaký důvod k mírnému vyšilování. Euforie z miminka je obrovská. Je mi fajn, vesele pobíhám po oddělení a i přes hrozbu, že měl být malý na operaci, ho mám u sebe.

A je to v pohodě. Naučil se přisát, krásně přibral a šli jsme na plánovanou operaci. Na JIP budu muset nosit odsáté mléko. Nemám odsávačku? Bohužel tam žádnou nemají, tak ji honem utíkám ulovit do blízkého obchodu. Jde to hrozně. Ale mám tři deci a nesu mému chlapečkovi na JIP, kde se snažím mu tu trochu dát stříkačkou. Čekám zase, až se prsa naplní a odsávám.

Už je toho míň. A příště zase míň. Po dvou dnech už jsme na normálním pokoji a kojit nesmím. Jen odsát a nakrmit ze stříkačky, protože musím zapisovat, kolik toho malý vypil a kolik vyčůral. Jenže není co odsávat. Mlíko je fuč. Odsávačka je pro mě zabiják kojení, ani náhodou nedokáže napodobit sání dítěte. Svévolně přestávám vyplňovat tabulku a strčím synovi prso do pusy. Hurá, mléko je zpět. Syn spokojený, já spokojená. Sestřičkám to suše oznámím a kupodivu je to OK. Nic se nestalo, papíry jsou stejně nejspíš jen k archivaci a já kojím dál. Malý pije, čůrá, tak už je zapisování zbytečné.

Jo, už jsem něco psala o spurtech a genciálně?

Po druhém roce přichází menší problém. Tentokrát změna. Nejsem těhotná, takže odstavování stylem „necu“, nebo „není“ nám nehrozí. Už jsem rozhodnutá kluka odstavit. Jeho noční hody na mých prsou už mě unavují a on je nepotřebuje. Ach jo, je to kruté. Přes den to jde, ale ty večery. Maminka u toho být nemůže. Nastupuje na to můj muž, nabízí malému přitulení na chlupatou hruď, což se syynovi ani trochu nelíbí a křičí: „MA-MA!“ No jo, jenže máma je za dveřmi a taky trpí. „Copak bys rád? Máslo? Maliny?“ Chvíli pláče a pak už spí. Celou noc, konečně. Ještě několik dnů bez másla, malin a na mléko je zapomenuto.

Teď, když se zeptám, jestli by si dal, kouká na mě, jako že se asi matka zbláznila. Už se mu nestýská. Mně ano. Byl to občas masakr a strávená spousta času, ale byl to úžasný čas s mými dětmi, tak snad ještě někdy příště zase.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
4609
11.10.17 04:16

Hezky napsano, s nadhledem a lehkosti, kojeni zdar! :palec: :lol: Jsi dobra, tri deti to uz je pro me sci-fi - a sen meho muze, jenze ma smulu, on to rodit nemusi, ze? A mne uz je 35, coz je vek, kdy jsem vzdycky tvrdila, ze s plozenim koncim…i kdyz nikdy nerikej nikdy ze?:-) U vas byly 3 planovane? Taky si ted uzivam malou prisavku, v poradi 2. ;) A zrejme naposledy, o to vic se snazim si to uzit, s prvnim se mnou tak mavaly hormony a poporodni deprese, ze jsem pri kojeni spis furt brecela, nez si nejak vychutnavala tu blizkost miminka - a to mi malej bradavky ani nenicil… no kojila jsem rok a pul, pak uz nebyl zajem ani mliko. O to jsem ale vdecnejsi, ze jsem ted dostala druhou sanci si mimco a kojici chvilky opravdu uzit, a mala jakoby to citila, jak jsem z ni nadsena, a je strasne hodna a pri kojeni fakt roztomila :D Tak at se dari i dal a deti vam delaji jen radost! :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12754
11.10.17 04:29
:potlesk:
 • Nahlásit
 • Zmínit
11.10.17 06:40

Já první kojila krátce, prostě jsem to vzdala. U druhé jsem se zasekla a „kojime“ stále. Ona 32 měs a já 32 tt. Myslela jsem, že teď už to půjde samo, vyvadis mě z omylů, tak to jsem zvědavá :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17307
11.10.17 06:47

Super denik :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 06:57

@Jahudka82 :kytka: Užívej, myslím si, že je co užívat, i když jde „jen o krmení“. Plánované, no já tedy původně uvažovala klidně o 5 nebo 6, ale tři po dvou letech byl dost velký záběr.

Příspěvek upraven 11.10.17 v 06:58

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 07:00

@Katerina000 :kytka: Tak držím palce, ať všechno vyjde. To, jak jsem to měla já, neznamená, že to tam budeš mít taky :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11640
11.10.17 07:19

To jsem se hned po ranu krasne zasmala. Vyborne napsany a velmi poeticky vykresleny kojenecek.Ach, taky uz jen s nostalgii vzpominam na to materske souzneni pri krmeni. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
719
11.10.17 07:41

Hezky a normalni kojici denicek :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 08:11

@Tiger-lily Tak urcite:-) No prvni 2 tydny fakt jen jedla nebo spala, ted uz to az takova havaj neni, ale nemenila bych, za praci urcite ne, a jestli to tam bude za 2 roky stejne, tak si to 3. asi fakt poridim:-) Mam kamaradku co ceka uz 4., ale ponekud neplanovane, narodi se rok a ctvrt po porodu tretiho, mazec…ja mam porod jeste v pameti dost zive na to, abych o dalsim i jen uvazovala ;) Ale na jednu nejmenovanou mistni borkyni s 11 nebo kolika uz kousky stejne nemame :D :mrgreen: Ale mas super denicky, cetla jsem vsechny! :potlesk: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
623
11.10.17 08:12

Hezky napsané. Dnes je to přesně 7 let, co kojím, jeden rok z toho tandemově, dcera kupodivu ta přirozená odsávačka byla. Také už mě u posledního dítěte unavuje to noční sosání, ale zatím počkám, až jednoho dne také sám od sebe řekne : Už nechci. U obou dcer to bylo kolem 3. roku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11650
11.10.17 08:30
:pankac:
 • Nahlásit
 • Zmínit
11.10.17 09:13

Mam triletou a neumim si predstavit ze by mi ve 2,5 letech vysela na koze. divny…pro me je normalni kojeni do roku. MATKY SUPERKOJICKY ZDRZTE SE PROSIM KOMENTARU. kazdy ma jiny nazor a kazdy si to dela po svem ;-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1985
11.10.17 09:27

Parádní denicek :potlesk: až na ten Nutrilon u druhého prcka, ten mě lehce rozhodil, k tomuto krasnemu kojo deníčku nepatří :mrgreen:
Prvního syna jsem kojila 2 roky a 2 mesice, pak otěhotněla. A teď zatím měsíc. Hodlám kojit zase minimálně 2 roky, ideálně opět k třetímu tehotenstvi. Ze by to neslo nebo hloupost typu " dcera se mi odstavila na půl roce" s tím nepocitam ani náhodou

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 09:59

@Jahudka82 Z 11 by mě asi odvezli :lol: To už je přece jenom život o péči o děti, mně se mateřství líbí, ale chci se věnovat i jiným věcem.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 10:00

@Bonulinka Díky a přeju pohodové odstavování ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2447
11.10.17 10:03

Moc krásně napsané, až mi slzička ukápla. U prvního dítěte s příkrmy mi mléka začalo ubývat, tak od 10 měsíců jsem dokrmovala Um a tu trochu z prsa držela aspoň do roka. Druhé dítko je na tom s příkrmy jako tvá dcera, sem tam do něj něco vpravím, ale pořád kojím. Má 8 měsíců. Ve 2 týdnech skončil v nemocnici, odsála jsem jen velmi málo, tak jsem ho tam nechala na UM, a já doma týden odsávala, abych si to mléko udržela. Bylo to proto, že jsem potřebovala pořádné antibiotika. Po návratu jsme se ke kojení vrátili a dnes zase neumí pít z lahvičky :nevim:. Tak jsem zvědavá, jak to tentokrát dopadne.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 10:03

@Citronkalekninka Hmm, já původně „plánovala“ do roka a kdybych znovu kojila, řekla bych, že tak do 1,5 roku :D Divný ti to přijde jen a pouze z toho důvodu, že jsi to sama nezkusila. :jazyk: A deníček nemá být fakt žádná oslava superkojení :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 10:05

@Emisis :pankac: Měla jsem raději místo o nutrilonu napsat o batikovaném šátku a manšestrákách, že jo :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 10:06

@Lidym :kytka: Dopadne to jak jinak, než dobře, děti budou nakrmené tak jak tak.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 10:08
 • Nahlásit
 • Zmínit
3400
11.10.17 10:50

Vážně hezký deníček, pobavila jsem se :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4920
11.10.17 11:43

Denicek velice zajimavy. Hlavne pro nas matky co jsme ve vasich ocich hrozne a kojeni jsme vzdali. Ja osobne z duvodu, ze mi mala rvala u prsa a 14 dni nepribrala ani gram. Sice jsem to obrecela, ale nakonec mi to ani tolik nevadi. Ted cekame druhe a jsem presvedcena, ze pokud to nepujde stejne jako u prvni, tak to taky vzdam.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12216
11.10.17 12:30

Moc hezky denicek. Ja zrovna kojim to treti…moc hezke cteni ke kojeni :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
220
11.10.17 13:29

Fakt super deníček!!! Taky jsem kojila obě dvě děti, občas je to fakt boj :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 13:48

@Emisis Tak to mela nechat to mimco rvat hlady? On je totiz kdekdo hrdina co nebude v zadnem pripade dokrmovat, ale jen dokud nedojde na lamani chleba - kdyz mliko netece, tak proc sebe i mimi trapit… a tady stacilo se vyspat, jinak se taky nemusela rozkojit vubec.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 13:52

@Tiger-lily Me by mozna odvezli i z tech tri:) a prave proto, ze potrebuju taky nejaky cas pro sebe nebo na partnera, se bojim, ze by pri tech trech uz nebyl zadny. To uz bych na hlidani asi neudala :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11.10.17 13:54

Super.. Taky jedu už 4 roky maraton těhotná kojící kojící těhotná těhotná kojící kojící těhotná.. Uvidíme, jak dlouho vydržíme teď..

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 14:17

@Jahudka82 Řekla bych, že @Emisis to vzhledem k :mrgreen: smajlíku myslela jako vtip. No a děti odrůstají, čas maminky potřebují pořád, ale už na mě nejsou věčně přisáté

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 14:18

@vertunka Pardon, jestli jsem se tě dotkla, ale nevím, kde píšu, že jsou hrozné ty, které přestaly kojit :nevim: jo vzala jsem si do pusy jednu, ta byla fakt marná, a pochlebovat všem opravdu nemusím.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1985
11.10.17 14:22

@Jahudka82 novorozencum stačí mlezivo, mají zásoby z placenty.. a jak mozes vědět ze mimco rve hlady? Je par hodin na svete, vše je pro nej nové. Já rodila před měsícem a mléko se mi spustilo třetí den, do te doby mala jen cucala bradavky, mlezivo ji stačilo. Měla jsem ju teda nonstop na prsach, a věř ze jsem byla úplně v klidu, protože vím ze to tak ze začátku má byt.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 14:39

@Emisis :nevim: Myslím, že on tehdy měl opravdu hlad, protože pak se uklidnil. Ale to už těžko zjistím.

 • Nahlásit
 • Zmínit
595
11.10.17 15:54

Tak ja jsem zrovna ta, ktere odsavacka zachranila kojeni. Aleluja!!! Narodily se mi predcasne dvojcatka ve 31.tt, pobyly si skoro dva mesice beze me na JIP a ja se snazila rozjet laktaci bez miminek. Podarilo se mi ji rozjet na 700ml za den…jen s kamaradkou odsavackou, cimz jsem jim zajistila prisun MM na dobu tri mesicu. Pak jsme meli epizodku s dusenim a odvozem rychlou a druhy musel kvuli anemii do nemocnice. A tim stresem mi mleko bohuzel rapidne ubylo. Takze od te doby (od cca 3 mesicu) kojim jen castecne (velmi malo) s dokrmem UM. Kluci ted maji 6 mesicu a ja se porad drzim. I kdyz uz nekolikrat jsem si rikala, ze kojit kazdeho 30ml denne uz je vazne o nicem, vim, ze jim tim predam aspon nejake protilatky. Takze drzim, drzim…a jsem na to nalezite hrda!

 • Nahlásit
 • Zmínit
11640
11.10.17 16:21

@vertunka Ja myslim, ze te urcite nikdo neodsuzuje. Spis mozna naopak, protoze kojeni je krasna vec. A prala bych ji tak hezky, jako jsem to zazila ja u vsech svych deti, zazit kazde zene. Az teda na posledni mimco v roce a ctvrt, kdy me u toho zacalo skrabat, kousat a stipat a to jsem se uz teda taky naprdla a na treti pokus ze dne na den odstrihla

 • Nahlásit
 • Zmínit
11640
11.10.17 16:22

@alcar Mas muj obdiv za vytrvalost, zvlast jako mama dvojek

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
11.10.17 16:45

@alcar :hug: To jsi musela zažít hrozné galeje, tak přeju už jen příjemné kojení.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 19:29

@Tiger-lily No to jedine, jestli to bylo takove to pratelske rypnuti, tak fajn, to me nenapadlo…;) :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 19:37

@Emisis @Tiger-lily Ja vim, ze tu zasobu na 48 hodin maji, ale nekterym hladovcum to asi nestaci a jestli nejak vyvadel, tak to beru, ze uz jako zkusena mamina autorka poznala, ze je to z hladu, zvlast pokud se snazil sosat a nic neteklo…mne naskocilo mliko u obou teda uz snad 2.den a v pohode, ale kdyz neni a mimca mepribiraji, tak u nas teda dokrm (Bebu) davaji celkem automaticky, aby je mohli pustit domu. Zrovna tam byla se mnou holcina, co presne rikala, ze se urcite rozkoji doma v klidu az si da poradny dobry jidlo a ne ty jejich blafy:-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3796
11.10.17 19:40
 • Nahlásit
 • Zmínit
4609
11.10.17 19:47

@Tiger-lily Jj, ono nejde jen o cas na sebe, ale i mit hlavne cas se venovat vsem tem detem, coz vidim u te kamaradky, ze to neni vzdycky jednoduchy si ho najit mezi vsim tim varenim, pranim a uklizenim, a to ma ty prvni tri cca po 3 letech, ty jsi mela odstup jeste mensi, tohle fakt obdivuju kdo zvlada vic deti s tak malym vekovym rozdilem…ale zase si vyhrajou spolu, ne? I kdyz hlidat dvoulete aby neudelalo neco miminu nebo pri kojeni neco neprovedlo, plus 4lete k tomu, to se treba i zabavi samo ale tu mamu taky jeste potrebuje, vidim to u nas, ja mam prave 4letaka a mimco, ten meziclanek jako mas ty, tam chybi :mrgreen: :lol: A jsem rada ze ten starsi uz je samostatnejsi, i kdyz taky jeste ne uplne a ve vsem samozrejme, ale uz ho muze vzit tata na cely den na vylet a ja muzu vesele kojit treba do roztrhani tela :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3796
11.10.17 19:51

Já tedy taky nedám dopustit na odsávačku. Odsavala jsem měsíc nedonosenci v inkubátoru, nakonec jsem se rozkojila a kojim do teď, zatím 20 měsíců. Dřív jsem si taky říkala, ze je divné kojit dvouleté dítě, ale už vím, že není.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11.10.17 19:55

No to šlo kojení ještě dobře, já dostala zánět už v porodnici sestry mi radily ať nekojím že nemám mlíko bojovala jsem dál…bradavky do krve..další zánět doktor radil přestat kojit mlíka bylo pořád málo, musela jsem dokrmovat další zánět antibiotika už nezabraly musela jsem na operaci konec kojení/nekojení všechno za jeden měsíc vůbec jsem si malèho ten první měsíc neužila pořád v horečkách do teď lituju že jsem neposlechla a nesekla s tím už v nemocnici… :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
734
11.10.17 20:02

Skvělí…úplně jsem se vratila o skoro tři roky zpět :lol: btw už zas kojim :D :D skvělý deníček moc mě pobavil

 • Nahlásit
 • Zmínit
595
11.10.17 20:26

@Tiger-lily
@MartinaIrena dekuji, nikdy jsem si nemyslela, ze me to potka, ale kdyz uz se tak stalo, tak bojuju, at klukum (i sobe) ten ztraceny cas nejak vynahradim. A tezke to je…dvojcata, kojeni, odsavani, dokrmovani, 3,5leta dcera, kterou odvadim kazde rano do skolky. Mazec…ale my matky vydrzime vsechno. :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
595
11.10.17 20:27

@belladonna jj, odsavacka super, kdyz to holt nejde prirozene. :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
11.10.17 21:04

@Citronkalekninka a pro někoho je zas normální kojit dýl než do jednoho roku a nepřijde mu normální dítě v roce odstavit, protože přece nechce být ta superkojička :)

ale jak říkáš každej si to dělá po svým a tak to má být a vynechala bych to pejorativní označení superojička, protože to pak nezní až tak moc tolerantně. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1790
11.10.17 22:09

Dekuju moc! Krasny denicek. Hrozne se s nim ztotoznuji.Pred detmi jsem na tom byla s informovanosti jako ty, rozkojeni s prvni bylo peklo a pak jsem taky kojila do 2.tehotenstvi a pak nedonosenec a uz jsem odsavala jak vztekla, vedela jak na to a i po cisari jsem to rozjela, v noci si vstavala a odsavala a vsichni si tukali na celo, proc nespim, kdyz nemam mimco u sebe.No a ona nemela saci reflex a tak jsem ji to odsavala do 9.mesice.Asi mlecna psychoza :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
11.10.17 22:24

A to já jsem za tu zmínku o nutrilonu ráda. :) Prostě autorka přizná barvu se vším všudy, mně je to sympatický. Naopak, dala na svůj instinkt, i kdy hlásil jinak, než by se bylo čekalo, a vyplatilo se jí to. :palec: Já žiju v UK a měla jsem relativně neobvyklou možnost být s malou doma až víceméně do devíti měsíců, ale i tak jsem sem tam chodila na chvilku do práce, někdy s malou, někdy bez ní. Takže na pravidelný kojení jsem u ní prostě vždycky nebyla, a odsávačka byla celkem dlouho můj nejlepší kámoš. Hlavně díky ní se mi povedlo držet si celkem hodně mlíka až do jejích čtrnácti měsíců, pak jsem dostala dvoje antibiotika za sebou a tím jsme bohužel skončily. Ale malá s příkrmy nemá problémy, takže jí to mlíko před spaním zas tak nevytrhlo. :) Jak dlouho bych kojila, kdyby to bylo jen na mně, to nevím.

 • Nahlásit
 • Zmínit
649
11.10.17 23:02

Moc hezky denicek, pobavila jsem se a taky nostalgicky zavzpominala :) Se samo-odstavenim nejstarsi jsi mi pripomnela syna, toho jsem kojila do 17.m. Potom kdyz mu bylo dva a kousek, tak jsem se jednou rano oblikala, on mi kouknul na prsa, ukazal prstem a pronesl „Piti!“ Pak jeste dodal „Fuj!“ :D Tak me jednak sokoval, ze si to pamatuje, a potom je taky zajimavy, co se jim v ty hlavine deje. Kdyby se tenkrat videl par mesicu nazad.. to si zadne „fuj“ rozhodne nemyslel, byl desny zavislak :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
2317
11.10.17 23:14

Taky nechapu ty zahořklé, co se tu ohani terminem superkojicka. Co to jako je? Kojis-nekojis, kazde vec, ne?
Diky za denicek, prisel mi vhod. Zrovna kojim 9mesicni, ktera je na me nalepena ve dne v noci a uz me to unavuje. Jidlo jist nechce a ja diky tomu ztracim poteseni z kojeni. Je to nekdy boj i kdyz jsem nikdy „fyzicky problem“ s kojenim nemela.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
12.10.17 13:21

@Jahudka82 :lol: To víš, že si spolu vyhrajou a taky se poperou! Já teda na ně byla dlouho sama, takže to bylo složitější.

 • Nahlásit
 • Zmínit