Batolata

Rodičovství
  • emimino
  • 17.08.01

jak rostou, co umí, jak často spí, co mají jíst atd.

Ráda bych se dozvěděla něco více o batolatech, protože mám doma 14-nácti měsíční dceru Lucinku. Zajímají mne informace ohledně výživy, fyzickém vývoji, spánku atd.
Předem děkuje Karla

Ahoj Karlo, článek o batolatech chystám, ale vzhledem k tomu, že na psaní mám čím dál míň času, tak to bude asi chvíli ještě trvat.
Po prvním roce života se vývoj dětí velmi liší a ani literatura většinou neuvádí intelektuální a fyzický vývoj po měsících, ale spíše po půl roce. Batolata v tomto věku většinou mají za sebou první krůčky a dá se předpokládat, že většina do 18. měsíce zvládne i chůzi samostatnou. Okolo 12. měsíce začínají děti říkat svá první slova a rychlost učení se nových slov je asi tak 2-3 slova za měsíc, ale i zde existují výjimky. Růst a příbytek na váze se značně zpomaluje a zatím co za první rok děti vyrostou asi o 25 cm tak ve druhém roce asi o polovinu. V prvním roce většinou děti svou váhu ztrojnásobí a váží okolo 10 kg. Do druhého roku většinou přiberou další 2-3 kg.
Potřeba spánku se také u dětí často liší, většinou dokáží spát celou noc (10-12 hodin), během dne pak již většinou nespí dopoledne, ale až po obědě a to 1-2 hodiny. (Odpolední spánek se doporučuje držet až do 3 let).
V tomto období získává první návyky - čištění zubů, mytí rukou po toaletě. Některé děti již samy dokáží říci, že mají počůranou plínečku nebo že chtějí na nočník. Většinou tato dovednost přichází až po 2 roce.
Výživa by měla být bohatá na ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, z masa se doporučuje maso drůbeží a po 2. roce i ryby. Pokud dítěti chutná tak dále nesolit ani nekořenit, a zejména nedávat žádné uzeniny, tučná jídla, sladkosti omezit na minimum.
Karlo, doufám že tyto informace zatím stačí a přeji Tobě i Lucince v tomto chřipkovém období hodně zdraví Šárka


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama