Reklama

7. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 23.09.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 7. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

U gynekologa
Do každé poradny si s sebou přineste ranní moč a těhotenskou průkazku. Na každé poradně budete zvážena, bude vám změřen krevní tlak a bude vám vyšetřen vzorek moči, kterou jste si donesla. Lékař vás vnitřně vyšetří, popřípadě zkontroluje ultrazvukem (pokud jej má přímo na pracovišti). Od sedmého měsíce by jste měla poradnu navštěvovat 1× za 14 dní.

Jak roste miminko
Plod je veliký asi 35 cm a váží 1200 g. Tělíčko je pokryto krémovitou vrstvou, zvanou mázek. Chrání kůži při styku s plodovou vodou. Na prstech má již vykreslené linky - svůj otisk, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho doposud průsvitná kůže se mění na neprůhlednou. V tomto období poprvé otevře oči. Ty jsou většinou modré a barvu mění až nějaký čas po narození. Dodržuje režim klidu (nebo spánku) a režim aktivity, oba pravidelně střídá asi po 30-ti minutách.

Na co si dát pozor

  1. Tvrdnutí břicha - děloha je svalový orgán a může docházet ke stažení. Tato její schopnost je v průběhu těhotenství blokována. Občasné (asi tak 5× za den), nebolestivé tvrdnutí břicha neznamená žádné nebezpečí. Častější a bolestivé tvrdnutí břicha může znamenat signál ohrožení těhotenství. Nebezpečná je také bolestivost břicha bez kontrakcí dělohy (např. riziko zánětu slepého střeva). Proto každé tvrdnutí a bolestivost břicha konzultujte se svým gynekologem.
  1. Krvácení - krvácení z pochvy a tmavohnědý výtok mohou také znamenat signál ohrožení gravidity (může docházet k odlučování placenty). Krvácení se také může objevit po vnitřním vyšetření v poradně nebo po pohlavním styku. Každé krvácení raději konzultujte s gynekologem.
  1. Křeče dolních končetin - objevují se zejména ve druhé fázi těhotenství, nepředstavují nebezpečí, informujte o tom gynekologa - léčba se provádí podáváním tablet s obsahem hořčíku.
  1. Otoky - objevují se u většiny těhotných žen a to v oblasti nohou a kolem kotníků. Pokud však otéká pouze jedna končetina, pak navštivte lékaře - může znamenat postižení žilního systému a riziko trombózy. Také otoky na jiných místech (např. na obličeji, na rukou) mohou znamenat nebezpečí - mohlo by se jednat o preeklampsii. Léčba otoků nohou není nutná - je dobré omezit přísun soli, sedět s nohama podloženýma, nesedět se zkříženýma nohama, dodržování klidového režimu vleže.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud jste ještě nezačala cvičit, pak začněte nyní - nacvičujte zejména správnou techniku dýchání.
Pijte hodně tekutin, sníží se tak riziko zácpy.
Nemůžete v noci spát - nebojte se, je to zcela běžné, neškodíte tak ani sobě ani miminku
Na ošetření pleti používejte hydratační krémy a tělová mléka. Pokožka se tak bude méně vysušovat a snížíte i riziko vzniku strií.
Jezte pouze za sebe - zbytečně nabraná kila se pak těžko shazují Často odpočívejte
Vybírejte pomalu místo, kde chcete přivést miminko na svět.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama