Alergie II

Rodičovství
 • emimino
 • 18.02.02

Co je to alergie, příčiny vzniku, rozdělení alergií

Alergie je?
nepřiměřená reakce organismu na určité látky (alergeny) ? prach, pyl, zvířecí srst, potraviny apod.
Organismus zdravého člověka má řadu obranných mechanismů, které ho brání před ?vetřelci? z vnějšího i vnitřního prostředí, které do organismu nepatří. Tyto obranné mechanismy jsou označovány jako obranyschopnost organismu. Pokud se tedy organismus setká například s virem chřipky, začne se přirozeně bránit, výsledkem je zničení viru a nerozvinutí onemocnění.
Reakce alergiků nastupuje stejně, ale bohužel není zbržděna ? organismus nerozezná rozdíl mezi bakterií a látkou, která není pro něj infekční, například pylovým zrnem nebo prachem. Vzhledem k tomu, že organismus se není schopen takové látky zbavit, obranné mechanismy nekontrolovatelně pokračují a ve svých důsledcích organismus poškozují. Hovoříme zde o přecitlivosti, tedy alergii.

Příčiny vzniku
Vliv na vznik alergie má dědičnost a prostředí, ve kterém člověk žije.
Na vznik alergie se podepisuje zejména genetika ? zatímco u dětí, kdy v rodině není nikdo alergický je pravděpodobnost vzniku alergie mezi 5-15% , u dítěte, kde oba rodiče mají stejný druh alergie je pravděpodobnost již 50-70%, přičemž dítě může být přecitlivělé na zcela jiné látky než jeho rodiče.
Pokud tedy jsou rodiče alergici, je nutné počítat s tím, že s největší pravděpodobností bude alergické i jejich miminko a tomu přizpůsobit i preventivní opatření ? vhodným chováním se dá alergie zvládat tak, aby nezpůsobovala po co nejdelší dobu žádné potíže. Proto je dobré celou situaci konzultovat s lékařem-alergologem ještě před narozením miminka, nebo lépe ještě před jeho početím.
Svůj vliv hraje i prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Pokud žije ve větším městě, kde je i horší životní prostředí, je větší pravděpodobnost dřívějšího vzniku alergie s horšími projevy než u dítěte, které žije například na vesnici někde na horách.

Rozdělení alergického onemocnění
Dle místa, na kterém alergie probíhá ji dělíme na :

 1. kůže
 2. oční sliznice
 3. dýchací cesty
 4. zažívací trakt
  Dle příčinného alergenu ji dělíme na:
 1. pylová zrna
 2. roztoči
 3. zvířecí srst
 4. prach
 5. vzdušné plísně
 6. potraviny
 7. hmyz (bodnutí)
 8. léky
 9. atd.
  Dle projevu alergického onemocnění ji dělíme na:
 1. stav urgentní, často život ohrožující ? např. bodnutí hmyzem nebo astmatický záchvat
 2. chronický stav ? ekzémy, chronické astma, kopřivka, alergická rýma

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek