7. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 23.09.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 7. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti). Od sedmého měsíce by jste měla poradnu navštěvovat 1× za 14 dní.

Jak roste miminko
Plod je veliký asi 35 cm a váží 1200 g. Tělíčko je pokryto krémovitou vrstvou, zvanou mázek. Chrání kůži při styku s plodovou vodou. Na prstech má již vykreslené linky - svůj otisk, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho doposud průsvitná kůže se mění na neprůhlednou. V tomto období poprvé otevře oči. Ty jsou většinou modré a barvu mění až nějaký čas po narození. Dodržuje režim klidu (nebo spánku) a režim aktivity, oba pravidelně střídá asi po 30-ti minutách.

Na co si dát pozor

  1. Tvrdnutí břicha - děloha je svalový orgán a může docházet ke stažení. Tato její schopnost je v průběhu těhotenství blokována. Občasné (asi tak 5× za den), nebolestivé tvrdnutí břicha neznamená žádné nebezpečí. Častější a bolestivé tvrdnutí břicha může znamenat signál ohrožení těhotenství. Nebezpečná je také bolestivost břicha bez kontrakcí dělohy (např. riziko zánětu slepého střeva). Proto každé tvrdnutí a bolestivost břicha konzultujte se svým gynekologem.
  1. Krvácení - krvácení z pochvy a tmavohnědý výtok mohou také znamenat signál ohrožení gravidity (může docházet k odlučování placenty). Krvácení se také může objevit po vnitřním vyšetření v poradně nebo po pohlavním styku. Každé krvácení raději konzultujte s gynekologem.
  1. Křeče dolních končetin - objevují se zejména ve druhé fázi těhotenství, nepředstavují nebezpečí, informujte o tom gynekologa - léčba se provádí podáváním tablet s obsahem hořčíku.
  1. Otoky - objevují se u většiny těhotných žen a to v oblasti nohou a kolem kotníků. Pokud však otéká pouze jedna končetina, pak navštivte lékaře - může znamenat postižení žilního systému a riziko trombózy. Také otoky na jiných místech (např. na obličeji, na rukou) mohou znamenat nebezpečí - mohlo by se jednat o preeklampsii. Léčba otoků nohou není nutná - je dobré omezit přísun soli, sedět s nohama podloženýma, nesedět se zkříženýma nohama, dodržování klidového režimu vleže.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní - nacvičujte zejména správnou techniku dýchání.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Nemůžete v noci spát - nebojte se, je to zcela běžné, neškodíte tak ani sobě ani miminku
Na ošetření pleti používejte hydratační krémy a tělová mléka. Pokožka se tak bude méně vysušovat a snížíte i riziko vzniku strií.
Jezte pouze za sebe - zbytečně nabraná kila se pak těžko shazují Často odpočívejte
Vybírejte pomalu místo, kde chcete přivést miminko na svět.

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama