Bipolární porucha III.

Další pokračování deníčku...

Bipolární porucha III.

Přečtěte si také první díl a druhý díl deníčku.

Víte, BAP není jenom neustálé střídání dvou stavů, setkala jsem se s mnoha lidmi, kteří se mě kvůli mé nemoci báli. A sama musím uznat že měli tak trochu pravdu. Většina lidí si myslí, že maniodepresivní porucha je o střídání mánie a deprese. Ale to není tak úplně pravda. Deprese s mánií se střídají dost nepravidelně, prostě najednou udeří a neptají se, jestli můžou. Občas se mi ale také stalo, že oba stavy se projevily zároveň, říká se tomu smíšená epizoda.

Teď jsem začala tak trochu plácat pátý přes devátý, takže se vám to pokusím trochu objasnit…

Můj nejoblíbenější stav je asi deprese. Ne, nespletla jsem se, tohle myslím naprosto vážně. Dokážu si představit, jak se asi teď tváříte, kdykoliv to někomu povím, ty pohledy stojí za to.

Ale zpátky k tématu.

Deprese je stav, kdy jsem naprosto bez nálady a energie, ale to už jsem jednou psala. Chtěla bych vám ukázat víc pohledů, a tak se snažím vysvětlit, jak to vidím já. A zase jsem úplně jinde než jsem chtěla… Tak nádech a výdech. Zpátky k vysvětlování. I když jsem byla schopná se při depresi pokusit o sebevraždu, tak pro mé okolí a vlastně i pro mě, je tento stav nejjednodušší. V depresi nejsem schopná ničeho jiného než se litovat a truchlit. A navíc jsem v tomhle období nejlépe manipulovatelná. Nikomu nehrozí, že se naštvu nebo začnu hystericky vyvádět.

Deprese je vlastně takové předpeklí. Pak moje věrná kamarádka mánie. Tady by se dalo využít spousta nádherných českých slov, ale pochybuji, že by tento deník mohl vyjít. Mánie je vlastně devítihlavá saň, co kolem sebe chrlí oheň. Už jsem také něco málo psala o téhle potvůrce, ale myslím, že si zaslouží pár věcí doplnit. Prve jsem psala spíš obecně, teď bych vám to popsala tak, jak to prožívám já. V těch lehčích mániích jsem doma a něco vyrábím, ale když se mi stane, že vysadím své léky, najednou to dostává grády. Stane se ze mě osoba ochotná vyzkoušet bungee jumping, prochlastat se celým víkendem pomocí bílých rusáků anebo třeba vyzkoušet různé druhy drog. V mánii jsem schopná i ochotná zkusit skočit ze střechy, jen abych zjistila, jestli přežiju. Ano, přežiju se zlomeným zápěstím.

Jenže mánie, je také období, kdy klidně utratím veškeré své peníze za úplné hlouposti. Období, kdy se dokážu pohádat s kýmkoli kvůli čemkoli. Nikdo mě nemůže zastavit a když se o to někdo pokusí, půjdu dál i přes mrtvoly.

Ale pokud byla deprese peklo, mánie devítihlavá saň, tak smíšená epizoda, je minimálně inferno. Tahle holka může mít dva typy, buď rychlé střídání mánie a deprese, což není až tak zlé, jako druhý typ. Druhý typ je oboje naráz. Tento stav jsem měla zatím jen dvakrát. A klečím na kolenou, už nikdy víc, prosím. Tenhle typ je jako když vám někdo ponoří hlavu pod hladinu a nechce pustit. Chvíli jste plní adrenalinu a energie, perete se a chcete, aby vás pustil, ale zároveň víte, že nemáte dost sil a stejně se utopíte. Máte potřebu někomu ublížit, jen proto, že vám řekl, ať se uklidníte. Jste jako obrovské zvíře v kleci ze slabého dřeva a čekáte, kdy se zvíře dostane ven a kolik škody napáchá. Chcete už se vším skončit, přejete si jen ticho, klid, tmu a smrt.

Četla jsem si zpětně minulý deník a nic moc teda, celkem jsem ho odflákla… Je tam spousta věcí, co ani nedávají smysl, ale nejhorší je, že ani já sama nevím, co jsem vlastně chtěla říci. Takže bych vám to chtěla tímto dílem trošku vynahradit. Snad se bude líbit.

Chtěla bych všem poděkovat za milou odezvu. Čekala jsem cokoliv a teď ani nemůžu věřit, jak velkou podporu mi dáváte.
X.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
31
4.1.19 00:27

Děkuji Vám mockrát za Vaše vysvětlení. Moje sestra trpí timto onemocněním a já konečně pochopila, co a jak prožívá.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
4.1.19 03:39

V okolí jsem se setkala se dvěma případy…jeden bohužel neléčený, který skončil sebevraždou a druhý člověk si to připustil, že něco není úplně v pořádku a léčí se.
Buďte silná :hug: , pro lidi co neví nebo s tím alespoň nepřišli v okolí do styku nemají ani ponětí, jak náročný ten boj je.

 • Nahlásit
2452
4.1.19 07:41

Ze své zkušenosti vím, že psychika je pěkná mrcha a dokáže napáchat mnoho škod. Drž se, jsi statečná.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.1.19 11:59

Muzu se hloupe zeptat?… Napsala jsi " kdyz vysadim leky". Proc je vysazujes?

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
4.1.19 13:07

Prosím o zachování anonymity z rodinných důvodů. BAP má tchyně, depresi jsem u ní nikdy nezažil, měla ji prý dříve a jen jednou nebo dvakrát, objevují se u ní mánie. Děkuji ti za popis, jak to vnímá člověk v manické epizodě, sama jsem u ní mánii viděla třikrát a neuměla jsem získat náhled z jejího pohledu. Sama o tom nechce moc mluvit, hovorná je o tomto tématu v hypománii, kdy jde vysledovat, že se začíná nemoc rozjíždět. Jak píšeš, taky při rozjezdu vysadí léky, že jí nic není a jen ji to má zdrogovat, jsou to jedy, které ji mají otrávit, omezují ji v rozletu atd. Je tam při nástupu mánie i spousta dalších věcí, poslední byla tak silná, že se objevily bludy, úplně ztratila kontakt s realitou.

Každopádně, drž se :hug: Doufám, že máš dobrého lékaře/lékařku a že jsi na dobré cestě ke stabilizaci onemocnění, ať už je klid, pohoda :kytka:

 • Nahlásit
2
4.1.19 13:47

@Citronkalekninka
Ahoj, je docela časté že lidé s bipolární poruchou ve stavech mánie nebo deprese vysadí léky. Prostě si v tu chvíli myslím, že je to dobrej nápad. Nevidím už ale co tím způsobím. =)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4.1.19 14:03

@Xiara dekuji za vysvetleni :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Nature00
4.1.19 16:56

Take trpim poruchou, jinou uzkostnou. Nekdy i lehci deprese do toho. Ale asi dokazu chapat tu bolest a zoufalost. Drzim ti palce! Vzdycky si preji aby tady ty nemoce zmizeli. Preji to vsem lidem!

 • Nahlásit